Rozbor běhu: joggingem ke zdraví

aktualizováno 
V dnešní ukázce můžeme vidět typický jogging neboli velmi pomalý kondiční běh. Jedná se o způsob pohybu-běhu, při kterém nedbáme tempa a kilometrů, ale prostě jen tak běžíme. Je to výborný prostředek ke zlepšení obecné fyzické kondice, aerobní vytrvalosti.

Jelikož u tohoto způsobu běhu nelze příliš přemýšlet o zlepšování běžecké výkonnosti, technika "běhu" ustupuje do pozadí. Úkolem joggingu je rozproudit krevní oběh, zvýšit dechovou a tepovou frekvenci a aktivovat potřebné svalové skupiny. Po samotném pohybu by neměla nastoupit přílišná únava.

Plusy a minusy

Negativa

  • přetáčení ramen

  • odtažení a vytáčení loktů od těla a tím následně křížení předloktí před tělem

  • malý úhel v loketním kloubu (přílišné sevření)

  • koukání si pod nohy

Pozitiva

  • držení trupu - mírný náklon vpřed

  • adekvátní délka kroku tempu běhu v ukázce

U joggingu lze někdy polemizovat, zda se jedná o rychlou chůzi, nebo běh. Ale jak již bylo v jednom z předešlých rozborů napsáno, běh se na rozdíl od chůze vyznačuje letovou fází. Tu by tedy měl mít i jogging, i když jen velmi nízko nad zemí, jelikož energie do odrazu je minimální.

Tak tomu je i u ukázky běžkyně Moniky. Jogging je určen především těm, kteří s během zcela začínají a nechtějí procházet fází "rychlochození", třeba z důvodu, že jsou na tom fyzicky lépe vlivem jiných sportovních aktivit.

U Moniky nemá tedy nějak smysl řešit techniku běhu, pokládáme-li běh v ukázce za jogging. Zkrátka, při volném běhu jde technika tak nějak stranou z důvodu malého rozsahu pohybů jednotlivých partií těla a minimálního vlivu na tempo a samotný výkon.

Videoukázky

Videa zasílejte o délce alespoň třicet sekund. Pohled na běžce by měl být z více stran, nejlépe jeden z boku, druhý zpředu, každý z nich ideálně po oněch třicet vteřin. Apelujeme také na svižnější tempo běhu, při němž lze běh lépe technicky provést, při němž však též více vyniknou případné nedostatky či chyby v technice. Svá videa zasílejte na dusan.erbs@post.cz.

V dnešní ukázce je tempo opravdu velmi pomalé, výška letu nízká, odraz naprosto bez důrazu. U dolních končetin hodnotím kladně, že délka kroku je vcelku přívětivá a krok není nijak zbytečně droben.

Při pohledu zepředu je zřetelná rotace paží v ramenou. Předloktí je příliš vtáčeno před tělo. Úhel v loketním kloubu je příliš sevřený (ideál je okolo 90 stupňů). Lokty jsou příliš od těla a jsou vytočeny přehnaně vně, což je viditelné, díváme-li se na běžkyni zezadu. Doporučuji tedy více si pohlídat lokty, přitáhnout je k tělu a minimalizovat rotaci v ramenou. Rozsah práce paží je adekvátní předváděnému běžeckému tempu.

Poslední, na co bych upozornil, je držení hlavy. Monika má tendenci koukat si "pod nohy". To může vést při rychlejším tempu ke zbytečnému drobení kroku. Pohled běžce by měl směřovat "daleko" před sebe.

Dušan Erbs

Na závodní úrovni se věnuje atletice od sedmé třídy základní školy (od roku 1993), na výkonnostní úrovni pak od roku 1996. Vstoupil do týmu AC Pardubice, v němž působí dodnes. Soustředil se střední tratě a po opuštění dráhové atletiky se plně věnuje dlouhým krosovým či silničním tratím na pět až patnáct kilometrů.  Od roku 2003 je jeho druhým sportem canicross, je členem týmu SK Děti Severu.

Je mistrem České republiky v krosu v rámci České obce sokolské, mistrem Evropy i světa v canicrossu a je trenérem atletiky.

Dušan Erbs
Autoři:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Jak se vyhnout salmonelóze? Myjte si ruce a nejezte syrová vejce

Ilustrační snímek

Poslední dobou to slýcháme často. V tom či onom městě se objevilo maso kontaminované salmonelou. Měli bychom z toho být...

OBRAZEM: Trojnásobný táta se stal abstinentem a shodil sedmdesát kilo

Darren Scanlon

Čtyřicetiletý Darren Scanlon říká, že jen díky abstinenci dokázal zhubnout nadbytečná kila a vrátil se zpět na váhu,...

Zapomeňte na kávu i pivo a nebojte se přepití. 6 pravidel pro horké dny

Ilustrační snímek

Vysoké venkovní teploty a horečná pracovní aktivita před dovolenou – není divu, že si během dne ani nevzpomenete, že...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz