Věčně studené končetiny: jezte chilli, kupte palčáky a zázračný sáček

aktualizováno 
Studené ruce, promodrávající prsty a někdy až bolestivé „přicházení k sobě", to jsou vedlejší účinky zimy, která především ženám umí pořádně znepříjemnit život. Jejich příčina je stále víceméně záhadou. Pomůže vhodně doplněný jídelníček, ale i pravidelný pohyb.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na studené končetiny trpí nejčastěji ženy v produktivním věku, tedy od puberty do menopauzy. „Jasná příčina této nepříjemnosti není známá, za studenými končetinami může být více faktorů jako nedostatečný krevní oběh, působení ženských pohlavních hormonů, genetika, ale v některých případech může jít i o symptom vážnějších nemocí, tedy poruch imunity, hematologických nebo neurologických problémů,“ vysvětluje lékařka Petra Strnadová.

Zároveň upozorňuje na fenomén Raynaudovy nemoci a Raynaudova syndromu. První diagnóza je charakteristická nedokrvenou končetinou bez vážnější příčiny, druhá je sekundárním projevem možného vážnějšího onemocnění. „Záchvat probíhá v obou případech podobně: kapiláry, drobné žilky v prstech se křečovitě stáhnou, odkrví a zbělají. Kvůli kontrakci do nich nemůže proudit okysličená krev, zůstává pouze ta odkysličená, která dává prstům namodralou barvu. Po několika minutách dojde k povolení a naopak překrvení prstů, které může být až bolestivé,“ vysvětluje lékařka.

Zbarvení prstů přitom může mít docela jasnou hranici, takže ruka vypadá jako v rukavicích bez prstů. Pokud takové záchvaty, spojené se změnami barvy prstů a bolestí, míváme často, měli bychom problém konzultovat s lékařem.

Studené ruce přinese zima, ale nejen ta

Ruce nám mohou nepříjemně prochladnout i v létě, stačí trocha nervozity či stresu nebo třeba jen držet v ruce sklenku ledového koktejlu, řídit auto či psát na počítači, protože tak držíme ruce výše a krevní oběh v nich tím oslabujeme. „Studené nohy a ruce nemusíme hned označovat syndromem, nemocí a nějak je pojmenovávat. Mnoho z nás je prostě má, třeba lidi se slabším krevním oběhem, nízkým tlakem, velmi vysocí lidé nebo naopak křehké štíhlé ženy,“ vysvětluje doktorka Strnadová.

Největším nepřítelem chladných končetin je ale zima a nedostatek pohybu. Typicky je to vidět, když po sjetí kopce sedíme bez pohybu na lanovce. V „mrtvolných“ rukou poté ani neudržíme hůlky. Bolestivého pocitu chladu nás zbaví okamžitá pomoc v podobě upažení a třepání rukama nebo kroužení v loktech.

Vsaďte na pepř, česnek i kiwi

Žádná pilulka, po které by tato nepříjemnost odezněla, sice neexistuje, ale celostní medicína zná „finty“, kterými můžeme problém zmírnit. Dívá se totiž na problém komplexněji a snaží se jen neřešit ho „zvenčí“, třeba ohřátím rukou kelímkem s kávou. Tu bychom navíc vůbec pít neměli, protože kofein nedokrvení ještě více podporuje, stejně jako kouření. Dobré řešení není ani panák „na zahřátí“, krátkodobě sice roztáhne cévy a podpoří oběh, ale efekt rychle odezní a zima udeří podruhé, a o to silněji. Mnohem lepší „instantní“ pomocí je třeba kapesní oxidační sáček, který vytvoří teplo až na šest hodin a můžeme ho vložit třeba do rukavic.

Řešit problém celkově a zevnitř pomáhají správné doplňky jídelníčku, například čaj z jinanu dvoulaločného, který pomáhá roztahovat cévy, vyzkoušet můžeme i prokrvující účinky zázvoru a máty, ať už v čaji, nebo jako relaxační přísady do koupele. Prohřát tělo zevnitř pomůže i pikantní jídlo, například chilli papričky, ale i skořice, pepř nebo česnek. Pomáhají i přípravky obsahující vitamín E a hořčík a z ovoce pak kiwi, třešně nebo broskve.

Pomůže běh, klasické lyžování i náhradní rukavice

„Důležitá je ale samozřejmě i ochrana před vnějšími vlivy: teplé oblečení, bunda a kalhoty s úpravou proti větru, teplé ponožky třeba z vlny merino, která hřeje i za vlhka. Na výlet v zimě si vždy berte druhé rukavice do batohu, ideálně pořádné palčáky,“ radí Petra Strnadová.

Doporučuje i pravidelný pohyb, který pomůže krev rozproudit. Ideální jsou aerobní aktivity jako běh nebo jízda na kole, rychlá chůze. Pokud máte se studenýma rukama problém, nezapomínejte na kvalitní rukavice ani při těchto sportech a více zapojujte pohyb rukou, ideální je rychlý běh s holemi nebo klasické lyžování.

Pozor ale na pocení rukou a následné zvlhnutí rukavic, které snáze přenesou chlad zvenčí k vašim rukám. Ve velké zimě jsou vhodné tenké spodní rukavice z vlny merino nebo náhradní suché (a třeba i teplejší) rukavice v ledvince. Při jejich výběru sáhněte raději po trochu větší velikosti a dbejte na to, aby vás nikde netlačily (především v oblasti zápěstí) a nepůsobily jako tlakový obvaz, který bude bránit krevnímu oběhu.

„Pravidelný ranní běh krev bezpochyby rozproudí a jeho účinky na sobě můžete pozorovat ještě dlouhé hodiny po doběhnutí. Záleží ale samozřejmě na každém jedinci a na míře závažnosti jeho problému,“ říká doktorka. Stačí kratší, půlhodinový výběh ve vhodně zvoleném oblečení, přičemž bychom měli mít na paměti, abychom neprochladli, tedy žádné zbytečné zastavování. Účinek pohybu zvýší horká sprcha, ideálně spojená se závěrečnou střídavou koupelí alespoň končetin (střídáme proud studené a teplé vody). Pomůže i závěrečný relax s výše zmíněným čajem. Na další cestu z domova si ale stejně nezapomeňme rukavice a teplé ponožky.

Závěrečné tipy ledové královny na instantní ohřátí rukou

Studenýma rukama trpím asi tak stejně dlouhou dobu, jakou miluju zimní období. Je to příšerná kombinace a nepříjemnosti po celý život. O cestě do Himálají nebo zteči některé z jihoamerických hor si mohu nechat jen zdát, protože by mi ruce zčernaly a upadly už v prvním basecampu. V našich končinách zatím přežívám, asi i proto, že nedám dopustit na...

  • zázvorový čaj a horkou čokoládu se skořicí a chilli
  • expediční goretexové palčáky s kožichem uvnitř, které oblékám už v pěti pod nulou
  • cvik s rukama v rozpažení a rychlým obloukovým pohybem v loktech, vypadám jako blázen, ale účinek se dostaví poměrně rychle
  • běh, který začínám rozběhem na místě v obýváku nebo na chodbě, aby se krev rozproudila ještě před teplotním šokem
  • jednorázové oxidační polštářky - vytáhnete je z obalu, železné piliny a sůl uvnitř po přístupu vzduchu reagují a začnou hřát po dobu čtyř až šesti hodin. Vyrábí se malé do rukavic i jako vložky do bot. Jsou jednorázové, sáček stojí 20 až 40 korun. Jsou k nezaplacení. Seženete na internetu, v potřebách pro lovce nebo lyžaře či v army shopech.
  • kapesní balení krému na ruce, který zachrání prochladlou kůži od popraskání a šupinatění

Nejčtenější

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jak správně používat parfém? Stačí tři střiky, ale na správné místo

Ilustrační snímek

„Parfém je neviditelný, ale nezbytný a nenahraditelný módní doplněk. Avizuje, že žena přichází, a připomíná, když už...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

Záda bolí i mladé a sportovce, může za to špatné sezení či jídelníček

Ilustrační snímek

Těžká aktovka, hrbení se nad lavicí, v pubertě naditá kabela přes rameno, vysoké podpatky, ale i noha přes nohu či...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Únava, padání vlasů i hubnutí. Poznejte, že vám nefunguje štítná žláza

Štítná žláza (ilustrační fotografie)

Problémy se štítnou žlázou mohou mít dalekosáhlé následky. Ať už jde o neplodnost, hubnutí či naopak tloustnutí a...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz