Podzim je zkouška imunity. Jak ji zlepšit, radí bylinkář Valdemar Grešík

  1:25
Nestálé podzimní počasí je každoroční zatěžkávací zkouškou pro lidskou imunitu. „Jako prevence proti podzimnímu nachlazení je dobrá echinacea či rakytník,“ radí známý český bylinkář Valdemar Grešík. Přírodní medicíně se věnoval už jeho praděda, který na Slovensku sestavil unikátní herbář.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MAFRA

Jedna z posledních velkých českých bylinkářek Božena Kamenická, která léčila i mnohé slavné osobnosti, si prý ke konci života, v polovině devadesátých let dvacátého století, povzdechla: „Nechtěla bych léčit lidi v době, která přichází. Na nemoci, které se objevují, by už mé umění nestačilo.“

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Reagovala tak na překotný vývoj péče o zdraví během minulého století, kdy kořenářky postupně nahradili lékaři a rostlinné čaje nebo tinktury zastoupily moderní a účinnější léky. Standardní medicína je dnes na takové úrovni jako nikdy v historii, přesto stovky let zkušeností s bylinkami nelze zatracovat.

Léčivou sílu rostlin zná i významný český výrobce čajů, bylinných směsí a kapek Valdemar Grešík z Děčína. On a další bylinkáři mají nejvíc práce právě s příchodem podzimního marasmu a častých nachlazení. „Na období nemocí se určitě netěším, ale nepopírám, že zvýšený prodej všichni výrobci bylinných čajů uvítají,“ říká upřímně.

Však také Češi mnohdy nejprve sáhnou po nějakém tom čaji, než se s příznaky nachlazení či virózy vydají k lékaři.

Úleva pro průdušky i žaludek

Silou přírodních produktů se zabývá v jeho rodině už několikátá generace. Jeho pradědeček Viktor Greschik působil na Slovensku, kde sestavil rozsáhlý herbář o pětadvaceti tisících položkách.

Bylinky jsou pro organismus prospěšné jako prevence i ve chvíli, kdy už vás nějaký ten zdravotní problém začne trápit.

„Využít léčivé byliny jako první volbu lze například u lehčích forem nachlazení, žaludeční nevolnosti či nechutenství a také při podrážděném močovém ústrojí. Byliny rozhodně účinkují na kašel a zánět průdušek, dále na záněty močových cest a nejrůznější zažívací potíže od průjmových onemocnění po zácpu a také na problémy se žlučníkem a žaludkem,“ tvrdí Valdemar Grešík na základě své mnohaleté praxe.

Výběr u Čechů oblíbených bylin se podle něj po staletí v podstatě nemění. „Stálicemi jsou třeba černý bez, třezalka, šalvěj, heřmánek, řepík a kopřiva. Pokud by nepomáhaly, lidé by je přestali kupovat,“ vyjmenovává oblíbené bylinky určené především na lehčí problémy.

„Pokud bych měl doporučit něco jako prevenci před podzimním nachlazením, pak bych sáhl třeba pro echinaceu či rakytník. Vhodné jsou i hotové bylinné směsi na podporu imunity,“ vysvětluje s tím, že bylinky dobře pomáhají na chronické problémy, neboť mají minimální nebo žádné vedlejší účinky.

Některé rostliny mají ovšem v popisu svých účinků uvedeno, že jsou protirakovinné, což může leckoho zarazit. „V tom případě ale jde spíše o preventivní záležitost, rozvinuté nádorové onemocnění bohužel samotnými bylinami léčit nelze,“ zdůrazňuje Grešík, který bylinky doporučuje jako doplněk moderní medicíny.

Antibiotika doplní bylinky

Právě propojením moderní léčby a bylin se celý život zabývá vystudovaný lékař ze Slaného Jiří Landa. „Bylinky vnímám jako takzvanou podpůrnou léčbu. Třeba když při nachlazení dostanete od lékaře acylpyrin nebo antibiotika, doporučím k tomu popíjet bezinkový či heřmánkový čaj. V této kombinaci zjistíte, že se lépe vypotíte, lépe hojíte a nemoc rychleji ustoupí,“ vysvětluje, proč je zastáncem doplňkové fytoterapie, tedy léčby bylinami.

