Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kolaps. Hygiena nestíhá testy a trasování, i když se lidé snaží sami

  11:27aktualizováno  13:39
Svědectví z první ruky ukazují, že systém trasování a testování lidí na přítomnost koronaviru nejen v Praze kolabuje. Ohlašované rekordy počtu odběrů za den se hroutí pod náporem už dávno nespočitatelného množství lidí, kteří, ač jsou již nemocní se všemi příznaky, na odbavení teprve čekají.

„Manžel dostal v pátek pozitivní výsledek testu na covid-19. V sobotu nám na infolince hygieny řekli, že nás musí nejprve sami vytrasovat. To bude ale trvat několik dní. Pak teprve obdržíme žádanku na test. A to bude trvat další dny,“ vypráví žena z Prahy.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v pondělí kvůli přetížení vyzval občany, aby se nechodili testovat zbytečně. Podle premiéra Andreje Babiše je samoplátců mezi testovanými lidmi asi 40 procent.

Počet nových nakažených v Česku klesl poprvé po pěti dnech pod tisíc

Když byl v metropoli epidemiologický nápor poloviční, už tak trvalo nejméně týden, než někoho hygienici vytrasovali. 

„Pětiletý syn je kardiak a byl v kontaktu se seniorními prarodiči. Chtěli jsme jít proto na test aspoň jako samoplátci (jeden za 1750 Kč). To bylo ale během uplynulého víkendu v Praze nemožné,“ pokračuje.

Netestuje se totiž zdaleka na všech odběrových místech a na dostupných jsou několikahodinové fronty. Rezervační systémy umožňují objednání až za několik dní, v některých nemocnicích jsou objednací lhůty také týden, ale i víc.

„I přes synovu kardiologickou diagnózu ani pediatr žádanku na test v pondělí nevystavil s tím, že musíme vyčkat, až nás osloví hygiena. V případě, že by měl horečky a zhoršil se jeho zdravotní stav, máme jej prý vzhledem k anamnéze odvézt rovnou na infekční oddělení do nemocnice,“ upozorňuje obyvatelka Prahy.

Na test se jako samoplátci pokoušeli jít o víkendu i její rodiče, po více než hodině čekání v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích čekání vzdali, bylo by to na několik hodin.

Lidé se hlásí i bez vytrasování sami

„Manžel byl vytrasován na základě pozitivního testu pacienta, který test podstoupil rovněž jako samoplátce a před dvěma týdny vystál na letišti 3,5hodinovou frontu. Nikoli na základě vytrasování hygienou,“ poukázala žena na selhávání systému.

Brzy budou 4 tisíce nakažených denně. Zavřete školy, míní parazitolog Flegr

Ani u jednatřicetileté Anny trasování v Praze neproběhlo. Hygieně se přihlásila sama poté, co měla pozitivní výsledek její sestra. „Ona měla první test negativní, proto zůstala v karanténě sama, já jsem chodila do práce. Pozitivní byl až její druhý kontrolní test po deseti dnech v izolaci, kdy mi to volala do práce, takže jsem z ní hned šla domů a do karantény,“ popisuje Anna, která rovnou volala i na hygienu. Ta ji poslala na testy.

Špatně se Anně udělalo zhruba za dva dny po stěru, kdy dostala horečku, měla silné bolesti na hrudi, hlavy a kloubů, spala i 20 hodin denně. Výsledek ale měla negativní.

Jaká je vaše zkušenost?

celkem hlasů: 3973
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 21. září 2020. Anketa je uzavřena.

„Každé dva dny jsem to konzultovala se svojí praktickou doktorkou po telefonu, která mě na další test po deseti dnech poslat nechtěla. Podle ní je velká pravděpodobnost, že jsem to od ségry chytla, takže by byl test zbytečný a mám zůstat doma. Na stěr mám jít až po třech dnech bez příznaků, tak uvidíme. Vedená jsem tedy jen v karanténě, už mi uplynula i její standardní doba. Pozitivní nejsem a nejsem ani v žádných denních statistikách přírůstků, jen se se mnou tak jedná,“ dodala s tím, že test by měla mít v úterý, protože je od soboty bez teplot.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová v sobotu přiznala, že hygienické stanice mají s trasováním kontaktů nakažených velké potíže. „Je to hlavně Praha, kam je soustředěna velká míra pomoci a kde navyšujeme kapacity. Tam pomáhají dovolávat i kolegové z jiných hygienických stanic, i když mají sami velký počet případů,“ řekla portálu iRozhlas.cz.

Poněkud v rozporu s osobními zkušenostmi jsou pak údaje hygieny, že velký podíl kontaktů se podaří vystopovat do 48 hodin a že v menšině jsou případy, kdy stanice nestihnou upozornit ani po 72 hodinách od nahlášení pozitivního výsledku.

