Pět věcí, jimiž můžete zlepšit přesnost GPS

Stalo se vám někdy, že vám GPS „ulítla“ a v některém místě vašeho výběhu naměřila trasu, kudy jste rozhodně neběželi? Nebo jste naměřili jinou vzdálenost než ostatní běžci, přestože jste běželi stejnou trasu? Přečtěte si, co vše má vliv na přesnost GPS a co udělat pro její zlepšení.

Mapa kdykoliv dostupná na zápěstí. | foto: Filip Marvan, Rungo.cz

GPS je dnes již zcela neodmyslitelnou součástí sportovních hodinek a sporttesterů. Díky relativně přesnému sledování vaší polohy totiž můžete získat velmi cenná data nejen pro evidenci tréninkového deníku (díky kterému se pak můžete předhánět a motivovat s přáteli třeba i v naší RUNGO výzvě), ale především získáte aktuální informace o svém tempu a uběhnuté vzdálenosti. GPS má navíc dnes již prakticky každý mobilní telefon, proto není důvod ji spolu s některou z hromady běžeckých aplikací nevyužít.

Chceš lámat jen své rekordy?

Absolvuj závod, kde vítězem je každý, kdo se zúčastní a doběhne. Kde v cíli bude čekat medaile pro každého a tvůj pocit z odběhlého závodu s tebou budou sdílet stejní běžečtí nadšenci, jako jsi ty. Bohaté občerstvení v cíli a tričko s běžeckou tématikou jsou samozřejmostí. Nejbližší závod s volnou kapacitou se koná v Ostravě. Jsou tu ale i další města!

Jak to vlastně funguje

GPS (Global Position System) je družicový polohový systém provozovaný americkým ministerstvem obrany. Jeho nejdůležitější součástí jsou družice obíhající na oběžné dráze Země, které neustále vysílají informace o své aktuální poloze a čase (z přesných atomových hodin, které každá z družic nese) pomocí radiových vln na Zemi. V současné době je aktivních 31 GPS družic, přičemž minimální počet potřebný k fungování systému po celé zeměkouli je 24.

Celý výpočet je ve skutečnosti velmi složitý, neboť je potřeba brát v úvahu různé korekce, které GPS využívá k dalšímu zpřesňování, ale pro pochopení si dovolme určitá zjednodušení.

Abyste byli schopni určit svou polohu, potřebujete GPS přijímač, který zachytí onen radiový signál vysílaný z družic a dokáže ho zpracovat. Abyste mohli polohu spočítat, potřebujete signál alespoň ze čtyř družic současně. Na základě doby letu signálu od družice k přístroji ve vaší ruce lze určit, jak daleko se od každé z družic přijímač nachází, a díky tomu vypočítat přesnou polohu. Signál ze čtyř družic je potřeba proto, že přijímač v podstatě neustále počítá (minimálně) čtyři rovnice o čtyřech neznámých - zeměpisná šířka, délka, výška a čas. Čas se bere také jako neznámá, neboť na přesný čas vašeho mobilního telefonu nebo sporttesteru se opravdu nelze spolehnout (při výpočtech hrají roli nanosekundy).

Jak můžeme ovlivnit přesnost

1 Výhled na oblohu

Čím více družic náš GPS přijímač na obloze uvidí (a dokáže zachytit jejich signál), tím přesněji bude naše poloha určena. Družice se nachází zhruba 20 tisíc kilometrů nad zemských povrchem, proto není signál dopadající na Zemi nijak silný. Důležité tedy je umožnit přijímači co nejlepší „výhled“ na oblohu.

Vliv má materiál kapsy, ve které máte telefon, nebo jak hluboko v batohu se nachází. Roli hrají zarostlé koruny stromů nad hlavou, jaké mají listy nebo zda je právě po dešti a listí je plné vody (voda obecně šíření signálu komplikuje). Situaci zhoršuje i vysoká zástavba budov, která omezuje výhled na oblohu.

2 Dostatek času před startem

Jakmile zapnete GPS, začne vyhledávat družice na obloze a zpracovávat radiové signály z nich přijaté. V první fázi stahuje GPS spoustu dalších informací, například „zdravotní“ stav družic či data o jejich poloze. Tato data se stahují nejen před samotným „fixem“, ale třeba i několik minut po zahájení aktivity na pozadí, kdy již GPS čip měří vaši polohu. V této době je čip více zaneprázdněný, a pokud budete mít krátce po startu problém s kvalitou signálu (například vběhnete do hustého lesa), může to mít opět určitý vliv na přesnost.

Z tohoto důvodu doporučujeme pouštět GPS třeba už tehdy, když se rozcvičujete a dopřáváte si běžeckou abecedu, nebo naprázdno třeba 30 minut před důležitým závodem, aby se alespoň některá data z družic aktualizovala s předstihem. Poté, co se GPS chytne, ji můžete uspat/vypnout a znovu zapnout až před startem závodu. Uvidíte, že nyní se chytne mnohem rychleji.

3 Frekvence měření

Některé sporttestery umožňují nastavit frekvenci, s jakou ukládají data o vaší poloze v průběhu měření. Čím kratší frekvence bude, tím přesnější bude záznam. Běžně mobilní aplikace či sporttestery ukládají polohu každou vteřinu. V rámci šetření baterky ale někdy aplikace či sporttestery umožňují i ukládání v delších intervalech (například jednou za 10 vteřin i déle), což může mít na přesnost záznamu negativní vliv. Nezapomeňte si tedy zkontrolovat nastavení.

4 Další způsoby určování polohy

GPS není jediným systémem pro určování polohy. Některé sporttestery a mobilní telefony dokážou pracovat také s ruským systémem GLONASS, který funguje na podobném principu jako GPS. Zařízení mnohdy zvládají údaje o poloze z obou systémů i kombinovat. Záleží ovšem na implementaci. Uvádí se, že ruský GLONASS má vzhledem k oběžným drahám družic, lepší pokrytí v severní části Země. GPS ale dosahuje o něco lepší přesnost.

Například někteří uživatelé sporttesterů Garmin hlásí, že vypnutím GLONASS (provádí se v nastavení) se v některých modelech sporttesterů a verzích firmwaru zbavili problémů s nepřesným záznamem svých výběhů. Výrobci ale většinou slibují díky kombinaci obou systémů spíše zlepšení přesnosti.

Pokud nejste spokojeni s přesností svého záznamu, zkuste experimentovat s nastavením obou systémů. U mobilních telefonů ale možnost konfigurace většinou chybí, neboť se jedná o pevně nastavenou vlastnost firmwaru.

5 Aktualizujte

V neposlední řadě má vliv na přesnost také samotný GPS přijímač. Existuje mnoho výrobců GPS čipů, které se starají o příjem a zpracování GPS signálu. I když oproti minulosti dnes na vyloženě špatný GPS čip narazíte stále méně často, velký vliv hraje i software (firmware), který výrobce do přístroje nahrál. Kvalitnější sporttestery nabízí možnost aktualizací firmwaru, které často opravují chyby nebo zlepšují kvalitu záznamu. Pokud takový sporttester máte, nezapomeňte ho pravidelně aktualizovat.

Podobná situace je i u mobilních telefonů, kde sice mají aplikace jen omezené možnosti (neboť pouze přebírají již vypočítaná data o poloze z GPS čipu a jeho firmwaru), přesto mají možnost odfiltrovat zjevně vadná data nebo upravit frekvenci záznamu. Pokud nejste se záznamem z mobilního telefonu spokojení, zkuste jinou aplikaci. Mezi ty osvědčené patří Endomondo, Strava, Runtastic nebo Sports Tracker.

Co neovlivníme

Na přesnost GPS má vliv mnoho faktorů a některé z nich ovlivnit nedokážeme. Pár příkladů za všechny. Přestože lze oběžnou dráhu družic poměrně přesně matematicky popsat (a i díky tomu zná každá družice svou polohu), vlivem kolísání gravitačních sil Země, Měsíce i Slunce se oběžné dráhy družic přeci jen mírně mění. Tento efekt může ve výsledku způsobit až dvoumetrovou chybu při výpočtu polohy.

Další nepřesnosti způsobují měnící se podmínky v atmosféře, tedy meteorologické vlivy, roční období, vlhkost, tlak, teplota a další, kvůli nimž se radiový signál šíří pokaždé trochu jinak. Pokud se při nevhodných podmínkách tyto vlivy nasčítají, mohou způsobit chybu i více než čtyři metry.

Autor:
  • Nejčtenější

Žena strávila v tetovacím studiu 300 hodin, aby se zcela změnila

15. května 2024

Bethany Moore z Velké Británie uvedla, že se jako dítě nenáviděla. Neměla ráda své tělo a toužila...

Je to nevkusné a nemravné. Náhradní manželku pobouřily akty v obýváku

15. května 2024  21:50

V novém díle Výměny manželek sehrála hlavní roli temperamentní Nikol. Deset dní se snažila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva měsíce po operaci zemřel první pacient s transplantovanou prasečí ledvinou

12. května 2024  15:41

První příjemce ledviny z geneticky modifikovaného prasete zemřel necelé dva měsíce po...

OBRAZEM: Čeští herci, kteří se objevili v hollywoodských filmech

11. května 2024  12:01

Které hvězdy z Česka to „dotáhly“ až do zahraničních filmových a seriálových trháků? To zjistíte v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Leony: Odešla jsem od dětí kvůli lásce, teď mě odmítají

13. května 2024

Můj příběh se začal psát už před třiceti lety, krátce po „sametové revoluci“, kdy jsem se bláznivě...

Řešička, nebo velitelka? Sedm ženských vlastností, které jdou mužům na nervy

17. května 2024

Existuje celý soubor povahových rysů, které dokážou negativně ovlivnit mezilidské vztahy, zejména...

Cukrovku jsem nebrala vážně. Život jsem upravila až po kolapsu, říká Ludmila

17. května 2024

Před pěti lety mi zjistili cukrovku druhého typu. Zpočátku jsem svou diagnózu nebrala vážně....

FOTODUEL: Nejhezčí model letošního Met Gala vynesla Sydney Sweeney

16. května 2024

První květnové pondělí již tradičně patřilo galavečeru Met Gala. Celebrity se v noci z 6. na 7....

Chtěla vypadat jako Kardashianová, tak si žena dopomohla plastikami

16. května 2024  8:57

Claire Leesonová začala být posedlá vzhledem profesionální celebrity Kim Kardashianové poté, co...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...