Šest možných důvodů, proč nemůžete odolat slané chuti

  • 2
Možná tu situaci dobře znáte: saháte po balíčku chipsů, i když je běžně nevyhledáváte, přisolujete oběd, zatímco ostatní u stolu jsou s chutí spokojeni. Důvodů, které vězí za zvýšenou chutí na slané, může být hned několik. Jeden z nich se může týkat i vás.
Himálajská sůl

Proč sůl potřebujeme

Sůl si v posledních letech spojujeme spíše s červenou stopkou, která nás varuje, abychom to s ní nepřeháněli. Jenže ve správné míře je velmi důležitou ingrediencí pro fungování lidského těla, a proto nejde opomíjet. 

Klasická sůl je z pohledu chemiků chloridem sodným, který se v trávicím traktu následně rozkládá na sodík a chlorid. Právě tyto dvě látky naše tělo potřebuje, aby mohlo udržovat v rovnováze tekutiny, korigovat krevní tlak, ale nenahraditelné jsou i pro správnou funkci srdce, nervů a svalů. Dospělému člověku v závislosti na fyzické aktivitě denně bohatě postačí příjem dvou až čtyř gramů soli. 

Pokud vás honí chuť na slané, zbystřete. Nemusí to totiž znamenat, že jí máte nedostatek, ale spíše signalizovat nevyvážený životní styl i zdravotní problémy.

Dehydratace neboli nedostatek vody postihuje všechny typy pokožky, od suché po...

Dehydratace

Slaná jídla stimulují pocit žízně, pokud máte chuť na slané, ve skutečnosti může vaše tělo jen žádat o doplnění tekutin. Dehydratace se může projevit také pokud se potýkáte s nějakou žaludeční nerovnováhou nebo hodně zvracíte. „Bývá to případ žen v ranné fázi těhotenství, které sužují nevolnosti spojené se zvracením,“ říká dietoložka Stephanie Greunke.

Cvičení Fit Pain Free

Vyčerpávající tréninky

Při náročných sportovních výkonech, které trvají hodinu i déle, se společně s potem vyplavuje z těla i sůl. Pro někoho to nemusí být problém, pro jiného může jít o stádium, kdy je třeba sůl do těla zpět doplnit. Tělo si o doplnění může říct právě zvýšenou chutí na slané.

Ilustrační fotografie

Příliš stresu

Nadměrná stresová zátěž může mít negativní vliv nejen na vaši psychickou pohodu a zdraví, ale jejím projevem může být zvýšená chuť na slané jídlo. Uvádí to ve svém rozhovoru pro magazín Byrdie chicagská dietoložka Amanda A. Kostro Millerová. Někdy si to možná dokonce uvědomujete a ve stresu sáhnete po kaloričtějším a slanějším jídle, než byste zvolili za normálních okolností. Příště si zkuste říci, že ve skutečnosti jde jen o reakci na zvýšení stresu a zkuste se nejdříve poprat s ním, než ho řešit solenými pochoutkami.

Ilustrační fotografie

PMS

Součástí premenstruačního syndromu bývá mnoho nepříjemných ukazatelů, které ženám ztěžují dny před tím, než se menstruace dostaví. Pokud jste zaznamenala chuť na slané pár dní před menstruací, můžete si být jistá, že se jedná o součást PMS a nejste v tom sama. Odborníci doporučují navýšit příjem tekutin a sůl naopak omezit. To zejména tehdy, pokud vás současně trápí nadýmání, více se potíte a cítíte pnutí v prsou.

Ilustrační snímek

Nadbytek soli

Touha jíst více slaného může pramenit z toho, že už teď vaše tělo přijímá přebytečné množství soli. „Zamyslete se nad tím, zda nejít hodně průmyslově zpracovaných potravin a zda příliš často nezabrousíte do fastfoodů,“ radí dietoložka Costro Millerová. Pokud si vaše tělo na vysoké množství soli navyknete, bude ho nadále vyžadovat a vaše vnímání slané chutě se zmenší. Tedy sníte daleko více soli v pokrmu než druhý člověk navyknutý na nižší dávky a nebude vám to připadat zdaleka tak slané jako jemu. 

Chuť na slané může signalizovat také nerovnováhu důležitých látek v těle. Pokud vnímáte, že často volíte slané pokrmy a solíte více než vaše okolí a žádný z výše zmiňovaných důvodů za tím nevězí, zapřemýšlejte nad návštěvou lékaře.