Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. června 2022 Ladislav

Chytrá karanténa dokáže nahradit plošné restrikce, ukázal český model

  17:39
Chytrá karanténa dokáže nahradit významnou část plošných opatření proti šíření koronaviru, pokud se podaří do domácí izolace dostat tři pětiny lidí, kteří byli ve větším kontaktu s nakaženými. Vyplývá to z modelu vědců z iniciativy Model antiCOVID-19 pro ČR. Někteří z autorů výsledky představili v úterý na tiskové konferenci.

Rozkvetlé stromy v Čavisově u Ostravy (17. dubna 2020) | foto: Alexandr SatinskýMAFRA

Iniciativu Anti COVID-19 tvoří 29 vědců a vědkyň z dvaceti domácích i zahraničních institucí. Zaměřili se na opatření proti šíření koronaviru i na jejich postupné odstraňování. „Hlavní motivací těchto modelů není říkat, co se má a nemá dělat, ale vnést do debaty přístup založený na důkazech (evidence-based),“ vysvětlil na tiskové konferenci Josef Šlerka z Filozofické fakulty UK.

Podle výzkumníka René Levinského z CERGE-EI byl vládní krizový štáb s modely obeznámen: „Jak to využijí, to je na nich.“

Model A porovnává dopady plošných opatření s tzv. chytrou karanténou. Zahrnuje skupiny lidí, kteří jsou infekční, v kontaktu s nakaženými, nemocní a uzdravení. Kolem 10. března se počet nakažených zvedal každý den zhruba o 40 procent. Každý třetí den se tak víc než zdvojnásobil. Díky celostátním omezením se zdravotnictví nezahltilo a zůstala rezerva lůžek s plicními ventilátory. „S plošnými opatřeními se ale nedá žít příliš dlouho,“ podotkl Pavel Hroboň z Advanced Health Care Management Institute.

Koronavirus v Česku

Odběr biologických vzorků k vyšetření na nemoc covid-19 na Vítězném náměstí v...
Lidé na kolech a kolečkových bruslích na cyklostezce v Praze. (18. dubna 2020)
Dezinfikování zázemí a šaten fotbalistů pražské Slavie. (20. dubna 2020)

Tým vědců v modelu A (PDF) ověřoval kvůli možnému uvolňování plošných kroků účinky chytré karantény, jejímž cílem je do tří dnů dostat do domácí izolace ty, kteří byli ve významnějším kontaktu s nakaženými.

„Pokud se tohle podaří u 60 procent lidí z této skupiny, model A ukazuje, že chytrá karanténa dokáže nahradit významnou část plošných opatření,“ uvedl Hroboň.

Chytrá karanténa
Chytrá karanténa

Jak by vypadala chytrá karenténa?

Chytrou karanténu označil za „robustní opatření“, zůstala by pak omezení akcí s větším počtem účastníků, nošení roušek a dodržování přísných hygienických pravidel.

PŘEHLEDNĚ: Hloubkové testy na virus. Kde jsou odběrová místa?

Takzvaná chytrá karanténa se testovala nejdříve na jižní Moravě, v tuto chvíli pak v pěti krajích. Týká se hlavně řízení testování, oslovování kontaktů a elektronického předávání informací mezi krajskými hygieniky, odběrovými místy a laboratořemi.

S ostrým spuštěním projektu se počítá od 1. května. Podle ministerstva zdravotnictví je chytrá karanténa soubor opatření a nástrojů, jak rychle identifikovat nakažené a v co nejkratším čase provést odběry i testy.

Model B umožňuje simulovat vliv opatření

Model B (PDF) je pak jemnější a sleduje případný vývoj nákazy ve 206 městech a obcích s rozšířenou působností. Modeluje šíření infekce odděleně u dětí do 18 let, dospělých a seniorů nad 65 let. K modelování pohybu lidí přitom využívá i údajů mobilních operátorů.

Schéma modelu B

Podle dosavadního průběhu nákazy vědci zkalibrovali model B na český průběh. Díky tomu se pak mohou pouštět do krátkých i delších predikcí. Jejich model přitom pracuje s pravděpodobnostmi a ukazuje rozptyl optimistického a pesimistického scénáře. Někdy je to rozdíl opravdu markantní, což ale ukazuje, že model pracuje s nejistotou.

Pesimistická a optimistická realizace

Granualita až na úroveň obcí umožní vědcům simulovat různé scénáře. Třeba jak by to vypadalo, kdyby se opatření zrušila všude kromě Prahy a Středočeského kraje (jde o čistě hypotetickou situaci, která má ukázat schopnosti modelu, nikoli o reálně plánovaný scénář).

Různé scénáře pro otestování možností modelu

Vědci do modelu dali i simulaci průběhu hospitalizace pacientů. Tam ale pořád čekají na podrobnější údaje od státu, aby mohli model lépe vyladit a zkalibrovat. Mohli by tak modelovat nejen počet nakažených a nemocných, ale demonstrovat i dopady situace, kdy by se třeba v nemocnici nedostávalo lůžek pro pacienty ve vážném stavu.

M jako Masaryk

Tým připravuje ještě třetí model M. Ten má simulovat situaci ve středně velkém městě s 56 000 obyvateli a připraven by měl být zhruba do deseti dnů. Podle koordinátora iniciativy Reného Levínského se vzorem stal Hodonín.

Průzkum o koronaviru

Jak zvládáte omezení spojená s koronavirem právě vy, vaše rodina a děti? Zapojte se do velkého průzkumu portálu iDNES.cz.

Označení M získal model podle příjmení prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, který se v Hodoníně narodil. Díky nástroji by mělo být možné modelovat i dopady místních opatření, například otevření hobby marketů.

Iniciativu Model antiCOVID-19 pro ČR zastřešuje akademické pracoviště IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR. Modely jsou k dispozici vládě a úřadům. Výsledky budou na webu www.idea.cerge-ei.cz. 

Aktualizace: Do článku jsme doplnili výsledky modelování, citace a odkazy.

Autoři: , ,

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

  • Nejčtenější

Fiala: Všem pomoci nelze, padnout vás ale nenecháme. Stát vykoupí elektrárny

Premiér a šéf ODS Petr Fiala oslovil ve středu večer národ se svým projevem. Úřad vlády už předem avizoval, že chce...

Petr Adam z kauzy Hlubuček zemřel, byl obviněn z uplácení

Jeden ze třinácti obviněných v kauze manipulace zakázek pražského Dopravního podniku – obchodník v telekomunikačním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8...

Zemřel meteorolog Ján Zákopčaník, proslul pozdravem „Slunce v duši!“

Ve věku 63 let zemřel bývalý moderátor počasí České televize Ján Zákopčaník. Původní profesí letecký meteorolog proslul...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci zajali pilota Vagnerovců. Nevěřil ruské navigaci, vzal si garmin

Ukrajinští vojáci sestřelili ruský bitevní letoun Su-25 a zajali jeho pilota. Major Andrej Fedorčuk se při výslechu...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Advokáti za únikem informací v kauze DPP? Není to logické, pochybuje komora

O tom, že informace v aktuální kauze korupce v pražském dopravním podniku unikly do médií od advokátů, pochybuje...

Zeman přijal Fialu. Řešili kandidáta na ministra školství Balaše

Přímý přenos Prezident Miloš Zeman přijal v pondělí večer premiéra Petra Fialu, aby s ním jednal o nastávajícím postu ministra...

Práci našlo v Česku 81 tisíc uprchlíků, to je úžasné číslo, řekl Rakušan

Situace kolem ukrajinských uprchlíků je v Česku pod kontrolou, nezhoršuje se a vláda ji zvládá, oznámil v pondělí...

Výdaje na léčbu Ukrajinců budou nižší, než jsme předpokládali, avizuje VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna očekává, že výdaje na léčbu Ukrajinců budou letos o 100 milionů korun nižší, než kolik...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...