Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Z DP mizely miliardy, chyběl dohled. Politici kontrolovali sami sebe

  20:14
V souvislosti s předraženými zakázkami v pražském Dopravním podniku by zřejmě mohla padnout další obvinění. Podle advokáta Václava Lásky by se měla policie zaměřit na některé členy dozorčí rady. Jména uvést nechtěl. Láska dělal pro město analýzu vybraných zakázek.
Politici kontrolovali v Dopravním podniku sami sebe. (Ilustrační snímek)

Politici kontrolovali v Dopravním podniku sami sebe. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří KoťátkoMF DNES

"Dopravní podnik byl krmelec, kam se všichni chodili napást," popsal Václav Láska agentuře ČTK praktiky kolem někdejšího vedení Dopravního podniku.

Naznačil tak, že lidí, kteří na předražených zakázkách vydělávali, může být ještě víc. Důkazů a zajištěných materiálů pro další obvinění má prý policie dostatek.

Kdo řídí DP

Představenstvo a generální ředitel
Po odvolání Vladimíra Liche je předsedkyní představenstva Magdalena Češková. Vedle ní má další čtyři členy. Řídí společnost, odvolává generálního ředitele

Dozorčí rada
Skládá se z patnácti členů. Jde zejména o koaliční politiky z ODS a TOP 09. Jsou v ní i odboráři. Volí členy představenstva.

Valná hromada
Vlastníkem DP je Praha, proto jsou ve valné hromadě pražští radní. Volí členy dozorčí rady.

Ze smluv a vazeb, které MF DNES prověřovala, by se mohlo jednat třeba o současného místopředsedu dozorčí rady Davida Vodrážku z ODS, který inicioval odvolání ředitele DP Vladimíra Liche. Pod některými zpochybňovanými smlouvami jsou jeho podpisy.

Vodrážka totiž dříve působil v představenstvu městské firmy. A právě personální propojení dozorčí rady a představenstva může být důvodem, proč se o pochybných smlouvách nemluvilo už dřív.

Politiků, kteří postupně prošli oběma orgány firmy, je víc. Třeba bývalý radní pro dopravu Radovan Šteiner byl v letech 2003 až 2007 v představenstvu a o tři roky později se stal zhruba na rok členem dozorčí rady. Právě na Šteinera, kromě jiných, podal podle dostupných informací odvolaný šéf DP Vladimír Lich trestní oznámení (více čtěte zde).

Jak se bude celá kauza vyvíjet, záleží na současném vedení DP, protože musí rozhodnout, zda se bude v auditech započatých Láskovým týmem pokračovat. Ředitelka Magdalena Češková, dosazená před týdnem, sice ve středu informovala, že s pokračováním auditu se počítá. Podle zjištění MF DNES ale zatím auditorská kancelář, kterou město oslovilo, žádný podnět nedostala.

Podle zmiňované právní analýzy byla k Dopravnímu podniku přisátá propracovaná struktura firem, které těžily z podezřelých zakázek s předem vytipovanými nebo účelově vytvořenými dodavateli (o propojení čtěte zde).

Kdo také byl v orgánech DP

Radovan Šteiner (ODS)
V představenstvu byl od 2003 do 2010, dvakrát byl předsedou. V roce 2011 byl předsedou představenstva Obecního domu, kde nyní chybí předměty za 10 milionů.

David Vodrážka (ODS)
Starosta Prahy 13 byl v představenstvu od 2007 do 2011. Byl i jeho předsedou. Loni v dubnu odešel do dozorčí rady. Navrhl, aby se hlasovalo o odvolání šéfa DP V. Liche.

Pavel Bém (ODS)
Jako primátor Prahy byl šéfem valné hromady od roku 2002 do roku 2010. Navíc mezi lety 2008 a 2011 seděl v představenstvu Dopravního podniku.

Josef Nosek (ODS)
Exstarosta Prahy 8 a současný radní pro dopravu prošel představenstvem, příští týden má být zvolen do dozorčí rady. V představenstvu figuroval od 2010 do 2011.

Karel Březina (ČSSD)
Někdejší ministr Zemanovy vlády byl od 2007 do 2011 členem dozorčí rady. V dubnu 2010 byl zvolen předsedou. Pokud nezasáhlo proti řediteli představenstvo, měl on.

Jiří Nouza (TOP 09)
Do dozorčí rady DP byl zvolen loni v listopadu. Od března je jejím předsedou.

