Pohorky, „drahá“ výstroj turisty. Sušit, čistit a správně impregnovat

  0:10aktualizováno  0:10
Dobré boty jsou pro turistu nedocenitelné. Robustní, ale přesto pohodlné, z pořádného kusu kvalitní kůže a dobrou podrážkou. Tak nějak by měly vypadat ideální pohorky. Jejich cena se pohybuje i přes pět tisíc korun, a tak chceme, aby co nejdéle vydržely. Máme pro vás pár tipů, jak se o ně starat.

Nezapomeňte své pohorky pravidelně čistit a impregnovat. | foto: Marek OdstrčilíkRungo.cz

1Impregnace

Asi nejdůležitější ze všeho je pořádná impregnace. A mělo by se s ní začít ještě před prvním výletem. Velmi důležité je zvolit správný prostředek. Někteří výrobci impregnují své boty již z výroby, v tom případě máte alespoň ze začátku práci ulehčenou. Hodí se ale zjistit, jakým způsobem výrobce boty naimpregnoval, a stejným způsobem impregnační vrstvu pravidelně obnovovat.

V případě nové impregnace mám nejlepší zkušenosti s tou na bázi včelího nebo jiného přírodního vosku. Prodává se většinou ve formě krému a hodí se pro kožené boty s hladkým povrchem. Než ji začnu nanášet na boty, nechám je rozehřát, aby se roztáhly póry a vosk se lépe dostal do kůže. Pro nahřívání používám fén a krém roztírám prsty. Vosk navíc kůži ošetří a zvýší její životnost. Vyplatí se nanést i více vrstev. Takto ošetřené boty sice ztratí zbytky své prodyšnosti, proti vodě však obstojí i v těch nejnáročnějších podmínkách.

Na kůži se semišovou úpravou se naopak hodí impregnace na bázi vody. Vosk by měl vliv na vzhled a přípravky postavené na vodě se na semišovou kůži také mnohem lépe nanášejí. V tomto případě už není nutné boty nahřívat. Pokud vám z nějakého důvodu nevyhovuje vosk, můžete tyto přípravky samozřejmě použít i na hladkou kůži, počítejte ale s tím, že taktová impregnace nevydrží tak dlouho jako vosk.

Asi nejhorší zkušenosti mám s různými impregnačními spreji. Ne že by nefungovaly, ale osvědčily se mi tak maximálně na oblečení. V případě bot jsem s nimi nikdy nedokázal vytvořit dostatečnou impregnační vrstvu, která by odolala byť jen jednomu náročnějšímu výletu.

2Čištění

Kromě impregnace je důležité boty pravidelně čistit. Špína, která zůstává na povrchu bot, má opět špatný vliv na voděodolnost, prodyšnost i životnost kůže. Většinou si vystačím s teplou vodou a hadrem nebo jemným kartáčem. K dispozici jsou i speciální čistící prostředky na boty, které kromě toho, že čistí, opět obnovují impregnační vrstvu.

Praní koženým botám rozhodně nesvědčí, a proto k němu přistupujte pouze v případě nejvyšší nouze. Pokud přesto z nějakého důvodu musíte, rozhodně ne v pračce, ale v umyvadle s teplou vodou. Použít můžete také trochu jádrového mýdla (mýdlo s jelenem), které je dostatečně šetrné a nenaruší materiál boty.

Po vyprání nechávám boty schnout pozvolna ve větrané místnosti, rozhodně ne na topení, aby nedocházelo k teplotním šokům, které naruší kůži nebo rozlepí lepené spoje. Někdy je ze začátku vycpu novinami, které po nasáknutí vodou postupně měním. Přátelé mají dobrou zkušenost také s elektrickým vysoušečem obuvi, který dokáže sušení šetrným způsobem urychlit. Po usušení nezapomeňte boty opět důkladně naimpregnovat.

3Zápach

Mnohem více než bojovat se zápachem z bot se vyplatí mu předcházet. Doporučuji používat kvalitní ponožky, nejlépe s antibakteriální úpravou. Když dorazíte z výletu domů, vyndejte z bot vložky a nechte je spolu s botami v klidu vyschnout. Opět se vyvarujte topení nebo jiných zdrojů tepla, které by mohly kůži přesušit, což by mohlo vést k popraskání.

Pokud už boty zapáchají, určitě je nechte nějaký čas odpočinou a vyschnout. Nedoporučuji nejrůznější aromatické spreje do bot, které většinou situaci ještě zhorší. Lepším řešením jsou filtry, které si můžete koupit v podobě malých sáčků, které pohlcují pachy a pomáhají s odvodem vlhkosti. Ty jsou vhodné i jako prevence.

RUNGO.cz závody tvoří běžci běžcům, zkuste je!

Autor:

Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Pravé neštovice zmizely až díky českému lékaři, je to čtyřicet let

ilustrační snímek

Jen málokdy se celé lidstvo spojilo v boji proti společnému nepříteli. V případě pravých neštovic, jedné z nejčastěji...

Migréna dokáže člověka zlomit, svěřte se raději do rukou lékaře

Ilustrační snímek

Migréna není obyčejná bolest hlavy. Toho, kdo jí trpí, umí doslova vyřadit z „provozu“, Mnohdy se k ní přidají i...

Plavání, kolo a vodní lyže. Vyzkoušejte letní sporty, kterými zhubnete

ilustrační snímek

Fitko a vydýchanou tělocvičnu si nechte na zimu a využijte příjemné počasí k pohybu na čerstvém vzduchu. Letní sporty...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz