„Všem osobám se s účinností ode dne 10. září 2020 do odvolání tohoto mimořádného opatření zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa) jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének.“ Tak zní mimořádné nařízení ministerstva zdravotnictví, které nakazuje nošení roušek v zastřešených veřejných prostorech.
Část odpůrců nošení roušek si ho ale vyložila po svém. Pod argumentem ochrany svého zdraví, tedy že s rouškami nemohou dýchat, si je různým způsobem upravují. Ústa a nos tedy mají teoreticky zakryté, ochrana však zjevně není dostatečná.
Inspirace přišla třeba ze Slovenska, kde jsou roušky povinné mimo jiné i v obchodech:
Takto upravené roušky pak sdílí na facebookových skupinách, ve kterých se odpůrci roušek shromažďují. A sdílí návody, jak roušku upravit, aby vypadala naoko funkčně.
„V práci bohužel musím (mít nasazenou roušku), firma nařídila celoplošné nošení náhubků. Alespoň jsem si vypreparovala ten vnitřek, jinak by to se mnou za dvanáct hodin seklo,“ píše třeba dívka u své fotografie v běžné chirurgické ústence, ze které odpárala vnitřní bílou vrstvu.
„S vykuchanou rouškou se líp sedí u doktora,“ píše zase další u své fotografie z čekárny u lékaře. Pod příspěvkem radí ostatním, že vnitřní část není třeba odpárat. Stačí odstřihnout nůžkami.
Že lidé roušky nenosí správně, je přitom častým prohřeškem. Třeba pražští strážníci řešili od prvního září na dva tisíce případů, kdy lidé v prostorách městské hromadné dopravy neměli roušku nasazenou. Většinou však nejde přímo o úmysl, lidé si roušku sundají třeba již na eskalátorech metra či ve vestibulu nádraží. I tam však platí povinnost mít zakrytá ústa a nos.
Strážníci většinou nepřistoupí k pokutě, vše řeší domluvou. Podle mluvčího policejního prezidia Ondřeje Moravčíka nemohou posuzovat, jaká rouška je vyhovující a jaká ne. „Nám stačí, když má člověk přes pusu a nos svetr nebo kabát. Tím splňuje definici zakrytí. Když bude mít někdo špatně zakrytá ústa, tak řekneme, ať si nasadí normální roušku, nebo ať si ji zakryje třeba mikinou,“ popsal s tím, že je vždy snaha se domluvit a danému člověku vysvětlit, že jde o jeho zdraví.
Policejní prezidium již podle něj ostatně přestalo schraňovat data o počtu vyřízených přestupků a pokut týkajících se roušek, a to kvůli nadměrnému zájmu novinářů. Data jsou tak nyní dostupná jen na úrovni krajů, nikoliv na úrovni celé republiky.
I takto může podle některých vypadat rouška:
Upravené roušky ale nejsou jediným problémem. Stálicí ve skupinách odpůrců roušek jsou od 1. září fotky z hromadných dopravních prostředků. Členové na nich ukazují, že ani přes nařízení roušku v autobuse, ve vlaku či v tramvaji nasazenou nemají.
„Ovce s rouškami na mě házely vražedný pohled. Já se sluchátky a hledím si svého,“ popisuje pak třeba jedna dívka své zkušenosti. Ostatní členové ji podporují, lidé s rouškami by se podle nich měli vzpamatovat.
Jiní pak přidávají rady pro „ty, co se nechtějí hádat“. Mezi ně patří třeba doporučení nechat si roušku v ruce spolu s vodou. Když bude někdo vyžadovat nasazení roušky, mají tito lidé podle autora říct, že se jim udělalo zle a chtějí se napít. Jiní zase doporučují mít kolem krku volně uvázaný šátek, který si mohou v případě konfliktu povytáhnout přes pusu.
Na internetu se nabízí roušky ze síťoviny:
Odklon od roušek
Zatímco na začátku července schvalovalo podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění povinné nošení roušek na veřejnosti 81 procent lidí, na začátku září nosil podle průzkumu společnosti STEM/MARK pro MF DNES roušku na veřejnosti vždy jen jeden z deseti Čechů. Daších asi 71 procent respondentů pak bylo ochotných nosit roušku tam, kde to je povinné.
Podle psychologa Tomáše Morávka má tento fakt více příčin. „Při dodržování pravidel hraje ústřední roli pocit ohrožení. Ten jsme kolektivně ztratili,“ míní. Poukázal přitom na to, že Česká republika byla mezi prvními státy, které plošné nošení roušek zavedly.
Roušky budou v uzavřených prostorech v celém Česku. Většina okresů zezelená |
„Tím, jak to trvá určitý čas a přesto se pro většinu lidí nic dramaticky nezhoršuje, nastupuje určité přesycení a ztráta ostražitosti,“ říká.
Svou roli podle něj může hrát i fakt, že nejsou Češi tolik „vnitřně nastaveni“ na přesné dodržovaní pokynů, jako třeba Němci. „Když k tomu připočteme to, že pro mnohé lidi začíná být nošení roušek vyjádřením osobního či politického postoje, porozumíme více tomu, proč se chováme tak iracionálně. Tedy při mnohem větším počtu nemocných se méně vzájemně chráníme,“ dodal Morávek.
Účinnost roušek již přitom byla dokázaná zahraničními výzkumy. Například podle výzkumu vědců z Hongkongu může nošení roušky snížit riziko přenosu koronaviru až o 75 procent. Nosit roušku nyní doporučuje i Světová zdravotnická organizace.
Někteří Američané nosí roušky ze síťoviny:
Odmítání roušek přitom není jen záležitostí České republiky. Někteří Američané třeba nosí roušky ze síťoviny, které nakupují na internetovém tržišti Etsy, píše Business Insider. Tam jsou tyto roušky označené jako „prodyšné, pro rebely, či pro ty se smyslem pro humor“.
A stejně tak i na českém trhu se již alespoň neoficiálně roušky z krajky objevily. Konkrétně na stránkách facebookové skupiny, ve které lidi nabízí a poptávají látkové roušky. Když jedna ze členek přidala příspěvek, ve kterém roušku z krajky poptává, do patnácti minut se v komentářích objevila nabídka. A stejně tak na internetovém tržišti Facebook marketplace lze již dohledat nabídky roušek ze síťoviny.
Mé dítě duševně nezvládne nosit roušku, píšou rodiče ředitelům škol |
„O těchto případech (nošení nevhodných roušek) víme a průběžně vedeme i skrze odborníky z řad epidemiologů, lékařů a hygieniků informační osvětu o tom, že nosit roušky smysl má,“ uvedla tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Renata Povolná s tím, že vzhledem k nakažlivosti již v inkubační době je všeobecné nošení roušek důležité.
Dodala, že pokud není k dispozici chirurgická rouška, postačí i vyrobená doma. „Nicméně, je nutné zvážit kritéria, která by každá rouška měla splňovat. Důležitý je především materiál, ze kterého je vyrobena. Jednak je nutné, aby materiál zachytil co nejvíce virových částic, ale zároveň by měl zajistit i prodyšnost,“ vysvětlila.
V České republice je od 1. září povinné nosit roušku v prostorách hromadné dopravy, v nemocnicích či u lékaře, v lékárnách nebo třeba na úřadě. Od čtvrtka se pak roušky musí nosit ve všech uzavřených prostorech po celé republice.
Roušky budí emoce všude - i v oblacích: