Trenér František Straka
Tolik vášní český fotbal dlouho nezažil. Když začal sparťanský srdcař František Straka trénovat Slavii, poštval proti sobě jak fanoušky z Letné, tak sešívané. Tábory se bouřily, kopaly mu hroby, čmáraly mu na dům. "Šlápl jsem do vosího hnízda," říká a dodává: "Podruhé bych to už neudělal."
Řezník František Kšána mladší
Nemají skoro žádnou reklamu, přesto k nim chodí davy. Ve frontě můžete čekat i hodinu a půl a potkat v ní můžete třeba Zdeňka Svěráka nebo Karla Schwarzenberga. "Šíří se to přes ústní doporučení," říká František Kšána mladší, který spolu se svým otcem provozuje vyhlášené pražské řeznictví.
Sládek Jiří Faměra
Miluje ležáky, ale rád též vymýšlí speciální piva. Extra tmavé pivo Merlin připravoval nejen v protivínském pivovaru, ale i doma v kuchyni. "Pražený ječmen tehdy nebyl k sehnání, proto jsem si ho dělal doma v troubě," směje se sládek Jiří Faměra.
Designér Jiří Pelcl
Když má navrhnout sklo, chodí prý pozorovat lidi do kaváren. "Sleduji, jak se chovají, skládám si z toho atmosféru výrobku," vysvětluje přední český designér Jiří Pelcl. Podobně prý nachází inspiraci u žen, mají totiž smysl pro tvar, stejně jako homosexuálové pro detail a estetičnost.
Dobrý anděl Petr Sýkora
Hlavně se za štěstím nedrat moc křečovitě a umět odhadnout moment, kdy je třeba změna. Tímhle mottem se řídí Petr Sýkora, který nedávno prodal úspěšnou firmu, opustil to, co mu léta skvěle fungovalo, a vrhl se na dobročinný projekt Dobrý anděl. A mezitím si střihl drsný extrémní závod v Patagonii.
Uzenář Jan Sváček
Chválí ho Zdeněk Pohlreich, ve svých prodejnách nabízí české taliány vyrobené podle prvorepublikových receptů i delikatesy z Francie či Itálie. Za hranice kvůli nim vyráží jednou týdně. Na místních velkých masokombinátech naopak uzenář Jan Sváček nenechává nit suchou.
Kuchař Ondřej Landa
Pro kuchaře je toto ocenění totéž, co pro herce Oscar. Ondřej Landa si kvůli evropské soutěži Kuchař roku 2011 dokonce najal dánského trenéra. Na postup na světové mistrovství to nakonec nestačilo. Šampionátu dominovaly skandinávské země. "Ty jsou špička, my se teprve rozkoukáváme," říká.
Výživový specialista Petr Havlíček
Radil vrcholovým sportovcům včetně Kateřiny Neumannové či Romana Šebrleho, poté se přesunul k normálním smrtelníkům. Na sport ale nezapomněl. "Místo 'nežer' radím klientům 'hejbej se'," říká výživový specialista Petr Havlíček.
Ekonom Vladimír Dlouhý
Patřil mezi nejpopulárnější tváře naší politiky, už patnáct let se v ní však nepohybuje. Z "lehce" oplácaného ministra se stal sportovně vyhlížející muž a jen těžko byste hádali, že mu za rok bude šedesát. Bývalý ministr průmyslu Vladimír Dlouhý dělá poradce investiční banky Goldman Sachs a běhá.
Fotograf Petr Slavík
Už se rozhodoval, zda se má nechat sežrat tygrem, nebo rozdupat slonem. Díval se zblízka do očí lvice, měl ruku ve vlčí tlamě, absolvoval cestu za sněžným levhartem. Fotograf velkých šelem Petr Slavík jezdí po světě a hledá světlo ve zvířecích očích.
Bankéř Pavel Kysilka
Když se s ním setkáte, navíc na jeho oblíbených závodech Kola pro život, víte celkem brzy tři věci. Pavel Kysilka, šéf České spořitelny, je osobnost, na nic si nehraje a v sedle kola dokáže být tvrdý protivník. Je to jeden z mála velkých šéfů, který nehraje golf, ale místo toho si rád pořádně propotí triko v tisícihlavém pelotonu podobných nadšenců.
Házenkář Filip Jícha
Je jedním z nejlepších na světě v házené, sportu, který u nás znamená málo, ale v mnoha zemích hodně. V severoněmeckém Kielu, kde teď hraje a žije s rodinou, je Filip Jícha superhvězdou. Navíc má vzácnou povahovou kombinaci. Je ambiciózní, ale usměvavý pohodář, který si na nic nehraje.
Sportovec Michal Stark
Když mu bylo sedm let, změnil se mu svět. Náklaďák ho připravil o celou levou nohu. Michal Stark je ale chlápek, co se jen tak nevzdává. Dříč. "Mohl jsem dopadnou daleko hůř. Tohle je vlastně sranda," říká. Začal jezdit na kole a doufá, že se na paralympiádě v Londýně popere o medaili.
Veslař René Líbal
To, co se mu povedlo, nemá v Evropě obdoby. Český olympionik, mistr republiky a neúnavný propagátor veslování René Líbal zbláznil do tohohle sportu celé švýcarské Lausanne.
Manažer Luděk Semrád
Rakušané se na ekonomickou krizi snaží zapomenout u sportu, Češi jdou raději diskutovat k pivu, říká nejvyšší manažer firmy prodávající sportovní vybavení Hervis v Česku. Luděk Semrád má na starosti všech jejích čtyřiadvacet prodejen.
Kajakář Vavřinec Hradilek
Dokud ho na kajaku baví zdolávat peřeje, ví, že může vyhrávat. Až onen magnetismus přestane fungovat, prý to zabalí. Zatím se však Vavřinci Hradilkovi mezi brankami na divoké vodě zatraceně daří. Fakt, že patří mezi tři nejlepší na světě, potvrdil stříbrnou medailí z olympiády.
Karel Randák
Do tajných služeb se dostal jako karatista, který dělal ochranku v bance. Dotáhl to až do nejvyšších pater a z oboru tak docela nezmizel ani po svém odchodu. Loni se stal členem Nadačního fondu proti korupci. Je to bída, ale snad se blýská na lepší časy, říká ke korupci v Česku Karel Randák.
Trenér Viktor Zapletal
Bude mu čtyřiačtyřicet, život zasvětil sportu a má velké úspěchy. Viktora Zapletala, trenéra olympijského vítěze Jardy Kulhavého a dalších špičkových sportovců včetně handicapovaných, přitom nejlépe vystihují slovo pokora, pracovitost, skromnost.
Žokej Josef Váňa
Dělal karate a judo a zkušenosti z bojových sportů mu pomáhají i v sedle koně. Hlavně při pádech, umí se díky nim orientovat ve vzduchu a nevnímat bolest. Dodává však, že dostihový sport je tvrdý i jinak. Je to drsný byznys a vztah mezi žokejem a koněm se z něj už vytratil, říká Josef Váňa.
Triatlonista Michal Činčiala
Se změnou životního stylu to vzal od podlahy. Když seznal, jak se na něm podepsala práce u počítače, dal se na extrémní triatlon. Jeho fyzičku i psychickou kondici už prověřil Norseman, jeden z nejtěžších na světě. Voda ve fjordu měla kolem třinácti stupňů, říká Michal Činčiala.
Běžec René Kujan
Běhá už téměř dvacet let. I proto se asi cítí na neuvěřitelný výkon, chce oběhnout Island za třicet dní. To znamená zdolat jednu maratonskou vzdálenost denně, v deseti stupních Celsia a za nevyzpytatelného počasí. "Pokud přijde vichřice, doufám, že bude foukat alespoň do zad," říká René Kujan.
Podnikatel Antonín Babiš
V poslední době ho rozesmál skeč Zdeňka Izera, čte vlastně jen e-maily a ranní deprese zahání v posilovně. A vysvětluje, že za to, že jeho firmy dodávají do obchodů nekvalitní potraviny, nemůže. "Cenu, a tedy i kvalitu potravin, neurčujeme my, ale řetězce," říká Andrej Babiš.
Plastický chirurg Patrik Paulis
"Udělejte mi jizvu přes půl tváře. Chci vypadat jako tvrďák." Plastický chirurg Patrik Paulis se musí vypořádávat i s takovými přáními. Nerozpakuje se je ale i odmítnout nebo usměrnit. "Chce-li klientka zvětšit prsa, radši jí nabídnu odsátí v oblasti pasu. Tvar je důležitější než velikost," říká.
Jachtař Milan Koláček
Nebojí se samoty ani nekonečného obzoru. Na moři tráví devadesát dní v roce. Letos se stal šampionem Francie v sólovém jachtingu a už směřuje k další výzvě, na osmnáctimetrové lodi chce sólo objet svět. "Závod trvá tři měsíce a celou dobu jste tam jen vy a oceán," sní Milan Koláček.
Freeskier Candide Thovex
Po ošklivém poranění zad měla jeho kariéra skončit, přesto se vrátil a sklízí úspěchy. Shrnuje je, stejně jako jeho náhled na život, snímek Few Words. Freeskier Candide Thovex, který se stal inspirací pro několik generací lyžařů i snowboardistů, ho představil i v Praze.
Mnislav Zelený Atapana
Nemá rád civilizaci Západu, indiány posílá zpátky do lesa a málem se stal šamanem. Jméno Atapana dostal od svých duchovních rodičů a od té doby se cítí členem jejich kmene Jawalapiti. "Z kontaktů s bělochy nevzešlo pro indiány nikdy nic dobrého," říká etnograf a antropolog Mnislav Zelený.
Internetový guru Patrick Zandl
Chlap by podle něj měl být zásadový a neměl by se vyhýbat principiálním střetům jen proto, že může skončit na zemi. Jeho děda takový byl. "Vstoupil do komunistické strany i za cenu velkého rizika, za druhé světové války," říká internetový guru Patrick Zandl.
Novinář Miloslav Lubas
To peklo zůstalo v mnohých dodnes, zatímco ti, kteří vojnu v Janovicích nad Úhlavou nezažili, nevěří, že se tak brutální šikana mohla dít. "Dodnes se z toho budím ze spaní," říká Miloslav Lubas. O svých zkušenostech napsal knihu Janovice nikdy více, lepší kouli do palice.