ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Mozkovou mlhu způsobuje stres i nemoci. Rady, jak se s ní vypořádat

  • 0
Potíže se soustředěním i pamětí, únava a otupělost mohou výrazně ovlivnit každodenní život. Člověk má pocit, jako kdyby jeho myšlení bylo zahaleno mlhou. Co je příčinou tohoto nepříjemného stavu a jak se ho zbavit?

Mozková mlha není lékařský termín, ale hovorový popis problémů se soustředěním, pamětí, zapomnětlivostí, zpomaleným myšlením a pocitem duševní i fyzické únavy. Obvykle se projeví jako důsledek náročné životní situace nebo nemoci, například roztroušené sklerózy, covidu či lymeské borreliózy.

Stres jako hlavní viník

Mozková mlha bývá nejen součástí některých onemocnění, častěji je na vině špatná životospráva nebo náročná životní situace. Jednou z hlavních příčin jejího vzniku je chronický stres.

Deset varovných signálů, že vás ničí přemíra stresu

Nejenže zvyšuje krevní tlak a oslabuje imunitní systém, rovněž negativně ovlivňuje chemickou rovnováhu v mozku. Výsledkem bývá psychická únava a další potíže, označované jako mozková mlha.

Příčiny mozkové mlhy

Mezi další časté příčiny patří nedostatek spánku a hormonální nerovnováha. Při nedostatečném nebo nekvalitním spánku nedojde k potřebné regeneraci centrálního nervového systému a to se negativně projeví na myšlení, paměti a schopnosti soustředit se.

Činnost mozku mohou negativně ovlivnit také hormonální výkyvy. Jde o prudký nárůst progesteronu a estrogenu během těhotenství, nebo naopak jejich propad na počátku menopauzy. Obě vychýlení zamlžují myšlení a způsobují potíže se soustředěním i pamětí.

Mozková mlha může být také důsledkem vedlejších účinků některých léků. Za její vznik může být zodpovědná i nesprávná skladba stravy s nedostatkem vitaminů a minerálů, především vitaminů skupiny B a železa.

Co dělat s mozkovou mlhou

Na mozkovou mlhu platí zdravý životní styl, který zahrnuje pestrou vyváženou stravu, dostatek pohybu i kvalitního spánku. Cvičit potřebují nejen svaly, ale i mozek. Mezi dobré způsoby, jak ho procvičit, patří například luštění křížovek nebo četba.

Neméně důležitý je odpočinek, proto je dobré zařadit během dne krátké přestávky. Stres bývá hlavní příčinou vzniku mozkové mlhy, je proto třeba naučit se ho správně zvládat.

Konec zapomínání. 15 tipů, jak zlepšit svou paměť

Dobrou službu prokáže nějaká kreativní činnost, jako jsou například ruční práce. Někteří lidé se výborně odreagují při úklidu nebo vaření a pečení. Pomáhá také setkávání se s blízkými a přáteli, pobyt v přírodě nebo cestování.

Živiny a kyslík pro mozek

Mozek potřebuje ke své správné funkci živiny a kyslík. V jídelníčku by proto neměly chybět potraviny bohaté na omega-3 nenasycené mastné kyseliny, jako jsou například ryby a plody moře, ořechy, semínka, vejce, řepkový olej.

Mozek potřebuje také hořčík, draslík, vitaminy skupiny B, vitamin C, vitamin D i antioxidanty.

Potřebný kyslík dodá mozku pravidelné cvičení, ideální je především svižná chůze.