Otužování v ledové vodě je hit. Kdy s ním začít a na co si dát pozor

Fotky otužilců vévodí v poslední době jak médiím, tak sociálním sítím. Také máte pocit, že se otužuje poslední dobou úplně každý? Spousta lidí vsadila na nejjednodušší možnost, jak posílit svoji imunitu i psychiku v této nelehké době. Zkuste to také.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Tělo se dokáže před nemocí ubránit nebo ji alespoň protrpět s co nejmírnějším průběhem, jen když je silné a připravené. Kromě užívání vitaminových doplňků a sportu ho můžete podpořit také otužováním.

Nic ale není černobílé, a tak je dobré znát klady i zápory této metody. Pro hraje fakt, že kromě odhodlání vstoupit do ledové vody a otužovat se, to nic nestojí. Otužování ovšem není jen plavání v zamrzlém rybníku. 

Mělo by se stát součástí života každého, kdo chce udělat něco pro své zdraví. Působí proti nemocem z nachlazení, ale také proti alergiím, vředové chorobě, hypertenzi a některým nervovým chorobám či psychickým poruchám.

Rychlejší boj s nákazou

Je také dobré mít na mysli, že otužování má sice nesporné výhody pro naše zdraví, ale rozhodně nedokáže zabránit tomu, abyste někdy onemocněli. Faktem přesto je, že otužilí lidé trpí nemocemi méně než ti, kteří se pravidelně neotužují.

Wim Hofova metoda

Ti, kteří ji praktikují, si ji vychvalují pro její jednoduchost a funkčnost. Díky ní se mnozí naučili ovládat svou mysl, čímž v samotném důsledku vědomě ovlivňují imunitní systém.

 Wim Hofova metoda je založena na třech základních pilířích – terapii chladem, dýchání a závazku. V rámci terapie chladem se v těle snižují záněty a postupně se ztrácí tělesný tuk. To vše usnadňuje zesílení imunitního systému, vede k urovnání správné hladiny hormonů, zlepšuje se kvalita spánku a produkce endorfinu.

Dýchání podle Wim Hofovy metody zvyšuje energii, snižuje hladinu stresu a zlepšuje imunitní systém. Vědomé dýchání vyžaduje trpělivost a odhodlání, abychom jej správně prováděli. Musíte zvládnout své tělo, naslouchat mu a následně i zvládnout svou mysl.

Okolní bakterie a viry na otužilce obvykle nemají tak velký účinek. A pokud dojde k onemocnění, průběh nemoci je u nich mírnější a nemoc také často rychleji odezní.

Lék na deprese i na angínu

Proč udělat z chladu svého věrného partnera? Naučíte se efektivně zvládat každodenní stres, filtrovat potlačované emoce, zlepší se vaše fyzička, posílí se pevná vůle, sníží se náladovost, zmírní se případná deprese. 

Otužování charakterizuje širší spektrum účinků na zdraví, a to i díky endorfinům (hormonům štěstí) a adrenalinu, které jsou při něm vyplavovány do těla.

„Tento proces je dobrým bojovníkem proti bolestem zad, vysokému krevnímu tlaku či alergiím. Vedle toho, že slouží jako dobrá forma prevence proti nachlazení, chřipce a angíně, působí otužování pozitivně i na lidskou psychiku,“ upozorňuje David Buchta, zastánce zdravého životního stylu praktikující otužování.

Jděte na to pomalu

Napadlo vás rovnou skočit do promrzlé řeky či přehrady? Tak to by byla velká chyba. Tělo musíte na chlad pomalu navyknout. Než si zaplavete v promrzlé řece, bude to opravdu chvíli trvat. Nejlepším začátkem může být omývání se vlažným hadrem či žínkou.

Pokud byste se hned postavili pod ledový proud vody, mohli byste velmi lehce prochladnout a onemocnět. Tělo je potřeba na chlad připravit.

Slavné osobnosti propadly otužování, chtějí být fit a zdravé

Do sněhu naboso

Dalším zajímavým způsobem otužování je chození či běhání naboso. Zpočátku to nemusí být vůbec příjemné, ale postupným tréninkem se to dá zvládnout. 

Není vůbec špatné se v zimě zout a projít se po pořádné vrstvě sněhu. Ale je to vůbec možné? Lidské tělo na tento chlad reaguje a snaží se pokrýt tepelné ztráty. Bez tréninku nezůstávejte ve sněhu moc dlouho. 

Ve sněhu bude tělo nejprve reagovat zvýšením krevního oběhu do prochlazených míst. Ale netrénované tělo po chvíli bude situaci řešit naopak snížením krevního oběhu do chladných míst a může lehce dojít k prochladnutí či omrzlinám. Zkrátka a dobře, také při otužování platí, že všeho s mírou.

Anketa: Co je opravdu důležité při otužování?

MUDr. Rodion Schwarz, praktický lékař pro dospělé z Přílepské ordinace: „Je nutné vzít v potaz, že to má být hlavně pozvolné. Aby otužování bylo opravdu otužování, je důležitá pravidelnost. Jednou až dvakrát týdně by mělo bohatě stačit. Ideální je tělo připravovat na adaptaci ke klimatickým podmínkám již v létě a chodit plavat pravidelně už od teplých měsíců a chladnoucí vodou se proplavat až do zimy. Další variantou, ve které hraje hlavní roli voda, je domácí studená sprcha. Ideálně dopřát si ji po ránu 1–2 minuty. Sprcha má tu výhodu, že se můžete otužovat i v létě, kdy jsou rybníky příliš teplé nebo plné sinic. Voda v trubkách má přibližně 10 °C.”

David Buchta, www.primulus.cz: „Otužování je dlouhodobý proces, ale po poctivém dodržování na sobě první pozitivní účinky poznáte již po měsíci. U otužování platí jediné heslo – vytrvalost. K otužování nepotřebujete nic speciálního. Vystačíte si s obyčejnou domácí sprchou.“

Stanislav Petříček, zakladatel www.bistrawveg.cz: „Imunita se krásně buduje také otužováním ve studené sprše. Žádné kolísání, studená sprcha 2–3 krát denně. Jednou týdně krátké koupání v libereckém lesním koupališti. V tom se cítím v pohodě. Imunita se sama neudělá. Když do přírody, tak do přírody.“

Autor:
  • Nejčtenější

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

5. května 2024

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku...

Beru to jako svůj úkol. Simona Postlerová o synově nemoci i smrti manžela

21. května 2021,  aktualizováno  5.5 15:48

Premium Herečka, žádaná dabérka a žena s podmanivým hlasem Simona Postlerová pocházela z herecké rodiny. Po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nenuťte děti do turistiky, takový pohyb jim není přirozený, kárá ortoped rodiče

3. května 2024

Premium Chůze je nejzdravější pohyb pro lidské tělo, říká ortoped Martin Stárek. Běžná turistika podle něj...

OBRAZEM: Nespoutaná Bella Thorne, která odhaluje dokonalé křivky

9. května 2024  10:32

Herečka Bella Thorne začínala jako nevinná dívka u Disneyho a dnes je z ní dračice, která už má i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zbavte se nafouklého břicha. Jednoduché triky, které vám pomohou

5. května 2024

Pocit nafouklého břicha trápí skoro čtvrtinu populace, u některých jde dokonce o pravidelný a...

OBRAZEM: Čeští herci, kteří se objevili v hollywoodských filmech

11. května 2024  12:01

Které hvězdy z Česka to „dotáhly“ až do zahraničních filmových a seriálových trháků? To zjistíte v...

Jak na potíže se špatným zažíváním. Pozor na stres i nepravidelnou stravu

11. května 2024

Zažívacích potíží existuje celá řada. Patří mezi ně například bolest žaludku, zvracení, nadýmání,...

OBRAZEM: Celebrity, které si potrpí na výstřednost

11. května 2024

Výstřední oblečení, výrazný make-up a hlavně hodně vysoké sebevědomí. To vše mají celebrity, které...

OBRAZEM: Krásné missky, které se vydaly jiným směrem, než je modeling

10. května 2024  12:36

Bodovaly v soutěži krásy, pak se věnovaly modelingu a mluvilo o nich celé Česko. Řeč je o kráskách,...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...