Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Muž roku 2012 na Xman.cz: vybírejte, který vás zaujal nejvíc

Pánové od financí, muži znalí svého řemesla i houževnatí sportovci. Rokem 2012 vás na Xman.cz provázely rozhovory s představiteli mnoha oborů. Vyberte, kterému by nejvíc slušela pomyslná koruna muže roku 2012 na Xman.cz

Vyberte muže roku 2012 | foto: iDNES.cz / Profimedia.cz

Trenér František Straka

"Je to nevděčná práce. V mnoha případech jste na čáře bezmocný, pokud vám hráči

Tolik vášní český fotbal dlouho nezažil. Když začal sparťanský srdcař František Straka trénovat Slavii, poštval proti sobě jak fanoušky z Letné, tak sešívané. Tábory se bouřily, kopaly mu hroby, čmáraly mu na dům. "Šlápl jsem do vosího hnízda," říká a dodává: "Podruhé bych to už neudělal."

Řezník František Kšána mladší

V současnosti zakládá řeznický institut. "Budu tam učit jak studenty

Nemají skoro žádnou reklamu, přesto k nim chodí davy. Ve frontě můžete čekat i hodinu a půl a potkat v ní můžete třeba Zdeňka Svěráka nebo Karla Schwarzenberga. "Šíří se to přes ústní doporučení," říká František Kšána mladší, který spolu se svým otcem provozuje vyhlášené pražské řeznictví.

Sládek Jiří Faměra

"V učení jsem dělal v pivovaru a na sladovně všechnu manuální práci, tehdy se

Miluje ležáky, ale rád též vymýšlí speciální piva. Extra tmavé pivo Merlin připravoval nejen v protivínském pivovaru, ale i doma v kuchyni. "Pražený ječmen tehdy nebyl k sehnání, proto jsem si ho dělal doma v troubě," směje se sládek Jiří Faměra. 

Designér Jiří Pelcl

"Sklenice se dělá dva tisíce let téměř stejným způsobem. Udělejte ji teď tak,

Když má navrhnout sklo, chodí prý pozorovat lidi do kaváren. "Sleduji, jak se chovají, skládám si z toho atmosféru výrobku," vysvětluje přední český designér Jiří Pelcl. Podobně prý nachází inspiraci u žen, mají totiž smysl pro tvar, stejně jako homosexuálové pro detail a estetičnost. 

Dobrý anděl Petr Sýkora

Dobře fungující firma může dělat spoustu užitečných věcí. "Když máte větší...

Hlavně se za štěstím nedrat moc křečovitě a umět odhadnout moment, kdy je třeba změna. Tímhle mottem se řídí Petr Sýkora, který nedávno prodal úspěšnou firmu, opustil to, co mu léta skvěle fungovalo, a vrhl se na dobročinný projekt Dobrý anděl. A mezitím si střihl drsný extrémní závod v Patagonii. 

Uzenář Jan Sváček

"Lidé už mají něco procestováno a snědeno, a tak se mnohem víc orientují. Velmi

Chválí ho Zdeněk Pohlreich, ve svých prodejnách nabízí české taliány vyrobené podle prvorepublikových receptů i delikatesy z Francie či Itálie. Za hranice kvůli nim vyráží jednou týdně. Na místních velkých masokombinátech naopak uzenář Jan Sváček nenechává nit suchou. 

Kuchař Ondřej Landa

Je optimista. "Každá nová restaurace se už snaží dodržovat hygienu, dělat z

Pro kuchaře je toto ocenění totéž, co pro herce Oscar. Ondřej Landa si kvůli evropské soutěži Kuchař roku 2011 dokonce najal dánského trenéra. Na postup na světové mistrovství to nakonec nestačilo. Šampionátu dominovaly skandinávské země. "Ty jsou špička, my se teprve rozkoukáváme," říká.

Výživový specialista Petr Havlíček

"Po zátěži, která organismus stimuluje, musí zákonitě přijít regenerační fáze,...

Radil vrcholovým sportovcům včetně Kateřiny Neumannové či Romana Šebrleho, poté se přesunul k normálním smrtelníkům. Na sport ale nezapomněl. "Místo 'nežer' radím klientům 'hejbej se'," říká výživový specialista Petr Havlíček. 

Ekonom Vladimír Dlouhý

Hrozná námaha, ale když doběhnete, je to nepopsatelný pocit, říká o

Patřil mezi nejpopulárnější tváře naší politiky, už patnáct let se v ní však nepohybuje. Z "lehce" oplácaného ministra se stal sportovně vyhlížející muž a jen těžko byste hádali, že mu za rok bude šedesát. Bývalý ministr průmyslu Vladimír Dlouhý dělá poradce investiční banky Goldman Sachs a běhá.

Fotograf Petr Slavík

Co ho nejvíc fascinuje. "Rozhodně kontakt s divokými zvířaty. To je pro mě...

Už se rozhodoval, zda se má nechat sežrat tygrem, nebo rozdupat slonem. Díval se zblízka do očí lvice, měl ruku ve vlčí tlamě, absolvoval cestu za sněžným levhartem. Fotograf velkých šelem Petr Slavík jezdí po světě a hledá světlo ve zvířecích očích. 

Bankéř Pavel Kysilka

Pavel Kysilka, předseda představenstva a generální ředitel České spořitelny v

Když se s ním setkáte, navíc na jeho oblíbených závodech Kola pro život, víte celkem brzy tři věci. Pavel Kysilka, šéf České spořitelny, je osobnost, na nic si nehraje a v sedle kola dokáže být tvrdý protivník. Je to jeden z mála velkých šéfů, který nehraje golf, ale místo toho si rád pořádně propotí triko v tisícihlavém pelotonu podobných nadšenců.

Házenkář Filip Jícha

"Házená bolí a tak to má být." Filip Jícha by neměnil.

Je jedním z nejlepších na světě v házené, sportu, který u nás znamená málo, ale v mnoha zemích hodně. V severoněmeckém Kielu, kde teď hraje a žije s rodinou, je Filip Jícha superhvězdou. Navíc má vzácnou povahovou kombinaci. Je ambiciózní, ale usměvavý pohodář, který si na nic nehraje. 

Sportovec Michal Stark

Mít jednu nohu je sranda, jsou mnohem vážnější věci, říká Michal Stark.

Když mu bylo sedm let, změnil se mu svět. Náklaďák ho připravil o celou levou nohu. Michal Stark je ale chlápek, co se jen tak nevzdává. Dříč. "Mohl jsem dopadnou daleko hůř. Tohle je vlastně sranda," říká. Začal jezdit na kole a doufá, že se na paralympiádě v Londýně popere o medaili. 

Veslař René Líbal

Na Slapech je radost veslovat, pochvaluje si René Líbal. A s ním i jeho...

To, co se mu povedlo, nemá v Evropě obdoby. Český olympionik, mistr republiky a neúnavný propagátor veslování René Líbal zbláznil do tohohle sportu celé švýcarské Lausanne. 

Manažer Luděk Semrád

"Zaměřujeme se na běžnou klientelu, nehrajeme si na to, že chceme vrcholové

Rakušané se na ekonomickou krizi snaží zapomenout u sportu, Češi jdou raději diskutovat k pivu, říká nejvyšší manažer firmy prodávající sportovní vybavení Hervis v Česku. Luděk Semrád má na starosti všech jejích čtyřiadvacet prodejen. 

Kajakář Vavřinec Hradilek

S kajakem začal v roce 1997, dnes patří mezi nejlepší na světě.

Dokud ho na kajaku baví zdolávat peřeje, ví, že může vyhrávat. Až onen magnetismus přestane fungovat, prý to zabalí. Zatím se však Vavřinci Hradilkovi mezi brankami na divoké vodě zatraceně daří. Fakt, že patří mezi tři nejlepší na světě, potvrdil stříbrnou medailí z olympiády. 

Karel Randák

Tajná služba se mu vepsala pod kůži. Sledovačku umí Karel Randák odhalit...

Do tajných služeb se dostal jako karatista, který dělal ochranku v bance. Dotáhl to až do nejvyšších pater a z oboru tak docela nezmizel ani po svém odchodu. Loni se stal členem Nadačního fondu proti korupci. Je to bída, ale snad se blýská na lepší časy, říká ke korupci v Česku Karel Randák. 

Trenér Viktor Zapletal

Cyklistický trenér Viktor Zapletal před odjezdem na paralympiádu v Londýně. Na...

Bude mu čtyřiačtyřicet, život zasvětil sportu a má velké úspěchy. Viktora Zapletala, trenéra olympijského vítěze Jardy Kulhavého a dalších špičkových sportovců včetně handicapovaných, přitom nejlépe vystihují slovo pokora, pracovitost, skromnost. 

Žokej Josef Váňa

Pokorný vítěz. Popularita člověku strašně svazuje ruce, říká Josef Váňa.

Dělal karate a judo a zkušenosti z bojových sportů mu pomáhají i v sedle koně. Hlavně při pádech, umí se díky nim orientovat ve vzduchu a nevnímat bolest. Dodává však, že dostihový sport je tvrdý i jinak. Je to drsný byznys a vztah mezi žokejem a koněm se z něj už vytratil, říká Josef Váňa. 

Triatlonista Michal Činčiala

Potřebuji náročné cíle, říká Michal Činčiala.

Se změnou životního stylu to vzal od podlahy. Když seznal, jak se na něm podepsala práce u počítače, dal se na extrémní triatlon. Jeho fyzičku i psychickou kondici už prověřil Norseman, jeden z nejtěžších na světě. Voda ve fjordu měla kolem třinácti stupňů, říká Michal Činčiala. 

Běžec René Kujan

Běhá pro radost. "Při běhu pro Paraple jsem jednou předal štafetu, ale doběhnul

Běhá už téměř dvacet let. I proto se asi cítí na neuvěřitelný výkon, chce oběhnout Island za třicet dní. To znamená zdolat jednu maratonskou vzdálenost denně, v deseti stupních Celsia a za nevyzpytatelného počasí. "Pokud přijde vichřice, doufám, že bude foukat alespoň do zad," říká René Kujan. 

Podnikatel Antonín Babiš

V mládí prý pařil, dnes bývá unavený a preferuje klid.

V poslední době ho rozesmál skeč Zdeňka Izera, čte vlastně jen e-maily a ranní deprese zahání v posilovně. A vysvětluje, že za to, že jeho firmy dodávají do obchodů nekvalitní potraviny, nemůže. "Cenu, a tedy i kvalitu potravin, neurčujeme my, ale řetězce," říká Andrej Babiš. 

Plastický chirurg Patrik Paulis

"Je možné, že jednou budu plastického chirurga potřebovat i já. Možná mi taky

 "Udělejte mi jizvu přes půl tváře. Chci vypadat jako tvrďák." Plastický chirurg Patrik Paulis se musí vypořádávat i s takovými přáními. Nerozpakuje se je ale i odmítnout nebo usměrnit. "Chce-li klientka zvětšit prsa, radši jí nabídnu odsátí v oblasti pasu. Tvar je důležitější než velikost," říká. 

Jachtař Milan Koláček

"Že chci jezdit závody, jsem věděl už po škole," říká. Náhoda to nebyla, jeho...

Nebojí se samoty ani nekonečného obzoru. Na moři tráví devadesát dní v roce. Letos se stal šampionem Francie v sólovém jachtingu a už směřuje k další výzvě, na osmnáctimetrové lodi chce sólo objet svět. "Závod trvá tři měsíce a celou dobu jste tam jen vy a oceán," sní Milan Koláček. 

Freeskier Candide Thovex

V La Clusaz, kde vyrostl, pořádá vlastní závod Candide Invitational pro

Po ošklivém poranění zad měla jeho kariéra skončit, přesto se vrátil a sklízí úspěchy. Shrnuje je, stejně jako jeho náhled na život, snímek Few Words. Freeskier Candide Thovex, který se stal inspirací pro několik generací lyžařů i snowboardistů, ho představil i v Praze.

Mnislav Zelený Atapana

Za indiány ze svého kmene se chystá ještě jednou. S celou rodinou.

Nemá rád civilizaci Západu, indiány posílá zpátky do lesa a málem se stal šamanem. Jméno Atapana dostal od svých duchovních rodičů a od té doby se cítí členem jejich kmene Jawalapiti. "Z kontaktů s bělochy nevzešlo pro indiány nikdy nic dobrého," říká etnograf a antropolog Mnislav Zelený.

Internetový guru Patrick Zandl

Chlap by si měl stát za svým, když jde o principy. I když to není populární.

Chlap by podle něj měl být zásadový a neměl by se vyhýbat principiálním střetům jen proto, že může skončit na zemi. Jeho děda takový byl. "Vstoupil do komunistické strany i za cenu velkého rizika, za druhé světové války," říká internetový guru Patrick Zandl.

Novinář Miloslav Lubas

Miloslav Lubas na prezentaci své knihy. Odstup přinesl i úsměvné historky.

To peklo zůstalo v mnohých dodnes, zatímco ti, kteří vojnu v Janovicích nad Úhlavou nezažili, nevěří, že se tak brutální šikana mohla dít. "Dodnes se z toho budím ze spaní," říká Miloslav Lubas. O svých zkušenostech napsal knihu Janovice nikdy více, lepší kouli do palice.

