Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Vše začalo únavou a nevolností. Lékař zjistil, že mi selhávají játra

  • 1
Všechno začalo před dvěma lety mírnými příznaky, které jsem zpočátku ignorovala. Trápila mě nevolnost, cítila jsem se často unavená a k tomu se postupně přidalo i nechutenství. Později se ukázalo, že za moje potíže mohou selhávající játra. Osmačtyřicetiletá čtenářka Monika napsala další díl našeho seriálu Můj boj s nemocí.

Všechny zdravotní nepříjemnosti jsem přisuzovala přílišnému stresu a nedostatku spánku. Ostatně, nebylo se čemu divit. Řešila jsem jenom práci, domácnost a péči o dvě děti.

Můj boj s nemocí

Článek je součástí cyklu Můj boj s nemocí. Seriál píšete vy, naši čtenáři. Chtěli bychom pravidelně přinášet vaše příběhy o tom, jak se vyrovnáváte, nebo jste se vyrovnávali s různými onemocněními u vás či vašich blízkých. Své příběhy posílejte na adresu zdravi@idnes.cz. Nejzajímavější zveřejníme a odměníme částkou 500 korun. Myslíme si, že vaše příběhy mohou pomoci lidem v podobné situaci.

Časem si mé okolí začalo všímat, že jsem hodně zhubla. Já jsem to však stále dávala za vinu té věčné honičce. Ani ve snu by mě tehdy nenapadlo, že mi selhala játra.

Vyděsila mě barva moči

Po dvou měsících se to všechno začalo podepisovat i na mé psychice. Z té neustálé únavy jsem byla otrávená, nepříjemná na děti i na manžela a neměla jsem sílu cokoli dělat. V práci jsem si musela dát minimálně čtyři kávy za den, abych byla vůbec schopná fungovat.

A jako by toho nebylo dost, postupně se přidaly i další potíže. Některé dny jsem trpěla náhlou nevolností nebo průjmem a nakonec jsem zpozorovala, že moje moč je nepřirozeně tmavá. To byla věc, která mě opravdu vyděsila. Urychleně jsem se tedy objednala ke svému praktikovi.

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Diagnóza pro mě znamenala šok

V ordinaci jsem mu popsala všechny své příznaky. Pečlivě mě prohlédl a odebral mi krev. Asi po týdnu mi volal, že se mu hodnoty jaterních testů nelíbí. Doporučil mi, abychom raději udělali ještě jeden test na hepatitidu a celkový stav jater. Výsledky přišly poměrně rychle.

Lékař měl podezření na jaterní cirhózu. Vzpomínám si na ten moment, když mi to oznamoval. Stála jsem s telefonem v ruce jako opařená a nevěřila svým uším.

Myslela jsem, že cirhóza jater hrozí pouze alkoholikům. Já si dala jen občas ve společnosti jednu nebo dvě sklenky vína!

Snažím se co nejvíce vyhýbat stresu

Můj lékař mě ještě pro jistotu objednal na ultrazvukové vyšetření břicha, magnetickou rezonanci a biopsii. Poté mi, bohužel, diagnózu definitivně potvrdil. V mém případě byl příčinou nemoci autoimunitní zánět jater.

Předepsal mi léky a nastavil přísnou dietu. Pravidelně si nechávám měřit jaterní hodnoty, užívám vitaminy a pokud možno se snažím co nejvíc vyhýbat stresu. Kdybych tehdy vyhledala pomoc dříve, určitě by mi onemocnění našli včas. Naštěstí však nepříjemné příznaky postupně odezněly a já si zase užívám svou rodinu a běžný život.

Názor odborníka

MUDr. Vít Nádvorník z hepatologické a infekční ambulance SYNLAB

Játra jsou cenným metabolickým orgánem a jejich selhání mohou velmi často zavinit špatné stravovací návyky, nadměrné užívání léků, špatná životospráva, virová hepatitida, dlouhodobá, pravidelná konzumace alkoholu, ale i vzácnější příčiny. Poškození jater může vyústit až v jaterní cirhózu s následnou transplantací jater. V České republice trpí cirhózou jater asi 60 tisíc obyvatel a jde o druhý nejčastěji transplantovaný orgán. Záludností nemoci je, že probíhá zpočátku téměř bez příznaků. Pacienti by v případě zjištění nálezu ve výsledcích „jaterního vyšetření“ měli být včas odesláni ke specialistovi. Ten provede testy k vyloučení chronických virových hepatitid B a C, metabolických poruch a také vyloučení autoimunity. Tyto stavy se pak léčí podáváním tzv. imunosuprese, která je při pravidelné medikaci a kontrolách u lékaře velmi často úspěšná. Pokud ne, dojde k transplantaci.