Poradna České onkologické společnosti ČLS JEP

Poradna ukončena

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Skalpel, lékař, ilustrační foto

V boji s rakovinou je nejdůležitější prevence a včasný záchyt onemocnění. Na vaše dotazy odpovídali členové výboru České onkologické společnosti. Poradna je již uzvařena, další dotazy nepokládejte.

Nejvíce se ptáte

Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den,pane profesore.Mému tchánovi (61 let) zjistili v březnu 2012 nádor na slinivce 4x7 cm a metastázy na játrech.tchýně řikala,že paní doktorka zakroužkovala skoro celá játra,má prý hodně metastáz.chodí obtýden na chemo.dnes po odběrech zjistili,že se s nádorem,ani s metastátemi nic neděje.že je to pořád stejné.paní doktorka nám vůbec neřekla,jak dlouho tchánovi ještě zbývá.nevíte,jaké má šance?Děkuji Matějková
Dana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Podobné individuální prognózy je možné provádět jen při osobním vyšetření.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den pane profesore, prosím Vás o váš názor,tatínek 59 let rakovina slinivky ,v břiše má ascites,2x odsávaný, nyní trochu hůř dýchá a zjištěn výpotek u 5 žebra. Moje otázka zní, z jakého důvodu zde výpotek vznikl , je to tím ,že se tam dostal z břicha nebo tím že se rakovina rozšířila ze slinivky a vytvořila metastáze, kde tvoří vodu ? a druhý dotaz zda odstranit výpotek ihned nebo čekat až se tatínkovi přitíí ? Jaké jsou rizika při odstranění výpotku a zda se odstraňuje celý najednou ? Předem velmi děkuji za rychlou odpověď. zdraví Helena V.
Helena V.
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Výpotek v břišní dutině vzniká z postižení jater. Odsává se až v případě potíží - bolestí břicha a navíc ještě dle celkového klinického a laboratorního stavu. Při odsávání výpotku se řídíme především klinickým zlepšením. Většinou odsáváme tak 1-2 litry, ale v některých kritických situacích až 5 litrů - je to zcela individuální.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den pane doktore, chtěla jsem se zeptat. Tchýni byl před 3 roky diagnostikována rakovina jater. Po roce a půl metastázy na mozku. Na léčbu vše reagovalo, ale zcela vymítit se nic nepodařilo. Nyní nemůžou další metastázy dohledat. Jsou si jistí že někde jsou ale nemůžou přijít na to kde. Před měsícem tchýně přechodila zápal plic a od té doby má vodu na plicích a dvakrát týdně jí odsávají (kolem 1l). Současně má nasazenou léčbu snad červenými izotopy?! Víme, že se už nikdy neuzdraví jen by nás zajímalo zda má před sebou roky nebo dny? Spoustu věcí nám bohužel, zatajuje.
Jaja
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Bohužel neznám diagnózu, takže Vám těžko mohu něco poradit. Rakovina jater může být různého původu a od toho závisí i prognóza, ale nejenom od toho.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den, pane doktore, chtěla bych se zeptat...mamka je momentálně po chemo, ozařování, operaci jícnu...bez jakékoliv léčby je 3měsíce, je v pořádku..může k moři do chorvatska?? Chtěla bych jí vzít, ale nechci jí tím nějak ublížit. děkuji za odpověď
markéta
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Pokud je onemocnění v klidu nebo není zcela patrno, tak pobyt u moře nemůže uškodit. Jen varujeme před dlouhodobým pobytem na přímém slunci. Potlačuje imunitu a vyčerpává organismus, což může onemocnění přivolat zpět.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den pane profesore,prosím o zodpovězení otázky ohl. mého tatínka 59 let,rakovina slinivky břišní v oblasti kaudy.Tatínek chodí na chemoterapii,začal mít po ní teploty kolem 38C,které trvaly i 6 dní,poté mu byly zjištěny zvýšné hodnoty zánětlivých markrů,nasazeny antibiotika na 14 dní.Po týdnu kontrola, že hodnoty klesly na polovinu.Nyní je dobral ale teplotu má stále 37,4c.Lékař konstatoval,že není třeba dělat další krevní odběry,neboť je vyšší teplota při tomto onemocnění normální. Co si o tom myslíte ? Nemůže mít ještě v těle zánět, nebo je tomu skutečně tak, že kdo má rakovinu a léčí se chemoterapií, má automaticky vyšší tělesnou teplotu ? Předem velmi děkuji za odpověď. S pozdravem Helena V.
Jana V.
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Zda se jedná o zánět nebo je teplota součástí onkologického pacienta může určit jen ošetřující lékař. Faktem je, že se takové mírné zvýšení teplot u onkologických onemocnění nachází. Ne u všech pacientů, ale jen jako paraneoplastický symptom.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý večer, pane doktore. Mám dotaz ohledně tatínka. Byla mu zjištěna rakovina tlustého střeva. Jenže při operaci mu zjistily že má napadený i močový měchýř, tenké střevo, tlusté střevo a prostatu. Močový měchýř byl celý odstraněn a ma vývod. Prostata byla také odstraněna. Kousek tenkého a asi 20 cm tlustého střeva. Primář mu řek že to byla jeho nejlepší a nejdelší operace. Řekli mu také že mu všechnu rakovinu odstranili. Můžete mi prosím odpovědět na co se máme dál připravit, jaká ho čeká asi chemoterapie a zda může být léčba úspěšná a tatínek bude spokojen dalších třeba 25 let ve zdraví.Moc vám děkuji pane dokotore
Lukáš U.
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Na tyto otázky lze odpovědět jen při osobním vyšetření. Neznám řadu faktorů, které jsou nutné při rozhodování o léčbě a ev. i prognóze, i když v této fázi Vám prognózu na 25 let nikdo nedá. Pokud ano, tak je neseriózní.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den, asi před dvěma měsíci odebrali mému známemu 2 litry vody z břicha, minulý týden mu odebrali 3,5 litru..Dnes mu zjistili, že má rakovinu žaludku a rakovinové buňky našli i v té vodě. Je to množství vody i nález rak. buněk v ní již nějakou známkou, že není naděje na kompletní vyléčení rakoviny žaludku a nebo je rozhodující ten nález přímo v žaludku?Děkuji moc za odpověď.
