Lékař: Každý desátý novorozenec potřebuje pomoc, každý stý resuscitaci

  10:59aktualizováno  2. května 14:05
Tuzemskému porodnictví ve srovnání se zahraničím nechybí vybavení ani odbornost, ale spíš je třeba překonat ustálené paradigma, řekl v pořadu Rozstřel gynekolog a porodník Michal Zikán. V Centru porodní asistence v Praze na Bulovce mohou podle něj ženy konečně rodit tak, jak si přejí.

„Každá maminka rodí svým tempem. Není třeba nikam spěchat, pokud je ona i dítě v pořádku,“ uvedl Zikán s tím, že lékař u porodu není nutný a úkolem personálu je maminku porodem doprovodit tak, aby věděla co a proč se děje. „Chceme, aby porod byl respektující, odborný a maximálně bezpečný.“

Fotogalerie

„Jde o to se nesnažit problémy hledat, ale spíš pozorovat a být ve střehu, pokud se vyskytnou známky potíží,“ řekl a dodal, že každé desáté miminko potřebuje intervenci lékaře, každé sté resuscitaci.

„To, že zasahujeme do průběhu porodu, nemusí znamenat, že se děje něco špatného, ale musíme umět ženě vysvětlit proč. Třeba předčasný odtok plodové vody s sebou nese určitá rizika. Žena by měla vědět, že plodová voda, která odtekla již před časem, zvyšuje riziko infekce. Je-li odteklá déle než 24 hodin, měla by maminka zvážit přijetí do nemocnice.“

Výrazně se posunul věk rodiček. Podle odborníků je tělo ženy pro porod ideálně připravené kolem dvacátého roku, ale věk maminek je dnes v průměru o patnáct let výš a rodí i ženy ještě starší. „U rodiček kolem čtyřicátého roku, které své dítě přenášejí, výrazně roste riziko, že miminko může zemřít. Na druhou stranu ubylo patologií pánve. Výživa lidí je dobrá, populace je zdravější, ale ženy rodí později,“ uzavřel téma profesor Zika.

Maminky velmi často do Centra porodní asistence přicházejí se seznamem porodních přání. Není špatné, když si udělají inventuru toho, co by chtěly, co by si přály, čeho se bojí, ale bylo by dobré, kdyby seznam napřed prošly s porodní asistentkou nebo s lékařem a přišly s požadavky reálnými,“ řekl lékař.

V Centru porodní asistence nemusí žena lékaře vůbec potkat, pokud vše běží tak, jak má. Od února tu na císařském řezu skočily zatím jen tři porody. Kromě vážných komplikací přivolá personál lékaře třeba v případě, že si žena přeje tišit bolest epidurálem, nebo si asistentka není jistá a žádá konzultaci. Nějak se lékař podílí na sedmdesáti procentech porodů.

Bonding prospívá, ale není zcela bez rizika

V řadě porodnic už porody s asistentkou běží, ale jen tehdy, dovolí-li to vedení porodnice. Centrum porodní asistence je v Česku první taková oficiální možnost. „Jsem rád, že iniciativa vzešla z ministerstva zdravotnictví. Po takovém zařízení tu je tedy nejen poptávka veřejnosti, ale má i politickou podporu. Rád bych, aby i vzdělání porodní asistentky bylo vysokoškolské - nelékařské.“

Centrum má detailní protokol, podle kterého se řídí péče o rodičku i miminko. Bezprostředně po narození dítě zkontroluje neonatolog. Když je v pořádku, může zůstat s maminkou. Bondovat se může maminka, tatínek, dula či kamarádka. 

„Při bondingu je ve studiích popsáno, že hrozí o něco vyšší riziko komplikace, ale to nic nemění na tom, že dítěti prospívá. Rozhodně se po porodu rychleji adaptuje,“ řekl Zikán, který vidí budoucnost porodních center ve švédském modelu. 

„Ženy rodí v porodních centrech s porodní asistentkou, během těhotenství je lékař vidí jen v případech stanovených v protokolu center,“  vysvětluje profesor Michal Zikán, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a Nemocnice Na Bulovce.

Autoři: ,

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Raw, proteiny a prkno. Triky Kate Middletonové pro dokonalou postavu

The Duchess of Cambridge in the Royal Box of Centre Court watching Novak...

Jestli je nějaká královská figura zdrojem obdivu a závisti milionů žen, tak je to ta, kterou si udržuje vévodkyně z...

OBRAZEM: Podprsenka, co nic neschová, a další šílené trendy z pláže

Farrah Abraham

Možná právě balíte na dovolenou u moře a nemůžete se rozhodnout, jaký koupací outfit vybrat, abyste na pláži vynikla...

Mezinárodní den bez kalhotek: odvážné ženy vědí, jak chodit naostro

Chodit bez kalhotek je příjemné, na kole bez nich raději nejezděte. Mohlo by...

Větrat je třeba, velí horké letní počasí. Odvážné modelky, herečky a zpěvačky o tom vědí své, a to i bez ohledu na...

Móda na talíři. Češi utrácejí za superpotraviny, mnohdy zbytečně

Avokádová pomazánka

Jíst avokádo je jedním z aktuálních trendů. A quinoa? To je přeci poklad Inků. Naše talíře se změnily v přehlídku...

OBRAZEM: Amy Schumerová se nezdráhá ukázat pravou tvář mateřství

Amy Schumerová po porodu

Amy Schumerová je jednou z nejúspěšnějších světových komiček dnešní doby. Nebojí se veřejně hovořit o kontroverzních...

Další z rubriky

I sex může vyvolat bolest hlavy, vysvětlil lékař čtenářům

(Ilustrační snímek)

Při akutním záchvatu migrény doporučují lékaři léky z kategorie triptanů. „Jejich užívání je bezpečné, jsou pro...

Zuby s rovnátky si čistěte bez pasty třeba u televize, radí hygienistka

Dentální hygiena s rovnátky

Je chvályhodné, pokud chceme mít dokonalé zuby a jestliže nám tak samy nenarostly, pomůžeme jim rovnátky. Ale aby byly...

Když je horko, ovoce a zelenina pití nenahradí. Nezapomeňte proto na vodu

Ilustrační snímek

Také občas v horkých dnech sáhnete po šťavnatém jablku s pocitem, že zároveň dodáte tělu tekutiny? Nenechte se zmýlit....

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz