Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Nízký tlak dokáže potrápit. Na kávu zapomeňte, lépe pomůže sůl

  • 0
Máte věčně studené nohy a ruce, dělají se vám mžitky před očima a motá se vám hlava? Pak vás možná trápí nízký krevní tlak. Co ho způsobuje a jak si od těchto potíží pomoci?

Nízký tlak (hypotenze) není zdaleka tak nebezpečný jako ten vysoký, přesto může nepříjemně zkomplikovat život. Omdlít venku na ulici nemusí být dvakrát bez rizika.

Hodnota normálního krevního tlaku je přibližně 120/80 mm Hg. Reálně se však liší podle věku, pohlaví a zdravotního stavu (u kojenců se za normu považuje tlak 80/45, u starších dětí 110/70, u cukrovkářů 130/80 a pacientů s onemocněním ledvin 110/80). O nízkém krevním tlaku mluvíme obecně tehdy, naměří-li lékař méně než 90/60 mm Hg.

Léky i podvýživa

Příčinou hypotenze je nedostatečné množství krve pumpované ze srdce či neschopnost cév se při krevním průtoku správně stahovat, což se někdy děje v důsledku užívání určitých druhů léků (zejména těch, které jsou určeny pro léčbu vysokého tlaku, zvlášť jsou-li špatně dávkované, ale také diuretik, chemoterapeutik, tzv. alfa-blokátorů a beta-blokátorů, některých druhů antidepresiv nebo léků na zvýšení potence).

Příznaky hypotenze

  • motání hlavy a závratě
  • omdlévání
  • bolest hlavy
  • mžitky před očima
  • hučení v uších
  • bušení srdce
  • studené končetiny
  • pocení
  • časté zívání, poruchy soustředění, svalová slabost

Takzvaná sekundární hypotenze může být vyvolána také nemocemi (srdeční choroby, potíže s mozkem a ledvinami, endokrinologické poruchy - především problémy se štítnou žlázou, cukrovka a některé typy nádorů), dále rovněž podvýživou, případně též nedostatkem tekutin.

Sůl a vitamin C

Pokud není tlak extrémně nízký, není nutné ho léčit. Stačí pouze dodržovat určitá preventivní opatření. K snídani si dejte porci kvalitních bílkovin (sýr, tvaroh, šunka, vejce) a zvyšte obsah soli v potravě (sodík má na krevní tlak výrazný vliv). To ovšem samozřejmě neznamená, že budete od rána do večera ujídat slané tyčinky a chipsy. Tím byste svému zdraví nijak neprospěli, právě naopak.

Dělejte si třeba víc zeleninových jídel, která dostatečně osolíte. Vzestup tlaku podporuje také vitamin C. Najdete ho hlavně v citrusovém ovoci, v kiwi, papáji, jahodách, brusinkách, černém rybízu, rajčatech, paprikách, brokolici, květáku, petrželi, špenátu, bramborách, šípku nebo rakytníku. Dva posledně jmenované plody jsou v tomto ohledu rekordmany.

Krevní tlak v otázkách a odpovědích. Co byste rozhodně měli vědět

Záludný kofein

Z babských rad zkuste lékořici (např. v pendreku) a rozmarýnové víno: 1 litr bílého vína smíchejte s asi 20 gramy suchých lístků rozmarýnu a nechte 5 dní v uzavřené láhvi odstát, potom přeceďte. Užívejte 2 skleničky denně k jídlu.

Pomáhá také černý a zelený čaj (někteří hypotonici sázejí rovněž na černou kávu, u té však hrozí, že po krátkém zvýšení tlak opět prudce poklesne), dále pak střídavá sprcha, ranní rozcvička a alespoň dvě hodiny aktivního pohybu týdně.

Rychlá pomoc

Pokud jste v místnosti s vydýchaným vzduchem, kde musíte dlouho stát, a cítíte, že jdou na vás mdloby, překřižte nohy nebo umístěte hlavu do nižší polohy – sedněte si a dejte hlavu mezi kolena. Pokud nechcete vyvolat nechtěnou pozornost svého okolí, můžete například předstírat, že si zavazujete tkaničky.

Točí se vám hlava při vstávání z postele? Vyvarujte se prudkých pohybů. Nejprve se na chvíli posaďte – a až potom opatrně vstaňte.