Šest důležitých pomocníků, které potřebujete pro dobré zdraví

  • 0
Lidské tělo potřebuje tolik vitaminů, minerálů, stopových prvků a olejů, že není snadné ohlídat si jejich dostatečný přísun. Co takhle zjistit, zda vám něco nechybí, a jestli ano, tak to napravit?
Ilustrační fotografie

Přejete si být zdraví? Pokud si spolu s dobrou náladou a pozitivním přístupem k životu ohlídáte také pravidelný a dostatečný přísun níže uvedených látek, hned tak neonemocníte. O které jde především?

Vitamin D

Vitamin D vám bude chybět, pokud se budete vyhýbat pobytu na slunci. Tělo si ho totiž dokáže vyrobit pouze v případě, pokud na nechráněnou kůži dopadají sluneční paprsky. Jenže právě těch se v současné době v obavách ze škodlivého UV záření spíše straníme. Není se pak čemu divit, že nedostatkem tohoto vitaminu trpí téměř 60 procent lidí.

To je špatná zpráva hlavně pro ženy, kterým pomáhá vstřebat vápník, a tím je chrání před osteoporózou a snižuje riziko vzniku rakoviny prsu. Je však také štítem proti běžným virózám a podporuje spalování tuků.

Kde ho najdete: Aspoň na čtvrt hodiny denně se bez ochrany vystavte slunečním paprskům. Ideálně v ranních a pozdně odpoledních hodinách, kdy mají menší intenzitu. Mezi jedenáctou a třetí hodinou odpolední se sluníčku spíše vyhýbejte, případně kůži ošetřete krémem s vysokým UV faktorem. V zimních měsících, kdy bývá sluníčka pomálu, je vhodné užívání doplňků stravy, které obsahují minimálně 1000 IU (mezinárodní jednotka, International Unit) vitaminu D.

Ilustrační snímek

Probiotika

V lidském těle žije zhruba 500 druhů bakterií. Konkrétně ty probiotické omezují růst hnilobných bakterií, snižují hladinu cholesterolu v krvi, ovlivňují účinné vstřebávání a produkci minerálů a vitaminů a příznivě působí na imunitní systém.

Někdy se však rovnováha bakterií přehoupne ve prospěch těch zlých a dostaví se zažívací potíže. Nejčastěji vlivem užívání některých léků, stresem, ozařováním či příjmem velkého množství alkoholu. Probiotika je pak třeba tělu dodávat.

Devět potravin plných probiotik, které vám zlepší imunitu, náladu i život

Kde je najdete: Mezi nejlepší zdroje probiotických kultur patří acidofilní mléko, přírodní jogurt, kefír, kvašená zelenina kimchi, kysané zelí, nakládané okurky a polévka miso.

Ilustrační fotografie

Omega 3 mastné kyseliny

Tento typ cenných polynasycených tuků, který je znám i pod názvem „zdravé tuky“, uživatele ochraňuje před celou řadou chorob včetně srdečně cévních.

Jejich pravidelná konzumace přispívá k ochraně před depresemi, demencí, snižuje hladinu cholesterolu, riziko infarktu stejně jako výskytu vysokého krevního tlaku a rakoviny prsu. K tomu zabraňuje ucpávání cév, zlepšuje paměť, imunitní systém i psychiku. A v neposlední řadě podporuje usazování vápníku v kostech. Problém je, že se objevuje jen v malé škále potravin.

Není ryba jako ryba. Jak poznat dobrý zdroj omega-3 kyselin?

Kde je najdete: Do svého jídelníčku byste měli alespoň dvakrát týdně zařadit mořskou rybu, ať už lososa, sardinky, makrelu či třeba sledě. Jestli ryby zrovna nemusíte, dopřávejte si omega 3 v kapslích. A zobejte vlašské ořechy spolu se lněnými a slunečnicovými semínky.

Ilustrační fotografie

Zažívací enzymy

K tomu, aby mohl lidský zažívací systém získávat důležité živiny z přijatého jídla, potřebuje dva druhy enzymů. První z nich se vyskytuje zejména v ovoci a zelenině, druhý je takzvaný mix zažívacích enzymů vytvořených slinami, žaludkem a střevy.

Enzymy pracují velmi efektivně. Potraviny rozkládají na malé částečky a následně si z nich vyzobávají důležité látky. I tento mechanismus se však může porouchat, už vlivem stresu či nediagnostikované citlivosti na určitý typ potravin. Velkou paseku však v tomto ohledu mohou napáchat i rychlé obědy ve fast foodech. Výsledkem pak mohou být zažívací potíže různého charakteru.

Deset potravin, které vám zajistí dobré a zdravé trávení

Kde je najdete: Tvorbu zažívacích enzymů obvykle příznivě povzbuzují aperitivy, medicinální vína, bylinkové čaje a kapky. V případě nedostatku těchto enzymů se podávají léky a kapsle s jejich obsahem.

Ilustrační snímek

Hořčík

Nedostatek hořčíku působí poruchy nervového systému, které se ohlašují svalovými křečemi, podrážděností, agresivitou, nespavostí apod. Problémem je, že je stále obtížnější získat ho do těla ve stravě. Moderní formy zemědělství mají na svědomí významný pokles tohoto minerálu v půdě. I když tedy budete konzumovat stravu bohatou na hořčík, do těla ho v potřebném množství nedostanete.

Za znalosti o vitaminech vyhráli balíčky s hořčíkem. Zkuste si kvíz také

Kde ho najdete: V současné době coby nejbohatší zdroj hořčíku zůstávají jen vlašské ořechy, kvalitní hořká čokoláda či minerální voda. Abyste však pokryli denní dávku tohoto prvku, budete jí muset denně vypít 1,7 litru. Větší sázkou na jistotu se tak ukazují kvalitní doplňky stravy.

Ilustrační fotografie

Železo

Tento minerál je nezbytný především pro tvorbu červených krvinek obsahujících hemoglobin, který je zodpovědný za přenos kyslíku v krvi. Trpíte–li nedostatkem železa, máte ho tedy méně. A spolu s ním se vám nedostává i kyslíku a energie.

Ženy nejvíce ztrácejí železo při menstruaci. Čím silnější a delší krvácení, tím výraznější bývá jeho ztráta. Deficit železa však také způsobuje nadbytek mléčných produktů v jídelníčku. Pokud se domníváte, že za vaší únavou stojí právě nedostatek tohoto minerálu, poproste lékaře o žádanku na krevní testy, které vaše podezření potvrdí či vyvrátí.

Pozor na chudokrevnost. Varovat vás může únava, bledost i zimomřivost

Kde ho najdete: Nejlepším zdrojem železa je červené maso, luštěniny, ořechy, zelená listová zelenina, ale třeba i sušené meruňky. Můžete ho doplnit i ve formě tablet.