Doporučujeme

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vzpomínky na léto budou sladké a ovocné. Sedm tipů na domácí zavařování

  • 0
Léto je v plném rozpuku, kromě sluníčka se tak radujeme ze spousty sladkého ovoce a dobrých chutí. Co všechno se dá z letošní úrody broskví, angreštu, malin, rybízu, jablek a dalších dobrot připravit a jak na to?
Ilustrační snímek

V současné době se nejen z nutnosti, ale i s radostí vracíme k tomu, co naše babičky dělaly běžně, tedy zavařovaly a zpracovávaly doslova všechno, co jim přišlo pod ruku. První větší náraz pro hospodyňky přichází ještě před prázdninami s jahodami a rebarborou a pak to pokračuje třešněmi, višněmi, rybízem, malinami, borůvkami a kdoví čím ještě… Takových chutí! Poradíme vám, co se s tím kromě zamrazování a rychlého zpracování dá dělat. A nebojte se, zvládne to každý.

Zásady zavařování

  • Zpracovávejte jen zdravé a zralé plody, natlučené, nahnilé, poškozené prostě vyřaďte – bez kompromisu.
  • Kromě ovoce budete potřebovat také cukr. Je jen na vás, jestli dáte přednost želírovacímu, nebo klasickému bílému či třtinovému.
  • Důležitý je i pektin, který se postará o to, aby hmota zhoustla a zželírovala. Některé ovoce ho má málo, jiné dostatek. Vysoký podíl pektinu má červený rybíz, jablka, všechny citrusové plody, meruňky, naopak minimální množství obsahují třešně či borůvky.
  • A ještě se bude hodit kyselina citronová, která poslouží jako konzervant. Můžete použít citronovou šťávu nebo kyselinu citronovou v prášku.

Co se dá z ovoce vyrobit? Tipy najdete na následujících stránkách.

Džem z lesního ovoce

1. Džem nebo marmeláda

V džemu najdete kousky ovoce (obvykle se kousky ovoce zasypou v poměru 2 : 1 cukrem a směs se nechá pár hodin odležet, přidá se pektin a kyselina citronová), zatímco do marmelády se ovoce rozmačká nebo rozmixuje na protlak.

12. června 2018

Vdolky s hruškovým rozvarem + stepy

2. Rozvar (přeliv)

Pokrájené ovoce se s trochou vody rozvaří na kaši, osladí (asi 4 díly ovoce na 1 díl cukru) a ještě chvíli se povaří, aby hmota zhoustla. Rozvar se používá třeba jako omáčka na ovocné knedlíky.

Ilustrační snímek

3. Ovocná přesnídávka

Tu milují hlavně děti. Vlastně stačí jen pokrájet ovoce na kousky a rozvařit na kaši. Tu pak ještě rozmixujte, případně propasírujte, nijak nedochucujte, prostě si pochutnejte na čisté ovocné kaši.

Jablečné želé s ananasem

4. Barevné ovocné želé

Kostičky ovoce se spolu s citronovou šťávou a vodou svaří na řídkou hmotu, která se pak propasírujte přes jemné plátno nebo cedník a zahustí pektinem (v poměru 1 : 1). Místo vody lze použít pektinem nabitý jablečný mošt.

Nejjednodušší způsob pro výrobu povidel je péct je v troubě.

5. Klasická povidla

Měkké oloupané ovoce (obvykle hrušky, jablka a švestky) pokrájené na kousky se promíchají v míse s panáčkem octa a panáčkem rumu (na 2 kg ovoce) a špetkou soli a při 150 °C se pečou asi 6–7 hodin v troubě. Pak se směs přendá do mísy, kvedlačkou rozmačká a metlou trochu našlehá.

1. září 2018

Třešňový sirup

6. Sirup

Ovocný základ se provaří asi tak 15 minut a pak se nechá přiklopený do druhého dne vychladnout. Druhý den se přecedí přes plátýnko, podle chuti dosladí (na 2 kg ovoce stačí asi 100 g cukru, ale záleží na vaší chuti), přidá se citronová šťáva a směs se ještě krátce provaří. Naplní se do sklenic, které se ještě musí zavařit, třeba v myčce.

Že nevíte jak na to? Naplněné sklenice jednoduše naskládejte do myčky asi 5 cm od sebe. Vyberte nejdelší program na 2 až 2,5 hodiny. Teplotu nastavte na 70–80 °C a myčku spusťte. Program nechte proběhnout až do konce, včetně sušení. Horké sklenice vyndejte a položte je na suchou utěrku víčkem dolů a nechte pomalu vychladnout.

Broskvovo-rybízový kompot

7. Kompot

Očištěné ovoce nebo jeho kousky se v čistých sklenicích zalije sirupem z vody a cukru (1 : 2). Zavařuje se při 90 °C asi 20 minut nebo v myčce, postupuje se úplně stejně jako u sirupu (viz předchozí strana).


  • Vybrali jsme pro Vás