Vitaminy jsou látky, které spolu s bílkovinami, tuky a sacharidy patří k základním složkám lidské potravy. Vitamin C neboli kyselinu askorbovou si lidský organismus nedokáže vytvořit a je odkázaný na jeho příjem zvenčí. Ať ovocem či zeleninou, tak třeba potravinovými doplňky či infuzemi.
Novinky v iDNES Premium ZdravíZískat můžete očkování za bezkonkurenčně nízké ceny, levnější infuzi vitaminem C nebo luxusní zdravotní masáže. |
„Céčko“ přispívá k udržení normální funkce imunitního systému a podílí se také na tvorbě kolagenu, který je důležitý pro funkci krevních cév, chrupavek, kůže, ale i zubů. Pozitivně se podepisuje na činnosti nervové soustavy, zvyšuje psychickou odolnost, chrání buňky před oxidačním stresem, snižuje míru únavy a vyčerpání.
„Má rovněž příznivý vliv na rekonvalescenci, snižuje hladinu cholesterolu a krevního tlaku,“ řekla před časem iDNES.cz lékařka Jitka Housová. Na základě takzvaných SPC (souhrn údajů o přípravku) se v terapeutických indikacích také uvádí, že vitamin C zmírňuje a zkracuje příznaky chřipky a nachlazení.
Varovná znamení, že vám chybí vitaminy a další důležité živiny |
Vědecké výzkumy rovněž prokázaly, že „céčko” aplikované na pleť je velmi účinný antioxidant, který posiluje a také chrání epidermis pleti. Antioxidanty neutralizují volné radikály, které mohou v pleti poškozovat proteiny, lipidy a DNA, a tím ovlivňovat kožní buňky. Vitamin C je navíc nezbytnou látkou pro pevnost pleti, neboť podporuje syntézu kolagenových vláken, a tak pomáhá udržovat pleť zářivou a svěží.
Když je vitaminu nedostatek
Dámský týden s iDNES PremiumPlné soutěží a výhod |
Při zvýšené psychické či fyzické zátěži, stresu, při zánětlivých či nádorových onemocněních dochází ke značnému zvýšení spotřeby vitaminu C. Při nedostatku vitaminu C se v těle zvyšuje koncentrace škodlivého LDL-cholesterolu, což je rizikové pro srdce a cévy, rozvíjí se oxidační stres, jenž je spoluzodpovědný za vznik chronických zánětů, které jsou příčinou vzniku alergií, depresivních poruch, osteoporózy, opakujících se infekcí, nádorových onemocnění, ale i syndromu vyhoření a chronického únavového syndromu.
Nedostatek „céčka“ se také projevuje menší pevností cévní stěny, zvýšeným krvácením, vikláním a vypadáváním zubů, zvýšenou únavou, žaludečními potížemi i nedostatečnou ochranou před infekcemi. V extrémních případech se objevují kurděje.
Bez dostatečného přísunu vitaminu C zkrátka nebudete nikdy v perfektní kondici, organismus nezíská potřebný štít k ochraně před vnějšími vlivy.
Pomůže ovoce i infuze
Odborníci doporučují přijímat „céčko“ v ovoci a zelenině nebo v kombinaci přírodních zdrojů a umělých přípravků. Vitamin C je obsažen především v citrusovém ovoci, bobulovitých plodech, zelené zelenině, bramborách, květáku, papáji nebo jahodách.
Infuzní terapii začali využívat i ambulantní lékaři, pomáhá také po covidu |
Pro zdravého dospělého člověka je ideální množství vitaminu C asi 60 mg za den. Jeho zvýšený příjem potřebují nejen ti, na které takzvaně něco leze, ale i kuřáci, sportovci, starší lidé nebo ti, kteří mají velkou fyzickou či psychickou zátěž. Větší množství vitaminu C potřebují i těhotné nebo kojící ženy - například v období těhotenství se doporučuje zvýšit příjem na 70 mg a při kojení na 96 mg.
Dávky nad 150 mg ale už nemají podle odborníků význam, i když vitaminem C se nelze předávkovat, přebytky jsou vylučovány převážně močí.
Při podání ústy docílíme z důvodu omezených transportních možností střev pouze jeho nízké koncentrace v krvi, která postačuje k zajištění pouze běžných účinků. Při nitrožilním podání 7,5 gramu vitaminu C denně lze dosáhnout vytvoření až patnáctkrát vyšší koncentrace, díky níž lze dosáhnout klinicky prokázaných preventivních a léčebných účinků.
„Z jednoho gramu klasického vitaminu C se dokáže střevní sliznicí vstřebat jen přibližně pětina, zbytek tělo vyloučí. Pokud jej podáme ve zvýšené dávce nitrožilně, zvýšíme zásadně i koncentraci v buňkách, a to ihned pozitivně ovlivní fungování imunitního systému,“ vysvětlila pro iDNES.cz rozdíl oproti tabletám lékařka Lenka Dybová.