"Uzavírání těchto nevýhodných smluv lze datovat do roku 2007, kdy do čela podniku přišel Martin Dvořák. Tyto smlouvy byly několikrát dražší než za předchozích dodavatelů," řekl Láska. Ročně tak bylo podle odhadů z podniku vyvedeno kolem miliardy korun.

Vodrážka: Za podnik ručíme majetkem, chceme, aby fungoval

"My, kteří sedíme v dozorčí radě podniku, zodpovídáme svým majetkem za to, že bude fungovat a nebude v něm žádný problém," obhajoval sesazení Liche z čela Dopravního podniku Vodrážka.

Nabízí se ale otázka, proč dozorčí rada či představenstvo nekonalo dřív. Právě představenstvo je totiž podle oslovených advokátů odpovědné za řádnou správu firmy. Pokud ji nespravuje řádně, je na dozorčí radě, aby ho vyměnila a vymáhala po jeho členech škody. Pokud tak neučiní ani dozorčí rada, měla by konat valná hromada. V tomto případě rada hlavního města.

Těžko si ale představit, jak by akcionář, tedy pražští radní, vyvozoval odpovědnost u dozorčí rady nebo představenstva, když tyto posty zastávali v minulých letech stejní politici.

Obdobně jako třeba Šteiner nebo Vodrážka ve vrcholných orgánech DP působili tehdejší primátor Pavel Bém nebo radní Jiří Janeček, Rudolf Blažek a Milan Richter všichni z ODS.

Podezřelí šéfové představenstva

Kvůli špatnému hospodaření už minulý týden padla první trestní oznámení. Bývalý šéf podniku Lich je před svým odvoláním stihl jménem firmy podat například na zmiňovaného Šteinera, bývalého generálního ředitele Martina Dvořáka nebo na jeho ekonomického ředitele Ivo Štiku. Všichni byli členy představenstva.

Někteří tehdejší členové představenstva ale tvrdí, že o nevýhodných smlouvách nemají vůbec žádné informace. "Rozhodně jsem neměl žádné informace, že by se nevýhodné zakázky uzavíraly. Ale zda byly nevýhodné, musí určit orgány činné v trestním řízení, případně soud," sdělil Šteiner.

Jeho podpisy se objevují například na smlouvách souvisejících s podivným pronájmem pozemků nad stanicí metra Palmovka. Pokud si o výhodnosti obchodů nic nezjišťoval, je otázkou, zda je tím pravým mužem při správě miliardového městského majetku.

Mimochodem to samé mu současné vedení města vyčítá při správě další městské akciovky, Obecního domu. V něm se prý od roku 2006 ztratily věci za deset milionů korun.

Podobně mluví také Vodrážka. "V žádném případě jsem takové informace (o nevýhodných zakázkách, pozn. red.) neměl. Celé představenstvo bylo vždy ujišťováno, že vše probíhá podle platných zákonů a vnitřních směrnic firmy," uvedl nynější poslanec a starosta Prahy 13.

V současné době zastupitelé v představenstvech městských firem až na jednu výjimku nesedí. Loni na jaře se stáhli do dozorčích rad a svá dosavadní místa přenechali odborníkům.

Tou výjimkou je zastupitel Pavel Hurda, který je stále předsedou představenstva Pražské plynárenské, a to s posvěcením primátora Bohuslava Svobody. Prý proto, aby mohl vyjednat vykoupení podílu od společnosti E.ON zpět městu.

Autoři: , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Petr Pavel přijel na návštěvu Pardubického kraje

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Překvapivé oznámení. Volby budou už 4. července, oznámil britský premiér

22. května 2024  19:05,  aktualizováno  20:58

Britský premiér Rishi Sunak oznámil, že parlamentní volby v ostrovní zemi se uskuteční už 4....

Loď při smrtelné srážce na Dunaji řídil Čech. Soud mu zakázal opustit bydliště

22. května 2024  20:13,  aktualizováno  20:32

Kapitán výletní lodi, která v sobotu na Dunaji narazila do motorového člunu, je podle MTI Čech...

Ukrajinci u Charkova čelí Specnazu i žoldákům z Afriky. Rusy šlo přitom zničit

22. května 2024  20:31

Ukrajinské síly u Charkova čelí rozmanitým silám. Dopadají na ně klouzavé bomby, jejich pozice...

Novotný se musí omluvit Zemanovi. Za svými výroky si však nadále stojí

22. května 2024

Premium Na starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného se to v posledních dnech valí. Výkonná rada ODS bude...

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....