Písečná protěž neboli smil. Bylinka, která léčí játra, žlučník i ledviny

  0:09aktualizováno  0:09
Smilu – nenápadné, drobné, žlutě kvetoucí rostlince, která vám ozdobí zahradu, přinese další chuť do kuchyně, a dokonce i léčí – se přezdívá písečná protěž. Smilů (Helichrysum) je mnoho druhů, které jsou si podobné vzhledem i účinky. Nejčastěji se využívají smil písečný a smil úzkolistý neboli italský.

Smil italský roste jako trvalka ve Středomoří, u nás se pěstuje jen jako letnička, naši zimu nepřežije. Smil písečný ano, dokonce se u nás vyskytuje i ve volné přírodě, ale jen vzácně. Když se s ním setkáte, tak ho netrhejte, je chráněný.

Fotogalerie

Zato na vlastní zahrádce si můžete smil písečný pěstovat a trhat podle libosti. Semena i sazenice koupíte v zahradnictví nebo vám je určitě rád přenechá soused či kamarád. 

Jak už druhový název rostliny napovídá, rostlina dává přednost písčité, spíše suché a kyselejší půdě, proto se jí také dobře daří i v blízkosti jehličnanů.

Smil kvete celé léto, od července do září. Pro léčebné účely se sbírají jeho jasně žluté květy, které se suší na přípravu čaje, tedy správně řečeno výluhu. 

Co všechno smil dokáže?

Smil se doporučuje hlavně při potížích s játry, žlučníkem a ledvinami, přispívá k detoxikaci, podporuje látkovou výměnu, pocení a produkci žluči a snižuje krevní tlak.

Co víte o smilu? Otestujte se

Smil písečný – sušená kvetoucí nať
Smil italský

Vlevo sušený smil písečný, vpravo smil italský

Dále pomáhá při zánětech dýchacích či močových cest, proti bakteriím, virům, ale i plísním či střevním parazitům.

Silice smilu mají také uklidňující účinky a zmírňují bolest, proto se z květů připravuje i olej. Ten se používá ke zklidňujícím a uvolňujícím masážím svalů, lze jím také potírat spánky při bolesti hlavy či nervozitě. Inhalování silic smilu uklidňuje a usnadňuje usínání. 

Na co všechno lze ještě smil využít?

Listy smilu úzkolistého se využívají hlavně v kuchyni, říká se jim také „italské maggi“, protože zvýrazňuje chuť polévek.

Jak smil italský, tak písečný můžete použít do marinád při grilování masa, dobře se hodí i k dalším středomořským kořením: k tymiánu, rozmarýnu, levanduli. Uplatní se ale i do orientálních pokrmů, dochutí rýži, brambory i těstoviny. 

  • Smil se velmi dobře suší, přičemž si zachovává pěkný vzhled i jasné barvy, takže se celé kvetoucí stonky uplatňují v suchých vazbách. Když si je dáte doma do vázy, nejenže vypadají pěkně, ale zároveň odpuzují hmyz a pročišťují vzduch. 

Sušené květy a listy smilu můžete také zašít do polštářku, který vám v posteli pomůže k lepšímu spánku. A pokud takový polštářek vložíte do skříně, odradí moly šatní.

Autoři:
  • Nejčtenější

Inspirujte se u mravenců. Dělejte jen to podstatné a hodně odpočívejte

Většina z nás považuje mravence za otravný hmyz, přitom mají řadu vlastností, ze kterých bychom si měli vzít příklad....

Fascinující trávy udělají vaši zahradu krásnou i na podzim a v zimě

Jejich nádherná květenství a elegantní pohyby stébel ve větru nás mnohdy doslova okouzlí. Už to je důvod, proč se...

Británie má plán na radikální snížení emisí uhlíku. Použije k tomu přírodu

Britská Labouristická strana představila svůj nový nápad, do roku 2030 bych chtěla 25 procent území Spojeného...

Couvající pštros a zvracející moucha. Poznejte netušená tajemství zvířat

Už jste viděli pštrosa couvat? Tak to jste asi spali a něco se vám zdálo, protože to tato zvířata neumějí. A víte, že...

Premium

Na pruhované krávy sedá o polovinu méně hmyzu, nápad vzešel od zeber

Vědci se dlouho pokoušeli zjistit, proč mají zebry pruhy. Podle posledních zjištění je to proto, že méně přitahují...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Vyberte si popínavky, které vám díky opoře vytvoří kvetoucí vodopády

Pnou či ovíjejí se vzhůru a snadno promění nevzhlednou zeď či starý plot v zelenou záclonu nebo vodopád květů. Některé...

Chaloupku v podhůří doplnili zahradou se spoustou místa pro bonsaje

Každá zahrada má svůj příběh, nikdy není hotová a pořád se mění. Platí to i pro zahradu pana Františka a jeho ženy,...

Devět tipů, jak na zahradě zatočit bez chemie s chorobami a škůdci

Proti chorobám a škůdcům můžete použít i prostředky, které jsou šetrné vůči přírodě. Čím dál více majitelů zahrad chce...

Hlídejte si čas zazimování exotických rostlin a přeneste je včas domů

Pomalu bude načase přenést do zimoviště exotické rostliny v nádobách. Budete-li se řídit následujícími radami magazínu...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz