Sobota 8. května 2021, Den vítězství
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. května 2021 Den vítězství

Poradna České onkologické společnosti ČLS JEP

Poradna ukončena

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Skalpel, lékař, ilustrační foto

V boji s rakovinou je nejdůležitější prevence a včasný záchyt onemocnění. Na vaše dotazy odpovídali členové výboru České onkologické společnosti. Poradna je již uzvařena, další dotazy nepokládejte.

Nejvíce se ptáte

gyneokologické nádory
Dobrý den. Před patnáci lety prodělala maminka hysterektomii z důvodu agresivního bujení s prorůstáním, následně několi týdnů ozařování. Po celé roky pravidelně navštěvovala gynekologa, mamografii, nyní má opět nález z cytologického vyšetření, pravděpodobně bude muset opět na ozaření, prsa prozatím bez nálezu, jaké jsou prognozy další léčby.Děkuji za odpověd.
Slávka
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Bohužel, jednak nemám dostatek informací a jednak se podobné individuální prognózy mohou provádět jen při osobním vyšetření.
gyneokologické nádory
Dobrý den.Mamka prodělala operaci vulvy a vzali ji i kus třísel.Podstoupila ozařování ale to nepomohlo a rakovina se vrátila a má to i v močové trubici.Chtěla jsem se zeptat jaká je asi její šance na uzdravení.Předem děkuji za Vaši odpověď S pozdravem Kočárková
pavla
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Konzultace tohoto typu je možná jen při osobním vyšetření.
gyneokologické nádory
Dobrý den. Maminka se již téměř rok léčí s rakovinou vaječníků - pT4N1M1. Operací odstraněny všechny ženské pohlavní orgány. Má metastáze na játrech - dle vyšetření 2, průměr kolem 3 cm. Nyní chodí na chemoterapie s vidinou možné léčby pomocí RFA. Myslíte si, že je nějaká šance, že by se mohla plně uzdravit či dlouhodobě žít v kompletní remisi? Děkuji za odpověď.
klára
Skalpel, lékař, ilustrační foto
V tomto stádiu onemocnění je sice šance na dočasné kompletní vyléčení, ale s častým návratem onemocnění po nějaké době. Pravda je, že to neplatí ve 100%. Hodně záleží na tom, zda je onemocnění citlivé na chemoterapii či ne. Pokud není, tak je šance na kompletní uzdravebí mizivá.
gyneokologické nádory
Dobry vecer.v roce 2005 jsem poctoupila chemoterapii a pak operaci delozniho cipku a 30.ozarovani. Byla to dlouha cesta a moc strachu ze se nedoziju vnoucat.Tet kdyz jsem byla na komisy tak mi rekly ze podle tabulek jsem zdrava.Necitim se nejak nejlepe ale ten pristup k pacientum neni pekny.chodim kazdy pulrok na kontrolu.Smutne je ze zdravotni stav pacienta berou podle tabulek.
ruza
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Nevím, jak Vám mohu poradit, ale zdravotní stav se nebere podle tabulek, ale podle celkových vyšetření, která jsou dostupná a která buď pro onemocnění svědčí nebo nikoli. Je pochopitelné, že, i když nejsou známky onemocnění, tak stejně zůstáváte v trvalých kontrolách onkologa nebo gynekologa, aby se návrat onemocnění zjistil včas.
gyneokologické nádory
Mám dotaz na prognózu u 57leté pacientky v případě dg. ca cervix uteri, T3bN0M0, histologie: dlaždicobuněčný ca, málo diferencovaný,málo keratinizovaný. Byla zahájena konkomitantní rádiochemoterapie (DTD 45Gy/1,8Gy/25x spolu s chemoterapií vDDP 40mg/celkově D1 glw s násl. uterovaginální brachyterapií). Celý problém začal bolestmi v pravém boku, následně zněla diagnóza stenóza ureteru, kde byl zaveden stent. Nicméně kvůli nižším funkcím ledvin byla snížena dávka chemoterapie. Děkuji.
