Šest věcí, které jste možná netušili o antidepresivech

Antidepresivům se někdy říká pilulky štěstí. Nemají mezi běžnou populací moc dobrou reputaci. Obvykle je to způsobeno právě nízkou informovaností o antidepresivech.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Uživatelé antidepresiv, pokud se k léčbě přiznají, bývají svým okolím často považováni za blázny a duševně nevyrovnané jedince. Ale téma antidepresiv je daleko komplikovanější, jelikož se používají nejen k léčbě depresí, jak plyne z jejich názvu, ale také k léčbě mnoha jiných onemocnění. Navíc na každého jedince působí jinak.

Deprese patří mezi nejčastější duševní onemocnění vůbec a mnoho lidí se svou diagnózu ani nikdy nedozví. Podle WHO (World Health Organization) je po celém světě dokonce až 350 milionů lidí trpících depresí. Existují různé druhy depresí stejně jako různé typy duševních nemocí, které jdou ruku v ruce s úzkostí.

Domácí lékař

Jak ale rozeznat vážnou depresi od běžného splínu či smutku? „Smutek, splín nebo stres zažívá někdy v životě každý z nás. Deprese se může vkrádat do našeho života postupně, téměř nepozorovaně. Začne únavou, přetížením a stresem, pokračuje přes podrážděnost, větší hádavost, špatnou náladu a pocity nespokojenosti až k pocitům úzkosti, smutku, nenaplnění. To jsou postupné varovné signály,“ uvedla psycholožka Petra Měchýřová z poradny Psychoterapeut.cz.

Za depresi můžeme označit stav, který trvá dlouhodobě a nejde ho něčím zmírnit, utlumit. Případně pokud příznaky přetrvávají, i když pominuly původní důvody pro špatnou náladu. „Ta hranice může být, když člověk zjistí, že mu tyto stavy narušují každodenní život a zároveň cítí, že sám to už nezvládá,“ objasnila psycholožka Měchýřová.

Léčba deprese je obvykle během na delší trať a zahrnuje v sobě kromě změn životního stylu jako je zvýšení tělesné aktivity, zlepšení spánkových návyků a stravování, také nějakou formu psychoterapie a obvykle také antidepresiva. Podle Měchýřové se bez antidepresiv pacienti neobejdou v té nejvážnější, akutní fázi deprese, pacienti, kteří mají k depresi dispozici, u chronické deprese nebo jedinci s těžší formou deprese.

„Pomohou jim se stabilizovat, snížit ty nejčernější myšlenky a pocity. Dobře je nasadí dobrý psychiatr. Trvá zpravidla minimálně 10 – 14 dní, než začnou působit a užívají se minimálně půl roku. Ale sama antidepresiva depresi neléčí, to nestačí. Je nutné pracovat na vlastní změně, a to za pomoci psychoterapie,“ řekla Měchýřová.

Antidepresiva však mnoho lidí odmítá, ale podle odborníků se jich není třeba obávat. Následující článek vám možná pomůže získat na problematiku antidepresiv nový pohled.

Antidepresiva mají na každého jiný vliv

Možná vás překvapí, že někdy u některých lidí léčba antidepresivy vůbec nezabírá. Podle odborníků pouhá jedna třetina pacientů užívajících antidepresiva zaznamená zlepšení jejich stavu, jedna třetina reaguje na léčbu jen částečně a další třetina nereaguje na tyto léky vůbec.

To samé platí i pro vedlejší účinky. Běžnými vedlejšími účinky populárních antidepresiv jsou nárůst váhy, metabolický syndrom, zvýšení hladin krevního cukru a také různé typy sexuálních poruch. Nicméně vedlejší účinky a jejich úroveň se liší od člověka k člověku, proto může každý pacient reagovat na léčbu rozdílným způsobem.

Antidepresiva se nepoužívají jen na léčbu depresí

Už jen díky názvu si většina lidí spojí antidepresiva s léčbou deprese. Nicméně tyto léky mohou léčit také další duševní problémy jako jsou podrážděnost či únava nebo dokonce bolestivé či chronické migrény.

Test: Hrozí vám deprese?

Ilustrační snímek

Doktor Norman Sussman, profesor psychiatrie z NYU, vysvětlil pro server msn.com, že antidepresiva mohou léčit i jiné zdravotní problémy, jako jsou premenstruační dysforické poruchy či generalizované úzkostné poruchy. Některá antidepresiva se podle Sussmana předepisují i pro zmírnění bolesti a jako pomoc při snaze skončit s kouřením.

