Chladová alergie: kopřivce z mrazu zabrání oblečení i „studené krémy“

aktualizováno 
Svědivá vyrážka, začervenání, otoky, tyto typické příznaky alergie může vyvolat i mráz. Ohrožení jsou především ti, kteří se chladu vystavují pravidelně, například právě při běhu. Příznaky i prevenci chladové alergie jsme probrali s dermatoložkou.

Chladové alergii lze předejít i vhodným oblečením a doplňky. | foto: Karolína Hornová, Rungo.cz

Alergie zdaleka nejsou jen záležitostí léta, kvetoucích rostlin a pylů. Alergičtí můžeme být samozřejmě na některé látky v potravinách nebo v kosmetice. Někdy se ale „osypeme“ zdánlivě bez žádné vážnější příčiny: léto je ještě daleko, kosmetiku používáme stále stejnou, s jídlem jsme nikdy potíže neměli. Zato ale den co den vybíháme ven do zimy nebo mrazu.

Pokud v zimě pozorujete nepříjemné změny – suchou, začervenalou, svědící pokožku, která může i otéct nebo dokonce můžete mít potíže s dýcháním – měli byste zpozornět. Co s tím? Mávnout rukou, namazat se „nějakým krémem“, zajít za odborníkem? Poslední možnost je správně, a to především tehdy, když nepříjemnosti nezačnou do tří dnů odeznívat.

Nenápadná alergie, která znepříjemňuje život

„Chladová alergie nebo také lidově chladová kopřivka se vyskytuje častěji u žen, než u mužů. Bývá spojena s pobytem venku v teplotách pod bodem mrazu, ale u citlivějších jedinců se může objevit třeba i v pěti či deseti nad nulou,“ vysvětluje dermatoložka Lucie Spurná. Vyrážka se vyskytuje především na tvářích, ale například i na rukou nebo krku, většinou tedy na místech, která jsou přímo vystavena působení chladu.

Problémem chladové alergie je fakt, že na ni často ani nepřijdeme – nenapadne nás, že bychom mohli být alergičtí na chlad, a tak vyrážku často léčíme metodou pokus-omyl a pomocí různých mastiček. Vyskytuje se i u dětí, přehnaně červené tvářičky nás tolik nepřekvapí a výsledek může vypadat například jako poměrně rozšířený atopický ekzém.

„Načervenalý, svědivý ekzém či dokonce otoky mohou zkomplikovat pravidelný pobyt na mrazu. Alergici jsou tak nejvíce ohroženi při oblíbených sportech, jichž se ani v zimě nechtějí vzdát, jako je běhání nebo lyžování. Výsev ekzému může zvýšit i rychlý přechod z mrazu do tepla,“ dodává lékařka.

Otestovat se můžete i doma

Pokud máte podezření na chladovou alergii, čekají vás testy na alergologii: nebojte se, není to nic hrozného – odborník v zásadě pouze hodnotí reakci pokožky na rukou po kontaktu se studenou vodou. Otestovat se můžete i doma například pomocí kostky ledu nebo jiné suroviny z mrazáku: přiložte ji k jemné kůži na vnitřní straně zápěstí a počkejte pět minut. Pokud kůže zčervená, začne svědit a oteče, je tu velké riziko, že alergií trpíte.

Objevuje-li se u vás alergie ve vyšší míře a má-li nepříjemné projevy, je dobré navštívit alergologa i kvůli možným jiným onemocněním, například systémového onemocnění štítné žlázy nebo snížené funkce lymfatického systému, případně Raynaudova syndromu, tzv. nemoci studených rukou.

Základ je prevence, pak pomohou zklidňující krémy

Cold cream: hutný krém, který ochrání před mrazem

Takzvané cold creams jsou hutné krémy na jednoduché bázi emulze „voda v oleji“. Jsou stálicemi lékárenské a dětské kosmetiky a oblíbené jsou i v péči o citlivou a mrazem trpící pleť. Jsou ideální pro použití v zimě, kdy je pokožka citlivější, červenější nebo náchylnější k pupínkům. Umí vytvořit ochrannou vrstvu, která pokožku chrání před vnějšími vlivy a zamezuje nepříjemnému vysušování a pnutí. Při sportu v mrazu se nebojte nanést větší množství, než jste zvyklí u běžného pleťového krému, a to především na tváře. Cold cream se skvěle hodí i pro zvláčnění suché a popraskané pokožky rukou nebo citlivé pokožky, namáhané třením při kontaktu se sportovním oblečením.

Pokud ale jen cítíte chlad a dostaví se začervenání, je to obvyklá reakce citlivější pokožky. „Při chladové alergii pokožka většinou opravdu svědí. Citlivá pokožka pouze začervená – zvláště po změně teplot. Je jemnější a více se na ní projevuje prokrvení,“ shrnuje dermatoložka.

V obou případech (ať už se chcete vyhnout svědící kopřivce, nebo „jen“ zarudlé pleti) doporučuje především preventivní opatření. To ale neznamená se chladu vyhýbat: „Jako dlouhodobá prevence je vhodné otužování, se kterým bychom měli začít už na jaře či v létě a jemuž bychom se měli věnovat nepřetržitě,“ doporučuje Lucie Spurná.

Léčba chladové alergie spočívá především v trpělivosti - pokud nemáte k dispozici antihistaminika, která projevy poměrně rychle zklidní, je nejlepší vyčkat, pokožku nedráždit a počkat, až projevy odezní. Pomoci mohou zklidňující krémy (viz box).

  • Pokud běháte ráno, patrně se vystavujete největším mrazům z celého dne. Je-li to možné, přesuňte trénink na odpoledne nebo ideálně třeba na polední pauzu.
  • Pokud možno se co nejvíce vyhýbejte rychlým přechodům z chladu do tepla a obráceně. Než si jdete zaběhat, rozcvičte se tedy třeba ještě na chodbě domu a protáhněte se tam po návratu z tréninku.
  • Místa, kde se alergie objevuje, chraňte oblečením: samozřejmostí by měly být rukavice, čelenka či čepice, ale pokud trpíte na silnou kopřivku, je ideální i tenká kukla nebo šátek přes obličej.
  • Používejte kvalitní zimní krémy nebo takzvané cold krémy, které bojují proti začervenání pokožky a mají zklidňující účinek. Poptejte se po nich ideálně v lékárně.
  • Pokud vám lékař diagnostikuje chladovou alergii, zdůrazněte mu, že se často pohybujete venku. Patrně vám předepíše antihistaminika, která by se měla užívat preventivně před expozicí na mrazu, případně následně po projevu alergie.

Přihlaste se do Ostravy hned

a získejte motivaci k tréninku!

V dubnu jsme si pro vás přichystali běžecký závod s domácí atmosférou i občerstvením, zaregistrujte se nyní a získáte i tričko s běžeckou tématikou „Kdo věří, dokáže...“.

Motiv pro trička pro Craft RUNGO razovitý běh 2018
  • Nejčtenější
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Premium

Potraviny: Co škodí a jak. Žijeme v době jedové, říká autorka bestsellerů

Svými názory provokuje mnohé odborníky. Často jde proti letitým pravdám lékařů, expertů z potravinářského průmyslu i...

Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce

I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v...

Soumrak nakupování. Swap je větší zábava, která navíc skoro nic nestojí

Přeplněné šatní skříně a pocit, že nemám co na sebe – situace, kterou my ženy prožíváme denně. Jenže nakupování nových...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Švédka je posedlá plastikami, první měla ve třinácti letech

Stefanie Mulicová ze Švédska si již ve třinácti letech nechala do rtů vpravit silikonové výplně. Povolila jí to vlastní...

Premium

Jak vyčmuchat rakovinu. V Kopřivnici testují revoluční metodu prevence

Dvojice vědců Spirod Tavandzis a Petra Riedlová Matulová se před třemi lety pustila do unikátního výzkumu. Společně s...

Sbohem, deprese. Zaručené rady, jak nepropadnout podzimnímu splínu

Podzimní období je plné nádherných barev, dechberoucích západů slunce a oblíbené vůně páleného listí. Ovšem má i...

Probudil se z kómatu bez tří končetin, nyní díky protézám opět chodí

Pětačtyřicetiletý David Gilroy ze Skotska jen zázrakem přežil nehodu na motorce. Strávil dva měsíce v kómatu, když se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz