Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

  19:25aktualizováno  23:12
Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na svoje zdroje to uvedl slovenský Denník N. Podle serveru Aktuality.sk je jeho stav stabilizovaný. Operace podle ministra životního prostředí Tomáše Taraby dopadla dobře. „Byl těžce zraněný – jedna kulka zasáhla žaludek a druhá kloub,“ řekl Taraba deníku SME.

Operace vážně zraněného Fica trvala několik hodin. „Zažili jsme velmi tragický den, který pro nás znamená boj o život předsedy vlády. Opravdu se v této chvíli těžko hledají slova, protože s touto situací ještě Slovensko nikdy nebylo konfrontované. Můžu jen vyzvat, abychom tuto nenávist zastavili,“ řekl slovenský ministr obrany Robert Kaliňák na tiskové konferenci ve středu večer.

Spolu s ministrem vnitra Matúšem Šutajem Eštokem apelovali na ukončení nenávisti ve společnosti. Podle Eštoka země „pomalu stojí na prahu občanské války“. Čin byl podle něj politicky motivovaný. Útočník si k sobě Fica nejdřív zavolal, než pětkrát vystřelil.

Kaliňák poděkoval všem zdravotníkům v Handlové, kde byl Fico postřelen, i v Banské Bystrici, kam ho poté převezli na operaci. „Podle informací, které máme, utrpěl vážné polytrauma po mnohostranném zranění a jeho zdravotní stav je mimořádně vážný,“ přiblížil. „Všichni se spojíme, aby spojení medicíny a silné konstituce našeho premiéra vedly k dobrým zprávám,“ pokračoval.

Záchranáři odváží postřeleného premiéra Fica do nemocnice na operaci. (15. května 2024)

Slovensko bylo podle Kaliňáka vždy známé tím, že v něm žili tolerantní lidé, kteří akceptovali jiné názory, o kterých vždy bylo možné diskutovat. „To, co se stalo dnes, je nepřekonatelnou jizvou, která nás bude pronásledovat ještě roky,“ poznamenal. Později řekl, že by „se mnozí měli podívat do zrcadla a uvědomit si, že snaha zaujmout a hyperbolizovat některé problémy, které nesouvisí ve skutečnosti s životem na Slovensku, ale s realizací jejich osobních frustrací, je to, co se musí změnit“.

Fico byl před operací při vědomí

Fico byl po útoku při vědomí až do operace. Tey poté, co ho dovezli do nemocnice v Handlové a v bdělém stavu zůstal i po transportu vrtulníkem do nemocnice v Banské Bystrici. Podle její mluvčí Petry Klimešové jeho životní funkce záchranáři stabilizovali.

Portál Refresher.sk zveřejnil uniklou lékařskou zprávu z příjmu v Banské Bystrici, pod níž Fico při převozu komunikoval a měl nasazenou kyslíkovou masku. Ránu na břichu mu lékaři sterilně překryli. Na rentgenu se podle zprávy nenašly projektily v těle.

„My jsme nebyli ti, kteří mluvili o pomstě, kteří zneužívali systém, kteří zneužívali trestní právo, kteří ostatním lidem nadávali,“ tvrdí dlouholetý člen Směru, exministr vnitra a nynější ministr obrany Kaliňák, který byl v minulosti trestně stíhaný za skutky z éry Ficových předchozích vlád. „Paní redaktorko, asi vám koupím zrcadlo, protože ho nemáte,“ vzkázal jedné z novinářek.

Kaliňák zdůraznil, že lékaři nyní bojují o život premiéra, který momentálně vede zemi díky tomu, že vyhrál volby. „A pokud se s tím někdo neumí srovnat, pak neuznává princip, o který jsme mnozí bojovali v roce 1989,“ zdůraznil. „Po třiceti letech jsme se dostali k tomu, že stojíme na této tiskové konferenci. Nevím, jestli se Slovensko změnilo, ale my ho takové nechceme. Nikdo ho takové nechce,“ dodal.

Padlo pět výstřelů

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok už ujistil, že udělá vše pro to, aby se „tento atentát nejen na předsedu vlády, ale i na celé demokratické zřízení co nejrychleji podrobně vyšetřil“. Na tiskovce prohlásil, že je čtvrtek nejsmutnějším dnem v historii samostatného Slovenska a že atentát je útokem na demokracii. Potvrdil, že útočník vystřelil pětkrát a že je Fico v kritickém stavu.

„První informace, které máme, hovoří o jasné politické motivaci a o tom, že rozhodnutí padlo krátce po prezidentských volbách. Chci vyzvat veřejnost, vás novináře, všechny politiky, abychom přestali šířit nenávist,“ apeloval Eštok a upozornil občany, že orgány činné v trestním řízení potrestají každé schvalování spáchaného atentátu na sociálních sítích.

Ústavní činitelé, poslanci, představitelé koalice a opozice, ale i vícero médií bude nyní pod přísnější policejní ochranou. „Z toho, co se rozpoutalo, co jste mnozí zaseli, se dnes stala bouřka. Pomalu stojíme na prahu občanské války. A tento atentát na premiéra je toho potvrzením,“ řekl Eštok s tím, že bude apelovat na to, aby se svolala schůze bezpečnostní rady.

