Deset varovných signálů, že máte moc stresu

  • 7
Bušení srdce, zrychlený dech nebo svíravý pocit kolem žaludku zažívá občas asi každý. Problém nastává, když se tyto příznaky stresu stanou chronickými. Pak už jde vážně o zdraví.
žena smutek postel stres

Stresu se nelze úplně vyhnout, zejména v dnešní hektické době. Existuje nespočet stresorů, od pocitu únavy přes úzkost či strach až po různé osobní nebo pracovní problémy, a odolnost vůči stresu je u každého jiná.

Situace, kterou zvládnete s přehledem, může druhého naprosto vyvést z rovnováhy, a naopak. Důležité však je, abyste uměli včas rozpoznat, kdy už jde takříkajíc do tuhého a každodenní problémy vám začínají přerůstat přes hlavu. Zkuste si proto všímat následujících varovných signálů.

Nedobrovolné ponocování

Člověk ve stresu zpravidla velmi obtížně usíná, protože mu hlavou neustále víří tisíce dotěrných myšlenek, kterým nedokáže poručit. A když už se přece jen zadaří, v noci se často budí a ráno se pak cítí jako po těžkém flámu.

Neschopnost učit se

Lidé, kteří trpí chronickým stresem, se nedokážou soustředit a dělá jim veliké problémy zapamatovat si nové věci. V tomto stavu totiž organismus uvolňuje hormony, které narušují oblast v mozku zodpovědnou za schopnost učit se novým informacím.

žena jídlo obezita stres

Skřípání zubů ve spánku

Stěžuje si váš partner, že ho v noci probouzí skřípání nebo cvakání vašich zubů? Takzvaný bruxismus se projevuje většinou ve spánku a podle vědců přímo souvisí se stresem a emoční (ne)stabilitou. Sami si tohoto problému asi stěží všimnete, u některých jedinců však bývá spojen s některými dalšími komplikacemi, jako jsou časté bolesti hlavy, čelisti a uší.

Nejezte ve stresu ani ve vzteku. Emoce při jídle určují dobré trávení i zdraví

Nezdravé chutě a tloustnutí

Určitě to znáte z vlastní zkušenosti. Kolikrát jste se už snažili zajíst nepříjemnou situaci, kterou jste přes den zažili v práci? V takových chvílích klidně spořádáte velký sáček chipsů nebo celou bonboniéru. Dlouhodobý stres vás nutí hledat úlevu v jídle (obzvlášť takovém, které je plné cukru a tuků), což vede k přibírání na váze.

Ilustrační snímek

Časté stavy úzkosti

Pocit dlouhodobé nespokojenosti, nepohodlí a úzkosti vás jasně varuje, že tu není něco v pořádku. Občas se k němu mohou přidat i noční můry, takže si vlastně neodpočinete ani v noci. Spousta lidí ale nad těmito problémy jen mávne rukou. Vždyť kdo je dneska stoprocentně spokojený, že? Uvědomte si, že stojíte na velmi tenkém ledě, jímž byste mohli propadnout rovnou do deprese.

Stres je škůdce, který ničí zdraví. Vyzkoušejte rady, jak s ním bojovat

Chomáče vlasů v hřebenu

Na tom, že nám padají vlasy, není nic neobvyklého, pokud je ovšem poslední dobou vyčesáváte po hrstech, měli byste teď zpozornět. Chronický stres bývá jednou z příčin alopecie (onemocnění způsobující sody vypadávání vlasů). Jestliže tedy nechcete přijít o kštici, co nejdřív s tím něco udělejte.

Ilustrační fotografie

Rozhozené zažívání

Trvalé napětí vyvolává bolesti břicha, jež se u osob ve stresu objevují několikrát častěji. Hlavně ženy trpí nepříjemnými zažívacími potížemi, lékaři je souhrnně označují jako funkční střevní dyspepsie. Tento pojem může zahrnovat zácpu, průjem, případně střídání obojího, křeče, nadýmání nebo syndrom dráždivého tračníku (porucha vyprazdňování spojená s bolestmi břicha).

Stres škodí našemu trávení. Rady, jak se zbavit žaludeční neurózy

Náchylnost k infekcím a alergiím

Je známo, že chronický stres snižuje imunitu, proto také zhoršuje příznaky alergií (které se mohou projevit i ve zcela netypickém období). Lidé ve stresu rovněž bývají mnohem častěji nemocní než ostatní. Organismus totiž trvale produkuje zvýšené množství stresového hormonu kortizolu, což je pro tělo velmi vyčerpávající. Pak stačí, aby vás napadl nějaký virus, a rázem máte problém.

Ilustrační snímek

Svědění kůže a pupínky

Vědci zjistili, že věčně nervózní lidé jsou výrazně náchylnější k chronickému svědění kůže (zvláště pak ženy). Stres totiž aktivuje nervová vlákna a vyvolává pocit svědění. Kromě toho může i za to, že nám na tváři vyskakují pupínky – tím, že narušuje imunitní systém, oslabuje zároveň obranu pokožky. Při stresu proto dochází ke zhoršení stávajících kožních potíží, především atopického ekzému, lupénky či akné.

Nenechte stres, aby vás ničil. Může za bolesti, rakovinu i poruchy erekce

Chronické bolesti

Stálé napětí a nervozita způsobují vznik nejrůznějších bolestí: ztuhlé šíjové svaly (když se vám stres usadí hned za krkem), píchání a bodání na hrudníku, bolesti kloubů, migrény, kterými trpíte nejenom v práci, ale také doma, abnormálně silné menstruační bolesti atd. Je vám to povědomé? Pak je načase dopřát si oddech.