Olivový olej by se mohl stát lékem na Alzheimerovu chorobu

aktualizováno 
Pacienti s Alzheimerovou chorobou se možná dočkají nového léku. Američtí vědci objevili účinnou látku ukrytou v extra panenském olivovém oleji.
Extra panenský olivový olej je zdrojem přírodních antioxidantů

Extra panenský olivový olej je zdrojem přírodních antioxidantů | foto: Profimedia.cz

Pro odborníky je stále záhadou přesná příčina vzniku Alzheimerovy choroby, a tudíž i její účinná léčba. Z neuropatologických nálezů je však znám průběh nemoci, její příznaky, stádia i rizikové faktory vzniku. Chorobu je možné pomocí určitých léků pouze částečně zpomalit.

Jak olivový olej působí na mozek

Studie expertů z Monellské a Severozápadní univerzity ve Spojených státech je proto z hlediska léčby Alzheimera velmi významná. Zázračným lékem by se mohl stát snadno dostupný extra panenský olivový olej, který se dnes běžně používá ve většině domácností.

První příznaky

- krátkodobá ztráta paměti
- poruchy řeči
- pokles zájmu o koníčky
zhoršení orientace
- zhoršení rozhodování
- změny osobnosti, nálad a chování

Tento olej obsahuje přirozeně se vyskytující složku zvanou oleocanthal, která by mohla být onou účinnou látkou používanou v budoucích lécích. Podle vědců oleocantal dokáže měnit strukturu toxických bílkovin ADDL v mozku, které pravděpodobně přispívají ke vzniku Alzheimerovy choroby.

Podle doktora Williama L. Kleina, který vedl průzkum společně s doktorem Paulem Breslinem, je ovšem zapotřebí ještě více studií, aby se potvrdily laboratorní výsledky.

"Naše zjištění mohou pomoci identifikovat efektivní preventivní opatření a vést ke zlepšení terapie v boji proti Alzheimerově chorobě," řekl Kleinův kolega doktor Breslin.

Oleocanthal pomáhá protilátkám

Klein a jeho kolegové identifikovali ADDL v roce 1998, což vedlo ke značnému posunu myšlení o příčinách, rozvoji a léčbě této zákeřné nemoci. Mnohaletý podrobný výzkum pak odhalil také to, že oleocanthal z extra panenského olivového oleje dokáže pozměnit strukturu ADDL v mozku tak, aby byl snadnějším cílem protilátek.

Rizikové faktory

- věk nad 65
- ženské pohlaví
- vysoký krevní tlak a cholesterol
- cukrovka
- genetické předpoklady
- kouření a alkohol
- deprese
- nedostatek živin
- snížená imunita

"Pokud je protilátková léčba podpořena oleocanthalem, souhrnné antitoxické a imunologické účinky této složky mohou vést k úspěšné léčbě této nevyléčitelné nemoci. Pouze klinické testy nám to však řeknou s jistotou," konstatoval doktor Breslin.

Olivový olej místo ibuprofenu

Extra panenský olivový olej je zdrojem přírodních antioxidantů - polyfenolů, které rovněž zabraňují degeneraci buněk. Další jeho výhodou je nezanedbatelné množství vitamínu E a podle některých studií má i pozitivní vliv na hladinu špatného LDL cholesterolu v těle.

Doktor Breslin a jeho kolegové už v předchozích studiích zjistili, že olivový olej má díky oleocanthalu podobné účinky jako ibuprofen a další prostředky proti bolesti. Oleocanthal v extra panenském olivovém oleji má výrazné protizánětlivé schopnosti, i když podle expertů není vhodný při akutních bolestech. Pomáhá spíše při pravidelném užívání, ale oproti ibuprofenu má tu výhodu, že není návykový.

Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku vedoucí k demenci. Je pojmenována podle svého objevitele německého psychiatra Aloise Alzheimera.

Nemoc se nejčastěji projevuje u lidí starších 85 let, ale často se objeví již kolem 65 roku života. Ve výjimečných případech hrozí i mladším jedincům.

Má tři stádia - od lehké přes střední po těžkou demenci, která končí ztrátou soběstačnosti, tělesným i duševním chátráním a smrtí.

Autoři:

Nejčtenější

Přichází doba autosexuálů. Jaké to je randit sama se sebou?

Autosexualita odráží láskyplný vztah k sobě samé a vzrušivost z vlastního těla.

Sexualita je proměnlivá a v průběhu života nabývá mnoha podob. Pro někoho je atraktivní druhé pohlaví, pro jiného...

KVÍZ: Co víte o penisu? Otestujte své znalosti

Ilustrační fotografie

Každý ví, o čem je řeč, ale zdaleka ne všichni vědí třeba to, kdy nastane u člověka první erekce nebo kdo má nejdelší...

Facebookových matek přibývá. Jsou sebestředné, hledají cestu ze samoty

Mobilní internet - ilustrační foto

Na sociálních sítích žijeme úplně všichni. Ať už chceme, nebo ne. Přibývá žen, které nad sdílením příspěvků a...

Jsi jak auto se zataženou ruční brzdou, vyčetl Martin náhradní manželce

Radek (28) a Lucka (24) bydlí s dcerami ve dvoupokojovém bytě v Liberci.

Oba dva páry, které se přihlásily do Výměny manželek, procházejí krizí. Štěpánka s Martinem řešili jeho nevěru a Radek...

GLOSA: Parkourista Tary urazil fanouška a u nás skončil. A co u vás?

Taras „Tary“ Povoroznyk je nadšeným propagátorem parkouru. Napsal knihu, dělá...

Idol statisíců malých kluků si to zkazil. Zlobí se na něj, že jezdí rychlostí 250 km/h a svým fanouškům se vysmívá, že...

Další z rubriky

Rakovina, klouby, cukrovka. Co všechno prozradí oko o vašem zdraví

Ilustrační snímek

Oko je zdravotní mapou člověka, a pokud v ní lékař umí číst, může pacientovi dokonce zachránit život, řekl pro týdeník...

Rozhodnutí donosit postižené dítě nikdy neodsuzuji, říká přední gynekolog

Gynekolog Pavel Vlašín působí v oboru více než 25 let.

S pomocí ultrazvuku dokáže během několika minut zjistit, zda žena nosí pod srdcem zdravé dítě. Gynekolog Pavel Vlašín...

Na co se připravit, bát se agresivity? Deset otázek o alzheimerovi

Ilustrační snímek

Alzheimerovy choroby se bojí snad každý. Ať už máte obavy z toho, že postihne vás, nebo že onemocní vaši blízcí, je...

Najdete na iDNES.cz