Mýty o početí: když máte jedno dítě, s dalším nebudete mít problémy

  1:00aktualizováno  1:00
Pokud jste nikdy neužívala hormonální antikoncepci, nebudete mít s otěhotněním problém. Čím častěji spolu budete mít sex, tím rychleji počnete dítě, a jestliže jste neměli problém s početím prvního dítěte, bez problémů počnete i to druhé. Seznamte se s největšími mýty o otěhotnění.
Většina párů žije v domnění, že pokud se jim podařilo bez problémů počít první dítě, nebudou mít problém s otěhotněním ani u dalšího (ilustrační snímek)

Většina párů žije v domnění, že pokud se jim podařilo bez problémů počít první dítě, nebudou mít problém s otěhotněním ani u dalšího (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

V České republice se s neplodností potýká patnáct procent párů a ročně se u nás provede přibližně devět tisíc mimotělních oplodnění.

Lékaři navíc předpokládají, že výskyt problémů s početím v průběhu let dále poroste. Představujeme vám největší mýty a polopravdy, které ohledně početí dítěte kolují:

Mýtus: Jakmile se začnete snažit o dítě, otěhotníte

Jeden z nejtvrdošíjnějších a nejznámějších mýtů praví, že stačí vysadit antikoncepci a okamžitě otěhotníte. Jenže ve skutečnosti má početí takovýto průběh jen u naprostého minima žen. Podle výzkumu zveřejněného v roce 2010, který citoval deník Daily Mail, potřebuje průměrný pár souložit sto čtyřikrát, aby počal dítě.

Vědci spočítali, že typický pár se snaží o početí potomka půl roku, přičemž má pohlavní styk v průměru čtyřikrát týdně. A mimochodem, výzkum, kterého se zúčastnily tři tisícovky žen, také ukázal, že každá desátá žena je plozením tak posedlá, že žádá partnera, aby si v období její ovulace vzal dovolenou nebo se alespoň vrátil dřív z práce. Neupínejte se tedy na to, že otěhotníte ve stejném okamžiku, kdy spolknete poslední prášek. Pokud tomu tak bude, jste spíše výjimkou.

Mýtus: Čím víc spolu budete spát, tím dříve počnete dítě

Pokud máte chuť, klidně si dopřávejte sexu desetkrát denně, ale vaše naděje na početí dítěte tím nijak nestoupnou. K početí vám stačí jediný dobře načasovaný pohlavní styk v období ovulace. Podle studie zveřejněné v New England Journal of Medicine (NEJM) neexistuje v početí žádný rozdíl mezi páry, které souložily denně, a těmi, kteří si dopřávali sexu obden.

Největší šanci na početí přitom máte dva dny před ovulací. Termín ovulace je však odvislý od délky menstruačního cyklu a jde tedy o silně individuální záležitost. Po celou dobu ovulace byste, v rámci maximalizace vašich rodičovských šancí, měli mít sex každý druhý den. Vajíčko je schopno oplodnění přibližně čtyřiadvacet hodin poté, co se uvolní z vaječníku, a spermie dokáží přežít v ženském těle od tří do pěti dnů.

Mýtus: Pokud máte jedno dítě, nebudete mít problém ani s druhým

Tento mýtus je bohužel velmi rozšířený a většina párů žije v domnění, že pokud se podařilo bez problémů počít první dítě, nebudou mít problém s otěhotněním ani u dalšího potomka. Jenže ve skutečnosti je tento problém rozšířenější, než většina lidí vůbec tuší. Jedná se o takzvanou sekundární neplodnost, kdy se páru nedaří počít další dítě, a to i přesto, že už jedno dítě mají.

Podle údajů Centers for Disease Control and Prevention tento problém postihuje například ve Spojených státech celých dvacet procent párů. Příčiny sekundární neplodnosti jsou většinou stejné jako v případě neschopnosti počít první dítě: nedostatečná kvalita spermií či vajíček, neprůchodnost vejcovodů, záněty, cysty, endometrióza či nepřítomnost ovulace.

Předpokládá se, že sekundární neplodností bude postupem času postiženo stále více párů v důsledku odkládání početí na pozdější věk.

Mýtus: Pokud jste nebrala antikoncepci, otěhotníte bez problémů

Podle průzkumů se celá třetina žen domnívá, že pokud nikdy neužívaly hormonální antikoncepci, není důvod, proč by měly mít s početím dítěte problém. Nicméně ve skutečnosti neexistuje rozdíl mezi ženami, které antikoncepční pilulky užívaly, a těmi, které je nikdy nebraly.

Například výzkum, jehož výsledky byly prezentovány v roce 2007 na stránkách American College of Obstetricians and Gynecologists, zkoumal ženy, které se po užívání antikoncepce rozhodly otěhotnět, a srovnával zjištěné poznatky se ženami, které nikdy hormonální antikoncepci neužívaly.

Lékaři zjistili, že jednadvacet procent žen otěhotnělo hned první měsíc poté, co přestaly užívat antikoncepci. Během prvního měsíce otěhotní dvacet až pětadvacet procent žen, které nikdy hormonální antikoncepci neužívaly.

Během jednoho roku po vysazení antikoncepce otěhotnělo osmdesát procent žen, což je opět stejné množství jako v případě žen, které nikdy antikoncepční pilulky nebraly. Výzkum navíc ukázal, že v tomto ohledu neexistuje ani rozdíl mezi dlouhodobými a krátkodobými uživatelkami antikoncepce.

Mýtus: Oba jste zdraví, tudíž počnete bez problémů

Bohužel skutečnost, že jste oba s partnerem zdraví a nebyly u vás zjištěny žádné zdravotní problémy, automaticky neznamená, že nebudete mít problémy s otěhotněním. Lékařské statistiky udávají, že mezi dvaceti a třiceti procenty případů neplodnosti se nepodaří objevit příčinu problémů.

Skutečnost, že u vás nebyly diagnostikovány žádné zdravotní obtíže, bohužel neznamená, že se vám podaří otěhotnět na počkání.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Příběh Evy: Můj život je jeden průšvih za druhým, už nevím jak dál

Ilustrační snímek

Jsem odložené dítě, vychovali mě prarodiče. O babičku jsem se starala až do její smrti, ale z dědictví mě vyšoupla...

Další z rubriky

Nemusíte se otáčet celí. Několik tipů, jak uvolnit bolavou krční páteř

ilustrační snímek

Nemůžete otočit hlavou? Důvodů, proč vám krk zatuhl, může být celá řada. Stejně jako preventivních opatření, která...

Ladný tanec, nebo bojové umění? Díky tai-či najdete energii i klid

ilustrační snímek

Určitě jste je už někde viděli. Lidi, kteří se ráno scházejí v parku a společně cvičí. Vypadá to trochu jako ladný...

Jste lev, nebo myš? Dusit v sobě vztek se nevyplácí, varují experti

Ilustrační snímek

Máte vztek, něco vás naštve, na někoho se hněváte. Zařvete jako lev pěkně nahlas, nebo zalezete do díry a užíráte se...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz