Úterý 22. září 2020, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. září 2020 Darina

S respirátorem se karanténě vyhnete, hrozí další omezení, řekl Vojtěch

  12:01aktualizováno  19:09
Česko má dost kapacit pro pacienty s covidem, budou-li potřebovat hospitalizaci, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle něj může dojít ke zpřísnění lokálních opatření, například hromadných akci. Lidé s respirátorem ale nebudou muset při setkání s nakaženým do karantény. Změny nastanou v testování epidemiologicky významných kontaktů, od 21. září by mělo začít sebetrasování.

„Česká republika skutečně masivně testuje. V pátek to bylo 18 406, 60 procent je indikovaná hygienou, 40 procent jsou samoplátci. Oproti tomu Slovensko testuje asi 5 tisíc,“ uvedl premiér Andrej Babiš na pondělní tiskové konferenci po jednání vládní rady pro zdravotní rizika.

Apeloval také na dodržování nařízení ministerstva zdravotnictví, zvláště v barech a klubech. „Měli bychom se soustředit na domovy seniorů, abychom je ochránili. Byla i debata o samotestech, ale to jsou samozřejmě otázky pro odborníky,“ podotkl premiér.

Za poslední týden přibývala tisícovka nakažených denně. „Nejzásadnější věc je kapacita nemocnic a celého systému akutní lůžkové péče, to je priorita. Není to o absolutních číslech nově nakažených, to je mediálně vděčné téma, ale není nejzásadnější. To je otázka hospitalizací a těžkých průběhů onemocnění, použití plicní ventilace a mimotělních oběhů,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Kolaps. Hygiena nestíhá testy a trasování v Praze, byť se lidé snaží sami

„Fungovat musí státní nemocnice, ale i krajské a další, musí hlásit data o kapacitách o počtu pozitivních pacientů, aby se napojily příslušné služby,“ podotkl Vojtěch. Zapojit by se podle něj měly kraje, pro zvládání situace je to zásadní.

Česko má nyní více než čtvrtinu volných lůžek na ARO a JIP. Dostupných je podle ministra 1 086 lůžek a současně 7 870 standardních lůžek s kyslíkem. „Situace se může měnit, je nutné ji sledovat. Kapacity nemocnic mají stále velkou rezervu, jsou dostačující pro aktuální vývoj. Nemocnice jsou připraveny zvládnout násobně vyšší počty akutních pacientů,“ ubezpečil Vojtěch.

Nejvíce hospitalizovaných je pak v Brně, pak v Hradci Králové, Pardubicích či na Bulovce. Ve zbytku se jedná o nižší počty. Zatím nikde nemusí být omezovaná jiná péče. 

„Každý kraj má svého koordinátora intenzivní péče, který dává dohromady výhled hospitalizovaných případů, na které se nemocnice bude muset připravit,“ popsal ministr. V případě nouze by přicházela v úvahu i reprofilizace jiných lůžek. „Velmi záleží na příštích 14 dnech,“ podotkl. 

Kdo má respirátor, se vyhne karanténě

Změny nastanou v umisťování lidí do karantén. Nově tam nemají být umisťováni lidé s ochranou horních cest dýchacích, tedy roušku nebo respirátorem, kteří se setkají s covid pozitivním člověkem. „Tím by se mohl výrazně snížit počet lidí v karanténě,“ konstatoval Vojtěch.

Na dotaz iDNES.cz později upřesnil, že když se setkají dva lidé, z nichž jeden bude nakažený, a budou stát proti sobě jejich výpovědi, zda oba měli či neměli roušku nebo respirátor, bude hygienik postupovat tak, jakoby oba roušku neměli. Poputují proto do karantény.

„V tomto směru hygiena bude volit předběžnou opatrnost a v takovém případě bude daný člověk do karantény umístěn,“ řekl iDNES.cz Vojtěch po jednání vlády.

Karanténě se po setkání s pozitivní osobou vyhne také člověk, který prodělal onemocnění covid-19 v posledních 90 dnech. „Takoví lidé mají vybudovanou imunitu, minimálně těch 90 dní,“ řekl Vojtěch.

Covid pozitivní se začnou hlásit sami příští týden přes webový formulář

Řeší se také změny v algoritmech testování u epidemiologicky významných kontaktů. „Budou nové změny, které vychází z praxe. Asymptomatický kontakt bude nově testován 4. až 5. den po kontaktu, protože se nemoc projevuje až s určitým zpožděním,“ informoval ministr.

Důležitá je také otázka sebereportování, tedy nahlašování sebe samotného a svých kontaktů. To by mělo být podle Vojtěcha spuštěno v týdnu od 21. září, kde bude pozitivně testovaný člověk moci vyplnit formulář s kontakty. „To bude znamenat významnou časovou úsporu pro hygieniky a zrychlení procesu,“ řekl. 

Od 21. září bude spuštěn také formulář pro příjezdy z rizikových zemí, na kterém vláda pracuje s ministerstvem vnitra i leteckými společnostmi.