Zvládáme to, vzkazuje Bulovka

„Testovat stíháme, navýšili jsme kapacitu na 1000 míst, z toho jsme odbavili 300 samoplátců,“ uvedla mluvčí Nemocnice Na Bulovce Simona Krautová. „Hodně nám pomáhá, že se lidé objednávají v systému. Pokud přijde několik set lidí z ulice, jako například minulý týden, tvoří se fronty. Pokud se lidé objednají, jde to plynule,“ dodala. V objednávkovém systému je nyní poslední volné místo na úterý, na středu jsou tam tři. Volněji je ve čtvrtek a pátek, kdy se na odběr může objednat celkem přes 30 zájemců.

Testy odmítají dělat i jinde, třeba v Brně. „Jsem v karanténě, protože na patro si pro věci přišel kolega, který se až poté dozvěděl, že je nakažený. V místnosti byl asi deset minut, k nikomu se nepřiblížil, měl navíc roušku,“ popsal muž z Brna. Asi třicet lidí muselo do izolace. Hygiena jim sdělila, že testy dělat nebudou. „Na dva týdny jsme úplně odříznutí od života, i když je pravděpodobnost, že by nás nakazil, úplně zanedbatelná. Ale naši rodinní příslušníci, se kterými jsme celé dny, do karantény jít nemusejí. Dává to logiku,“ sdělil svou zkušenost.

Hygienici v Jihomoravském kraji mají v souvislosti s koronavirem i přes maximální úsilí s oslovováním a trasováním kontaktů skluz několik dní, řekla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Od dnešního rána do oběda přibylo přes 50 nových případů. „Pracujeme i více než 12 hodin denně včetně víkendů a situace je v tomto režimu neudržitelná,“ zdůraznila Ciupek.

Zahlceno je vše, míní Flegr

Podle evolučního biologa a parazitologa Jaroslava Flegra křivka nakažených exponenciálně roste. „Za poslední týden bylo nakažených tisíc, příští neděli budeme mít průměrný počet nakažených čtyři tisíce. Počet hospitalizovaných roste rychle, a počet s vážnými příznaky ještě rychleji,“ míní.

„Už jsme přehltili epidemiology, trasování nefunguje, zužujeme okruh těch, kteří se trasují, aby se to stihlo,“ řekl. Zahlcení jsou podle něj i kapacity diagnostiky. Když někdo chce otestovat, a dostane termín další týden, je to absurdní, varoval sám v neděli na Primě.

Vakcinolog Jiří Beran z Centra očkování a cestovní medicíny obavy mírní. „Nejdůležitější ukazatel je smrtnost, která klesá. Nyní je kolem 0,2 procenta, což se dá přidat ke smrtnosti na běžné akutní respirační infekce,“ uvedl. I podle něj je však třeba zvýšit kapacity testování, aby lidé dostávali elektronickou žádanku na test hned, ne až za několik dní.

A co radí ministerstvo zdravotnictví?

Ministerstvo zdravotnictví na svých stránkách radí lidem kontaktovat praktického lékaře, pokud mají horečku, která trvá déle než dva dny nebo suchý kašel bez horečky. Pokud se jim však špatně dýchá nebo mají horečku a současně suchý kašel, měli-by okamžitě volat linku 155.

Kvůli koronaviru byla zřízena infolinka 1221. „Na ni se prostě nedá dovolat,“ říkají unisono v podstatě všichni, kteří to zkusili.

Lidé, kteří jsou v domácí karanténě, pak nemají podle rad ministerstva cestovat na odběrové místo veřejnou dopravou. V případě, že použijí vlastní auto, měli-by jet sami nebo maximálně s jedním člověkem.

Samozřejmostí má být zakrytí úst a nosu minimálně rouškou. Ve frontě před odběrem mají lidé dodržovat dvoumetrové rozestupy. Roušku si pak sundají až přímo při výtěru v odběrové místnosti. Odběr vzorku trvá maximálně tři minuty. Až do oznámení výsledku, zpravidla do 48 hodin, musí lidé zůstat v domácí karanténě. V případě pozitivního výsledku pak lidé musí zůstat v domácí izolaci a kontaktovat svého praktického lékaře. Pokud je výsledek negativní, v domácí karanténě už zůstávat nemusí.

Odběrové sanitky udělají v Praze až sto odběrů na covid-19 denně:

4. září 2020

Autoři: , , , , , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Před týdnem letní rekordy, dnes čerstvý sníh i mráz. Vrátila se zima

20. dubna 2024  8:24,  aktualizováno  11:36

Do vyšších poloh Česka se vrátila zima. Na horách do rána napadlo pět až 20 centimetrů sněhu, na...

Američané to vzdali taky, stáhnou vojáky z Nigeru. V pozadí je ruský vliv

20. dubna 2024  11:30

Spojené státy stáhnou své vojáky z Nigeru. Na konci minulého roku bylo v Nigeru na dvou základnách...

Senior zapomněl u auta kulovnici. Myslel jsem, že jsou to pruty, tvrdil lapka

20. dubna 2024  11:18

Legálně drženou kulovnici zapomněl před pár dny u auta v jedné z ostravských ulic...

Drony útočily hned v osmi ruských regionech, cílily na energetickou infrastrukturu

20. dubna 2024  11:14

V noci došlo k masivnímu útoku dronů na Rusko. Ruské úřady hlásí na pět desítek zachycených...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...