Antidepresiva mají široké klinické použití, dodává psycholožka Měchýřová. Primární indikací je depresivní epizoda. Při správném podávání dochází během několika týdnů k dobrému efektu u 60 až 80 % léčených. Bylo však také prokázáno, že modernější antidepresiva jsou účinná i při léčbě například sociální fobie, panické poruchy, obsedantně kompulzivní poruchy, posttraumatické stresové poruchy, bipolární deprese, ale třeba i u syndromu dráždivého tračníku, neuropatických bolestí, bulimie.

Existuje mnoho typů antidepresiv

Léků, která se souhrnně označují antidepresiva, je opravdu velké množství a tak mají samozřejmě rozdílné účinky. Volba těch správných antidepresiv může být přirovnána k volbě oblečení, které vám dokonale sedne. Každý pacient je prostě unikátní a potřebuje léčbu přímo na míru. Někdy je zapotřebí vyzkoušet více různých druhů antidepresiv, aby váš lékař zjistil, která na vás budou nejlépe zabírat.

„Existují i herbální preparáty, extrakt z třezalky tečkované, u kterého bylo prokázáno, že příznivě působí u lehkých a středně těžkých depresí. I u nich ale mohou být některé nežádoucí účinky (závratě, střevní obtíže, fotosenzitivita), proto je nutné dbát na správné podávání,“ řekla psycholožka Měchýřová.

Antidepresiva vám nezvednou okamžitě náladu

Pokud si necháte předepsat antidepresiva s očekáváním okamžité dobré nálady až euforie, budete zklamáni.

“Antidepresiva nejsou zneužitelná,” podotknul doktor Sussman a dodal, že to nejsou pilulky štěstí, čili po jejich užití nebudete zažívat radostné až euforické pocity. Než začnou antidepresiva vůbec působit, nějakou dobu to trvá, rozhodně nefungují na principu povzbuzujících pilulek nebo rekreačních drog, jako jsou kokain či marihuana. Pokud depresemi ani jinými problémy netrpíte, užitím antidepresiv získáte jen jejich vedlejší účinky.

Antidepresiva nezmění vaší osobnost

Mýtus o změně osobnosti při užívání antidepresiv už mnoho lidí odradil od jejich užívání, nicméně podle odborníků se nezakládá na pravdě. I když některé druhy antidepresiv, jako jsou selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRIs z anglického selective serotonin reuptake inhibitors) mohou vytvořit určité emoční bloky a snížit schopnost reakce na věci, které by vás obvykle rozesmutnily či rozveselily, nezmění vás jako člověka.

„Nezmění vaše hodnoty, nezmění jádro vaší osobnosti,“ ubezpečil doktor Sussman.

Nejste blázen

To, že užíváte antidepresiva, rozhodně neznamená, že jste blázen nebo že trpíte vážnými duševními problémy.

Antidepresiva totiž mohou pomáhat jak lidem, kteří trpí těžkými depresemi, tak těm, jejichž chemická rovnováha v mozku je jen trochu nevyvážená. .

Užívali jste někdy antidepresiva?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 24. dubna 2016. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 3074
Ne
Ne 2187
Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na přehnanou hygienu. Kdy sprchování může škodit zdraví?

28. dubna 2024

Asi to zní zvláštně, ale i přehnaná hygiena může škodit zdraví. Časté intenzivní sprchování vám...

Nuda v ložnici? Sedm zaručených tipů, jak oživit vášeň a skoncovat s rutinou

2. května 2024

Sex je v drtivé většině nezbytnou součástí dlouhodobého harmonického soužití. Jenže jak to tak...

Daniel trpí hemofilií. Nemoc mi víc dala, než vzala, říká

2. května 2024

Když jsem se jako miminko otáčel v postýlce a narážel do bočnic, začaly se mi dělat modřiny. Rodiče...

Mužské nápady se cení, ženské jako by neexistovaly. Je za tím „onpakování“

2. května 2024

Když žena začne mluvit před skupinou mužů, je několikrát vyšší pravděpodobnost, že bude přerušena....

Slyšíte víc vulgarit v seriálech? Tvůrčí pohled, jdeme s dobou, tvrdí televize

1. května 2024

Premium Taky to s vámi někdy v obýváku cukne a nevěříte vlastním uším, co jste z televize slyšeli? Přestože...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do zahraničí odešla...