Lidé by měli být solidární a roušky nosit

Babiš a Vojtěch se vyjádřili také o narůstajícím trendu nenošení roušek. Rouška je podle Vojtěcha kromě dezinfekce a odstupů jediná prevence, kterou máme, dokud neexistuje vakcína. „Zažili jsme období, kdy všichni nosili roušky nejen uvnitř, ale všude. Všichni s tím souhlasili. Byli jsme velice disciplinovaní, šli jsme příkladem. Teď je situace jiná a já jen můžu poprosit všechny, aby to vnímali a byli solidární,“ vyzval Babiš. 

Policie by podle něj měla kontrolovat situaci zejména v pražských barech, kde se opatření nedodržují. Vir se podle něj vrátil hlavně ze zahraničí a akcemi jako Techtle Mechtle. „Nechceme lidi terorizovat, ale apelovat na jejich solidaritu, aby vnímali dopad na ekonomiku i společenský život. Když budeme mít taková čísla, bude to mít dopad na cestovní ruch,“ varoval.

Reportáž z pražských barů: mají málo hostů, roušky uvnitř nikdo nenosí

„Nemohu vyloučit, že nějaká protiepidemická opatření zavedena budou. Nemůžeme si myslet, že čísla se sníží sama od sebe. Pravděpodobně budeme muset udělat ještě nějaká další opatření,“ uvedl dříve ministr. Měla by být podle něj být cílená, nikoliv plošná.

Důležité je podle Vojtěcha sledovat poměr pozitivních záchytů na počet testů. „Číslo osm nebo devět procent je poměrně vysoké. Uvidíme, jak se bude vyvíjet v následujících dnech a podle toho případně další opatření přijmeme,“ dodal. Zákaz vycházení dál než 500 metrů jako v Izraeli podle něj nyní namístě není.

Další regionální opatření proti šíření nového typu koronaviru začala v Česku platit od pondělí. V celém Středočeském kraji a v okrese Uherské Hradiště začalo podobně jako už dříve v Praze platit omezení otevírací doby restaurací a barů, které musejí mít zavřeno mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. V hlavním městě si mají lidé dezinfikovat ruce před vstupem do všech veřejně přístupných budov, restaurací, obchodů, hotelů a dalších provozoven.

Pošta má od pondělí začít zasílat lidem nad 60 let roušky a respirátor. O jejich zasílání také například chronicky nemocným, například s rakovinou, se podle Vojtěcha neuvažuje. Neumožňuje to podle něj ani lékařské tajemství, aby stát získal přímo adresy pacientů.

Podle něj je ale velká část takto nemocných ve věkové skupině nad 60 let, která roušky a respirátor prostřednictvím České pošty dostane. Diskutuje se ale o jejich distribuci učitelům. „Myslím, že tam to dává velký smysl, protože chceme školy udržet v provozu,“ dodal.

Autoři: , ,

Z aplikace eRouška 2.0 nelze určit kdo koho nakazil nebo kdo je nakažený, řekl vývojář v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Vojtěch od pátku zakázal vnitřní akce na stání pro více než deset lidí

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přiznal, že situace není dobrá a počet nakažených koronavirem bude narůstat, což...

V Česku podlehl covidu první lékař, nakažených zdravotníků přibývá

Počty nakažených zdravotníků se stále zvyšují. Tabulky vydané Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS)...

Ministr zdravotnictví Vojtěch odstoupil z funkce. Nahradí ho Prymula

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odstupuje ze své ministerské funkce. Řekl to v pondělí na tiskové konferenci....

Stav nouze je namístě, říká Prymula. Očekává až 8 tisíc nakažených denně

„Denně bude přibývat šest až osm tisíc potvrzených nákaz covidem-19, pokud nepřijmeme další opatření. Je na místě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Praha zčervenala. Zákazy návštěv, VŠ distančně, roušky na venkovních akcích

Praha na covidovém semaforu zamířila do nejvyššího, červeného stupně ohrožení. Primátor Zdeněk Hřib oznámil, že se...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

Roušky omezují výuku, tvrdí ředitelé škol. Část rodičů nechává děti doma

Za normálních okolností by si jihočeští školáci užívali teplých dní babího léta, jenže teď spíš trpí. Několik hodin...

DOKUMENT: Projev premiéra Babiše k národu kvůli koronavirovému vývoji

Premiér Andrej Babiš stejně jako na jaře kvůli zhoršující se koronavirové situaci pronesl projev k národu. Apeloval na...

Zeman se v Lánech sejde s Hamáčkem. Tématem bude epidemická situace

Prezident Miloš Zeman v úterý na pravidelné schůzce přijme vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka. Sejdou se na...

Prymula hrozí omezením rizikových akcí, zavřením barů od 22 hodin i škol

Pokud se situace kolem šíření koronaviru zhorší, zavřou se střední školy a základní na druhém stupni, naznačil nový...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Jeho prsty byly najednou ve mně, obvinila fotografa ze zneužití Ratajkowski

Emily Ratajkowski (29) zveřejnila obsáhlou esej, ve které obvinila fotografa Jonathana Ledera ze sexuálního zneužití....

Nová data ukázala alarmující poměr pozitivních testů. Už je nad 20 %

Epidemie koronaviru se v Česku vymyká kontrole. Napovídá tomu ukazatel, který měří poměr pozitivních testů oproti všem...