Deset potravin, které vám zajistí dobré a zdravé trávení

  • 0
Trápí vás křeče v žaludku, pocit překyselení, pracují vaše střeva příliš intenzivně nebo naopak pomalu? Snadná pomoc, do svého jídelníčku zkuste zařadit vhodné druhy potravin, které vám přirozenou cestou od potíží uleví.
Střeva a zdraví

Podrážděný žaludek, pálení žáhy či nepříjemné nadýmání… Stále více lidí dnes bojuje se zažívacími problémy. Patříte mezi ně i vy? Nemusíte ale hned sahat po tabletách, často se dají trávicí obtíže zmírnit i volbou určitých potravin. Které to jsou?

Brambory proti překyselení

Brambory jsou osvědčeným domácím prostředkem při žaludeční nevolnosti, ať už si dáte ty na loupačku, klasické vařené nebo bramborovou kaši. Působí i proti překyselení.

Tip: Při akutním pálení žáhy pijte bramborovou šťávu!

Ovesné vločky pro lepší trávení

Vysoký podíl balastních látek v ovesných vločkách urychluje trávení. Připravte si po ránu vločkovou kaši doplněnou třeba čerstvým ovocem a už po několika dnech pocítíte změnu. Horká kaše vás kromě toho zahřeje zevnitř a dodá vám příjemný pocit sytosti.

Co je macerování?

Avokádový olej na dráždivý tračník

Díky obsaženým cenným olejům je avokádo báječným pomocníkem pro slabý žaludek a podrážděná střeva. Stimuluje také střevní peristaltiku.

Šest potravin, které prospívají vaší pochvě. Zkuste avokádo i jogurt

Sušené plody proti zácpě

Sušené švestky, meruňky nebo také fíky vážou vodu, ve střevech nabobtnají, a jsou proto tradičním domácím lékem proti zácpě. Snězte jich vždy jen hrst – jsou velmi kalorické a jejich nadměrná konzumace způsobuje nadýmání.

Mrkev je skvělým a chutným prostředkem, jak zbavit organismus toxinů.

Psyllium k zastavení průjmu

Tato vláknina získaná ze semen jitrocele indického zmírňuje střevní obtíže, zastaví průjem, reguluje trávení a usnadňuje vyprazdňování. K dostání je třeba v obchodech se zdravou výživou. Dodržujte dávkování uvedené na obalu.

Tělo vám poví, jakou zeleninu potřebuje. Univerzálním pomocníkem je mrkev

Mrkev ke zmírnění bolesti

Mrkev není jen zdravá pro oči, jak je o ní všeobecně známo. Kromě toho také odvádí tekutinu ze střev, a tím pomáhá při nadýmání a s ním spojenými bolestmi. Nastrouhaná mrkev díky obsahu pektinu příznivě působí i v případě průjmu.

ilustrační snímek

Dýně pro rozchození střev

Dýně je vhodným domácím prostředkem při zažívacích problémech. Dvě lžičky dýňových semínek užívejte při zácpě.

Dýně není jen na polévku. Zkuste třeba muffiny, chlebíček nebo kari

Podmáslí pro vyváženou mikroflóru

Kysané mléčné produkty, jako je podmáslí, kefír nebo bílý jogurt, udržují díky bakteriím kyseliny mléčné vyváženou střevní flóru. Nejlepší je dát si přiměřenou porci těchto mléčných výrobků před spaním.

Mandle (ilustrační fotografie)

Mandle pro „hodné“ bakterie

Střevní bakterie, které příznivě ovlivňují vaše zdraví, milují prospěšné tuky obsažené v mandlích. A čím víc se ty zdravé množí, tím méně škodlivých druhů se ve vašich střevech nachází. A to je hned o důvod víc, proč si na mandličkách pochutnat, co říkáte? Ale s mírou, jsou kalorické!

Vyzrajte na alergie jídlem. Pomůže dýně, česnek i kysané zelí

Kysané zelí jako léčebná kúra

Syrové kysané zelí obsahuje mnoho probioticky účinných mikroorganismů. Je–li například vaše střevní mikroflóra narušená po užívání antibiotik, může působit na střeva jako ozdravná kúra. Vyzkoušejte ho.