Nejen boršč a varenyky. Ukrajinská kuchyně nabízí pestrou paletu chutí

O Ukrajině se v posledních týdnech mluví především v souvislosti s válkou nebo uprchlickou vlnou, ovšem asi budete souhlasit, že i v krizi se musí jíst. Pojďme si představit kuchyni země, která se brání agresorovi a jejíž obyvatelé u nás hledají úkryt a oporu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V ukrajinské kuchyni najdeme vlivy mnoha kuchyní, od ruské přes polskou, maďarskou, rumunskou až po německou či tureckou. 

Základem tradičního venkovského jídelníčku jsou potraviny, které jsou prostě nejsnadněji k mání, a to brambory, kořenová zelenina, cibule, obilí, zelí, houby, ovoce, lesní plody, brynza a samozřejmě bylinky. 

Maso v tradiční ukrajinské kuchyni také samozřejmě nechybí, a to jak běžné druhy, tak oblíbená zvěřina nebo ryby včetně mořských. Typická je také kvašená či fermentovaná zelenina nebo třeba nápoj podobný našemu kompotu, kterému se říká uzvar.

Na stole nikdy nechybí chléb, a to jak světý pšeničný, tak tmavý žitný nebo pohankový. Podobně jako třeba v Rumunsku se jako příloha podává kukuřičná kaše mamalyha.

Pojďme si připomenout, co znamenají názvy některých jídel, která se na Ukrajině připravují:

Boršč, neboli polévka typu „co dům dal“, se samozřejmě vaří nejen na Ukrajině, ale také v jiných státech východní Evropy nebo Blízkého východu či v Rusku. Patří do ní vše, co je doma k dispozici, tedy třeba vepřové maso, kořenová zelenina, zelí, červená řepa, cibule, fazole, rajčata, brambory, bylinky (zajímavá je jeho chuť s koprem) a při podávání se přidává zakysaná smetana.

Varenyky jsou taštičky z nudlového těsta různého tvaru, které mají svou polskou obdobu v podobě pierogů, v Rusku se jim říká pelmeně. Jako náplň se může použít jak maso, tak bramborová náplň, tvaroh nebo ovoce. Slanou variantu lze posypat orestovanou cibulkou a podávat se zakysanou smetanou, sladká se sype cukrem a mákem.

Juška se nazývá rybí polévka s kořenovou zeleninou a kořením.

Základem kyselé polévky zvané rosolnyk je nálev z okurek, patří sem i drůbeží drůbky, zelenina, brambory a smetana.  

Pyrižky jsou smažené bochánky zejména z kynutého těsta, u nás známé z časů socialismu jako pirožky, které mohou mít různé náplně: maso, vejce, brambory, zelí, houby, tvaroh aj.

Závitky ze zelných listů plněné kořeněnou směsí mletého masa a pečené v rajčatové omáčce neboli holubce jsou národním pokrmem nejen Ukrajinců, ale připravují se třeba také v Polsku, na Slovensku a jinde.  

Znáte kotletu po kyjevsku? Jedná se o smažené řízečky z kuřecích prsíček plněných nádivkou a máslem v trojobalu, podávají se většinou s bramborovou kaší.

Plov známý též jako pilaf je vskutku mezinárodním pokrmem, který se připravuje na Balkáně, na východě Evropy, ale také třeba na Blízkém východě. Podobně jako další národní pokrmy „vstřebá“ cokoli, co je k dispozici od masa, přes luštěniny, zeleninu, houby až po koření. Základem je pak rýže nebo bulgur.

Šašlik je masový špíz čili kebab oblíbený v mnoha státech bývalého Sovětského svazu i na Blízkém východě. Připravuje se z naložených kousků masa a cibule. Podle některých zdrojů tento název převzali kozáci od krymských Tatarů už na počátku 16. století.  

Mamalyha je kaše, která se připravuje nejčastěji z pohanky nebo kukuřice. Podává se k snídani nebo jako příloha k masu a je možné ji dochutit škvarky, cibulí nebo sýrem.   

Sladkým palačinkám, které se plní tvarohem, marmeládou nebo čerstvým ovocem, se říká mlynci. Také k nim se podává zakysaná smetana.  

Autor:
  • Nejčtenější

Malinovo-čokoládové dortíčky

Malinovo-čokoládové dortíčky

Střední

45 min

Úspěchem tohoto dezertu je poctivě vychlazená čokoláda.

Brownies se semínky z granátového jablka

Brownies se semínky z granátového jablka

Střední

60 min

Jeden z nejlepších čokoládových dezertů, jehož původ sahá do Ameriky.

Levandulový dort

Levandulový dort

Střední

120 min

Každý, kdo miluje levanduli, bude z tohoto dortu naprosto nadšený.

Růžový chia pudink

Růžový chia pudink

Lehké

45 min

Lahodný a navíc zdravý dezert s malinami.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...