Petra
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Především záleží na tom v jakém rozsahu se onemocnění dnes nachází. V případě vody v břišní dutině a přítomnosti rakovinných buněk v ní, je pravděpodobné, že onemocnění je již rozsáhlé a vyléčit se nedá. Ale to se musí stejně prokázat vyšetřením.
Rakovina zažívacího traktu
Prosím o vysvětlení diagnozy C 250 - tumor capitis pancreatis, intraduktální papilární mucinozní neoplacie bez angioinvaze. Nikdo se nám nechce vyjádřit, až prý budou známy výsledky odběrů. Moc děkuji
janka
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Z uvedeného se dá říci jen to, že se jedná o rakovinu slinivky a to oblasti hlavy slinivky. Více nelze.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den,má prosbu.Mému otci v březnu odoperovali Ca recta.Lékař popsal,že játra jsou bez metastáz.Nyní byl pro zvyšující se doběry na CT břicha a našly se mnohočetné meta v játrech.Jaká je prognóza a další léčba.Děkuji moc....
Lucie
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Záleží na tom, zda můžeme podat biologickou léčbu či ne anebo zda se mohou metastázy operovat či ne. V neposlední řadě závisí na celkovém klinickém stavu pacienta. Metastatické onemocnění neumíme sice kompletně vyléčit, ale u karcinomu rekta umíme pacientovi prodloužit kvalitní život.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den, mám dotaz na tchána, je mu 58 let a před dvěma a půl lety mu byla zjištěna rakovina tlustého střeva,následně byl operován a nádor odstraněn poté podstoupil chemo, zdálo se že léčba byla úspěšná, ale za zhruba čtyři měsíce se při kontrole oběvily metastáze v játrech, které ale nebylo možné odstranit, následovala opět chemo a později byl zařazen do programu bioterapie. Zdálo se, že plní svou funkci a metastáze se nikam nerozšiřují,ovšem před čtrnácti dny CT odhalilo metastáze na plicích abio léčba mu byla okamžite ukončena i z důvodu rapidního poklesu hořčíku na který dochází denně kapačkou. Pane profesore můžete mi prosím říct, jaká je prognoza a na co se máme v nejbližší době připravit. Předem Vám děkuji za odpověď.
Kristina
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Prognóza takto určit nelze. Záleží na mnoha faktorech a to v jakém je klinickém stavu a zda jeho onemocnění vykazuje určitě další biologické parametry k použití ev. další biologické léčby. Jediné, co bohužel mohu říci, že v tomto stádiu onemocnění jej již neumíme kompletně vyléčit, ale na druhé straně poměrně slušně dokážeme pacientovi prodloužit kvalitní život. Což je nesporně dobře, protože před popuhými 10 lety ani to nebylo možné.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den, můj děda má metastáziu v celém trávicím traktu a chycené měkké tkáně.Nyní čekáme na výsledné rozhodnutí lékařů,jak bude léčba pokračovat dále.Jaká je možnost na uzdravení?Děkuji
Kateřina
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Pokud se jedná o metastázy rakoviny střeva, tak není šance na celkové vyléčení. Chemoterapie, pokud ji snese, mu však může významně prodloužit život.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den , byl mi upálen kolonický adenomatoni stopkatý polyp, maligně zvrhlý -mikroinvaze do submukozy hlavy polypu, polyp s čistou dlouhou stopkou a resekční linií taky čistou. Lékař doporučil kolonoskopie co 6 měsíců na kontrolu, ale žádnou operaci - prý není v tomto případě nutná. Při kontrole po prvním půl roce bylo střevo v pořádku, CEA marker také. Mám obavy ze vzdálených metastáz - jaká je v mém případě prognoza přežití?
Harasim
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Už jsem na daný dotaz odpovídal. Nutné jsou kontroly, operace se v takovém případě neprovádí a prognóza závisí na mnoha dalších faktorech, ale většinou je velmi dobrá.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den pane profesore, dovoluji se Vás zeptat na Váš názor na užívání léků na odvodnění. Tatínek má rakovinu slinivky břišní a břicho plné vody - cca 20 l. Jednou byl na odpuštění ascitesu 5l .Trpí často zácpou, prosím o Váš názor zda má v jeho stavu smysl je užívat, zda je možné se tímto způsobem významě ascitesu zbavit? Zda mu spíš neuškodí. Předem díky za odpověď.
Jana B.
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Určitě v případě ascitu léky na odvodnění používáme, ale v případě potřeby provádíme odlehčovací punkce ascitu, protože léčba odvodněním není dostačující. Nicméně pacientům pomáhá k překlenutí doby mezi jednotlivými punkcemi.
Rakovina zažívacího traktu
Rakovina zažívacího traktu: dobrý den, mám diagnózu neznámý primární nádor s generalizací, stadium iv., histologie: tubulární adenokarcinom v.s. zažívacího traktu, zahájena paliativní chemoterapie, po osmi chemot. regrese, tak pokračuji. co to pro mě znamená?děkuji. marta Prokopcová Dobrý den, děkuji za odpověď. Je mi 36 let, jaká bývá prognóza u tohoto onemocnění? Pracovala jsem na vedoucí pozici v poměrně stresově náročném oddělení, je nějaká naděje, že bych se mohla vrátit na svou pozici? Ještě jednou moc děkuji Marta Prokopcová
Marta Prokopcová
Skalpel, lékař, ilustrační foto
V případě generalizace onemocnění mohu jen říci, že jej neumíme kompletně vyléčit nebo někdy jen dočasně, ale přímo k Vašemu onemocnění se nemohu z hlediska prognózy vyjádřit, potřeboval bych mnohem více informací. Každopádně se musí pokračovat v chemoterapii doku onemocnění úplně nezmizí. Někdy se doporučuje při stabilizaci onemocnění chemoterapii dočasně přerušit, ale záleží i na ostatních parametrech, zda to dovolí. Jedná se o chronické onemocnění, které léčíme nebo sledujeme trvale - je to jako u jiných chronických onemocnění.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den pane profesore, mám otázku, měl jsem kolonický adenomatoni stopkatý polyp, kteý byl maligně zvrhlý -mikroinvaze do submukozy hlavy polypu s čistou dlouhou stopkou a resekční linií taky čistou. Lékař doporučil kolonoskopie co 6 měsíců na kontrolu, ale žádnou operaci (odebrání části střeva?), že prý není ¨v tomto případě nutná (toto scvhálil gastroenterolog, patolog i chirurg). Je možné, že z polypu unikly rakovinné buň ky, neměl bych dostat chemoterapii kvůli možným vzdáleným metastážám? Při kontrole po prvním půl roce bylo střevo v pořádku (ani nové polypy a místo po polypu odstran ěném bylo zdravé)-. Stále se ale obávám , zda bylo jen pouhé upálení takového polypu a násldné kolonoskopie dostatečné?
Harasim
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Chemoterapie ani operace se v takovém případě nedoporučují. Nebyl prokázán jejich příznivý vliv na přežití. Doporučeno je pouze pravidelné sledování a pravidelná vyšetření, tak jak je máte.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den pane profesore,dovoluji se Vás zeptat na Váš názor na léčbu mého tatínka,rakovina slinivky břišní III.stadium, v současné době léčen pouze chemoterapií gemcitabin.Četal jsem několik článků (našich i zahraničních) o pozitivním účinku léku Sutent,který je primárně používán na léčbu rakoviny ledvin.Ale byly zjištěny pozitivní účinky i na léčbu rakoviny slinivky (prodloužení) . Je mi jasné, že není lék na rakovinu slinivky, ale zajímal by mě Váš názor zda tento lék dokáže prodloužit život pacienta s touto diagnozou. Předem velmi děkuji za odpověď, Velmi si cením jak mi pomáháte. S pozdravem Jana V.
Jana V.
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Bohužel není dostatek důkazů, že by Sutent byl u rakoviny slinivky účinný. Musíme vyčkat dalších výsledků výzkumu. Zkouší se několik jiných slibných látek, ale k dispozici budou až za několik let. U rakoviny slinivky rovněž záleží na kompletní histologii a Sutent se zkoušel jen u jednoho typu.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den, mám diagnózu Neznámý primární nádor s generalizací, stadium IV., histologie: tubulární adenokarcinom v.s. zažívacího traktu, zahájena paliativní chemoterapie, po osmi chemot. regrese, tak pokračuji. Co to pro mě znamená?Děkuji. Marta Prokopcová
Marta Prokopová
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Pokračovat v chemoterapii se bude stále, dokud nález nezmizí nebo pokud nebude vhodný k operaci nebo se nezhorší. V posledním případě se bude volit jiný typ léčby/chemoterapie. Každopádně je léčba dlouhodobá.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den. Maminka absolvovala před dvěma měsíci laparoskopiskou cholecystektomii, následné vyšetření odhalilo adenokarcinom žlučníku ve stadiu T2. Dva týdny po operaci byla provedena reoperace lůžka žlučníku a byla odebrána jedna podezřelá lymfatická uzlina (bezprostředně sousedící se žlučníkem). Vyšetření uzliny prokázalo metastatický nádor, vyšetření ostatních odebraných tkaniv bylo negativní, stadium bylo upřesněno na T2N1Mx. V současné době probíhá adjuvantní léčba Xelodou. Je to běžné, že se odebírá pouze 1 lymfatická uzlina? V jakém stadiu je nádor - podle T2N1Mx by to mělo být stadium 3b, ale platí to i pokud byl nádor operabilní? Jaou máme šanci na úplné vyléčení? Moc pěkně děkuji za Váš čas a úsilí pomáhat nemocným lidem.
Petr K.
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Běžně se odebírá více lymfatických uzlin - nevím kolik jich bylo vybráno. Pokud se týká dalších otázek, tak individuální prognózy jsou možné jen při osobním vyšetření nebo v nejbližším Komplexním onkologickém centru.
Rakovina zažívacího traktu
Vážený pane profesore, jsem od 09/2009 po resekci sigmatu pro adenoCa v polypu, klasifikace :T2NOMO. Histologie: G II pT2NO.Veškerá dosud provedená kontrolní vyšetření byla negativní. Přesto se obávám návratu nemoci. Jaká je pane profesore prognóza při uvedeném stadiu onemocnění. Je mi 70-let a nemám žádná vážnější přidružená onemocnění. Děkuji Karel
Karel Winkler
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Dle TNM se jeví, že recidiva nemusí vůbec přijít, přesto jsou nutné pravidelné kolonoskopie 1x za rok a kontroly onkologické.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den, pane doktore, manžel je po operaci po pravostranné hemicolektomii a zároveň TEM snesení adenomu recta, u prvního výkonu byla histologie begativní, u druhého těžká dysplazie T adenomu, který v centrální části přechází do středně diferencovaného adenoarcinomu s dezmoplázií a invazivním růstem přes submukozu do zevní svaloviny , tuto ale neprostupuje. Okraje R O,bez nálezu lymphangioinvaze.Navrhli mu resekci a dočasnou kolostomii na šet týdnu.Prosím, je nutné takové řešení,nebo existuje jiná možnost? děkuji
libuše Hornová
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Jedná se o individuální přístup a léčebnou strategii může rozhodnout jen ošetřující lékař.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den pane profesore, měla bych dotaz na maminku.Nález středeně až nízce diferencovaný adenokarcinom žlučníku s výraznou desmoplastickou reakcí stromatu,Nádor z převážně z atyp.kubických buněk a prorůstá do okolí jaterní tkáně.Na více místech patrné perineurální šíření a angioinvaze. Imunohistolchemický nádorové buňky CK7 pozitivní.Negativní je exprese CK20.Profilerační aktivita Ki-67 dosahuje místy až 10%.Na více místech v bloku G dosahují nádorové struktury latexem znač.okraje.diagnoza G2-3,pT3,pNX,pMX, v FNOL byla provedena lokální excize z jater .K pooperační chemoterapii se vzhledem k komorbiditám (diabetická nefropatie) a předpokl.nízkému efektu ustupuje.Nyní se maminka cíti dobře, ale vzhledem k tomu, že nepodstupuje žádnou léčbu zní můj dotaz, jakou prognozu maminka má pokud se to dá alespoň trochu odhadnout?Předem Vám děkuji za odpověď
Jarka
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Individuální prognózy tohoto typu lze jen při osobním vyšetření.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den pane profesore,prosím o Váš názor a radu, jak by měl být sledován pacient v CR s touto historií: 2005 seminom lev.varle s RT (markery+CT čisté) 2010 seminom prav.varlete (markery + CT čisté), adjuvantně přesto 2xBEP, květen 2011 adenomatozni kolonický polyp haggit 1 (maligně zvrhlý s čistou stopkou resekovaný do zdravé tkáně), sledování kolonoskopicky + CT + markery - vše čisté. Poslední kontrola CT 22.9.11 v pořádku, kolono 28.11.11 v pořádku, krev 1.3.2012. Další kolonoskopie plánována na červen tohoto roku (opět po půl roce), a dále PET/CT koncem června. Je to standardní postup při kontrolách, myslím zejména opět kolono po půlroce po předchozí kontrole bez nálezu + PET/CT? Nestačí CT nebo UTZ kontrola? Jakou kontrolu byste určil vy?Děkuji za reakci, s útou
Harasim
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Možné je všechno, protože pevně stanovené standardy dispenzarizace nejsou u nás stanoveny. Mají je v okolních zemích a USA, ale nikoli u nás. Proto funguje tzv. individuální přístup u individuálního lékaře. Pokud Váš onkolog uzná, že tato vyšetření jsou vhodná, tak Vám je doporučí a Vy sám je můžete příjmout či nikoli.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý večer pane profesore, ještě by jsem se Vás chtěla zeptat zda se dá po odpuštění ascitesu,dopolnit albumin pomocí léků - injekce, infuze... nebo si ho dokáže vytvořit pouze lidské tělo samo ? Předem díky za odpověď. zdraví Jana V.
Jana V.
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Je to zcela individuální, ale běžně se doplňování albuminu neprovádí. Tělo si musí pomoci samo.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den pane profesore, prosím Vás o Váš názor na mého tatínka - rakovina slinivky břišní 3 stadium, má nyní obrovské břicho, které se mu zvětšuje i do boku, na plicích vodu zatím nemá , zda je vhodné jít na odpouštění ascitesu, tatínek jí momentálně množství jídla jako 2 leté dítě, má neustále pocit plnosti, nevím zda je to způsobené od nádoru nebo od vody co tlačí na žaludek. Můj dotaz zní zda odpoustit ascites nebo nebo ne ?(má za sebou pouze 3 chemoterapie) jaká jsou negativa a a rizika odpuštění a hlavně jaké množství ? Četla jsem, že se má odpouštět jen 5 litrů, ale v praxi se odpouští víc - je nějaké riziko při větším odpouštění ? A poslední dotaz zda se doplňují odpouštěné bílkoviny nějakou injekcí ? a jakou ? Předem velmi děkuji za Vaši záslužnou práci , velmi si toho vážím. zdraví Jana V.
Jana V.
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Ascites se odpouští vždy v době, kdy pacientovi znepříjemňuje život. Takže pacient nám řekne, zda ano či ne. Rizikem je ztráta albuminu, který se musí dotvořit, aby se ascites netvořil znovu. Odpouští se většinou nárazově 1 litr, ale v případě potřeby i více. Nebo se pomalu odpouští po troškách a zase do pacientovi úlevy. Více jak 5 litrů se nikdy neodpouští a i toto množství se odpouští jen zřídka. Doplňování bílkovin se neprovádí. Játra si musí vytvořit bílkoviny samy.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den, pane profesore, velice děkuji za Vaši odpověď. Cílená léčba znamená biologická léčba? Promiňte mi tento hloupý dotaz. Ještě jednou velké díky za Vaši obětavou činnost. Z. ZuzkaODPOVĚĎ: Jedná se o diseminovanou rakovinu střeva s uvedenými metastázami. Vzhledem k pozitivnímu prediktoru EGFR a KRAS je u pacienta možná léčba cílenou terapií. Prognóza závisí na celkovém stavu a zda bude léčba tolerována. Současné léčebné moznosti dokážou významně prodloužit život na roky, ale nedokáže onemocnění zcela vyléčit.
Zuzka
Skalpel, lékař, ilustrační foto
U některých preparátů je cílená rovna biologické léčbě. Jindy nikoli. U rakoviny střeva se používá biologická/cílená léčba monoklonálními protilátkami.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den, pane profesore, chtěla jsem se zeptat, co znamenají níže uvedené výsledky a jaká je progńoza? Adenokarcinom oblasti coeca mucinozní G1pT3pN0 /10 uzlinnegat/M0. Relaps onemocnění v malé pánvi /infiltrace levého ovaria,ometa, drobné mts na střevech,sigmatu, četné adheze/-st.p. Hy s bilat. adnexektomií, histol.mucinozní adenokarcinom v oblasti levého ovaria, vs. sekundární, mts adenoca céka. Dále EGFR3+ mutovaný K-ras. Doufám, že jsem to opsala dobře a budete to dostačující. Děkuji. Z.
Zuzka
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Jedná se o diseminovanou rakovinu střeva s uvedenými metastázami. Vzhledem k pozitivnímu prediktoru EGFR a KRAS je u pacienta možná léčba cílenou terapií. Prognóza závisí na celkovém stavu a zda bude léčba tolerována. Současné léčebné moznosti dokážou významně prodloužit život na roky, ale nedokáže onemocnění zcela vyléčit.
