Co dělat jinak, aby vás nebolela záda. Zkontrolujte matraci, židli a cvičte

  • 0
Znají to patrně všichni. Bolest zad totiž postihne během života každého člověka. A někoho i opakovaně. Poradíme vám proto, co dělat, aby vás bolest zad již nezaskočila.
Ilustrační fotografie

Víte, že páteř se člověku vyvíjí až do dospělosti? A tak bychom k ní také měli podle odborníků přistupovat. Za bolestmi páteře, ať už krční, hrudní nebo bederní, se totiž v řadě případů skrývá nesprávné držení těla, hrbení se nebo přetěžování páteře. A často je tomu bohužel tak již od dětství, a tak se není co divit, že v dospělosti řadu lidí často bolí záda.

Postupem času se k tomu přidává nevhodný životní styl, sedavé zaměstnání, opakovaný stres, absolutní absence pohybu nebo naopak přetěžování při časté fyzické aktivitě, ploché nohy, vysedávání u televize, přejídání se, nadváha, obezita… A páteř trpí, je přetížená a záda bolí. Bolesti zad jsou totiž v současné době jednou z nejrozšířenějších bolestí pohybového aparátu.

Špatné boty, židle i kabelka. Nejčastější důvody, proč vás bolí záda

Od bolestí uleví klid a teplo

Při akutní bolesti zad nejčastěji člověk sahá po tom nejjednodušším řešení – vezme si prášek na bolest a snaží se zádům ulevit. Jenže si mnohdy přetěžuje jinou část těla a ocitá se v začarovaném kruhu, navíc si tak své bolesti zhoršuje.

Při akutní bolesti zad je doporučován klid, teplo, někdy může od bolesti ulevit i teplá bylinná koupel, někomu může pomoci třeba i uvolňující masáž. Je proto mnohem lepší vyhledat odborníka, ať už fyzioterapeuta, ortopeda, nebo neurologa, který stanoví přesnou příčinu bolestí páteře a zároveň doporučí konkrétní vhodnou terapii.

Současně je ale podstatné si uvědomit, co člověk ve svém životě dělá ohledně pohybu špatně, co je příčinou oněch bolestí zad, a zapracovat postupně na změně tak, aby se zádům nejen ulevilo, ale především aby se ani bolesti neustále nevracely.

Ilustrační fotografie

Důležité je i cvičení

Zejména pokud je pravidelné a je s ním spojené posilování svalů okolo páteře. Právě zpevněný střed těla totiž účinně napomáhá předcházet bolestem zad. Z pohybových aktivit je pro zdravá záda velmi vhodné plavání (jen pozor na vztyčenou hlavu při plaveckém stylu prsa, tím si více namáháte krční páteř) nebo například jóga.

Ovšem nejlevněji vás rozhodně vyjde ten typ pohybu, který je také nejdostupnější, a tím je každodenní svižnější chůze. Ta je totiž pro záda velmi prospěšná, ale nejen pro ně, v podstatě pro celé tělo i mysl. Ulevit od bolestí zad vám může například i akupunktura.

Víte, na čem sedíte?

Pokud máte sedavé zaměstnání, měli byste se zaměřit nejen na správné sezení, při sezení se dlouhodobě nehrbit (nejlépe vůbec) a myslet je třeba i na to, na čem sedíte.

Často to sice v zaměstnání v kanceláři bohužel příliš neovlivníte, ale kvalitní, podle individuálních potřeb nastavená kancelářská židle je pro zdravá záda velmi důležitá. V podstatě nepostradatelná. Vždyť zrovna na ní trávíte sezením nejvíce hodin z celého dne.

Právě během několikahodinového sezení při práci je třeba si také správně protáhnout ruce, nohy, záda, projít se, zahýbat do stran hlavou pro úlevu krční páteře… Možností je celá řada, navíc existují i jednoduché cviky do kanceláře, které nevyžadují ani příliš času, ani prostoru.

Protažení je třeba provádět opakovaně, ideálně každou hodinu. Pokud pracujete u počítače, pamatujte na to, že také správně nastavená výška monitoru může zádům, zejména pak krční páteři, výrazně ulevit. Neměli byste mít při práci na počítači hlavu příliš sehnutou, ideálně by měl být monitor ve výšce očí, abyste hlavu drželi zpříma.

Ilustrační snímek

Nejenom kvalitní matrace na spaní

Na úpravy svého životního stylu myslete také doma. Pokud ji ještě nemáte, pořiďte si na spaní kvalitní matraci, která bude svou tvrdostí odpovídat vaší hmotnosti.

Například pokud byste spali na příliš měkké matraci, velmi brzy vás ráno začnou bolet záda, budete se cítit nevyspalí, unavení, podráždění, což může bolest zad ještě více prohlubovat. Takže do kvalitní matrace se rozhodně vyplatí investovat.

Nejlepší polohy na spaní. Která brání chrápání a kdy si uleví záda?

Mnoho lidí často stále a opakovaně velmi chybuje při zvedání těžkých břemen a tím si zadělává na bolesti zad. Zvedá je totiž po ohnutí, nejčastěji navíc s napnutými koleny. Mnohem vhodnější je kolena pokrčit a těžké věci zvedat oběma rukama z mírného podřepu.

Při akutní bolesti zad je doporučován klid, teplo, někdy může od bolesti ulevit i teplá bylinná koupel, někomu může pomoci třeba i uvolňující masáž.

Pomoci mohou i ortopedické vložky

Pokud vám při kompletním vyšetření pohybového aparátu fyzioterapeut či ortoped zjistí, že máte ploché nohy, nic není ztraceno. Pořiďte si ortopedické vložky přesně na míru podle svých potřeb, také ty totiž dokážou ulevit při bolestech zad.

Správná volba bot může obecně zádům značně pomoci. Boty by měly být dostatečně velké i široké, aby se v nich prsty nekrčily a nikde vás netlačily. Podrážka by měla dobře tlumit dopady chodidel při chůzi na tvrdém povrchu. Tím uleví nejen nohám, ale i páteři.

Článek vyšel v lednovém vydání časopisu Zdraví.