Doporučujeme

Pečený, obalovaný, do salátu i smoothie. Jak využít celý květák

  • 0
O květáku se říkávalo, že je zeleninou chudých. Dneska nepatří zrovna mezi nejlevnější druhy zeleniny, zejména na farmářském trhu. Jak ho zpracovat, abyste z něj nevyhodili ani kousek, a ještě si báječně pochutnali?
Ilustrační snímek

Královská lahůdka

Málokdo ví, že tato zelenina pochází původně z Kypru a v 16. století se pěstovala ve francouzských královských sklenících jako lahůdka pro „krále slunce“, Ludvíka XIV.

Květák jako takový poskytuje pořádnou porci vitaminů, kromě klasického céčka v něm naleznete i vitamin K, který podporuje kvalitu krve a zabraňuje tvorbě modřin.

Jeho specifickou chuť mají na svědomí hořčičné glykosidy, které napomáhají tělu vstřebávat vitaminy, minerály a další prospěšné látky. Proto neváhejte a užijte si květák v celé jeho chuti, vůni i kráse.

Květákové placičky

Do trouby i na pánev

Ještě než květák začnete porcovat, namočte ho na hodinu do vody. Poté ho rozdělte na růžičky, košťál a listy. Růžičky můžete chroupat syrové nebo je povařit a využít na různé pokrmy.

Klasikou je obalovaný květák či květákový mozeček. Vyzkoušet můžete i pečený květák.

Jak na to: Troubu vyhřejte na 200 °C. Z uvařených růžiček vykapejte vodu a poklaďte je na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je, opepřete a nakonec polijte olivovým olejem. Pečte cca 15 až 20 minut.

Jaké koření se hodí ke květáku?

Muškátový oříšek: Dodá květáku sladší chuť. Přijde vhod do květákových polévek, krémů, zapékaných pokrmů a pyré.

Mletý česnek: Promění květákové jídlo v aromatickou lahůdku. Nejvíce se uplatní v asijských specialitách.

Aromatické bylinky: Tymián, koriandr, kopr, oregano či bazalka zlehčí květáková jídla a dodají jim svěžest.

Paprika: Pod její taktovkou dostane květák pikantnější chuť. Dobře okoření pečenou nebo smaženou variantu.

Květáková polévka se sýrovými toasty

Skvělá polévka z košťálu

Nevyhazujte však ani košťál. Je křupavý, plný vitaminu A a má chuť podobnou kedlubně. Můžete ho přidat do vývaru, polévek či omáček (koprovky, brokolicové nebo křenové).

Pokud ho nastrouháte a smícháte s kořením, máte hned základ pro zeleninové placky.

Zkuste si z něj připravit i lahodný krém. Do kastrůlku nalijte smetanu a uveďte ji k varu. Přidejte nakrájený košťál, uzenou sůl a povařte, dokud střed květáku nezměkne. Změklý košťál rozmixujte s trochou smetany a smíchejte se zbylým obsahem rendlíku. Servírujte s chlebovými krutony k večeři nebo jako přesnídávku.

Jarní salát s česnekovým dresinkem

Listy přimíchejte do salátů

Můžete je použít do sendvičů, salátů, koktejlů nebo smoothie. Zelené listy květáku jsou zásobárnou železa, vápníku a vitaminů A, C a E. Jejich konzumace prospívá střevům a fungují i jako prevence proti zácpě.

Chcete-li, můžete si je dopřát třeba i v tepelné úpravě. Stačí, když listy umyjete a odstraníte z nich tuhý střed. Do mísy kápněte trochu oleje, přidejte oblíbené koření, listy v něm promíchejte a rozložte je na plech s pečicím papírem. Dobrotu pečte v troubě při 200 °C zhruba 10 minut.

Jaké květákové jídlo máte nejraději? Hlasujte v anketě na další straně.

Jaké jídlo z květáku máte nejraději?

celkem hlasů: 82

  • Vybrali jsme pro Vás