Rakovina zažívacího traktu
prosím o doporučení ohledně prevence - babička zemřela na kolorektální karcinom v 90 letech, její dcera (moje matka) v 64 letech zemřela na stejnou diagnózu. Mně je 28 let, bez potíží. Kdy si myslíte, že by bylo vhodné provést kolonoskopii? Děkuji za Vaši odpověď a za Vaši poradnu.
Monika
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Každopádně je vhodné celkové preventivní vyšetření. Takové, jediné , seriozní prohlídky provádíme jen v Masarykově onkologickém ústavu - www.mou.cz, kde najdete i možnost objednat se v době, která Vám vyhovuje. Kolonoskopie zda ano či ne až po celkovém vyšetření.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den Jsem rok po výkonu byla mi diagnostikována C 18.9.-T3 n0m0G2.V květnu lonského roku mi skončilo 8cyklů chemo.V srpnu PET-tam bylo vše OK.V listopadu jsem podstoupila gyn.zákrok,kde mi byla podávána 5%G,toto podání mi muselo být přerušeno z důvodů silných bolestí v levém podžebří - a tyto problémy mám dosud-sice jen občas,ale obtěžují.Na UZV i kolono je vše v pořádku onkomark.také normal.Bolest reaguje na úpravu stravy-je možné že to patří k následkům chemoterapie? Děkuji
Eva
Skalpel, lékař, ilustrační foto
K tomu se Vám po internetu nevyjádřím. Musel bych Vás osobně vyšetřit, ale obratte se na svého onkologa, aby Vás důkladně přešetřil.
Rakovina zažívacího traktu
Pred 5 rokmi ocovi vyoperovali nádor na konečníku. mal pokoj až doteraz. Na varlatach a okoli mu narástli hrčky. Odobrali vzorku a výsledok bol metastáza adenokarcinóm kolonického typu infiltrujúci subepidemálne, korium a ložiskovo. Je to vážne a dá sa vyliečiť?
Anna 1
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Záleží na tom, zda metastázy jsou ještě někde jinde v organismu, ale bohužel ve stadiu, kdy je onemocnění diseminované - s metastázami, se kompletně vyléčit nedá, i když dlouhodobě se dá lečit.
Rakovina zažívacího traktu
Prosím o prognozu mého 64 letého manžela. Jedná se o adenokarcinom rekta rostoucí jak endoluminálně, tak do okolí kde infiltruje levý semený váček a v.s. i prostatu. Lehce utlačená levá fossa ischiorektalis, m. levator nejspíše také částečně infiltrován, bez volné tekutiny. /T3-4N1MO. Tumor je velký 6Ox70x40 mm. Čeká na operaci. Moc děkuji za odpověď.
Marta
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Měl by mít především neoadjuvantni souběžnou chemotapii a radioterapii. Zlepšuje to vyhlídky i na příznivější prognózu, protože ta bude záviset na tom, zda operace bude kompletní či nikoli.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den pane profesore, prosím vás o vysvětlení zprávy z CT mojí maminky 59, podezření na rakovinu slinivku : Pankreas bez známek expanze či kalcifikace v parenchymu. Závěr : Hraniční šíře d.choledochus. Předem Vám velmi děkuji za odpověď.zdraví Jana V.
Jana Váchová
Skalpel, lékař, ilustrační foto
V daném popisu jsem zmínku o rakovině nenašel.
Rakovina zažívacího traktu
Vážený pane profesore, prosím o Vaši odpověď: Jak vysoké je riziko úmrtí na metastatické onemocnění s touto diagnozou: kolonický, adenomatozni, maligne zvrhly polyp, 15mm, na dlouhé silné stopce, mikroinvaze do submukozy hlavy polypu, kompletně upálený do zdravé tkáně, stopka bez infiltrace, resekční linile čistá + po 6ti měsících kontrolní kolono - místo po upálení polypu i celé střevo bez polypů a infiltrace, kontrolní krev CEA - negativní. Děkuji Vám.
Marie
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Riziko úmrtí můžeme obecně stanovit jen na základně stanovení rozsahu onemocnění podle klasifikace TNM. V tomto případě se jednalo jen o polyp, který byl kompletně odstraněn, ale byla tam mikroinvaze do submukozy, což určité, ale malé riziko relapsu onemocnění může dávat. Nicméně u tak malých nálezů se nedá prognoza bezpečně určit. Většinou je velmi dobrá.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den, maminka (62) byla diagnostikována s nádorem - adenokarcinomem kardie, který se nachází v blízkosti ústí jícnu, diagnóza od chirurga založená na všech předoperačních testech je N1 a cituji "zřejmě" T3. Maminka nastupuje 3 cykly chemoterapie jakožto předoperační zaléčení uzliny, která se zdá zvětšená. Chci se zeptat, zda-li je běžné, že je v diagnóze výraz "zřejmě T3" neb nelze třeba přesně rozsah určit, jaká má mít maminka očekávání z cyklů chemoterapie. V případě dobrého zaléčení uzliny by jí měla čekat operace. Je to správný postup a nebude po chemoterapii příliš oslabená na tak náročnou operaci, jaký je Váš názor. Vím, že lze těžko soudit na dálku a takto v diskusi, chápu poslání této poradny, že neslouží ke 100% radám, ale spíše ke komfortu lidí. Může hrozit, že kdyby se uzlina nezaléčila, tak že nebude např. operace možná? Velice děkuji. D.
Dáša
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Nejlepší léčebnou metodou pro tento typ nádoru je operace. Pokud jde onemocnění odoperovat, tak jsou naděje na přežití větší. V této konkrétní fázi, kdy jsou postiženy uzliny (zřejmě), se volí předoperační chemoterapie ve snaze nádor i uzliny zmenšit do velikosti a rozsahu, který by byl operovatelný. Chemoterapie je vždy pro pacienta náročná, ale dá se zvládnout. Použití slůvka "zřejmě" je pochopitelné, pokud není k dispozici přesné CT vyšetření, které rozsah určí, nikoli však histologii rakoviny. Přesný rozsah se pak stanoví při operaci.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den pane profesore, prosím o Vás o vysvětlení hodnot, které má tatínek 59 let-rakovina slinivky,uvedeny ve zprávě, když mu byl proveden pokus o operaci a ta bohužel už není možná. Jak to s ním vypadá a co se dá z hodnot vyčíst. Kolik mu ještě zbývá času a zda je šance nemoc zbrzdit chemoterapií.Předem Vám velmi děkuji za Vaši záslužnou práci. V excizích z peritonea je nádorová infiltrace středně diferencovaným adenokarcinomem.Nález je na podkladě morfologie a výsledků imunohistochemického vyšetření kompatibilní s klinickou diagnozou metastázy karcinomu pankreatu.MKN-O : TY4400 M81403/G2 Přeji Vám hodně úspěchů ve vaší záslužné práci.Předem velmi děkuji za odpověď.Zdraví Jana V.