Kdo si podle vás zaslouží titul muže roku 2012?

celkem hlasů: 3931

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 15. ledna 2013. Anketa je uzavřena.

Dobrý anděl Petr Sýkora
Dobrý anděl Petr Sýkora 875
Kajakář Vavřinec Hradilek
Kajakář Vavřinec Hradilek 522
Kuchař Ondřej Landa
Kuchař Ondřej Landa 312
Žokej Josef Váňa
Žokej Josef Váňa 288
Plastický chirurg Patrik Paulis
Plastický chirurg Patrik Paulis 207
Novinář Miloslav Lubas
Novinář Miloslav Lubas 179
Řezník František Kšána mladší
Řezník František Kšána mladší 159
Házenkář Petr Jícha
Házenkář Petr Jícha 141
Výživový specialista Petr Havlíček
Výživový specialista Petr Havlíček 129
Sportovec Michal Stark
Sportovec Michal Stark 94
Mnislav Zelený Atapana
Mnislav Zelený Atapana 90
Podnikatel Antonín Babiš
Podnikatel Antonín Babiš 88
Fotograf Petr Slavík
Fotograf Petr Slavík 87
Uzenář Jan Sváček
Uzenář Jan Sváček 77
Karel Randák
Karel Randák 74
Internetový guru Patrick Zandl
Internetový guru Patrick Zandl 69
Triatlonista Michal Činčiala
Triatlonista Michal Činčiala 63
Trenér Viktor Zapletal
Trenér Viktor Zapletal 61
Jachtař Milan Koláček
Jachtař Milan Koláček 52
Manažer Luděk Semrád
Manažer Luděk Semrád 50
Sládek Jiří Faměra
Sládek Jiří Faměra 49
Ekonom Vladimír Dlouhý
Ekonom Vladimír Dlouhý 41
Bankéř Pavel Kysilka
Bankéř Pavel Kysilka 41
Běžec René Kujan
Běžec René Kujan 41
Designér Jiří Pelcl
Designér Jiří Pelcl 38
Freeskier Candide Thovex
Freeskier Candide Thovex 37
Trenér František Straka
Trenér František Straka 36
Veslař René Líbal
Veslař René Líbal 31
Autor:
  • Nejčtenější

Nejhorší není pohled, ale pachy. Na to si nikdy nezvyknete, říká soudní lékař

9. června 2024

Premium Soudní lékař František Vorel dělal přes deset tisíc znaleckých posudků. Brutalita zločinců ho často...

Nová antikoncepční éra. Gel pro muže slibuje spolehlivost

12. června 2024

Má být stejně účinný jako hormonální antikoncepce pro ženy. Snad dokonce ještě spolehlivější. Gel...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

I penisu určujeme ideální vzhled. Studie zjistila, co preferuje většina

10. června 2024

Premium Ideální nos, obličej, hrudník u pánů a ňadra u dam, zadek. Žádoucí proporce si, podle měnících se...

Zvedá železo, tančí. Dřív jsem měla metrák, říká holka, co ráda cvičí

13. června 2024

Ráda hledá výzvy. V posilovně je jako doma, soutěžně okusila fitness, bez deadliftu pro ni není...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nápadník se proměnil v psychopata. Opilou soustružnici při sexu ubil cihlou

8. června 2024

Premium Polorozpadlý dům na konci ulice zel už dlouho prázdnotou. Občas se tu setkávaly poněkud nenáročné...

Učil jsem se v Číně i od Foglara, líčí zakladatel české školy bojových umění

16. června 2024

Premium Od roku 1990 vede Ivan Rzounek stále fungující českou školu Wing Chun Kung Fu v Praze. Vypráví...

Převraceli auto, tahali železo. Siláci a silačky soupeřili ve Vrdech

15. června 2024,  aktualizováno  18:50

Sjeli se, aby poměřili síly. Aby se utkali v disciplínách, které laikům připadají nezdolatelné....

Nejstarší pivovary světa. Fungují i tisíc let, dějinami prošlo i Česko

14. června 2024

Svět ho zná již po třináct tisíc let, jistou dobu bylo pivo mnohde dokonce zdravotně bezpečnější...

Zvedá železo, tančí. Dřív jsem měla metrák, říká holka, co ráda cvičí

13. června 2024

Ráda hledá výzvy. V posilovně je jako doma, soutěžně okusila fitness, bez deadliftu pro ni není...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...