Podle odborníků trpí dvě třetiny Čechů nedostatkem vitaminu D. Nejhůře jsou na tom senioři, kteří jej paradoxně nejvíce potřebují. „Vitamin D napomáhá správnému fungování imunitního systému a předchází vzniku některých nádorových onemocnění. A osteoporózy, které lékaři přezdívají tichý zloděj kostí,“ říká primář Oddělení klinických laboratoří a kostního metabolismu v klatovské nemocnici MUDr. Richard Pikner (50), Ph.D. K čemu všemu vitamin D v našem těle slouží? A co hrozí, když ho máme výrazný nedostatek? | foto: Petr Eret, MAFRA

Tichý zloděj kostí. Nedostatek vitaminu D je plíživou hrozbou, varuje lékař

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Podle odborníků trpí dvě třetiny Čechů nedostatkem vitaminu D. Hlavně senioři, kteří jej paradoxně nejvíc potřebují. Co jim hrozí? „Pomáhá správnému fungování imunitního systému a předchází vzniku některých nádorových onemocnění a osteoporózy,“ říká o vitaminu D primář specializovaného oddělení klatovské nemocnice Richard Pikner. K čemu ještě v těle slouží?

Za vitaminy, minerály, stopové prvky a nejrůznější doplňky stravy utrácejí Češi kolem 10 miliard korun ročně. Stojí to za to? Skutečně nám v organismu chybějí?
Pokud se budeme bavit o vitaminech, pak máme deficit vitaminu D, a to napříč populací. Podle výzkumů Státního zdravotního ústavu na tom však nejsme úplně dobře ani s řadou minerálů a stopových prvků, jako jsou vápník, hořčík, selen a v určitých věkových skupinách i železo a jód. Běžná zdravá populace by měla při vyvážené stravě s dostatkem zeleniny, masa a mléčných výrobků získat tyto látky tímto přirozeným způsobem. Ale jsou skupiny lidí, jež mají problémy se vstřebáváním, například jde o neléčené celiaky (celiakie je celoživotní autoimunitní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku – ten u nich vyvolává zánět sliznice tenkého střeva, což vede k problémům s trávením a vstřebáváním živin, až k možnému rozvratu metabolismu, pozn. red.). Nebo lidé s Crohnovou chorobou (chronický zánět střev, pozn. red.) či pacienti po operaci a odstranění části střev.

Lékaři Česka

Pak je zde však i velká skupina lidí ve věku nad 65 let. Se stárnutím organismu se totiž obecně snižuje schopnost některé látky vstřebávat a u těchto lidí už bych dbal na doplnění doporučeného denního množství vitaminů a minerálních látek, obzvláště vitaminu D, protože právě toho mají podle dat senioři skutečně výrazný nedostatek. A z výzkumu Státního zdravotního ústavu vyplývá, že zhruba 70 % české populace ve věku nad 60 let trpí zároveň nedostatečným příjmem vápníku. Tělo se tedy snaží vzít si vápník jinde, a to z kostí, což je, spolu s nedostatkem vitaminu D, jeden z dlouhodobých rizikových faktorů pro vznik osteoporózy (řídnutí kostní tkáně, kosti se stávají křehčími a snáze se lámou, pozn. red.).

Zlomenina krčku je spojená s třicetiprocentní úmrtností během prvního roku, což je víc než na infarkt.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
, Téma

Seriál Lékaři Česka