Quendia
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Individuální prognózu nelze stanovit. Uvedená klasifikace odpovídá stádiu IIIb, což je již pokročilé onemocnění a tím se zhoršuje i prognóza.
gyneokologické nádory
Dobrý den,sestře vyšla pozitivní histologie děložního čípku-středně difer. dlaždicobuněčný karcinom,kde invazivní složka místy zasahuje k vnitřnímu okraji vyštř.resrkátu.Cévní invaze ve vyšetřeném zstižena nebyla.Hloubka invaze dosahuje 4mm a horizontální rozsah invaze dosahuje 10mm.pT1b1Čeká ji radikální operace typ II(W- Meigs)Jaká bývá prognoza u těchto nádorů,sestře bude 45let.
Ela
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Takhle se to nedá určit. Záleží na celkovém stagingu, stavu pacientky a výsledku operace.
gyneokologické nádory
dobry den mam dg.rakovina delozniho hrdla III.stadium.bez metastazi.zasahle jsou panevni uzliny pocituji uz i bolesti v krizich.bohuzel operace neni mozna jen radio ozarovani a chemoterapie.chci se zeptat zda se to da vylecit uplne nebo uz ne.ceka me nastup za tyden ale nikdo vam zatim nic nerekne.dekuji
Mirka
Skalpel, lékař, ilustrační foto
K celkové prognóze zde mám málo informací. Stadium III je ještě rozděleno na IIIA a IIIB. Důležitý je přesný popis histologie atd., což neuvádíte. Každopádně radioterapie a chemoterapie mohou u tohoto onemocnění významně ovlivnit celkové přežití.
gyneokologické nádory
Dobrý den, pane doktore. Je mi 45 let, mám endometriosu a funkční cysty na vaječníku.Své problémy tlumím 8let antikoncepcí a operaci odmítám z důvodu, že mi nikdo negarantuje po odstranení vaječníku vyléčení a na druhou stranu rizika z operace. Lékař mi sdělil, že v menopaze endometriosa může se zmenšovat, ale není to pravidlo , tedy teoreticky je možné brát antikoncepci do pozdního věku.Co mi radíte jako onkolog?Jak vysoké je riziko onemocnění ovaria po menopauze v mém případě, když budu brát dále HA. Nikdy jsem nekouřila, nejsem obézní, konzumaci živočišných tuků omezeně, z alk. pouze víno jako přípitek.Nechce se mi čekat až rakovina zaklepe na dveře a tak pravidelně užívám vitamin A,B,C + selen,zinek. Z naší rodiny onemocněl na rakovinu močového měchýře pouze otec ve věku 54 let./silný kuřák, rád alkohol/oslavil 68 nar..Děkuji za odpověd.
ina
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Endometrioza neznamená zvýšené riziko rakoviny vaječníků. Pravidelné kontroly gynekologické je to hlavní, co můžete pro sebe udělat. Nicméně z hlediska dlouhodobé nutnosti užívat hormonální přípravky bych se klonil ke gynekologické operaci, která vše vyřeší a nemusíte mít žádný strach.
gyneokologické nádory
Dobrý den, může nakazit muž partnerku papilomaviry způsobujícími karcinom děložního čípku, když vloni žil ve vztahu s ženou, u níž se nyní tato nemoc projevila? Děkuji za odpověď.
Lenka
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Ano může, pokud ta první žena měla prokázanou infekci HPV virem v době, kdy s ní žil. Ovšem ne každý karcinom čípku je způsoben HPV virem. Dobré je provést serologii krve, zda infekce byla přítomna již před časem či nikoli nebo jestli vůbec je.
gyneokologické nádory
dobrý den ., mam dotaz,- kontrola adjuvativní chemotrapické léčby ca ovarií je nutno dělat pomocí CT vyšetření , nebo je možno i použít MR ? Děkuji
Vladimir Kramar
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Je možné obojí.
gyneokologické nádory
Dobrý den, pane doktore.V této poradně jsem si snad přečetla všechny příběhy a dotazylidí, ve snaze pomoci svým blízkým.Ve většině případů pomoci se nedá. Některé druhy rakoviny jako vaječníků se těžko diagnostikuje. Tak mě napadá, jestli nejsme odsouzeni k zániku. Jako zdravá se ptám, jak předcházet tomuto onemocnění?Je to skutečně životosprávou? Lze zvýšit imunitu třeba nabízenými p.doplnky jako je GESAVIT? Co mám dělat, když mám problémy s hormonální nerovnováhou, kterou tlumím s HA? Po vysazení se problémy opet vrací.Tedy tolik doporučované lékaři HA jistě neléčí, jen maskují tak, aby pacient se cítil lépe.Právě z této nerovnováhy i po vysazení HA vznikají různé nádory .Existuje něco, co by skutečně odvrátilo nádorové bujení ženských orgánů? Jsou nějaká složitější vyšetření třeba i pro samoplátce, které by z krve odhalily počáteční rakovinu vaječníků?Děkuji za odpověd.
iva
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Veškeré alternativní přístupy k prevenci rakoviny zatím selhaly, kromě cílených screeningových metod jako je mamografie nebo cytologie stěru z čípku. Rakovina vaječníku je jiná kategorie, protože sami gynekologové tvrdí, že jejich metody prvního kontaktu - vyšetření a vaginální ultrazvuk nejsou dostatečné k časné diagnostice rakoviny. K tomu by pomohlo jen pravidelné vyšetření CT, MR nebo PET pánve. Nicméně, to není možné - jednak zátěž na organismus a jednak nedostatek přístrojů. Nicméně stejně doporučuji pravidelné preventivní prohlídky. Nepřijde se ne všechny případy rakoviny vaječníku, ale přece jen tyto mohou pomoci.
gyneokologické nádory
Jsem 8let po léčbě rakoviny vyječníků, stádiu 1, 4 dávkychemoterapie dnes se cítím báječně, sportuji, chodím do práce, těším se z v vnoučat, je mi49 let, BRCA se na vyšetření neprokázalo, na kontroly nechodím, vadilo mi neustálé vnucovíní personálu,že jsem nemocná a. že se mi nemoc vrát,. ani jednou jsem nedostala naději, že budu žít, vše je na každém človíčku, jestli chce žít, mně nemoc naučila žít v pokoře a úctě. Přesto jsem nesmírně šťastná. že mi na nemoc přišli ve stádiu, kdy nebyla rozlezlá po tělě. Já ještě budu žít a užívat života - hurá na hory.
Ivana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Máte zcela pravdu. Takových pacientek je celá řada a jsou zcela vyléčené. Problém u rakoviny je v tom, že její návrat by se měl zjistit včas, tj. v době , kdy nedělá pacientovi žádné potíže a to se dá jen občasnými kontrolami.
gyneokologické nádory
Dobrý den. Maminka má rakovinu vaječníků, stadium IV. - metastáze jater. Diagnostikováno až v této fázi, před necelým rokem. Od té doby operace, několik cyklů chemoterapie. Podle sdělení lékaře je metastáz určitě přes deset, různé velikosti (naposledy podle ultrazvuku a CT před cca 5 měsíci). Brzy půjde maminka na kontrolní CT jater, zda metastázy ustoupili a zda bude eventuálně možný zásah např. RFA. Myslíte si, že je to teoreticky možné nebo jsou to jen plané naděje? Spíše jsem slyšela, že meta se dokonale nedají odstranit nikdy, hlavně při jejich vyšším počtu.... ještě by mě zajímalo, jak dlouho se tito pacienti maximálně dožívají? (vím, že je to hodně individuální, ale předpokládám, že máte bohaté zkušenosti...) Děkuji za odpověď a přeji mnoho úspěchů v práci
karolina
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Rakovina vaječníku se dá kompletně vyléčit i v takto pokročilém stadiu onemocnění. Každopádně takových pacientek máme celou řadu. Nicméně neplatí to obecně pro všechny. Záleží na mnoha faktorech, proto je průměr dožití kolem 3 let.
gyneokologické nádory
dobrý den, děkuji Vám za odpověd na můj dotaz a ráda bych ještě znala Váš názor na moje podezření, že maligní nádor na mém ováriu, kde dříve byla mnoho let jen folikulární cysta způsobila substituční hormonální terapie Klimonormem.Tuto jsem brala od 54 do operace v 63 letech, dlouhou dobu a pravidelně menstruovala, v současných příbalových letácích je toto upozornění, dříve tam nebylo , a rovněž v odborné literatuře se jako příčina malignity ženských orgánů uvádí pozdní nástup klimakteria a počet menstruací a Klimonorm to mimo jiné takto prodlužuje.V rodině nikdo rakovinu neměl, jsem jediná která užívala hormonální substituci a to ještě mnoho let. děkuji za odpověd. Eva
králová eva
Skalpel, lékař, ilustrační foto
S největší pravděpodobností nikoli. Tyto preparáty zvyšují riziko vzniku rakoviny prsu. U vaječníku je zvýšené riziko popisováno jen u nekombinovaných přípravků, které obsahují jen estradiol. Klimonorm obsahuje kombinaci estradiolu a progesteronu a o tom není známo, že by zvyšovalo riziko rakoviny vaječníku.
gyneokologické nádory
Před 1,5rokem jsem prodělala totální operaci pro nádor ovária.Dostala jsem zorávu že se jednalo o high grade serozní adenokarcinom a že je nutná adjuvantní chemoterapie, nyní jsem se dozvěděla že to byl asi low grade tumor a chemo nebyla nutná to je značný rozdíl, jak se mohu dozvědět jaký typ nádoru jsem skutečně měla, jak dlouho se v patologickém ústavu uchovávají vzorky? děkuji za odpověď. Králová Eva
Králová
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Vzorky se na patologii nechávají po dobu nejméně 25 let, proto si můžete na patologii vyžádat Vaše bločky, které poskytnete jinému pracovišti ke druhému čtení. Je to dnes placená služba, ale stojí to za to.
gyneokologické nádory
Teta věk 72 C530 ZN ,po neradikální operaci,lymfadenektomii nešla provést,po oeraci nález karcinom endometria pT3b,riziková histologie světlobuněčný fenotyp, G3 radioterapie do 45Gy + 3x5 Gy vag. Po 5. měsících relaps meta kostí ,bolesti zad,meta plic, nasazena chemo 5 x paclitaxel/ carboplatina, jaká je prognoza děkuji Vám
Dana
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Individuální prognoza se z těchto údajů nedá určit. V tom se musíte poradit s jejím onkologem, ale obecně se dá říci, že diseminované onemocnění se nedá kompletně vyléčit. Chemoterapie však může významně prodloužit kvalitní život, v řádu i let.
gyneokologické nádory
Dobrý den p. profesore, ptala jsem se na ono PET-CT u C53 ve stadiu T1b1, No, Mo. Kolik let mám ročně absolvovat PET-CT? Jsem úplně v pohodě, nemám žádné potíže, doufám, že spadnu do skupiny vyléčených. Děkuji, Blanka
Blanka
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Stačí jednou ročně prvních 5 let, pak v případě vyléčení jen občas, dle klinického stavu.
gyneokologické nádory
Dobrý den p.profesore, loni v srpnu (2011) mi sdělil, že mám rakovinu děl.čípku. Dle histologie jde nízce diferencovaný invazivní adenokarcinom o vel 2,5x1,5x0,7cm. Nádor je s regresivními a nekrotickými změnami, bez angioinvazivity. Horizontální šíření je 0,7cm. Provedena byla radikální hysterektomie sec W-Meigs II. typu. Odebrána děloha, vejcovody, vaječníky, adnexa a 23 LU. Závěr z patologie: C53, G3, pT1b1, pN-0, pM -0, V-0. Chtěla bych v létě, tedy po roce absolvovat PET-CT pro svůj klid, že je vše OK. Doporučil byste mi toto vyšetření? Děkuji za vaši odpověď, Blanka.
Blanka
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Určitě ano a to každý rok.
gyneokologické nádory
Dobrý den pane profesore, jsem po re-konizaci děložního čípku. Výsledky jsou teď v pořádku. před dvěma lety jsem porodila a po porodu mi byla zjištěna i hyper-funce štítné žlázy.Pak ty konizace. Zajímalo by mě, jestli s dalším těhotenstvím (kdyby se zdařilo), by bylo riziko aby se v těhotenství nebo po porodu znovu něco rozjelo. Těhotenství je jiný stav! Re-konizace se dělala kvůli nesplněnému reprodukčnímu plánu, jinak by vyndali dělohu. Ale teď přemýšlím aby vše bylo v pořádku, kdyby jsme se rozhodli o další miminko. Předem děkuji za odpověd s pozdravem Hazemová (hazemova.petra@email.cz)
petra hazemová
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Těhotenství jistě zatěžuje celý organismus, ale je to zcela fyziologický stav, proto z hlediska rakoviny čípku by nemělo být problémem. POkud se týká funkce štítné žlázy, tak ta jistě musí být v průběhu těhotenství pečlivě kontrolována.
gyneokologické nádory
Dobrý den. Maminka se léčí s rakovinou vaječníků, mnohačetné metastáze v játrech. Diagnoza byla stanovená až ve IV. stadiu díky bolestem jater. Zajímalo by mě, jak dlouho může trvat než nádor metastazuje? Vím, že to bude individuální, ale alespoň zhruba. Maminka před tím absolvovala pravidelné preventivní prohlídky u gynekologa, který na nic podezřelého nepřišel. Děkuji za odpověď a přeji mnoho úspěchů nejen v pracovním životě!
klára
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Rakovina vaječníku se obyčejně zjistí pozdě, protože ani pravidelné gynekologické prohlídky nemají šanci ji včas zjistit - bohužel. Metastázy nevzniknou hned, ale obecně tak do 6-12 měsíců, pokud se onemocnění neléčí. V případě náhodně zjištěné rakoviny vaječníku včas je to však onemocnění vyléčitelné.
gyneokologické nádory
Dobrý den. Maminka se léčí s rakovinou vaječníků. V současné době ji akutně trápí především problémy se zažíváním, zácpa. Jak je jí možné pomoci, kromě úpravy jídelníčku? Trpí nechutenstvím, odmítá např. lněné semínko. Pomohly by nějaké doplňky stravy? Děkuji za odpověď.
klára
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Určitě je celá řada možností, jak upravit stravu anebo zjistit proč je přítomna zácpa. Může to být celá řada příčin, proto je nutné se o tom zmínit svému onkologovi.
gyneokologické nádory
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na prognozu pro mou maminku. V září diagnostikována rakovina vaječníků s mnohačetnými metastázemi do jater. Nasazena chemoterapie. V lednu provedena rozsáhlá operace, odebrání vaječníků, vejcovodů, dělohy, několika uzlin. Jaterní metastáze v progresi. Diagnoza:pT3N1M1.Nyní nasazena AT chemoterapie, poté snad léčba RFA. Chtěla jsem se zeptat, zda existují případy úplného vyléčení a jak by ještě šlo léčbě nějak napomoci. Děkuji za odpověď.
klára
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Bohužel, medicína neumí takové rozsáhlé onemocnění v onkologii vyléčit. Dokáže však významně prodloužit délku života pomocí chemoterapie.
gyneokologické nádory
Dobrý den,sestra je 2 měsíce po operaci.Dg.zní:Adenoca ovarii pT3cpN1M1 FIGO IV-ascites,adheze,meta peritonea,nyní dochází na CHMT kde dostává paclitaxel a carboplatina,má dostat 6 dávek.Můžete mi prosím říct jak na tom je a jestli má vyřadit nějaké jídla z jídelníčku.Moc děkuji předem za odpověď.
Rene
Skalpel, lékař, ilustrační foto
Metastatické onemocnění je závažná diagnóza. Neumíme takové onemocnění vyléčit, ale dokážeme pacientce výrazně prodloužit život podávanou chemoterapií. Změna jídelníčku nemá na prognózu žádný vliv. Všeho s mírou. Nepřehánět změnu jídelníčku na makrobiotickou či jinou dietu. Zlatá střední cesta v jídle by měla být celoživotní zásadou.