S Ficem prý byl i na operačním sále. Ministr práce a sociálních věcí Erik Tomáš předtím pro televizi Markíza řekl, že operace potrvá déle, protože útočník zasáhl několik orgánů premiéra.

„Robo, pojď sem.“ Syn otcův čin nechápe

„Robo, pojď sem,“ ozvalo se údajně z davu, když se šel Fico vítat se svými příznivci. Premiér na výzvu zareagoval a zamířil ke staršímu muži. Ten však začal střílet. Na videích, která už se dostala na veřejnost, vypálil pětkrát. Fico pod sílou zásahu udělal několik kroků dozadu a spadl na záda.

Svědkyně střelby popsala, že si právě s premiérem spolu s dalšími lidmi podávali ruce, když se ozval hluk „jako od dělobuchů“. Podle ní měla policie mnohem přísněji zkontrolovat, zda nemá někdo z čekajících příznivců s sebou zbraň či nějaký nebezpečný předmět. Poté, co policie útočníka srazila na zem, mu mnoho přihlížejících začalo vulgárně nadávat.

Členové ochranky Fica ihned zvedli ze země a naložili do auta. Kulturní dům, v němž měla Ficova vláda výjezdní zasedání, po atentátu evakuovali. Policie také okolí místa činu uzavřela páskou a zajistila bezpečnost zbylých členů kabinetu.

Syn údajného střelce je podle portálu Aktuality.sk v šoku. „Já absolutně netuším, co otec zamýšlel, co plánoval, proč se to stalo,“ řekl. Na otázku, zda otec nenáviděl Fica, odpověděl: „Povím vám to takto – nevolil ho. To je vše, co jsem k tomu schopný říct.“ Popřel také, že by jeho otec útok někdy otevřeně zmínil nebo že by se v minulosti léčil na psychiatrii.

Básník, sekuriťák, sympatizant opozice. Kdo je podezřelý z útoku na Fica

„Možná nastalo nějaké jednání ve zkratu, nevím,“ dodal a potvrdil, že otec držel zbraň legálně. Jednasedmdesátiletý Juraj C. vydal několik básnických sbírek, v minulosti pracoval jako člen bezpečnostní služby v supermarketu, kde byl sám obětí útoku ze strany zákazníka.

Před osmi lety na internetu podle Denníku N avizoval, že sbírá podpisy na vznik politické strany Hnutí proti násilí. „Násilí je často reakcí lidí, jako forma projevu obyčejné nespokojenosti se stavem věcí. Buďme nespokojení, ale ne násilní!“ psal tehdy. Muž byl i členem Spolku slovenských spisovatelů, v díle Efata se například negativně vyjadřoval o Romech.

Na videu, které se objevilo na síti X, údajný podezřelý řekl, že nesouhlasí s politikou současné slovenské vlády. Nelíbí se mu, že „zlikvidovali masmédia“. „Proč je RTVS napadaná?“ ptá se s odkazem na vládní kroky proti veřejnoprávní televizi a rozhlasu, které podle kritiků ohrozí nezávislost tohoto média.

V souvislosti s útočníkem se také objevila spekulace, že je nebo byl členem opoziční strany Progresivní Slovensko. Její předseda Michal Šimečka to však popřel. „Jednoznačně odmítáme, že by byl členem našeho hnutí. Neexistuje ani vůbec žádné jiné jeho propojení na naši stranu nebo naše členy,“ uvedl.

„Ostře odsuzujeme jeho ohavný čin. Sdílíme zděšení z dnešního atentátu na premiéra. Máme obavu z další eskalace napětí ve společnosti,“ vzkázala také sama strana.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Srovnání průzkumů: Lidovcům umřeli voliči, Konečná v eurovolbách sráží ANO

19. května 2024  19:34

Volební modely českých agentur, srovnané redakcí iDNES.cz za celý rok, mají jasno. Hnutí ANO si od...

„Co tým předvádí, je neskutečné.“ Hokejisté bojují o zlato, Staromák je plný

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  20:21

Česko v neděli zažívá hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

ANALÝZA: Boj s korupční chobotnicí. Kyjev vede dvě války, s Rusy a úplatky

26. května 2024

Premium Na frontě je jasným nepřítelem Rusko, v Kyjevě úplatkářství. Ukrajinské vedení se tak chtě nechtě...

Programátoři z Úřadu práce. Kvalifikaci změnilo 15 tisíc lidí, chválí si jeho šéf

26. května 2024  19:20

Zvýšit svou kvalifikaci nebo se naučit úplně nový obor. Úřad práce má projekt za více než 5 miliard...

Útočník v metru ve francouzském Lyonu zranil nožem čtyři lidi

26. května 2024  17:33,  aktualizováno  18:31

Čtyři lidé utrpěli zranění při útoku nožem v metru ve francouzském městě Lyon. Policie zadržela...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...