Postavím se osudu. Příprava na sto kilometrů běhu začíná

Stojím na břehu Svratky. Civím do vody a lomcuje mnou vztek. Vidím se, jak sundavám hodinky a mrsknu jimi do vody. Pak konečně nastane ticho. Žádné uječené a hysterické pípání upozorňující na vysoký tep. Posílám ten řev ke dnu. Je mi 43, jsem kardiak a chci pro sebe urvat jeden ze svých dřívějších snů. Probírám se z myšlenek a pomalu se rozbíhám dál. Dech je klidnější, za pár minut se ale ozve znovu ten prokletý jekot. Příprava na mých běžeckých sto kilometrů začíná.
Příprava na stokilometrový závod začíná

Příprava na stokilometrový závod začíná | foto: Magdaléna Ondrášová, Rungo.cz

Vždycky mě fascinovali ti, kteří třeba přejeli se psím spřežením Aljašku nebo na kole ujeli tisíce kilometrů. Častokrát jsem si říkal, že bych to chtěl někdy zkusit. Zjistit, co se ve mně skrývá, co je za další zatáčkou. Zažít tu dřinu, zklamání, útrapy, radost a euforii. Dychtím po emocích a vášni. A pak se to ze dne na den stane a vám vstoupí do cesty protivník, kterého jste nečekali. Osud. V prvním kole jsem vyhrál, i když to bylo o fous. To šlo o nečekaný trabl se srdcem, který mě v 37 letech umístil málem doživotně na lavičku v parku. S drobečky pro holuby v ruce se mi zachtělo začít se s osudem rvát podruhé a tak jsme si to rozdali znovu (po roce od operace jsem dal svůj první maraton). Vedu tedy dva nula. Zatím.

Když vašim nápadům dají obrysy ti nejbližší

Kdo jsem?

Uběhlo skoro sedm let. Někdy na podzim minulého roku jsem se jednoho běžného dne probudil a uvědomil si, že teď je ta chvíle - pokusit se splnit si sen. Rozdat si to s osudem do třetice. Jen tak z legrace a bezelstně jsem o tom nápadu řekl u snídaně Majdě, své pracovní a především životní partnerce. Teď, když o tom přemýšlím, tak jsem to možná ani nedořekl a odpovědí mi bylo: „Jdi do toho, se vším ti pomůžu, podpořím tě, protože vím, že o tom sníš.“ Někdy je prostě rozhodování, jít si za svým, tak jednoduché a nečekané. Mít vedle sebe někoho, kdo chce dobrovolně s vámi sdílet všechny útrapy s tím spojené, je dar.

Vím, že běžet sto kilometrů je šílenost. Je mi jasné, že to bude boj. Největší bitka bude s vlastním tepem a hlavou. Tep je totiž můj parťák, v dobrém i zlém. Je to ten, kdo tady velí. Není smlouvavý, je zlý, krutý, ale i spravedlivý a ochranitelský zároveň. Hlava? Velká neznámá na tak dlouhé trati a v náročném tréninku. Jo a pak je tu ještě problém s nějakou tou hmotou, takže pár kilo musí dolů.

Aby toho na mě nebylo moc, tak jsem zvedl telefon a zavolal svému kamarádovi a ultramaratonci Danovi Orálkovi, zda by mi s přípravou nepomohl. Popravdě jsme se spolu o tom před několika lety bavili a Dan mi řekl: „Až si budeš jistý, že do toho chceš jít, zavolej.“ Takže jsem získal skvělého mentora a tréninkového poradce v jednom. Chlapíka, který má s dlouhým během zkušeností na rozdávání. K Danovi mám obrovský respekt za to, co v životě dokázal, a navíc mi sedí i jako člověk. Moje první dobrá volba v přípravě. Nadešla otázka, kde cíl své „cesty“ vykonat. Měl by to být Winschoten v Holandsku - podle Dana jsou výhodami naprostá rovina a deset kol městečkem, takže pokud by nastal nějaký problém, nejsem někde v divočině. Pro můj vnitřní klid je to velmi důležité. Moje druhá dobrá volba.

RUNGO.cz s autorem článku tvoří závody „bězci běžcům“, zkuste je!

  • 18. 3. 2016, Praha
  • 8. 4. 2016, Ostrava
  • 11. 6. 2016, Plzeň
  • 16. 9. 2016, Brno
  • 30. 9. 2016, Pardubice
  • 21.10. 2016, Praha

Vstříc přípravě. Už teď je to boj

Prosinec byl začátkem, rozehřívacím měsícem. Žádné velké porce kilometrů. Snížit tep, to je teď na několik měsíců pro mě zásadní úkol. Klusám opravdu velmi pomalu, v tempu kolem sedmi až osmi minut na kilometr. Ale tep jinak snížit prostě nejde. Tohle už jsem zažil po operaci. Hodiny a hodiny šnečího pachtění se po lesích.

