Jak tělo varuje před rakovinou? Krvácením, závratí i chronickým kašlem

Tělo nám vysílá spoustu varovných signálů. Většinou poukazují jen na drobné zdravotní potíže, ale někdy i na ty závažné. Americká iniciativa Stand Up to Cancer dala dohromady seznam symptomů, které mohou značit rakovinu a které lidé – zejména ženy – často ignorují.
Ilustrační snímek

1. Krvácení po menopauze

Mírné krvácení se i v době po menopauze objevuje z různých důvodů, takže není třeba se hned děsit. Pokud se vám ale vrátí v plné síle jako při menstruaci, a navíc je vytrvalé, může se jednat o první signály endometriálního karcinomu, varuje v magazínu Reader’s Digest onkoložka Maurie Markmanová. Čím dříve se nádor v děloze diagnostikuje, tím lépe, proto návštěvu gynekologa neodkládejte.

Ilustrační snímek

2. Změny na prsou

Nejedná se jen o známé bulky, ale i o dolíčky v kůži, „propadání“ bradavek, nezvyklé otoky nebo změny v barvě kůže – většinou do červena nebo do růžova. „Nic z toho nutně nemusí značit, že se jedná o rakovinu prsu, ale většina žen odkládá návštěvu lékaře právě proto, že věří, že o nic nejde,“ vysvětluje Rich Wender z Americké společnosti pro boj s rakovinou. Lepší je podle něj na nic nečekat a s jakýmkoli podezřením se do ordinace vydat.

(Ilustrační foto)

3. Nepravidelná perioda

I ta může mít spoustu důvodů, u řady žen je to běžná záležitost, ale vždy o ní mluvte s gynekologem. Zejména pokud nastanou skutečně abnormální změny – například když máte krvácení měsíc od měsíce silnější, dostavuje se často i v době, kdy nemenstruujete, nebo ho doprovázejí silné bolesti pánevního dna. V některých případech to můžou být příznaky endometriálního karcinomu, rakoviny vaječníků a dalších nádorových onemocnění.

Ilustrační snímek

4. Chronický kašel

Silný kašel mívá kdekdo, ale na pozoru buďte, pokud trvá déle než tři týdny, je skutečně bolestivý a zároveň nemáte další příznaky, které by ukazovaly například na alergii nebo astma. U žen i mužů může být chronický kašel brzkým symptomem rakoviny plic. Zejména pokud ho doprovází bolesti na prsou, které někdy vystřelují až do ramen a paží, nebo pokud vykašláváte i krev, upozorňuje Maurie Markmanová.

Ilustrační snímek

5. Bolesti břicha a závratě

Bolest břicha může mít tisíc a jeden důvod, takže se není třeba hned lekat rakoviny. Pokud vás nicméně trápí dlouhodobé a ustavičné bolesti, křeče nebo je i doprovázejí závratě a nevolnost, k doktorovi zajděte určitě. Může se jednat o příznaky celé řady nemocí (včetně žaludečních vředů), ale i rakoviny jícnu, slinivky, jater nebo tlustého střeva.

Ilustrační snímek

6. Nadměrná tvorba modřin

Mysteriózní modřiny se občas vyskytují snad u každého, hlavně u lidí se světlou pletí. Pokud se vám však na těle bez vysvětlení objevují co chvíli, a to i na nezvyklých místech, jako jsou dlaně a prsty, raději o tom řekněte lékaři. V některých případech to může být znak rozvíjející se leukémie, ta totiž kromě jiného zvyšuje srážlivost krve.

Ilustrační snímek

7. Výrazný úbytek na váze

Pokud jste zrovna najeli na nový jídelníček nebo pravidelné cvičení, nejspíš vás potěší. Pokud ale bez důvodu postrádáte chuť k jídlu a ztrácíte se před očima, může to být symptom nejednoho onemocnění. „Pokud zrovna nejste ve stresu a netrápí vás žádné zásadní psychické problémy, které by za to mohly, zajděte na prohlídku,“ radí onkoložka Markmanová. „Může se jednat o příznaky různých druhů rakoviny, zvláště často pak leukémie nebo lymfomu.

Ilustrační snímek

8. Krev ve stolici

S největší pravděpodobností se jedná o méně závažný problém, jako jsou hemeroidy, každopádně s návštěvou doktora neotálejte. Po padesátce se sice doporučují preventivní screeningy, ale rakovina tlustého střeva se čím dál častěji objevuje i u lidí mladších. „Krev ve střevech nepodceňujte v žádném věku, nikdy není normální a vždy je třeba ji vyšetřit,“ doporučuje Rich Wender.