Jana Váchová
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Zřejmě se jedná o metastatický karcinom slinivky. Jedná se o velmi agresivní onemocnění, které neumíme vyléčit, ale chemoterapie mu může pomoci prodloužit kvalitní život. V jakém rozsahu je individuální. Záleží na současném stavu a celkovém rozsahu onemocnění, což neznám.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den pane profesore, mamince manžela 49 let zjistili Ca žaludku charakteru krukenbergova tumoru s meta postižením vaječníků st. 4, histologicky: difúzní adenokarcinom žaludku s prstenčitými buńkami G3. Podstupuje chemoterapii a má výživu přes centrální port. Chtěla bych se zeptat jaké má šance do budoucna, je možné se vyléčit, Děkuji Zuzana
Zuzana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
To je poměrně závažná situace, protože onemocnění již metastazovalo a v podstatě se nedá vyléčit. Prognóza bude záviset na tom, zda bude snášet chemoterapii a zda tato bude efektivní. Dnes jsou jisté možnosti i klinických studií, které dříve nebyly, protože rakovina žaludku není zrovna citlivá na chemoterapii. Zařazení do studie by bylo vhodné - jsou k diospozici v některém z Komplexních onkologických center - seznam je na www.linkos.cz.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den pane profesore, mám na vás dotaz ohledně mého tatínka 59 let- rakovina slinivky 3.stadium,trpí velmi často na velké zácpy, bere tramal na bolest,můžeme mu dávat denně léky na úpravu stolice, nebo máme vyčkávat až má zácpu, to už si totiž nemůže téměř dojít, maminka, má ale obavu, aby mu střeva tzv. nezlenivěla při častém používání léků na úpravu stolice.Tatínek má bez nich ale velké bolesti když si nemůže dojít. Zácpu nemá tedy denně ale velmi často. Dále mám ještě jeden dotaz, tatínek v poslední době poměrně rychle zeslábl, když mu byla nasazena chemoterapie, dost polehával, nebylo mu dobře a teď uvažoval o koupi malého posilovacího stroje na nohy, že by si po chvilinkách na něm zašlapal aby nepřišel o všechny svaly, vidí, že mu ubývá svalová hmota.Myslíte si , že je to v jeho stavu vhodné ? Předem velmi děkuji za odpověď. S pozdravem Jana V.
Jana Váchová
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Pacient může brát pravidelně laktulózu, která upravuje zácpu nebo jiné rostlinné laxativum. Nevadí, že nemá zácpu denně. Pokud se týká posilování svalů, tak nic proti tomu, ale zřejmě teď není v situaci, kdy by to bylo třeba. Je vážně nemocen a jeho organismus bojuje s těžkou chorobou, takže více bych jej nezatěžoval.
Rakovina zažívacího traktu
Vazeny pane Profesore, prosim mohl byste mne vysvetlit, co presne znamena toto oznaceni T2 pN1 G2 M 82113 a jde o zhodnoceni stavu po operaci ampulomu vaterovy papily. A take zda si myslite, ze je nutna adjuvantni chemotrapie, kdyz nador odstranili cely a nejsou pritomny vzdalene metastazy. Neublizi chemoterapie vice, kdyz je mozna ted jiz pacient vylecen? Vek pacienta je 76 let. dekuji vam moc MM
Monika
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Je to rozsah onemocnění - velikost nádoru a postižení uzlin, středně diferencován. Není přítomna histologie, dle které se stanovuje adjuvantní chemoterapie. Pro chemoterapii je třeba pochopitelně zvážit i celkový zdravotní stav, zda pacient chemoterapii zvládne či nikoli. Mnoho lidí je ve věku 76 let ve velmi dobrém biologickém stavu a chemoterapie jim vůbec nijak nevadí.
Rakovina zažívacího traktu
Děkuji pane profesore za odpověď ohledně PET/CT v případě sledování po odstranění adenomu, který obsahoval v hlavě zhoubné buňky (čistě odstraněný bez infiltrace střeva). Omlouvám se lae moc prosím ještě o upřesnění. Píšete že v těhotenství nemohu PET/CT absolvovat a stačí ultrazvuk a krev - pokud bych měla z polypu metastázy, tak by se ultrazvukem a z krve poznají? Je to asi 6,5 měsíce po odstranění polypu a 14 dní po druhé kolonoskopii, která byla bez nálezu. Mohla by pak případná léčba kdyby se objevily metastázy ohrozit dítě? Jaká je prognoza u polypů jaký mi byl odstraněný?
Marie Mertová
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Bohužel nevidím Váš původní dotaz, ale asi došlo k nedorozumění. Polypy z krve nelze diagnostikovat ani ultrazvukem. Těmito metodami se dá zjistit jen podezření na případnou rakovinu či metastázy.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den pane profesore, velmi Vám děkuji za Vaši záslužnou práci. Mám na Vás dotaz ohledně mého tatínka 59, diagnostikována rakovina slinivky , operace bohužel není možná, chodí na chemoterapii, chtěla jsem se Vás zeptat na Váš názor zda je vhodné mu dávat šťávu z červené řepy-na posílení krvetvorby,imunoglukan na imunitu a posílení krvinek,. příp. jiné potravinové doplňky.Zda je z hlediska výživy lepší přípravek prosure, nebo nutridrink. Vím , že mu to nemoc nevyléčí, ale ráda by jsem mu alespoň něčím ten život prodloužila nebo alespoň zkvalitnila.Zatím jí, ale už podstatně méňe a v době chemoterapie téměř vůbec, už je vidět , že mu ubývá svalová hmota.Předem velmi děkuji za odpověď.S pozdravem Jana B.
