Vyberte muže roku 2010 na Xman.cz

aktualizováno  21:10
Stavitel motorek i raper, náčelník českých kutilů i pivovarník. A Ježíšek navrch. Muži, s nimiž jsme loni dělali rozhovory, byli různých profesí i naturelů, všichni však byli ve svém oboru nepřehlédnutelní nebo za nimi stál silný příběh. Vyberte, který ze zpovídaných vás zaujal nejvíc.

Vyberte muže Xman.cz pro rok 2010 | foto: iDNES.cz

Muzikant z undergroundu

Po listopadu 1989 přišla deziluze. Konzum, kšefty, korupce, říká Tony Ducháček

Hezký holky na nás chodí i dneska, říká Tony Ducháček z kapely Garage

Víno, pivo, občas joint. Parta, co držela při sobě. Ale taky policejní šikana, donašeči, zákazy a cenzura textů. Na předlistopadový underground má frontman kapely Garage Tony Ducháček fajn vzpomínky. Ale systém, který panoval kolem, vytěsnit nemůže. "Mladí, co nezažili totalitu, mohou být jen rádi," říká.

Ježíšek

Velké vánoční interview s ježíškem

Velké vánoční interview s ježíškem

Velké vánoční interview s Ježíškem
Snad to bude největší interview od chvíle, kdy Bůh odpověděl na otázky Mojžíšovi. Hovořili jsme s Ježíškem, podařilo se nám ho zastihnout v jednom obchodním domě, kde byl maskovaný za Santu Clause. Když jsem mu prozradil, co je to myrha, dal mi spoustu dobrých rad, které lidstvo stejně neposlechne. Ale pochopil jsem, že nás má přesto rád.

Profesionální handicapovaný cyklista

"Kdybych měl nohy obě, to byste koukali!" říká svým soupeřům cyklista Jiří Ježek

Kdybych měl obě nohy, žil bych možná úplně obyčejný život, říká profesionální cyklista Jiří Ježek

Když tehdy v jedenácti vběhl pod nákladní vůz, přišel o nohu a úraz mu přepsal celý život. Přesto je za to rád. "Beru to jako pozitivní věc. Bez téhle výzvy bych nejspíš nežil tak spokojený život, jako žiju," říká šestatřicetiletý profesionální cyklista Jiří Ježek, trojnásobný paralympijský vítěz a čtyřnásobný mistr světa.

Židovský emigrant Harry Pollak

Harry Pollak

Němci byli nepřátelé, zrada Čechů mě bolí víc, říká židovský emigrant Harry Pollak

Jeho rodinu vyvraždili nacisté, Češi jej přesto po válce obvinili z kolaborace. Po roce 1949 ilegálně přešel hranice a od té doby žije v zahraničí. Sedmaosmdesátiletý Harry Pollak přesto říká: "V životě jsem měl tolikrát takové štěstí, že jsem si ho snad ani nezasloužil."

Ital v kuchyni

Emanuele Ridi

Ital v kuchyni Emanuele Ridi: Komunisti vám zničili chuťové buňky

Před 17 lety odjel do Česka z rodné Elby ne zcela dobrovolně. Jako mladý rocker se nechtěl vzdát dlouhých vlasů a v Praze se schoval před vojenskou službou, kde by o ně přišel. Dnes má kytaru pod postelí a v Praze je jako doma. "Na Česko jsem si tak zvykl, že už ho potřebuju k životu," říká kuchař Emanuele Ridi. 

Náčelník českých kutilů

Přemek Podlaha

Český venkov umí být šílený, pochvaluje si Přemek Podlaha

Další nápad nám zaslal pan Bílý z Horažďovic. Jen málokomu se při takové či podobné větě nevybaví jméno – Přemek Podlaha. Archivář tuzemského kutilství a fantom českého venkova sbírá a doporučuje nejrůznější nápady a udělátka už desítky let. "Často jsou to ptákoviny, ale jsou oslavou lidské hravosti," říká s nadhledem.

Dobrodruh a podnikatel

Jindřich Hudeček

Vydělal jsem dost. Teď si užívám, říká podnikatel a dobrodruh Hudeček

Leze na skály, skáče BASE jump, jezdí na kole. Dělá skialpinismus, cestuje po světě. Může si to dovolit, má peníze i čas. "Ve svých firmách nerozhoduji téměř o ničem. Pokud kolem sebe máte správné lidi, nemusíte dělat třeba vůbec nic," říká Jindřich Hudeček, majitel HUDYsport či Rock Empire.

Šéf českého fotbalu

„Do všech zemí, kde jsem byl, se rád vracím, mám je v sobě,“ ohlíží se Ivan Hašek za svou kariérou v zahraničí

Je to válka o moc, říká šéf českého fotbalu Ivan Hašek

Vadí mu, že si někteří funkcionáři hrají na svém písečku a že se v českém fotbale vedou vnitřní boje o moc. "Neberu to ale tak, že bych s někým válčil. Měřím všem stejně a jde mi o zájmy fotbalu jako celku," říká šéf Českomoravského fotbalového svazu Ivan Hašek. 

Pan pivovarník

Stanislav Bernard

Už si nemusím dokazovat, že jsem šéf, říká pivovarník Stanislav Bernard

Kouká z billboardů, etiket i tácků. S pivem, které vyrábí, spojil vlastní tvář. Přesto se pivovarník Stanislav Bernard jako celebrita necítí, ani jako ta pivní. "Jsem normální člověk, jen jsem víc vidět," vysvětluje. Po 19 letech ho už šéfovat tak nebaví a rád to nechává jiným. Je to prý osvobozující. 

Estetický chirurg

Plastický a estetický chirurg Svatopluk Svoboda

Chlap by měl být jen o něco hezčí než čert, říká plastický chirurg Svatopluk Svoboda

Lidské tělo není auto a sál plastického chirurga není autoservis. V době, kdy posedlost liposukcí a modelací ňader letí ke hvězdám, to zní jako hlas zdravého rozumu. Jen trochu překvapí, že před nadužíváním estetické chirurgie varuje – estetický chirurg. A ne ledajaký. Svatopluk Svoboda patří ke špičce ve svém oboru. 

Podnikatel a filantrop

Opuštěné děti jsou podle Jiřího Pergla neobyčejně silné. „Třetí den po tom, co jsme si je vzali pod svá křídla, se už smály a hrály si. Věděly, že už se budou mít dobře.“

U dveří bude ochranka s AK-47, říká Čech, který staví dětský domov v Keni

Nejmladší byly čtyři roky, když její vesnici vypálili a spolu s dvanácti dalšími ji prodali, aby se stala manželkou bohatého muže. Všechny byly zneužívány a svým majitelům utekly. Běžely 200 kilometrů krajinou plnou lvů. Nakonec se jich ujal Čech Jiří Pergl, který v Keni zajišťuje adopce na dálku. A rozhodl se, že nejen pro ně postaví v provincii Laikipia dětský domov. 

Přední kardiochirurg

Jan Pirk

Tělo bez srdce? Na ten pohled jsem si už zvykl, říká kardiochirurg Jan Pirk

Mělo by to vypadat jako sranda, jako že na tom nic není, směje se. Je v tom velký kus nadsázky. Řeč je totiž o několikahodinových operacích lidského srdce. Profesor Jan Pirk zachraňuje lidské životy a laik bude před jeho výkony na operačním sále vždy v úžasu. 

Raper a výtvarník

Vladimir 518

Vladimir 518: Český hip hop je rozhádaná vesnická zábava

Výtvarník, raper i účastník šílených mejdanů a svérázný dokumentarista pražského nočního života. V jeho dílech fúzuje popkultura s undergroundem. Rapuje na podporu antifašistů, jako doma je ale i v klubech, kam se chodí bavit bezstarostná zlatá mládež. "Jsem cestovatel, který nemá předsudky," říká Vladimír Brož známý pod nickem Vladimir 518. 

Stavitel motorek

Roman Buš

Kvůli mému stroji změnili pravidla mistrovství světa, říká český stavitel motorek

Stroj z jeho dílny byl tak atypický, že si kvůli němu konkurence vynutila před mistrovstvím světa ve stavění motorek v Americe úpravu pravidel. Nepomohlo jí to. Extrémní design motorky Event Horizon vynesl Romanu Bušovi zlatou plaketu i tak. A nebyl to jeho jediný úlovek. Čech, který motorkám obětuje skoro vše, sklízí jeden úspěch za druhým.

Kontroverzní podnikatel

Antonín Charouz

Antonín Charouz: Pro českou společnost jsem toho udělal hodně

Řeší problémy napříč světem, není kapitalistou, který myslí jen na peníze, jde mu o lidi a má sociální cítění. Stíhá tolik věcí, že to považuje za zázrak, a ženy bere především jako ozdoby, které mají podle smluv přitáhnout pozornost fotoaparátů k vystavovaným vozům. Automobilového jezdce a podnikatele Antonína Charouze provází přívlastek kontroverzní, takhle se ale vidí on sám. 

Ex-člen komanda a šéfkuchař

Šahaf Šabtaj - z člena elitního komanda šéfkuchařem

Vyrostl v kibucu, sloužil v tajném komandu. Dnes je šéfkuchařem v Praze

Vyrůstal v prostém izraelském kibucu, v socialistické vesnici, kde skoro všechno patřilo všem. Pak se stal členem elitního izraelského námořního komanda č. 13. Teď je špičkovým kuchařem, který procestoval půl světa a mimo jiné spoluvytvořil projekt restaurace a klubu Sasazu v Praze. Jmenuje se Šahaf Šabtaj a je mu 34 let.

Vězeňský kaplan

Miloš František Převrátil

Vězeňský kaplan: S nejnebezpečnějšími vězni mluvím přes mříž

Každý týden se vydává na místo, jemuž by se většina z nás vyhnula obloukem. Strach přitom prý necítí, spíš povinnost pomoci. Ten vězeň sice mohl zabít svou ženu, proč by ale útočil na mě? říká vězeňský kaplan Miloš František Převrátil, do jehož "rajónu" patří kromě farnosti v Praze-Petrovicích i vazební věznice na Pankráci a věznice ve Vinařicích. S některými ze svých klientů přesto hovoří raději přes katr. 

Extrémní pilot

Martin Šonka

Při přetížení mám hlavu až 12krát těžší, spočítal akrobatický pilot Martin Šonka

Řítí se rychlostí 300 kilometrů v hodině deset metrů nad zemí a kličkuje s letounem mezi nafukovacími branami. Ztrácí periferní a barevné vidění a kvůli odstředivé síle váží jeho hlava skoro sto kilo. Při Red Bull Air Race nemáte ani vteřinu na odpočinek, říká Martin Šonka, český armádní stíhač a extrémní pilot.

Hlasovat můžete do neděle 23. ledna.

Jaký zpovídaný muž vás zaujal nejvíc?

celkem hlasů: 6241

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 23. ledna 2011. Anketa je uzavřena.

Jan Pirk 2074
Stanislav Bernard 812
Jiří Pergl 419
Jiří Ježek 378
Martin Šonka 314
Vladimir 518 310
Miloš František Převrátil 243
Emanuele Ridi 238
Jindřich Hudeček 185
Ježíšek 170
Přemek Podlaha 169
Harry Pollak 164
Tony Ducháček 147
Šahaf Šabtaj 145
Roman Buš 143
Ivan Hašek 120
Svatopluk Svoboda 109
Antonín Charouz 101
Autor:

Nejčtenější

Vyzývavá krása. Nejhezčí MOgirl roku 2018 volte do konce ledna

Zvolte MOgirl, která vás okouzlila v roce 2018

Je mezi nimi striptérka i zdravotní sestra, jsou extrovertní i samotářské, v mnoha ohledech však především své. Slečny...

Náš bůh měl 24 druhů letadel, zaznělo na vědeckém kongresu v Indii

Z ohýbání vědy podle potřeb hinduistického nacionalismu viní kritici premiéra...

Newtonova teorie gravitace je mylná, její indická verze, pojmenovaná po tamním premiérovi, je dokonalá. Za objev...

Brzký sex pomůže navázat romantický vztah, tvrdí studie

Sexuální touha a žádostivost pár může postrčit k vážnému vztahu, soudí vědci.

Sexuální žádostivost a duševní blízkost jsou odlišné emoce, vývojové a společenské procesy je však propojily. Sex tak...

Extrémní gastronomie: nejdražší mořské okurky přijdou na 3 500 dolarů

Mořská okurka Apostichopus japonicus láká nejvíc.

Nevalná chuť, bizarní vzhled a ještě k tomu připočtěte fakt, že dýchají svým konečníkem. Přesto stojí stovky dolarů....

Vyhazovače dělám občas dál, adrenalin neškodí, říká MMA bojovník Martínek

Neporažený MMA fighter Michal Blackbeard Martínek

V zápasech organizace Oktagon je neporaženým šampionem těžké váhy. Začínal docela odzdola, místo rehabilitace...

Další z rubriky

V tajze by se hodila mačeta i puška, říká Čech, který obletěl zeměkouli

Dva protagonisté české premiéry, pilot a propagátor českého národního...

Cílem jeho mise nebylo jen obletět jako první český pilot planetu. Též při ní zaznamenával české stopy ve světě. Aby...

Originalita neexistuje, talent patří do cirkusu, říká landartový umělec

Svartisen II. Malba na ledovec, 3x2x2m, biologicky odbouratelná barva s...

Je autorem působivých landartových děl, v nichž je krajina současně předmětem zobrazení, rámem výjevu i galerií....

Podchlazení se podobá opilosti, říká Čech, který přeplaval Severní kanál

„Čekal jsem, že to bude horší,“ říká plavec ze Vsiska u Olomouce Jaroslav...

Ze sto padesáti plavců, kteří se ročně pokusí o zdolání Severního kanálu mezi Skotskem a Severní Irskem, uspěje pět až...

Najdete na iDNES.cz