Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. listopadu 2021 René

S respirátorem se karanténě vyhnete, hrozí další omezení, řekl Vojtěch

  12:01aktualizováno  19:09
Česko má dost kapacit pro pacienty s covidem, budou-li potřebovat hospitalizaci, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle něj může dojít ke zpřísnění lokálních opatření, například hromadných akci. Lidé s respirátorem ale nebudou muset při setkání s nakaženým do karantény. Změny nastanou v testování epidemiologicky významných kontaktů, od 21. září by mělo začít sebetrasování.

„Česká republika skutečně masivně testuje. V pátek to bylo 18 406, 60 procent je indikovaná hygienou, 40 procent jsou samoplátci. Oproti tomu Slovensko testuje asi 5 tisíc,“ uvedl premiér Andrej Babiš na pondělní tiskové konferenci po jednání vládní rady pro zdravotní rizika.

Apeloval také na dodržování nařízení ministerstva zdravotnictví, zvláště v barech a klubech. „Měli bychom se soustředit na domovy seniorů, abychom je ochránili. Byla i debata o samotestech, ale to jsou samozřejmě otázky pro odborníky,“ podotkl premiér.

Za poslední týden přibývala tisícovka nakažených denně. „Nejzásadnější věc je kapacita nemocnic a celého systému akutní lůžkové péče, to je priorita. Není to o absolutních číslech nově nakažených, to je mediálně vděčné téma, ale není nejzásadnější. To je otázka hospitalizací a těžkých průběhů onemocnění, použití plicní ventilace a mimotělních oběhů,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Kolaps. Hygiena nestíhá testy a trasování v Praze, byť se lidé snaží sami

„Fungovat musí státní nemocnice, ale i krajské a další, musí hlásit data o kapacitách o počtu pozitivních pacientů, aby se napojily příslušné služby,“ podotkl Vojtěch. Zapojit by se podle něj měly kraje, pro zvládání situace je to zásadní.

Česko má nyní více než čtvrtinu volných lůžek na ARO a JIP. Dostupných je podle ministra 1 086 lůžek a současně 7 870 standardních lůžek s kyslíkem. „Situace se může měnit, je nutné ji sledovat. Kapacity nemocnic mají stále velkou rezervu, jsou dostačující pro aktuální vývoj. Nemocnice jsou připraveny zvládnout násobně vyšší počty akutních pacientů,“ ubezpečil Vojtěch.

Nejvíce hospitalizovaných je pak v Brně, pak v Hradci Králové, Pardubicích či na Bulovce. Ve zbytku se jedná o nižší počty. Zatím nikde nemusí být omezovaná jiná péče. 

„Každý kraj má svého koordinátora intenzivní péče, který dává dohromady výhled hospitalizovaných případů, na které se nemocnice bude muset připravit,“ popsal ministr. V případě nouze by přicházela v úvahu i reprofilizace jiných lůžek. „Velmi záleží na příštích 14 dnech,“ podotkl. 

Kdo má respirátor, se vyhne karanténě

Změny nastanou v umisťování lidí do karantén. Nově tam nemají být umisťováni lidé s ochranou horních cest dýchacích, tedy roušku nebo respirátorem, kteří se setkají s covid pozitivním člověkem. „Tím by se mohl výrazně snížit počet lidí v karanténě,“ konstatoval Vojtěch.

Na dotaz iDNES.cz později upřesnil, že když se setkají dva lidé, z nichž jeden bude nakažený, a budou stát proti sobě jejich výpovědi, zda oba měli či neměli roušku nebo respirátor, bude hygienik postupovat tak, jakoby oba roušku neměli. Poputují proto do karantény.

„V tomto směru hygiena bude volit předběžnou opatrnost a v takovém případě bude daný člověk do karantény umístěn,“ řekl iDNES.cz Vojtěch po jednání vlády.

Karanténě se po setkání s pozitivní osobou vyhne také člověk, který prodělal onemocnění covid-19 v posledních 90 dnech. „Takoví lidé mají vybudovanou imunitu, minimálně těch 90 dní,“ řekl Vojtěch.

Covid pozitivní se začnou hlásit sami příští týden přes webový formulář

Řeší se také změny v algoritmech testování u epidemiologicky významných kontaktů. „Budou nové změny, které vychází z praxe. Asymptomatický kontakt bude nově testován 4. až 5. den po kontaktu, protože se nemoc projevuje až s určitým zpožděním,“ informoval ministr.

Důležitá je také otázka sebereportování, tedy nahlašování sebe samotného a svých kontaktů. To by mělo být podle Vojtěcha spuštěno v týdnu od 21. září, kde bude pozitivně testovaný člověk moci vyplnit formulář s kontakty. „To bude znamenat významnou časovou úsporu pro hygieniky a zrychlení procesu,“ řekl. 

Od 21. září bude spuštěn také formulář pro příjezdy z rizikových zemí, na kterém vláda pracuje s ministerstvem vnitra i leteckými společnostmi.

Lidé by měli být solidární a roušky nosit

Babiš a Vojtěch se vyjádřili také o narůstajícím trendu nenošení roušek. Rouška je podle Vojtěcha kromě dezinfekce a odstupů jediná prevence, kterou máme, dokud neexistuje vakcína. „Zažili jsme období, kdy všichni nosili roušky nejen uvnitř, ale všude. Všichni s tím souhlasili. Byli jsme velice disciplinovaní, šli jsme příkladem. Teď je situace jiná a já jen můžu poprosit všechny, aby to vnímali a byli solidární,“ vyzval Babiš. 

Policie by podle něj měla kontrolovat situaci zejména v pražských barech, kde se opatření nedodržují. Vir se podle něj vrátil hlavně ze zahraničí a akcemi jako Techtle Mechtle. „Nechceme lidi terorizovat, ale apelovat na jejich solidaritu, aby vnímali dopad na ekonomiku i společenský život. Když budeme mít taková čísla, bude to mít dopad na cestovní ruch,“ varoval.

Reportáž z pražských barů: mají málo hostů, roušky uvnitř nikdo nenosí

„Nemohu vyloučit, že nějaká protiepidemická opatření zavedena budou. Nemůžeme si myslet, že čísla se sníží sama od sebe. Pravděpodobně budeme muset udělat ještě nějaká další opatření,“ uvedl dříve ministr. Měla by být podle něj být cílená, nikoliv plošná.

Důležité je podle Vojtěcha sledovat poměr pozitivních záchytů na počet testů. „Číslo osm nebo devět procent je poměrně vysoké. Uvidíme, jak se bude vyvíjet v následujících dnech a podle toho případně další opatření přijmeme,“ dodal. Zákaz vycházení dál než 500 metrů jako v Izraeli podle něj nyní namístě není.

Další regionální opatření proti šíření nového typu koronaviru začala v Česku platit od pondělí. V celém Středočeském kraji a v okrese Uherské Hradiště začalo podobně jako už dříve v Praze platit omezení otevírací doby restaurací a barů, které musejí mít zavřeno mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. V hlavním městě si mají lidé dezinfikovat ruce před vstupem do všech veřejně přístupných budov, restaurací, obchodů, hotelů a dalších provozoven.

Pošta má od pondělí začít zasílat lidem nad 60 let roušky a respirátor. O jejich zasílání také například chronicky nemocným, například s rakovinou, se podle Vojtěcha neuvažuje. Neumožňuje to podle něj ani lékařské tajemství, aby stát získal přímo adresy pacientů.

Podle něj je ale velká část takto nemocných ve věkové skupině nad 60 let, která roušky a respirátor prostřednictvím České pošty dostane. Diskutuje se ale o jejich distribuci učitelům. „Myslím, že tam to dává velký smysl, protože chceme školy udržet v provozu,“ dodal.

Autoři: , ,

Navržená vláda Petra Fialy

Lídr koalice SPOLU a předseda ODS Petr Fiala představil navrhované složení své vlády. Prezident Miloš Zeman premiéra jmenuje 26. listopadu na zámku v Lánech.

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministr životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Nouzový stav vláda nevyhlásila. Blíží se povinné očkování některých profesí

Kvůli situaci v přetížených nemocnicích vláda zatím nouzový stav nevyhlásila. Chce znát postoj hejtmanů. „Nouzový stav...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Příští vláda: Nutná bude třetí dávka po 6 měsících, jinak lidi čeká PCR

Budoucí vláda představila opatření, kterými chce bojovat s covidem. Očkování má mít platnost šest měsíců, poté by měli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tečka náhle zčervenala, zachrání to žlutý pruh. Zkolaboval i očkovací web

Aplikace Tečka, která slouží k prokazování bezinfekčnosti, v pondělí zaznamenala výpadky funkčnosti. Některým...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Data hovoří jasně. Nákaza se šíří hlavně ve školách. V hospodách a na akcích málo

Premium Rekordní počty nakažených a nová opatření, tak vypadá současný stav epidemie v Česku. Redakce iDNES.cz zjišťovala, kde...

Česko má první nákazu mutací omikron, stejně jako Německo či Itálie

Sekvenační analýza v liberecké nemocnici u ženy, která se vrátila z Namibie, na 90 procent potvrdila novou...

Hnutí Chcípl PES pořádá další protest proti opatřením. Lidé se sejdou na Letné

Chcípl PES pořádá v neděli na pražské letenské pláni další protest cílený proti vládě a protiepidemickým opatřením....

Česko zasáhlo vydatné sněžení. Výstraha je prodloužená až do neděle

Východ Česka v pátek zasáhlo vydatné sněžení. Na jihovýchodě Moravy spadly srážky především v dešti, sněžilo i na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Často lidi vykolejíme, přiznávají manželé Černí. Oba nosí dámskou módu

Michaela a Vlastimil Černí se rádi oblékají podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželé...

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...