Jana B.
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Šťáva z červené řepy nebo jiné prostředky na posílení krvetvorby nebo imunity bohužel nefungují. Lépe řečeno, jen jako placebo efekt. Na druhé straně Nutridrink jako doplněk stravy je velmi vhodný a udržuje stabilizovaný metabolismus, což je potřeba právě na krvetvorbu a imunitu.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den, pane doktore, můj tatínek je po totální resekci žaludku, chtěla jsem Vás poprosit o názor ohledně jeho diagnozy (histologický nález) - regresivně změněný adenocarcinom, nádor infiltruje celou stěnu žaludku až do submukozy, vykazuje perineurální propagaci a pravděpodobně i angioinvazi,mimotická aktivita nádorových buněk je zvýšená (10 mitoz/10HPF), proliferační aktivita nádor.buněk hodnocená pomocí Ki -67 je reralitvně vysoká, v některých úsecích cca 30% buněk vykazuje jadernou pozitivitu,63000, M 8140/3, G2, pT3, C 16,2. Po vyšetření krve nález T2, M0, NO. Jaká je prognoza?Je nutná další léčba chemoterapií či radioterapií?Děkuji Vám předem za Vaši odpověď.LH
Lenka
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Podle histologie je to poměrně agresivní nádor, ale dle TNM klasifikace zde není postižení uzlin, takže by resekce žaludku a zajišťovací chemoradioterapie měly být účinné pro dočasné vyléčení. Nicméně 5 let přežívá s tímto rozsahem 40 % pacientů.
Rakovina zažívacího traktu
Dobry den pane doktore, dekuji za Vasi reakci na muj dotaz (jeho cast kopiruji pro uplnost nize). Odepsal jste, ze neni jasna mikroinvaze do submukozy. Bylo uvedeno, ze rakovinne bunky zasahly hlavu adenomatoziho polypu, polyp byl upalen do zdrave tkane, cista resekcni linie, okolni tkan bez infiltrace. Z konzultace gastroenterologa+onkologa+chirurga vyplynulo, ze staci sledovani (doporuceno chirurgem). Po 4mesicich bylo CT s negat. nalezem, po 6 mesicich kolonoskopie taky negativni , strevo v poradku + CEA po 9 mesicich taky neg. Jake je % moznosti navratu onemocneni lokalne a jak velke % moznosti metastaz ? Dekuji moc za doplnujici odpoved. ...chtela jsem se zeptat, jak moc nebezpecny je nalez maligne zvrhleho polypu s dlouhou silnou stopkou, haggitt level 1 (mikroinvaze do submukozy)...49let, jinak zdravy.
Plojhavova
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Musel bych tuto histologii prokonzultovat s histologem. Asi se dá spíše očekávat nový polyp, než recidiva ve stejném místě, ale to nemohu říci.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den, v r. 2009 mi byl diagnostikován nádor na tlustém střevě T3N2MO pV1, G2.Následovala chemo 6 měsíců Xeloda. Od té doby bez potíží, vše v pořádku. Jaké je riziko recidivy? děkuji za odpověď
Eva
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Vzhledem k postižení uzlin zde jisté riziko stále je a to poměrně velké, proto jsou nutné pravidelné kontroly, které by recidivu odhalilo včas.
Rakovina zažívacího traktu
Dobry den pane doktore, chtela jsem se zeptat, jak moc nebezpecny je nalez maligne zvrhleho polypu s dlouhou silnou stopkou, haggitt level 1 (mikroinvaze do submukozy), polyp byl odstraneny cely, stopka byla cista a nebyla indikovana operace. Po pul roce byla kontrolni kolonoskopie a misto po odstranenem polypu bylo v poradku, ani dalsi polypy nebyly ve zbytku streva. CEA marker byl v poradku 9 mesicu po polypektomii. Jake je % moznosti, ze dojde na metastazy nebo vznikne rakovina v miste polypu a je v tomto pripade, pokud dojde na vzdalene metastazy, nemoc nejak lecitelna? Jake by mely byt kontroly - CT, nadorove markery, a jak caste? Vek 50 let, v dobe diagnozy 49let. Jinak v dobrem zdravotnim stavu, sportovec. Dekuji moc za Vasi odpoved.
Plojhavova
Skalpel, lékař, ilustrační foto
To je poněkud složitější, každopádně mi není zcela jasná ta mikroinvaze do submukozy - čeho? polypu? střeva? Je zde stále otázka operace. Kontrola CT á 6 měsíců je určitě vhodná, včetně nádorových markerů, ale definitivně bych musel znát ten histologický nález. K tomu se Vám musí vyjádřit onkolog, který histologii viděl.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den pane profesore, otec se od roku 2008 léčí pro kolorektální karcinom, meta jater v roce 2010 - extirpace , následně Folfox 4 a Erbitux. V roce 2011 opět meta jater, RFA, následně Campto a Avastin. V lednu 2012 dle PET/CT dvě meta pleury, před týdnem ukončeno ozařování obou meta pleury pomocí CyberKnife ve FN Ostrava. Před měsícem byly hodnoty onkomarkerů Ca19-9 = 47,9 tento týden 69,9, CEA =15,1 nyní 29.86. Chtěla jsem se zeptat, zda mohlo dojít ke zvýšení onkomarkerů v důsledku ozařování CyberKnife či zda je pravděpodobné, že má otec ještě jiné meta, kdy po každém zvýšení onkomarkerů došlo na CT či PET/CT k nálezu nových meta. Děkuji za odpověď.
Dita
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Takové individuální konzultace jsou možné jen při osobním vyšetření. Medicína se po internetu dělat nedá!!!!!
Rakovina zažívacího traktu
Vážený pane profesore. Manžel je v r. 08 po operaci kolorektálního karcinomu T3N0M0. 2010 extirpace meta jater, po operaci pro rozsáhlý asbces odložena chemo. Pak susp. meta pleury, zahájena chemo Folfox 4 a přidán Erbitux. Na CT regrese nálezu na pleuře. Pro toxicitu od 14 cyklu režim de Gramont s Erbituxem. V 6/11 na MR prokázány 2 ložiska v játrech vel. 17 mm, provedeno RFA . Zahájena chemo Campto a v 8/11 přidán Avastin. Ve 12/11 na CT susp. nové ložisko subpleurálně, V 1/12 potvrzeno na PET CT vel. 7 mm. Od 27.2. do 9.3 povedena stereotaktická radioterapie. Dop. za 2 měsíce další chemo. Je vhodné přidat k chemo bio léčbu Panitumumab ( Vectibix), používá se i v léčbe metastazujícího kolorektálního karcinomu? Avastin i Erbitux už vybral, má Kras gen neg. EGFR pozit. Manžel je ve velmi dobré fyzické i psychické kondici. Moc děkuji za odpověď.
Jana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Pokud již manžel měl Erbitux a onemocnění se nelepšilo, tak Vectibix není indikovaný. Má stejný mechanismus účinku a nefungoval by, stejně jako Erbitux.
Rakovina zažívacího traktu
DOBRY DEN DA SE POZNAT NADOROVE NEBO METASTATICKE ONEMOCNENI TENKEHO STREVA TREBA ZNEJAKEHO ODBERUKRVE TREBA CHUDUKREVNOSTI NEBO JAKEHO?
DAN
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Nikoli. Nutný je soubor vyšetření, který naplánuje lékař dle potíží.
Rakovina zažívacího traktu
dobry den muj otec ma dost rozsahlou rakovinu slinivky.Pravde podobne uz je pozde ale otec jse citi vcelku dobre. poradite my nakoho jse obratit kdo by nam rek vice dekuji
petr
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Obratte se na konziliární ambulanci nejbližšího Komplexního onkologického centra- seznam je na www.linkos.cz.
Rakovina zažívacího traktu
Vážený pane profesore, obracíme se k Vám s dotazem,naše maminka 69let, nyní odeslána na onk. Onkoložka doporučuje k chemot. DG na interně: Tu přechodu těla a hlavy pankreatu, meta ad hepar T4 N1-2 M1, DM II. typu na dietě, arteriální hypertense, st.p. CHCE. Víme, že to asi není příznivá DG. Nyní je bez maminka bez obtíží, jen občasná bolest v horní části břicha, trochu zhubla, ale jiné potíže nemá, tedy až na psychiku, těžce to nese. Internista v mé přítomnosti nastínil, že úspěšná léčba nebude, navrhnul, aby se maminka po konzultaci s onk. sama rozhodla zda podsoupit léčbu či nikoli. Můj dotaz: jaký je časový horizont při takové DG a má chemo smysl v poměru zhoršení kvality zbývajícího života právě chemoterapií? Jak by jste se rozhodl Vy na jejím místě? Našel jsem na internetu přípravek BIO-BRAN (podpůrný přírodní preparát aktivující NK buňky) a článek o obyčejné sodě v kombibaci s javorovým sirupem. Můžete se prosím vyjádřit i k tomuto? Předem děkujeme za Vaši odpověď a Váš čas.
michal
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Individuální prognózu nemohu po internetu udělat, ale obecně je rakovina slinivky velmi závažným onemocněním a v tomto případě nevyléčitelným. Přípravek Bio-Bran znám, ale nemá žádný vliv na nádorový proces. Něco jako placebo.
Rakovina zažívacího traktu
Dobrý den, předem Vám chci poděkovat za odpověď, nicméně by mě zajímalo. Jestli může maminka podstoupit chemoterapii po odstranění žlučníku, při nekompletním odstranění nádoru. Má další komplikace v podobě dalších diagnoz a to např.hypertenze, chronická ischemická choroba srdeční, diabetes(na inzulínu),hypertyreoza, je sledována v nefrologické poradně(špatná funkce ledvin). Mimoto měla po operaci interní komplikaci-hyperhydrataci,zn.levostranného srdečního selhávání. jaký je možný další postup?Děkuji Vám
Jarka
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Takový dotaz nelze zodpovědět. Musí rozhodnout její ošetřující onkolog.
Rakovina zažívacího traktu
Diagnóza:adenokarcinom žlučníku pT3NXMX,infiltrace lůžka žlučníku.Léčba:paliativní CHCE a excize z lůžka žlučníku.Závěr:Adenokarcinum žlučníku G2-3,pT3,pNX,pMX. M1: M811403 adenokarcinom 1-pravděp.jistá T: T57Žlučník Děkuji T: T57 ŽlučníkDobrý den ,chtěla bych Vás poprosit o vysvětlení diagnózy mé maminky.Diagnóza:adenokarcinom žlučníku pT3NXMX,infiltrace lůžka žlučníku.Léčba:paliativní CHCE a excize z lůžka žlučníku.Závěr:Adenokarcinum žlučníku G2-3,pT3,pNX,pMX. M1: M811403 adenokarcinom 1-pravděp.jistá T: T57Žlučník Děkuji T: T57 Žlučník Pavlína Skalpel, lékař, ilustrační foto ODPOVĚĎ: Mamimka zřejmě prodělala operaci odstranění žlučníku a okolí kolem žlučníku, kde byla zjištěna rakovina žlučníku. Léčba zavisí na tom, zda něco po operaci zůstalo nebo byla operace kompletní. Dobrý den, já bych chtěla navázat na dotaz mé sestry a Vaší odpověď viz výše. Podle histolog.nálezu byl tumor neostře ohraničený, vrůstá do navazujicího jaterního parenchymu.Jaká je možná léčba? Děkuji
Jarka
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Pokud operace nebyla kompletní, tak následuje chemoterapie, která může onemocnění zásadně přibrzdit, přechodně i dostat do kompletní remise, tj., že makroskopicky známky onemocnění nebudou patrny.