Sobota 10. dubna 2021, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. dubna 2021 Darja

Chlapské sobectví. Testosteron vede k egoismu, tvrdí studie

Má rozporuplnou pověst. Podporuje růst svalové hmoty, hustotu kostí i sexuální energii, ale je též spojený s chybnými rozhodnutími, s antisociálním chováním či podváděním ve vztazích. Aktuální studie přidala ještě jedno obvinění testosteronu: snižuje naši velkorysost, náš zájem o prospěch ostatních.

Já, já, já. Testosteron nám může ubírat schopnost zohledňovat potřeby a prospěch ostatních, naznačuje studie. | foto: Getty Images

Mužské tělo ho ze dvou třetin vyrábí ve varlatech, o zbytek se starají nadledvinky, vyprodukované množství hormonu má však významný dopad na procesy v docela jiné části těla. Promítá se do aktivity mozku a má vliv na naše jednání. Nahlédnout do onoho mechanismu se pokusila čínská studie vydaná v magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Ekonomická politika testosteronu

Stojí na pokusu, při němž polovině ze sedmdesátky zdravých mužů ve věku od osmnácti do pětadvaceti let dopřáli vědci porci testosteronu navíc ve formě 150 miligramů gelu natřeného na paže a ramena, líčí server Medical Express. Zbytek dobrovolníků si musel vystačit s placebem z vody a alkoholu. Tři hodiny poté odborníci vyzvali pány k rozvahám.

Nejprve měli ohodnotit, jakou sociální blízkost, nebo naopak odstup, cítí k mnoha různým jednotlivcům. Nabídka přitom zahrnovala členy jejich rodiny, přátele, kolegy z práce nebo školy, ale též zcela neznámé osoby. Pokud se účastník experimentu doznal k tomu, že má k některé z oněch osob negativní vztah, byla odložena stranou. Vědci chtěli nechat záměrně ve hře pouze ty, které dobrovolníci vnímali pozitivně nebo neutrálně.

Poté autoři pokusu přidělili mužům menší částku peněz a každému předkládali některou z osob, které předtím hodnotili. Respondenti přitom měli na výběr: buď se mohli o onu částku s dotyčným člověkem rozdělit, pak by jim zůstal menší obnos, nebo si mohli nechat celou sumu sami. První varianta tedy představovala strategii ekonomické velkorysosti, druhá ryze egoistickou.

To přirozeně nebylo všechno. Nad svým jednáním respondenti uvažovali, zatímco jejich mozky a rozhodovací procesy vědci sledovali s pomocí magnetické rezonance.

Testosteronová intervence v mozku

Pokus vyjevil, že v případě sociálně velmi blízkých osob se taktika pánů nadopovaných testosteronem a mužů obdarovaných pouhým placebem příliš nelišila. Obvykle se uchýlili k velkorysé volbě. Strategie ve vztahu k sociálně vzdálenějším osobám však již byla jiná – muži s dávkou testosteronu navíc se byli ochotni o peníze dělit ve významně menší míře. Toto zjištění je přitom podle jednoho z autorů Yin Wu „ve shodě s názorem, že testosteron redukuje zvažování potřeb a tužeb ostatních, což vede k sobečtějšímu jednání“. Testosteron snižuje starostlivost o prospěch ostatních.

Pokud je pro vás jazz příliš, možná máte moc testosteronu, říká studie

Neoslovil vás například jazzman Lionel Hampton? Možná za to mohou hormony.

Pro někoho rajská hudba, plná fantazie, pro jiného chaos a cesta do deprese. Naše vnímání hudby, jako je jazz, avantgarda nebo klasika, může být předurčeno i naším fyziologickým nastavením. Může se na něm podepsat naše hladina testosteronu, říká japonská studie.

To však byla jen jedna část výsledků pokusu, která vlastně jen potvrdila předchozí výzkumy. Ta podstatnější pasáž experimentu dovolila nahlédnout do mozkových procesů účastníků pokusu. Speciálně vědce zajímaly dvě mozkové oblasti: temporoparietální uzel je lákal proto, že je spojený se schopností empatie a pochopení perspektiv ostatních, se společenským vědomím. Oblast mozku mezi inzulou a striatem poté s pocitem odměny, prospěchu, se schopností zhodnotit, jak moc něco chceme.

Skrze zobrazovací techniku přitom autoři studie shledali, že u pánů podpořených testosteronem aktivita v mozkové oblasti související se štědrostí a velkorysostí poklesla. A nejen to, vykazovali též nižší komunikaci mezi onou oblastí a regionem spojeným s hodnocením vlastního prospěchu, odměny, chtění. Zdá se tedy, že testosteron potlačuje mozkové činnosti, které svědčí velkorysosti a empatii.

Všemocný hormon?

Výsledky práce podle serveru Inverse potvrzují, že testosteron může snižovat, jak vážně bereme do úvahy potřeby ostatních. A odhaluje mechanismus, jakým k tomu dochází. Přesto však server varuje, abychom nebyli k testosteronu unáhleně příkří.

Odkazuje přitom na článek z listu The Guardian, podle něhož může být moc přikládaná mužskému hormonu mýtem. Jinými slovy, spojení mezi testosteronem a například hazardérským chováním, násilím nebo egoismem zatím nebylo vědecky pevně prokázané. Například podle psycholožky Cordelie Fine, autorky knihy Testosterone Rex, může za odlišné chování spíš kultura než hormon. Urolog Charles Ryan v článku souhlasí, lidské chování a vědomí je podle něj výjimečně komplexní, než aby „se točilo kolem jedné molekuly“.

Všemocnost testosteronu zpochybňuje například i jiná aktuální studie z Austrálie. Vyšla v magazínu Hypertension a server Health Day ji uvádí připomenutím kontextu: testosteronová terapie skrze injekce nebo gely se stala v posledních letech tahákem medicínského marketingu, globální prodeje tohoto hormonu vyskočily jen za první dekádu jednadvacátého století dvanáctinásobně.

Australská práce však naznačuje, že za boomem může stát především obří reklama, ne všechna očekávání totiž „zázračný“ hormon naplní. Autora studie Bu Yeapa konkrétně zajímalo, jak nápomocný může být testosteron stárnoucímu mužskému srdci. K ruce si vzal téměř osmdesátku pánů mezi padesáti a sedmdesáti lety a naordinoval jim dávky testosteronu nebo cvičení, rovněž kombinaci obojího.

Jeho studie přitom zjistila, že muži, kteří se spolehli pouze na cvičení, vykázali zlepšení arteriálních funkcí o 28 procent. Jejich kolegové, kteří cvičili a zároveň si dopřávali doplnění testosteronu, si polepšili v průmětu pouze o 19 procent. A ti, kdo se museli spokojit pouze s testosteronovou terapií, nepomohli svému srdci vůbec.

Autoři:

Velikonoce 2021

Nejvýznamnější křesťanský svátek bude v roce 2021 v dubnu, Velký pátek připadne na 2. dubna a Velikonoční pondělí na 5. dubna. O týden dříve, v neděli 28. března začne platit letní čas.

Témata: testosteron, hormon, vztah
  • Nejčtenější

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Když selže technika, helikoptéra vám dá jen sekundy, říká pilot

Premium Před rokem zahynul v helikoptéře fenomenální basketbalista Kobe Bryant, před týdnem nejbohatší Čech Petr Kellner....

I děvčička nejmenší musela smilniti aneb jak to chodilo mezi adamity v Táboře

Premium Když církev prohlásila reformátora Jana Husa za zatvrzelého kacíře a odsoudila ho k smrti v plamenech, rozhořelo se...

Ježíš zemřel starší, Einstein nepropadl. Znáte historické omyly?

Premium Celá léta se něco tvrdilo, učili jsme se o tom ve škole, ale pak se zjistilo, že pravda je trochu jiná. Historie byla k...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krutost s exotickými názvy: španělské grilování i kubánská kravata

Nejsou to názvy módních doplňků nebo exotické gastronomie, ale pojmenování pro nejkrutější metody vraždění a mučení. A...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Kellnera mrzel boj o Prazdroj, Japonci ho drsně přeplatili, říká Dostálek z PPF

Premium Prakticky od počátku nahlížel auditor a zakladatel české pobočky poradenské firmy KPMG František Dostálek do účetních...

  • Další z rubriky

Ta ňadra jsou pravá? Příběh ženy, jež připravila o trůn bavorského krále

Premium Byla velmi sebevědomá, dokázala si kolem prstu omotat, koho chtěla, až se jejím milencem stal bavorský král Ludvík I.,...

Supervýkonní predátoři a hypermasožravci. Výzkum popsal lidi doby kamenné

To oni mohli za vymření velkých zvířat, jako byli mamuti. A jen proto poté vzali na milost rostlinnou potravu a začali...

Ježíš zemřel starší, Einstein nepropadl. Znáte historické omyly?

Premium Celá léta se něco tvrdilo, učili jsme se o tom ve škole, ale pak se zjistilo, že pravda je trochu jiná. Historie byla k...

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo
Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo

Opět tu máme pravidelnou soutěž pro ty, kdo rádi píší příběhy. Napište nám jeden během dubna. Tři z vás odměníme kosmetickým vybavením značky Linteo.

Malá „sopka“ s velkým hlasem. Zpívala s Gottem, zemřela v zapomnění

V hrdle prý neměla zlato, ale zápalnou směs. „Mrňavou“ zpěvačku Janu Robbovou přirovnávali na počátku kariéry v 70....

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...