Po tréninku „chladivku“ aneb kdy používat které masážní emulze

aktualizováno 
Mnozí sportovci považují hřejivky a chladivky za standardní součást své výbavy stejně jako třeba běžecké boty. Ať už patříte mezi ně, nebo si ke sportovní kosmetice stále hledáte cestu, přečtěte si, jak tyto přípravky vlastně fungují a kdy je ideální čas pro jejich aplikaci.

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Na trhu je nepřeberné množství sportovních krémů, které slibují chladivý či hřejivý efekt pro zajištění maximální regenerace. Fyzioterapeut Jakub Veškrna však vysvětluje, že regenerační efekt, tedy prokrvení svalové tkáně, poskytuje spíše než samotné krémy jejich aplikace. „Tyto přípravky obsahují látky, které reagují na kůži i v podkoží a vyvolávají změny prokrvení v této oblasti. Na základě těchto změn pak vnímáme teplo nebo chlad. Tento efekt se týká primárně kůže a podkoží, ale dochází i k ovlivnění svalové tkáně mechanickým vlivem při aplikaci krému,“ říká.

Přihlaste se na závody do Zoo Brno

Pro již tradiční běžecký závod jsme nachystali novou, ještě krásnější trať vedoucí zoo, loukami s výhledy i lesem. Osm kilometrů se na vás těší 15. září 2018.

Traca Craft RUNGO běhu brněnskou zoo pro rok 2018

Chladivé i hřejivé přípravky můžete koupit v nejrůznějších formách, od klasických krémů přes emulze až po olejíčky. Ve většině případů je jejich tepelný efekt způsoben obsahem výtažků z rostlin, takzvaných silic. Ty jsou rostlinami vytvářeny pro ochranu před býložravci. Silice jako například kapsicin a skořice vyvolávají pocit tepla, naopak máta nebo eucalyptus působí chladivě.

V horku vsaďte na chladivé krémy

Chladivé přípravky na kůži příjemně studí a tento pocit mnohdy přetrvává i po osprchování. Jelikož mají podpořit regeneraci a osvěžit, jejich nanášení je ideální především po tréninku. „Přípravky obsahující například kafrové látky, které vyvolávají pocit chladu, mohou pozitivně ovlivnit stav po zátěži, protože působí analgeticky. Obzvláště příjemné mohou být teď v teplém počasí,“ říká Jakub Veškrna.

V zimě zkuste hřejivku

V zimních měsících naopak nacházejí své široké uplatnění hřejivé krémy. Právě v tomto období může dojít k prochladnutí některých částí těla. Velmi náchylná je například oblast achillovek, která může nepříjemně bolet. První pomocí v těchto případech mohou být právě hřejivé emulze. Stačí nanést na postiženou oblast vrstvu hřejivého přípravku a přiložit igelitový sáček, který zajistíte obinadlem. Zábal by měl působit alespoň 20 až 30 minut.

Nanášení hřejivých krémů si řada běžců oblíbila v zimních měsících také před tréninkem, jako přípravu svalstva na zvýšený výkon. Hřejivky mohou navíc sloužit jako prevence svalových křečí způsobených chladem. Fyzioterapeut Jakub Veškrna však připomíná, že své opodstatnění má tento druh přípravků i po zátěži. „Pocit tepla po nanesení krémů souvisí s určitým relaxačním vlivem, pocitem uvolnění a prohřátí, a proto je jejich nanášení vhodné také pro regeneraci a relaxaci organismu po zátěži. Jejich aplikaci bych doporučil zejména v chladnějším počasí, protože navozují příjemný pocit tepla,“ radí.

Jde to i jinak

Pokud nejste příznivcem krémů, chladivý nebo hřejivý efekt můžete vytvořit i jinak. Nejjednodušším způsobem jsou bezesporu chladné koupele. Napusťte si vanu studenou vodou a ponořte do ní jen nohy, nejlépe na šest až deset minut. Studený podnět sám o sobě způsobuje snížení prokrvení. Avšak po ukončení koupele se tělo tento deficit snaží dohnat, a to právě tím, že prokrvení zvýší. To způsobuje odvod zplodin z metabolismu, které vznikají při zátěži. Dobré prokrvení má za následek prokysličení, tím i dostatečnou regeneraci tkáně.

Podobný efekt má také teplá voda. Důležité však je, aby nebyla příliš horká. Nohy je optimální namáčet ve vodě o teplotě asi 38 stupňů, a to po dobu 30 minut. „Nosiči tepla mohou být také například různé polštářky nahřáté v mikrovlnné troubě. Chladové podněty můžeme získat ledováním nebo například chladivými kompresními návleky,“ jmenuje další alternativy Jakub Veškrna.

Ať už jste se rozhodli k urychlení regenerace použít chladivé či hřejivé krémy, nebo jiný prostředek, vždy mějte na paměti, že se jedná jen o doplněk, nikoliv plnohodnotnou náhradou odpočinku. Dobře zregenerované tělo je méně náchylné na zranění, díky čemuž můžete stále více posouvat hranice své výkonnosti.

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Advantage Consulting, s.r.o.
SVÁŘEČSKÝ DOZOR VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 45 000 - 70 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz