Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Co se děje v těle při cirhóze. Játra vypadají jako sekaná, trpí i mozek

Nejde o nemoc v pravém slova smyslu, ale následek těžkého poškození jater, které nejčastěji způsobuje dlouhodobá konzumace alkoholu či infekční žloutenka. Co se děje v těle při cirhóze?

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Naše játra jsou schopná poměrně velké regenerace, ale při tak těžkém postižení je to téměř nemožné, proto vzniká nedokonalá jaterní tkáň, která brání játrům v jejich správné činnosti. Ta potom čím dál hůř plní svou funkci, navíc jimi stále obtížněji protéká krev. Postupem času lidově řečeno ztvrdnou.

Cirhóza je záludná v tom, že první příznaky se začnou objevovat až po dlouhé době. K těm nejčastějším projevům se řadí únava, nadýmání, nechutenství a celkové oslabení organismu, které jsou doprovázeny podobnými pocity jako při chřipce.

U některých lidí se objeví také změny na kůži – mají zarudlé dlaně a často se jim dělají modřiny. Jiným zase krvácejí dásně. U žen dochází i k poruchám menstruačního cyklu a ztrátě chuti k jídlu, jež může připomínat počátky anorexie. Zvětšuje se také obvod břicha (které se začíná plnit tekutinou, což následně utlačuje plíce a zhoršuje dýchání) a oční bělmo a kůže začínají žloutnout. Někteří lidé si stěžují na otoky kotníků nebo celých dolních končetin.

K velice závažným potížím patří zvracení krve a duševní poruchy. Kvůli omezené schopnosti jater zbavovat se škodlivin dochází k poškození mozku, což má negativní vliv na psychiku. 

Co se děje s tělem alkoholika: zničená játra, vředy, nádory a demence

Pro pacienty je typické, že mají obrácený denní rytmus – v noci nemůžou spát a přes den jsou v útlumu. Objevuje se také zvýšená agresivita a může docházet ke ztrátě vědomí.

Hlavní viník: alkohol

Cirhóza jater nejčastěji postihuje lidi, co nadměrně holdují alkoholu nebo se pohybují v prostředí, kde často vdechují různé chemikálie a toxiny. Ale u každého se organismus se zátěží samozřejmě vyrovnává jinak.

Někdo onemocní kvůli tomu, že denně pije tvrdý alkohol, jinému stačí „jenom“ obyčejné pivo či víno. Některým játrům uškodí i dvě piva denně, jiná snesou třikrát tolik.

Vlevo zdravá játra, vpravo nemocná. Pokud není hepatitida C léčena, může vést k...

Vlevo zdravá játra, vpravo nemocná s cirhózou

Cirhóza však může postihnout i člověka, který nepije, a to prostřednictvím žloutenky typu B a C. Infekční hepatitida typu B je vysoce odolný virus, který napadá v první řadě játra. Žloutenka typu C je virové infekční onemocnění jater. Virus se vyskytuje skoro ve všech tělních tekutinách.

Co vás čeká u lékaře

Cirhózu a míru poškození jater spolehlivě určí série odborných vyšetření. Podle výsledků lékař následně navrhne konkrétní podpůrnou terapii.

Ultrazvuk: Ultrazvukové vyšetření nemoc potvrdí, nebo naopak vyloučí. Lékař zjistí, do jaké míry jsou játra poškozena, jaká je velikost a struktura jaterní tkáně a zda je uvnitř pobřišnice tekutina.

Krevní rozbor: Odhalí biochemické známky jaterního postižení a změny v tvorbě krevních bílkovin (krev nemocného člověka obsahuje zvýšené množství jaterních enzymů a krevního barviva bilirubinu, bílkovin je zde naopak nedostatek).

Mikroskopické vyšetření jaterní tkáně: Nejdůležitější vyšetření, při kterém se velmi tenkou jehlou odebírá pacientům vzorek tkáně (odborně se tomu říká biopsie, vzorek se odebírá z oblasti pravého podžebří, samozřejmě za místního znecitlivění).

K přenosu může dojít při manikúře, pedikúře, akupunktuře, tetování, nechráněném pohlavním styku, v méně vyspělých zemích se lze nakazit i ve zdravotnických zařízeních, například při transfuzi a chirurgických zákrocích.

Cirhóza vzniká rovněž u nemocí, při kterých dochází k nadměrnému ukládání některých látek v jaterní tkáni (například Wilsonova choroba, při níž se v játrech ukládá měď, nebo hemochromatóza, jež narušuje metabolismus železa). Další příčinou můžou být autoimunitní choroby jater a žlučových cest.

Ve vzácných případech můžou cirhózu vyvolat i vrozená onemocnění, která jsou doprovázena zvýšenou citlivostí na viry a chemické látky.

Plíživý nepřítel

Nemocnými játry nemůže krev volně protékat a začíná se hromadit v tzv. portální žíle, důsledkem toho je jaterní nedostatečnost a s tím spojený zánik zdravých jaterních buněk. 

Průběh onemocnění trvá několik let, během nichž může člověk pociťovat pouze minimální příznaky, které si zpravidla spojuje s přepracováním a únavou.

Těžké příznaky se začínají projevovat do pěti let od začátku onemocnění, lehčí pacienti zaznamenají první potíže zhruba do deseti let.

Autor:
  • Nejčtenější

Infarkt? Hlavně se neradit s doktorem Googlem, říká kardioložka Adámková

Premium Zdravě jíst, méně solit a rozumně cvičit. Alkohol pít minimálně, kávu střídmě a nikdy nekouřit. Tak by se dal shrnout...

Nebuďte za diblíka ani obhroublici. Stárnout lze s grácií, šarmem a elegancí

Věk je sice jen číslo, ale jsou tu jisté hranice. To, co jste si mohla dovolit nosit nebo dělat ve dvaceti, už pro dámu...

Nejsou kalhotky jako kalhotky. Jaké spodní prádlo vybrat pro sport?

Při pohybových aktivitách je základem dobře padnoucí prádlo, které nikde neškrtí, ale zároveň není příliš...

Myslela jsem, že mám virózu. Málem mě zabil meningokok

Když jsem onemocněla, myslela jsem, že mám jen běžnou virózu. Připravovala jsem se na maturitu a tak jsem nechtěla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženě vypadávaly vlasy v trsech, kvůli napleteným koňským žíním

Sedmadvacetiletá Lacy Price si nechala naplést umělé vlasy v salonu. Vše se jevilo v pořádku. Po pouhých dvou umytích...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Kosti jako ementál. Co dokáže v těle napáchat osteoporóza?

Tato nemoc je velmi záludná v tom, že vás dlouho předem nevaruje, ale pak náhle udeří. Třeba tím, že si zlomíte nohu,...

Velký sladký chaos. Víte, jak se vyznat ve sladidlech a čím nahradit cukr?

Premium Dextróza, xylitol, rapadura, stévie, erythritol... Zní vám to trochu jako z učebnice chemie? No vidíte, a přitom jde o...

Letní pohroma pro oči. Rady odborníků, jak si chránit zrak

Léto je sice úžasné, ale naše oči během něj trpí. V tomto období na ně totiž číhá spousta více či méně skrytých...

Zánět spojivek, infekce i kvasinky. Dejte si pozor na rizika koupání

Co může být během parných dnů lepšího než osvěžení ve vodě? A je jedno, jestli vyrazíte na plovárnu nebo dáte přednost...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...