„Zelenina je důležitou součástí stravování a spousta lidí si stále neuvědomuje její hodnotu. Vůbec přitom nezáleží, zda ji konzumujete syrovou, vařenou nebo připravenou na páře. Nikdy vám nezpůsobí v těle chaos jako některé jiné potraviny. Ani množství není na závadu, na rozdíl od nadměrných porcí ovoce,“ vyjmenovává výhody odborník na zdravou výživu Peter Panieta.
Zelenina je vlastně nejharmoničtější potravinou. A i když každý stravovací systém klade důraz na něco jiného, všechny se shodují na tom, že zelenina je klíčová. Takže pokud ji začnete konzumovat ve větší míře, nic nepokazíte.
Zelenina, která pomůže při hubnutí. Nejlepší je brokolice, zkuste i zelí |
Tři hlavní kategorie
Zelenina se dělí na tři základní typy – kořenovou, plodovou a listovou. A každá z nich má své speciální kouzlo a hlavně sílu.
Kořenová zelenina je velmi účinná, potřebujete-li nabrat životní sílu. Má v sobě energii silného a pevného kořene a dokáže tak podpořit vitalitu. Harmonizuje spodní část vašeho těla, zejména střeva, močový měchýř a pohlavní orgány.
Plodová zelenina harmonizuje stres, žaludek, slezinu, pankreas a listová zelenina zase harmonizuje hořejší část vašeho těla – plíce, srdce a mozek.
Síla zeleniny by měla být vodítkem
„Většina lidí mi při otázce, jakou zeleninu nejčastěji jedí, řekne, že papriky a rajčata. To ale nejsou zdaleka ideální druhy. Jsou totiž velmi citlivé. Říkám jim ‚líné a rozmazlené‘ plodiny, protože když nesvítí slunce nebo je nezalijete, přestanou růst. Také lidé, kteří jedí ve velkém právě tuto zeleninu, získají jistou lenivost,“ vysvětluje odborník na výživu.
Zároveň upozorňuje, že největší sílu mají divoce rostoucí jedlé byliny: sedmikráska, kopřiva, pampeliška či jitrocel. V dnešní moderní době jsme na tuto divoce rostoucí zeleninu zapomněli, přestože dávala předkům v minulosti sílu přežít. Tyto rostliny se totiž musí o sebe v přírodě postarat samy a bojovat o přežití, proto ta síla. Tak proč je znovu nezahrnout do jídelníčku aspoň ve formě salátů?
Mezi další „silnou“ zeleninu patří podle výživového specialisty ta, kterou jen tak snadno nepřekrojíte – třeba dýně hokaido nebo zelí. I pro naše předky bylo zelí, mrkev, petržel či celer základní zeleninou. Jsou to pevné, silné plodiny, které však dnes lidé jedí v mnohem menší míře. Přednost dostávají lehké saláty. Jenže, salát je velmi citlivý. Vždyť už po chvíli bez vody vadne! Proto mají lidé v současné době problém přežívat a přizpůsobovat se – jsou až příliš přecitlivělí.
Tuto křehkou zeleninu proto odborník doporučuje dávkovat hlavně těm, kdo potřebuje „zjemnit.“ „Máte-li například doma arogantnějšího člena domácnosti, který stále křičí, je třeba ho vykrmovat ledovým salátem. Příroda je moudrá a proto má pro každého člověka potravinu, ke které více inklinuje a s jejíž pomocí lze jeho tělo harmonizovat,“ uvádí Peter Panieta.
Vliv na orgány podle barvy a druhu
Zelené druhy zeleniny mají silnou energii na element DŘEVO – játra a žlučník. Skvělá je např. brokolice, která roste jako strom, je zelená a když ji napaříte, získá další léčivou sílu, která se ještě znásobí po zakápnutí citronem. Výborné na játra a žlučník je také kysané zelí a všechna fermentovaná zelenina.
Červená zelenina posiluje element OHEŇ – srdce a tenké střevo. Patří sem červená řepa, ale také mrkev. Mrkev je univerzální zelenina a lze s ní harmonizovat téměř všechny orgány a části těla. Červená řepa, čekanka jsou také dobré na srdce, protože srdce posiluje hořká chuť a červená barva.
Oranžová – tak třeba sladká dýně hokaido. Veškerá kulatá plodová zelenina posilňuje element ZEMĚ – žaludek, pankreas, slezinu tedy trávení. Oranžová barva a sladká chuť hokaida získávají další léčivou sílu na trávení vařením.
Bílá – je barvou elementu KOV a ovlivňuje plíce a tlusté střevo, které posilňuje veškerá kořenová zelenina. Nejlepší je bílá ředkev. Její síla je v kořeni, v pikantní chuti a bílé barvě. Během covidu skvěle fungoval také křen a kořenová zelenina jako cibule, česnek nebo kedluben.
Modrá, fialová a černá – jsou barvy elementu VODA. Zelenina této barvy podporuje ledviny a močové ústrojí, vhodné jsou zejména: fialové (červené) zelí, ředkvičky, ale i fazolové lusky – ovšem ne ty mražené (chlad ledviny vyčerpává). Pokud chcete podpořit ledviny, které jsou zdrojem dlouhověkosti a vitality, zeleninu, ale i jiné pokrmy můžete zapékat v troubě.
Nejzdravější z ovoce a zeleniny: náskok má syrová brokolice |
Tepelně upravit, nebo radši ne?
U zeleniny se nemusíte bát tepelné úpravy, jak jsme už zmínili na začátku. Syrová zelenina je fajn pro ty, kdo mají v sobě oheň – je jim často horko. Lidé, kteří mají naopak mnohdy studené ruce, nohy nebo mají slabší trávení, by si měli upravovat zeleninu napařováním. Posílíte játra. Když ji orestujete, například jako cuketové nebo mrkvové placičky, posílíte srdce. Delší vaření posiluje trávení, kratší zase tlusté střevo a pečení zeleniny prospívá ledvinám a močovému měchýři. Třeba hokaido nebo červená řepa zapečené v troubě. Posílíte tím také ledviny.
„I přes tepelnou úpravu zeleniny se tělo dokáže harmonizovat. Pro lidské tělo je tepelně upravené jídlo lépe stravitelné než syrové. Třeba brokolice – když ji krátce ponoříte do vařící vody, získá ještě svěžejší barvu a neztratí ani vitaminy ani enzymy. Člověk by měl vždy vnímat, v jakém stavu je jeho tělo a na základě toho si pak připravovat pokrmy,“ říká specialista a dodává tip na léto: „Když je venku teplo, je vhodnější konzumovat fermentovanou zeleninu, protože je snadněji stravitelná a fermentační proces podporuje střevní mikroflóru.“
Dvě otázky, které pokládat na trhu
Zatímco u zeleniny, ořechů a semen lze kvalitu potravin prodávaných na trzích poměrně lehce rozeznat, u luštěnin a obilnin to tak snadné není. Peter Panieta sám jde na to při nákupech na farmářských trzích takto: „Na tržnici udělám vždy dvě kolečka. Nejdřív odhaluji ‚chemiky‘. Čím zapřisáhlejší chemik, tím větší zelenina. Kvalitu posuzuji také podle kedluben a mrkve. Kedlubnu musíte ochutnat. Pokud je chemicky ošetřená, chutná jinak, divně. Také si hlídám tvar mrkve. Dokonalá mě nezajímá. „Proč je ta vaše mrkev tak pokroucená,“ ptám se.
Pokud mi prodejce řekne, že proto, že ji ničím nestříká, zeptám se ho ještě proč? Správná odpověď zní: „Protože ji pěstuji i pro sebe, tak si přece nebudu ničit vlastní zeleninu chemií!“ Takže v nedokonalosti může být mnohem větší síla.