Bez chemie a levně

Povolejte k boji proti běžným neduhům bylinky

A co by Jiří Landa zvolil ve chvíli, kdy vás začne takzvaně škrábat v krku? „Šance, že škrábání odezní, může zvýšit užívání lichořeřišnice, šalvěje nebo islandského lišejníku. Záleží samozřejmě na intenzitě bolesti. Když už máte na mandlích čepy, jděte raději k lékaři, ať rozhodne, o jaké onemocnění jde a zda nasadit antibiotika,“ radí.

Jako prevenci před podzimními chorobami Jiří Landa doporučuje denně popíjet bezinku nebo heřmánek. „Můžete je i kombinovat a prokládat jitrocelem či lichořeřišnicí. Jednoduše proto, že tyto rostliny obsahují takzvané fytoncidy, tedy látky bránící množení mikroorganismů. Jde o taková rostlinná antibiotika,“ popisuje s tím, že z bylinek stačí uvařit čaj, tinktury už totiž mají účinek silnější.

Doplňkové využívání bylinek v moderní medicíně není šarlatánstvím. Však také lékař Landa, když má pacientům nějaké bylinky doporučit, vždy pečlivě studuje všechna vyšetření. Tedy diagnózu, propouštěcí zprávy z nemocnice, léky, které dotyčný bere, výsledky magnetické rezonance nebo CT, laboratorní vyšetření krve, moči, jaterní testy, alergie a podobně.

Na základě všech těchto poznatků může doporučit bylinky i při vážných onkologických onemocních, Crohnově chorobě nebo při onemocnění jater. „Třeba při podpůrné léčbě cirhózy se pracuje s 52 bylinami a je důležité správně zvolit i jejich poměr.“

Velmi dobře kombinovat moderní medicínu a bylinky umí podle něj italští lékaři, kteří mají fytoterapii jako postgraduální studium.

Rod Grešíků se bylinkami zabývá už několik generací. „Můj praděda byl světoznámý botanik a také léčil lidi. Otec po válce pracoval u tehdy známého léčitele Jana Mikoláška a já jsem jako kluk na chalupě sbíral byliny a těšil se, jak si jednou otevřu bylinnou lékárnu,“ vzpomíná Valdemar Grešík.

Právě jeho zmiňovaný praděd Viktor Greschik působil na Slovensku ve městě Levoča, kde sestavil herbář o pětadvaceti tisících položkách a je podle něho nazváno několik druhů hub. „Dodnes tam je jeho zahrada, kde pěstoval léčivé byliny. Bohužel je již zpustlá a jeho jméno připomíná jen pamětní deska na radnici a název jedné ulice,“ dodává pravnuk, který v Děčíně kandidoval i do zastupitelstva.

„Specifické bylinky pro politiky? Ty na tohle asi nezabírají. Spíš funguje nadhled a úsměv,“ podotýká.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Ufňukaní křehcí individualisté. Nefér nálepky si Sněhové vločky nezaslouží

26. dubna 2024

Jsou prý křehcí a ufňukaní, jakýkoli nesouhlas je rozhodí. Striktně zaměření na sebe a přesvědčení...

V pětašedesáti je žena fit jako nikdy předtím, vděčí za to kulturistice

26. dubna 2024  6:30

Marlene Flowersová začala s cvičením teprve před sedmi lety. Tehdy se potýkala s poruchou příjmu...

Jak se vyznáte v alergiích? Vyzkoušejte znalosti v kvízu a vyhrajte knihu

26. dubna 2024

Alergií trpí v České republice každý pátý člověk. I proto jsme se během dubna snažili v tématu...

Sexy korzet se špičatými košíčky. Před Madonnou ho oblékal plyšový medvídek

26. dubna 2024

Seriál Ačkoli byla doba upnutých šněrovaček dávno ta tam, jedním z nejslavnějších módních kousků 90. let...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...