Šest věcí, které oslabují váš imunitní systém. Pozor na očistné kúry

Nedostatek spánku, pracovní diář nacpaný k prasknutí, problémy ve vztazích – nejen tyto známé faktory negativně ovlivňují funkci imunitního systému.

Očistné hubnoucí kúry mohou oslabit vaši imunitu (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Hlavním úkolem imunitního systému je chránit organismus před antigeny a patogeny – nebezpečnými cizorodým látkami, či pozměněnými buňkami vlastního těla (nádorové buňky).

Praktická lékařka Pavla Myslíková vysvětlila, že bez schopnosti chránit a bránit pořádek v našem těle bychom na tomto světě nepřežili. Imunita je jednoduše schopnost organismu odolávat vnitřním i vnějším negativním vlivům. Tento dokonale propracovaný systém je také schopen rozeznat, co je pro tělo přínosné a co mu škodí. Imunita si také ve většině případů útočníka, který již naše tělo jednou obléhal, pamatuje, a proto ho dokáže snadno zneškodnit.

„Oslabená imunita se projevuje únavou, ospalostí, neustálým pocitem‚ že na mě něco ́leze ́, často se opakující onemocnění, zimnice, nechutenství, následně se pak může objevit i špatné hojení ran, ekzém či kvasinkové infekce,“ uvedla doktorka Myslíková z Lékařského domu Praha 7.

Domácí lékař

Správná funkce imunitního systému je tedy pro náš organismus nezbytná. Je proto dobré vědět, které faktory mohou naši imunitu oslabovat, a pokud možno se jim tak vyhnout.

Některé léky proti bolesti

Doktorka Susan Blumová, autorka knihy „The Immune System Recovery Plan“ a zakladatelka a ředitelka Blum Center for Health tvrdí, že některé léky proti bolesti, jako jsou steroidní léčiva, ale také nesteroidní protizánětlivé léky (NSAIDs), mohou poškodit střevní výstelku a způsobit syndrom propustného střeva. Tímto způsobem se pak mohou dostat přes střevní stěnu do krevního oběhu bakterie, toxiny a nestrávené částečky potravy, což může snížit funkci imunitního systému.

Blumová však poznamenala, že příležitostné užívání léků tento problém nezpůsobuje. Potíže nastávají při chronickém užívání léků, kdy jedinec polyká prášky proti bolesti několikrát týdně a v pravidelných intervalech.

Antibiotika

Doktorka Shilpi Agarwalová z Kalifornie uvedla pro server prevention.com, že mezi další nepřátele našeho imunitního systému patří antibiotika. Zvýšené riziko pak hrozí podle ní ženám, které jsou náchylnější k infekci močových cest. Toto onemocnění se obvykle léčí právě pomocí antibiotik. Agarwalová upozornila, že ženy, které často trpí infekcí močových cest, užívají antibiotika i několikrát do měsíce a tím si mohou značně poškodit střevní výstelku.

Užívání těchto léků podle Agarwalové zbavuje střevo nejen špatných bakterií, ale i těch přátelských. Přátelské bakterie ve střevech chrání střevní výstelku, a pokud je antibiotika zničí, oslabí se náš imunitní systém. Agarwalová tedy doporučuje v případě zánětu močového měchýře a dalších infekcí hledat jiné možnosti léčby. V případě zánětu močových cest lékařka navrhuje zvýšit užívání vitaminu C nebo extraktu z brusinek, které okyselí moč a znesnadní přežití bakterií.

Nadměrné pití alkoholu

Podle doktorky Myslíkové střídmé pití (tj. sklenka vína, střiku, piva) prospívá jak tělesnému, tak i mentálnímu zdraví, oddaluje vznik cukrovky, ischemické choroby srdeční a udržuje paměť. Nadměrná konzumace alkoholu naopak vede k závažným nepříznivým účinkům, jako je cirhóza jaterní, záněty žaludku, slinivky břišní, zvyšuje krevní tlak, vede k neurologický obtížím - poškození nervů a zvýšeného rizika záchvatových onemocnění s křečemi.

„Zvyšuje se riziko oslabení imunity, narůstá výrazně počet onkologických onemocnění. A co je ještě nutno dodat, životní styl lidí, kteří nadužívají alkohol, je obvykle podstatně horší než u běžné populace a vede často k rizikovému chování - promiskuitě, užívání drog apod,“ varovala doktorka Myslíková.

Extrémní diety a očistné kúry

Pod pojmem očistná kúra si většina lidí představí něco, co prospívá našemu zdraví, nicméně někdy může být snaha o zdravé stravování kontraproduktivní.

Doktorka Agarwalová uvádí, že lidé, kteří dodržují nějakou extrémní nízkokalorickou dietu s velmi nízkým příjmem sacharidů, obvykle onemocní častěji. Lékařka věří, že příčinou je nedostatek vitaminů a minerálů jako zinek, selen a hořčík, které lze získat jen z vyvážené stravy. Riziko podle ní hrozí především u populárních diet jako Atkinsonova dieta nebo časté očistné džusové kúry.

Pokud je vaše strava vyvážená, sklenice očistného džusu podle Agarwalové rozhodně neublíží. Nebezpečné pro náš imunitní systém však může být neustálé popíjení očistných džusů ve snaze rychle zhubnout.

Časté služební cesty

Doktorka Agarwalová se ve své praxi setkává se ženami, které často kvůli práci cestují a poté si stěžují na chronické vyčerpání a oslabení imunitního systému. Podle Agarwalové je hlavní příčinou vystavení se mikrobům a škodlivinám v letadlech a hotelích, na které nejsou jejich těla zvyklá.

Další faktory jako nedostatek odpočinku a nepravidelné stravování mohou rovněž přispívat k oslabení imunitního systému. Agarwalová svým pacientům radí, aby se snažili dodržovat každodenní návyky i na pracovní cestě.

To znamená cvičit alespoň dvacet minut denně, zdravě se stravovat a přibalit si do příručního zavazadla svačinky, které podporují správnou funkci imunitního systému, jako jsou třeba mandarinky, ořechy, nebo i kvalitní hořká čokoláda, která je dobrým zdrojem hořčíku.

Osamělost

Mnohé studie ukazují, že chronická samota trvající mnoho měsíců nebo i let může významně rozhodit náš imunitní systém a zvýšit tak riziko různých onemocnění. Chronická samota je navíc rozšířenější, než si možná myslíte. Profesor Steve Cole z UCLA odhaduje, že 20 % Američanů pociťuje vytrvalý a vleklý pocit značného osamocení nebo izolace od ostatních.

Tipy, jak získat ze stravy dostatek vitaminů

Ilustrační snímek

Podle Cola chronická samota v podstatě mění biologii lidského imunitního systému a způsobuje zhoršení obrany proti virovým infekcím. I když se jedná o velmi komplexní problém, profesor Cole tvrdí, že praktiky na snížení stresu jako meditace a jóga mohou lidem pomoci smířit se se svými emočními stavy a cítit se pak jistější ve spojení s ostatními. Tyto praktiky mají také pozitivní dopad na funkci imunitního systému.

A jakými dalšími způsoby můžeme posilovat náš imunitní systém?

„O své tělo můžeme celoročně pečovat tak, že ho předem na útoky toxinů a bacilů dostatečně připravíme. Možná vám to bude znít jako klišé, ale stačí jen upravit životní styl, obrátit se s předstihem k přírodě, dodat tělu vitaminy, posilnit obranyschopnost organismu, cvičit nejen tělo, ale i mysl v lepším zvládání stresu, dopřávat si dostatek odpočinku a jednou za čas tělo pročistit,“ uvedla doktorka Myslíková s tím, že mezi tradiční tipy, jak posilovat obranyschopnost patří pravidelný pohyb, zdravé a vyvážené stravování, notná dávka vitaminů hlavně z ovoce, zeleniny a kvalitního masa, dobrý spánek a vyplatí se neopomínat ani pitný režim.

K tomu je ještě doporučováno přidat pravidelné otužování. Pro organismus nejsou ani vhodné přechody s velkými teplotními rozdíly, takže pozor na klimatizaci. A nakonec pomáhá (a možná i z té největší části) i dobrá nálada, dodala lékařka Pavla Myslíková.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na přehnanou hygienu. Kdy sprchování může škodit zdraví?

28. dubna 2024

Asi to zní zvláštně, ale i přehnaná hygiena může škodit zdraví. Časté intenzivní sprchování vám...

Žena začala rodit v autě, ačkoli lékaři porod vyloučili

2. května 2024  8:59

Chelsea z New Yorku začala rodit v šestatřicátém týdnu těhotenství v autě. Bylo to pro ni nečekané,...

Nuda v ložnici? Sedm zaručených tipů, jak oživit vášeň a skoncovat s rutinou

2. května 2024

Sex je v drtivé většině nezbytnou součástí dlouhodobého harmonického soužití. Jenže jak to tak...

Daniel trpí hemofilií. Nemoc mi víc dala, než vzala, říká

2. května 2024

Když jsem se jako miminko otáčel v postýlce a narážel do bočnic, začaly se mi dělat modřiny. Rodiče...

Mužské nápady se cení, ženské jako by neexistovaly. Je za tím „onpakování“

2. května 2024

Když žena začne mluvit před skupinou mužů, je několikrát vyšší pravděpodobnost, že bude přerušena....

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do zahraničí odešla...