A pak je tu ona hlava. Často myslím na to, jak to bude náročné, jak moc to asi bude bolet, co se v ní asi bude odehrávat? Hlava mi při výbězích občas šlape nekompromisně jako mašina Zátopek a myšlenky přeskakují sem tam.

Mám obavy. Strach. Sen. Mám Majdu. Dana. Přátele, kteří mě podporují. Mám neskutečný respekt a pokoru ke svému zdraví. Vím, že trpělivost je základ a nic se nesmí uspěchat. Pokud se ptáte, jak chci v září v závodě na oněch sto kilometrů dopadnout, tak odpověď je jednoduchá. Rád bych to doběhl v limitu dvanácti hodin. A pokud se to nepodaří? Mám Majdu. Dana. Přátele. A srdce plné dalších snů.

Hlava hraje v ultramaratonu část výkonu

Dan Orálek

Hlavou nelze vyřešit nedostatek kondice, ale je nezbytné ji podpořit. Někdy se tvrdí, že hlava je polovina výkonu, ale je důležité vědět, že bez té fyzické části prostě žádný výkon není. Poměrně těžké je při dlouhé zátěži udržet soustředění na to, co je nejdůležitější, tedy výkon, a neudělat nějakou chybu.

Šancí na chybu se naskýtá celá řada: zvolené tempo, občerstvení, jídlo, odpočinek a tak dále. To znamená, že na kratších ultramaratonech (do sto kilometrů) běžec nejvíce řeší logistiku a taky svoje fyzické obtíže. Pokud se vyskytne prostor, tak je nejlepší se zkusit odpoutat od svých vlastních problémů. Není také špatné s někým běžet a navázat s ním komunikaci – potom to hned rychleji utíká. Samozřejmě je dobré si udržet přehled a nějaké to soustředění zmíněné na začátku.

Čemu by se člověk měl vyhnout je přemýšlení o tom, že nedoběhne nebo to zabalí. Je jasné, že při dlouhých hodinách běhu, kdy opravdu běžce bolí úplně všechno, se do hlavy cpou různé myšlenky, ale je strašně důležité snažit se to potlačit a myslet pozitivně. Docela dobrou metodou je myslet na postupné cíle, například za chvilku bude maraton nebo myslet na další konkrétní kolo a nezabývat se tím, co přijde potom. Dobré také je, když vám v hlavě uvízne nějaká melodie, protože člověk se tím může dostat lehce do transu a všechno je hned o trochu snazší.

Nic složitého. Nemá speciální dietu, regeneruje jen spánkem a vršek těla neřeší.

V každém dalším článku položím Danovi opět jednu otázku na téma, které se mi nejvíce v průběhu přípravy honilo hlavou. Marek Odstrčilík

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

5. května 2024

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku...

Beru to jako svůj úkol. Simona Postlerová o synově nemoci i smrti manžela

21. května 2021,  aktualizováno  5.5 15:48

Premium Herečka, žádaná dabérka a žena s podmanivým hlasem Simona Postlerová pocházela z herecké rodiny. Po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedmačtyřicetiletá žena se pyšní tělem dvacítky, může za to tanec

1. května 2024  8:40

Alice Hatcherová z Kalifornie mnohé šokuje svou dokonalou postavou, kterou si udržuje i před...

Nenuťte děti do turistiky, takový pohyb jim není přirozený, kárá ortoped rodiče

3. května 2024

Premium Chůze je nejzdravější pohyb pro lidské tělo, říká ortoped Martin Stárek. Běžná turistika podle něj...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mozek po padesátce už nereaguje jako dřív. Co se s tím dá dělat?

3. května 2024

Ať chcete nebo ne, právě po padesátce začne orgán zajišťující hlavně myšlení stárnout. Jde často i...

OBRAZEM: České hvězdy, které odešly za tragických okolností

7. května 2024  7:46

Odchod kohokoli z tohoto světa je vždy tragédii. Když ovšem lidé odejdou za nevyjasněných nebo...

K nakupování potřebujete vášeň i rozum. Jděte na to chytře a ušetříte

7. května 2024

Někdy z toho jde člověku hlava kolem. Spousta věcí zdražila a platy zase tak moc nerostou. Když se...

Závislost na plastikách je trend. Přijmout svou nedokonalost může být problém

7. května 2024

O závislosti na úpravách vzhledu se v poslední době hovoří často. V nedávné době obletěly svět...

Na ideální postavě nelpím, říká Lada. Za půl roku shodila 21 kilogramů

7. května 2024

Paní Lada byla odjakživa boubelka. I když muž o jejích nadbytečných kilech říkal, že jedno je hezčí...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...