ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Ženy s metastatickou rakovinou prsu se dočkaly. Potřebný lék zaplatí pojištění

  • 5
Po téměř čtyřech letech bojů Státní ústav pro kontrolu léčiv na konci roku 2020 schválil první z trojice léků ze skupiny CDK 4/6 inhibitorů. Ten díky tomu od začátku letošního roku hradí veřejné zdravotní pojištění. Doposud ženy o lék musely žádat přes výjimku nebo si jej platit samy. Zbývající dva léčivé přípravky jsou nadále ve správním řízení.

Eleni Zíkové lékaři v roce 2019 sdělili, že trpí rakovinou prsu. Že je její nemoc v pokročilém stadiu, se pacientka dozvěděla nedlouho poté. V rámci paliativní léčby jí onkologové doporučili hormonální léčbu spolu s biologickým lékem Palbociclib.

Jelikož lék nebyl hrazený z veřejného pojištění, musela žena žádat o výjimku pomocí paragrafu 16 Zákona o veřejném zdravotním pojištění. Neúspěšně. Proti rozhodnutí Všeobecné zdravotní pojišťovny se sice odvolala, nebylo jí to však nic platné.

Pojišťovna se nakonec po roce rozhodla proplatit lék, Zíková však za svou léčbu do té doby zaplatila ze svého více než tři sta tisíc korun.

Čtyři roky čekání

Eleni Ziková loni na podzim své nemoci nakonec podlehla. Nedočkala se tak zprávy, za kterou měsíce i přes značné zdravotní komplikace bojovala. Státní ústav pro kontrolu léčiv totiž na konci roku 2020 schválil první z trojice léků ze skupiny CDK 4/6 inhibitorů, který je díky tomu od začátku letošního roku hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

„Do úhrad vstoupil léčivý přípravek KISQALI (léčivá látka ribociklib, pozn. red.) poté, co držitel rozhodnutí o registraci snížil cenu za léčbu na přijatelnou úroveň. Ta adekvátně odpovídá přínosům této léčby pro pacientky s konkrétním typem karcinomu prsu. Lék tudíž mohl být posouzen jako nákladově efektivní investice prostředků veřejného zdravotního pojištění,“ uvedla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv  Klára Brunclíková.

Mimořádná úhrada: § 16

„Příslušná zdravotní pojišťovna hradí ve výjimečných případech zdravotní služby jinak zdravotní pojišťovnou nehrazené, je- li poskytnutí takových služeb jedinou možností z hlediska zdravotního stavu pojištěnce,“ říká paragraf 16 zákona č. 48/1997, o veřejném zdravotním pojištění. 

„S výjimkou případů, kdy hrozí nebezpečí z prodlení, je poskytnutí zdravotních služeb podle předchozího odstavce vázáno na předchozí souhlas revizního lékaře,“ pokračuje.

„Schválení prvního léku do úhrad je skvělá zpráva pro více než tři tisíce pacientek s metastatickou rakovinou prsu u nás. Skupina CDK 4/6 inhibitorů, ve které jsou ještě dva zatím nehrazené léky, je odborníky považována za zlatý standard, neboť moderní cílená léčba významným způsobem prodlužuje život pacientek v dobré kvalitě života,“ uvedla Petra Adámková, ředitelka ONKO Unie.

Doposud se CDK 4/6 inhibitory dostávaly jen ke skupině pacientek, jejichž lékaři podali žádost o výjimečnou úhradu skrze paragraf 16 Zákona o veřejném zdraví. V rámci něj proplácí příslušná zdravotní pojišťovna ve výjimečných případech zdravotní služby, které by jinak nehradila.

Jak již však upozornili dříve odborníci, taoto cesta byla příliš komplikovaná a to zejména kvůli administrativě. „Léčba byla každý rok schválena pro pár stovek pacientek. Věříme, že rozhodnutí SÚKL odstranilo největší překážku a mnohem více českých žen s metastatickou rakovinou prsu získá cenný čas navíc,“ dodala Adámková.

SÚKL posuzuje další dva přípravky

Zbývající dva léčivé přípravky IBRANCE (léčivá látka palbociklib, pozn. red.) a VERZENIOS (léčivá látka abemaciklib, pozn. red.) jsou nyní ve správních řízeních. SÚKL zatím vydal v obou případech negativní zhodnocení. 

„Ačkoliv byly všechny léčivé přípravky posouzeny na základě odborných důkazů jako obdobně účinné, poslední dva jmenované jsou prozatím významně nákladnější ve srovnání s prvním. Tudíž nemohou být zatím posouzeny jako nákladově efektivní investice prostředků veřejného zdravotního pojištění. Držitel rozhodnutí o registraci může snížit požadovanou úhradu nebo uzavřít ujednání o úhradě se zdravotními pojišťovnami,“ uvedla mluvčí SÚKL. 

Pojišťovna ženě odmítala proplatit léčbu rakoviny. Pak změnila názor

„Jelikož jde o využívání veřejných prostředků, je třeba s nimi nakládat účelně, aby mohla být zajištěna moderní a účinná léčba také pro jiné skupiny pacientů a jejich blízké,“ dodala. 

Rakovina prsu představuje skoro pětinu všech zhoubných nádorů u žen. Ročně jí onemocní asi sedm tisíc, po prodělané léčbě jich žije asi 50 tisíc. Každý rok zemře kolem dvou tisíc pacientek, od roku 2002 klesla úmrtnost o 30 procent. Na pravidelná vyšetření, která mají ženy nad 45 let zdarma, chodí asi 60 procent těchto žen, ročně zhruba 700 tisíc. Ročně se podaří odhalit asi čtyři tisíce nádorů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video