Potraviny, které snižují hladinu cholesterolu. Zkuste tučné ryby i oříšky

  • 19
Cholesterol potřebujeme; problém může nastat, když se jeho hladina výrazně zvýší a když se začne usazovat v cévách. To může vést k jejich kornatění, kardiovaskulárním nemocem i k mrtvici. Zkuste nejen omezit jídla, co hladinu cholesterolu zvyšují, ale taky do jídelníčku přibrat potraviny, které ji pomůžou snížit.
Ilustrační snímek

1. Ovesné vločky

Už miska ovesné kaše denně pomůže. Vločky totiž patří mezi nejlepší zdroje rozpustné vlákniny a ta pomáhá regulovat usazování LDL – nízkodenzitního lipoproteinu, který se někdy označuje jako „špatný“ nebo „zlý“ cholesterol.

Rozdíl udělá už pět až deset gramů rozpustné vlákniny denně, uvádějí odborníci z americké nezávislé kliniky Mayo. Jeden a půl hrnku uvařených ovesných vloček přitom podle nich obsahuje asi šest gramů vlákniny. Když přidáte banán, jahody, jablko nebo hrušku, máte vyváženou snídani a další tři až čtyři gramy rozpustné vlákniny k dobru.

Ilustrační snímek

2. Oříšky a mandle

Zdravou snídani ještě vylepšíte, pokud do ní přidáte vlašské, lískové, piniové nebo pekanové ořechy, pistácie, mandle nebo arašídy. Všechny platí za vynikající zdroje mono- i polynenasycených mastných kyselin, které obecně prospívají cévám a srdci.

Už kolem padesáti gramů oříšků denně pomůže – podle údajů Harvard Medical School – snížit hladinu „zlého“ cholesterolu asi o pět procent. Pomáhají tomu zejména rostlinné steroly, které se někdy přidávají do jídel, ale právě ořechy je obsahují přirozeně. Kromě toho v nich najdete třeba aminokyselinu L-arginin nebo vitamin E, které svědčí cévám.

Luštěniny jsou zdravé a levné (ilustrační snímek)

3. Luštěniny

Už jedna porce fazolí, hrášku, čočky nebo cizrny denně pomůže snížit jak hladinu LDL cholesterolu, tak s ní spojené riziko kardiovaskulárních chorob. Ukázala to studie kanadských vědců; jako jednu porci brali 130 gramů, tedy asi tři čtvrtiny hrnku luštěnin.

Právě luštěniny – v čele s fazolemi – jsou vynikajícím zdrojem rozpustné vlákniny, přitom jich většina lidí nemá v jídelníčku dostatek. Ideální je dopřávat si je každý den, tvrdí vedoucí studie, lékař John Sievenpiper. Není to podle něj nic obtížného: „Už tak hrají významnou roli v mnoha tradičních kuchyních včetně středomořské nebo indické. A ještě navíc jsou cenově dostupné.“

Ilustrační snímek

4. Tučné ryby

Ani tento žebříček se bez nich neobejde. Losos, tuňák, makrela, ale třeba i sleď nebo sardinky mají celou řadu výhod a měly by být součástí vyváženého jídelníčku, ať už žijete kdekoli na světě.

Jejich kouzlo spočívá hlavně v dobře známých omega-3 nenasycených kyselinách. Tyto zdravé tuky snižují hladinu LDL cholesterolu, ale také pomáhají snížit krevní tlak a předcházet ucpávání tepen. Kdo nemá ryby rád, může je nahradit rybím tukem, připraví se tak ovšem o další živiny, jako je selen nebo draslík.

Ilustrační snímek

5. Rostlinné oleje

Tedy pouze ty s obsahem nenasycených tuků. Vévodí jim olej olivový, základ zdravé středomořské diety. Lékaři z kliniky Mayo doporučují asi dvě polévkové lžíce denně, kterými ideálně nahraďte jiné tuky, jako je máslo nebo sádlo.

Vhodnými variantami jsou i olej slunečnicový, avokádový nebo řepkový. Šetřete naopak s olejem kokosovým či palmovým, ty jsou sice z rostlin, ale obsahují tuky nasycené.

Ilustrační foto

6. Avokádo

Nejde jen o olej. Exotické ovoce, které se v posledních letech dostalo do módy i u nás, je bohatý zdrojem vitaminů, minerálů a dalších živin. Kromě toho obsahuje mononenasycené mastné kyseliny a také vlákninu.

Přímo jeho vlivem na hladinu cholesterolu se zabýval tým Pensylvánské státní univerzity. Pro experiment si vybrali několik desítek lidí s nadváhou nebo mírnou obezitou. Předepsali jim speciální dietu, která měla redukovat „špatný“ cholesterol: jen část z nich ovšem jedla denně i avokádo. Při závěrečném porovnání pak „avokádová“ skupina vykázala výrazně rychlejší pokles hladiny cholesterolu než ta, kterou o zelené plody ochudili.

Sója může našemu zdraví prospívat, ale pouze pokud vybereme správné výrobky.

7. Sója

Sója a produkty z ní, jako je tofu, tempeh nebo sójové mléko, dřív platily za velké bojovníky proti „zlému“ cholesterolu. V posledních letech odborníci na chvále trochu ubrali, ale rozhodně na sóju nezanevřeli. O nezanedbatelný pokles hladiny cholesterolu se postará nějakých 25 gramů sójového proteinu denně, to znamená jedno balení tofu nebo dva a půl hrnku sójového mléka – tak to aspoň tvrdí lékaři z Harvard Medical School.