Hrozila mi úplná slepota, operace mi nakonec zrak zachránila

Trpím od narození těžkou oční vadou, konkrétně deformací v oblasti sítnice. Moje zrakové schopnosti lékaři klasifikovali jako „zbytky zraku“. Ale pořád jsem aspoň trochu viděla. V posledních letech však přišlo zhoršení a hrozilo mi úplné oslepnutí. Čtenářka Zuzana napsala další díl našeho seriálu Můj boj s nemocí.

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Před několika lety se mi vidění výrazně začalo zhoršovat kvůli šedému zákalu a s tím souvisejícími komplikacemi. Během roku jsem prakticky oslepla. 

Viděla jsem vlastně jenom bílou mlhu a občas nějaké barevné skvrny. To už mi nestačilo ani k tomu, abych se orientovala v prostoru, vlastně mi to orientaci spíš ještě komplikovalo. Bylo to horší den po dni a já byla vděčná za každý okamžik, kdy jsem ještě mohla vidět aspoň světlo. Nedá se ani popsat, jak hrozně se člověk cítí.

S bílou holí

Nezbylo mi než začít chodit s bílou holí a přizpůsobovat práci a vůbec vše své nové situaci. Už jsem se bolestně loučila se vším, co jsem dřív viděla. Opravdu hodně emotivní okamžik pro mě byl, kdy mi došlo, že už sama sebe nikdy neuvidím v zrcadle, že už nikdy nespatřím obličej svého partnera.

Najednou se ve mně všechno zlomilo. Pochopila jsem, že pro mě teď už existují jenom dvě možnosti. Buď se ve dvaačtyřiceti letech definitivně adaptuju na život nevidomého člověka a budu ho vést až do smrti, zvyknu si na to a definitivně se vzdám všech nadějí a vnitřních pocitů, že by to snad někdy šlo nějak napravit. Anebo podstoupím operaci, která by oku mohla dát ještě šanci.

Můj boj s nemocí

Článek je součástí cyklu Můj boj s nemocí. Seriál píšete vy, naši čtenáři. Chtěli bychom pravidelně přinášet vaše příběhy o tom, jak se vyrovnáváte, nebo jste se vyrovnávali s různými onemocněními u vás, či vašich blízkých. Své příběhy posílejte na adresu zdravi@idnes.cz. Nejzajímavější zveřejníme a odměníme částkou 500 korun. Myslíme si, že vaše příběhy mohou pomoci lidem v podobné situaci.

Takhle to zní jednoduše, ale prožívat to, když nevíte, kudy kam, to je mnohem složitější a zejména psychicky náročnější. V těch úvahách mi nakonec vlastně pomohla náhoda. Poté, co jsem navštívila několik pracovišť a žádnou naději ve zdárný výsledek jsem nenašla, jsem náhodou v rádiu zaslechla rozhovor s lékařem Ivanem Fišerem, primářem Centra pro léčbu onemocnění sítnice a sklivce oční kliniky Lexum. 

Pochopitelně mě to hodně zajímalo a pan doktor mě zaujal svou odborností. Navíc jsem z něj cítila takový klid a taky velkou dávku profesionality. Proto jsem se rozhodla ještě jednou (a v duchu jsem si řekla, že už naposledy) zkusit se poradit právě s ním, zda by v mém případě byla šance na operaci.

Pro mě zázrak

Už o několik týdnů později jsem po předchozí konzultaci a nezbytných vyšetřeních absolvovala vitrektomii, což je zákrok na sítnici a sklivci, a lensektomii, tedy odstranění zkalené čočky. Vidět jsem začala okamžitě, to bylo fascinující.

Ačkoli jsem panu primáři říkala, že žádný zázrak nečekám, nakonec mám pocit, že jsem zázrak zažila. Jsem nesmírně ráda, že jsou ještě na světě lékaři, kteří nechtějí dělat jen „jednoduché věci“, ale jsou ochotni přistoupit i k těm složitějším a riskantnějším. Takových jsem v posledních letech mnoho nepotkala.

Sice hůř, ale vidím

Jsem panu primářovi vděčná, že v operaci dovedl rozpoznat nejen rizika, ale i naději. Od operace už uplynuly dva roky a já si pořád, každý den, při běžných činnostech, jako jsou vaření nebo vycházky, užívám, že zase vidím.

I když přišla doba pandemie, stihla jsem se ještě vrátit k lyžování, v létě jet na vodu, pozorovat tekoucí řeku a přírodu kolem... Nezáleží na tom, že to všechno vidím o mnoho hůř než většina ostatních lidí, ale vidím to. Nevadí mi, že nedokážu vidět úplně každý list, ale zelená je prostě zelená a oheň je oheň.

Názor odborníka

MUDr. Ivan Fišer, klinika Lexum

Tento zákrok, který jsem pacientce prováděl, byl z hlediska komplikované diagnózy a obtížnosti skutečně unikátní, zejména kvůli prakticky neprůhledné rohovce a mizivé viditelnosti. Velmi mě těší, že jsme na naší klinice schopni úspěšně operovat i takové vady a onemocnění, které pro pacienty ještě v poměrně nedávné době znamenaly prakticky doživotní slepotu.

Autor:
  • Nejčtenější

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Sex mě baví, bolest při něm nevnímám. Saxofonistka o nemoci motýlích křídel

30. dubna 2024

Premium Má vrozenou chorobu známou jako nemoc motýlích křídel – její kůže i sliznice jsou extrémně...

Pár nemohl mít děti, v náhradní péči vychoval čtyřiasedmdesát nevlastních

30. dubna 2024  12:10

Třiaosmdesátiletá Norma Shawová z USA se svým manželem Ianem vychovala v pěstounské péči...

OBRAZEM: Rebelii mají v genech, sestra Kate Mossové se ráda obnažuje

30. dubna 2024  8:09

Šestadvacetiletá modelka Lottie Mossová je ještě větší rebelkou, než její nevlastní sestra Kate...

Udělejte z každého jídla zážitek. Nečíst a vypnout telefon je základ

30. dubna 2024

Schválně, zkuste popsat, co jste měli dnes k snídani. A snažte se nevynechat ani jeden detail....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...