„Doporučuji používat zdravý selský rozum, věřit sám sobě, případně zkušenostem rodičů. A další varianta? Vyzkoušet různá doporučení, a pak si udělat vlastní obrázek,“ radí primář Oddělení alergologie a klinické imunologie ostravské Fakultní nemocnice. V rozhovoru Bystroň popisuje i to, jaké viry mění naši imunitu.
V knize Zázračná imunita Američana Matta Richtela jsem se nedávno dočetla, že do jisté míry je pro naši imunitu prospěšné, když sem tam sníme jídlo, které nám spadne na zem, nebo když se děti dloubají v nose.
Ano, to jste vlastně jinými slovy popsala přirozenou imunizaci. Jako imunologové často říkáme, že děti si mají hrát venku, hrabat se v písku a pohybovat se v přírodě. Tak se imunizují. Jejich imunitní systém má velkou kapacitu, a aby vyzrával, potřebuje podněty zvnějšku. Ty nenahradíte vitaminy ani doplňky stravy! Dokonce je dobré, když si v dětském věku proděláme běžné nemoci. Funguje to jako školení imunitního systému, které probíhá v dětském kolektivu: v mateřských školkách, ve škole a podobně. Jistě, od nejtěžších infekcí se snažíme děti chránit očkováním. Imunitu tak budujeme i uměle. Ovšem je dobré, když se proti běžným infekcím děti imunizují samy a když se imunitní systém vyškolí sám.
Základem by měla být přirozená strava z regionu, odkud pocházíte, na jakou jste stavěná. Rozhodně je větší užitečnost z jablka než z manga.