Správný desetiminutový trénink zlepší vaši fyzičku stejně jako výběh

aktualizováno 
Krátký intervalový trénink dokáže při tréninku nahradit i 45 minut dlouhý výběh. Firma Oakley uvedla na trh unikátní brýle, s nimiž si můžete povídat jako s trenérem. A běžecký nadšenec sestříhal časosběrné video z výběhů, které dokazuje, že špatné počasí pro běh neexistuje. Máme pro vás další novinky ze světa běhání.

Správným intervalovým tréninkem můžete nahradit i delší výběh | foto: archiv Radka GrohaRungo.cz

Desetiminutový trénink může mít stejný efekt jako delší běh

Spousta lidí si stěžuje, že se nemůže věnovat sportu kvůli nedostatku času. Nová kanadská studie však ukazuje, že pokud se svou kondicí chcete něco dělat, stačí vám na to i 10 minut.

Autoři studie si vzali k ruce 25 lidí, kteří byli rozděleni do tří skupin. Tréninkový plán první skupiny se skládal z pětyčtyřicetiminutové aerobní aktivity formou cyklistického trenažéru, ve které (po zahřátí) cvičili na hranici 70 procent maximální tepové frekvence. To byla, dejme tomu, alternativa ke svižnějšímu zhruba osmikilometrovému výběhu. Pravidelný trénink druhé skupiny se vešel do deseti minut a skládal se z dvacetivteřinových sprintů prokládaných dvouminutovými výklusy. Třetí skupina měla kontrolní funkci.

Poslední místa

Máte poslední šanci přihlásit se na první ročník Craft RUNGO divokého běhu Šárkou pořádaného redakcí. Běží se již 22. října a zbývají doslova poslední místa. Více najdete zde.

Vybraní účastníci testu trénovali podle těchto tréninkových plánů třikrát týdně po dobu 12 týdnů. Výsledek testu ukázal, že obě skupiny dosáhly prakticky totožného zlepšení fyzické kondice a stejně pozitivní byl i vliv na jejich kardiovaskulární systém.

Až vám tedy příště bude chybět čas na výběh, zkuste místo něho zařadit alespoň krátký intervalový trénink.

Nové brýle Radar Pace od Oakley si s vámi budou povídat

Chytré funkce se už nevyhýbají ani brýlím. Ve spolupráci s Intelem vytvořila společnost Oakley brýle, které jsou plné elektronických vychytávek a mají za cíl nahradit vašeho trenéra (nebo vám alespoň dělat společníka). Brýle jsou plné senzorů, obsahují akcelerometr, tlakoměr, vlhkoměr, gyroskop a senzor okolního osvětlení. Všechny tyto „smysly“ pomohou vyhodnotit váš běžecký styl a okolní podmínky a díky špuntům do uší, které jsou součástí brýlí, vás dokážou koučovat rovnou během samotné aktivity.

Asi nejzajímavější funkcí je, že s brýlemi můžete komunikovat pomocí hlasových příkazů. Čeština sice podporována není, ale pokud se naučíte pár anglických frází, můžete se během aktivity anglicky zeptat například „Jaké je moje tempo?“ nebo „Jakou mám tepovou frekvenci?“ a brýle vám odpoví.

Nové chytré brýle v podání Oakley.
Nové chytré brýle v podání Oakley.

Pro plné využití všech funkcí brýle spolupracují s mobilní aplikací v telefonu (iOS a Android), která má na starosti další vyhodnocování dat a úpravy tréninkového plánu podle toho, jak běháte. Kromě toho můžete brýle využít k poslechu hudby, vyřizování telefonátů (nechybí mikrofon) a nakonec také i k samotné ochraně očí. Brýle jsou vybaveny technologií „Prizm Lens“ od Oakley, která by měla poskytnout ostřejší obraz a úpravu podání barev na základě okolního prostředí.

Celé toto chytré zařízení váží pouze 56 gramů a jeho cena se u nás bude pohybovat kolem 12 tisíc korun.

Běžec sestříhal video ze svých výběhů po celý rok

Jeff Dougherty má rád nejen běhání, ale také natáčení videa. A tak po celý rok natáčel pomocí akční kamery připevněné na hlavě, jak běhá svou oblíbenou trať. Po roce pak sestříhal unikátní video, na kterém je vidět jeho oblíbený běžecký okruh, jako by ho probíhal ve všech ročních obdobích najednou.

Neodtrhnete od něj oči a zjistíte, že ať bylo počasí nebo podmínky jakékoliv, vždy ml běh svou atmosféru. A to jen potvrzuje, že špatné roční období nebo počasí pro běhání snad ani neexistuje.

Autor:

Nejčtenější

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jak správně používat parfém? Stačí tři střiky, ale na správné místo

Ilustrační snímek

„Parfém je neviditelný, ale nezbytný a nenahraditelný módní doplněk. Avizuje, že žena přichází, a připomíná, když už...

Další z rubriky

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Ilustrační snímek

Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při...

Bulharský dřep i mrtvý tah. Vyzkoušejte sedm cviků pro dokonalý zadeček

Ilustrační fotografie

Kdo to nestihl před létem, může ještě během několika týdnů vytvarovat své pozadí do požadovaného tvaru pomocí snadných...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz