30 dní hubnutí s OnaDnes.cz: Bez pohybu to nejde, zlepší trávení i figuru

  • 15
Máme tu třetí den vašeho snažení a jak jste se již dozvěděli, základem úspěchu při hubnutí je hlavně úprava jídelníčku. Ale ani bez pohybu to nejde. Proč a jaký zvolit, vám poradíme v dalším dílu seriálu 30 dní hubnutí s OnaDnes.cz.
Ilustrační snímek

Není zrovna snadné určit, jaký si při hubnutí a přechodu na zdravý životní styl zvolit pohyb. Záleží totiž na mnoha faktorech - především na věku, sportovní minulosti, případných zdravotních omezeních a také na tom, co vás baví.

Někdo má rád skupinové lekce, aerobikové sestavy, taneční sporty, jiný zase pomalé kontrolované lekce typu jógy nebo posilování. Někdo raději ve fitku a jiný venku. Zkuste si co nejvíce různých sportů, ať sami zjistíte, co pro vás bude to pravé.

Společná pro všechny je skutečnost, že pohyb by měl být součástí každého dne. Je to naše přirozená potřeba, aby všechny tělesné procesy probíhaly správně. Například pohyb lymfy je přímo závislý na tělesném pohybu, ale i trávení a peristaltika (pohyby střev) nebo vylučování některých hormonů jsou do značné míry ovlivněny pohybem těla. 

To znamená, že pokud máte sedavé zaměstnání a celý den strávíte v tělesné nečinnosti, je naprosto nezbytné zařadit sport každý den.

Rozdíly jsou pak především v intenzitě, druhu a objemu tréninků. Pro nejlepší a nejrychlejší výsledky je vhodné zařazovat různé aktivity. Tedy vyhnout se častému mýtu, že zhubnete pouze při nižších tepových frekvencích a zařazovat činnosti, které pokryjí celou škálu intenzit.

Nejúčinnější je intervalový trénink, kdy se střídají úseky s maximální intenzitou s úseky v nižších tepovkách. Příkladem může být kruhový trénink nebo takzvaný indiánský běh, kdy se střídá běh a chůze. Takovýto trénink je vhodný alespoň třikrát týdně.

Dále zařazujte dlouhodobé aktivity s nízkou aerobní zátěží, kdy budete spalovat čistě jen tukové zásoby. Je ale zásadní, aby taková aktivita trvala několik hodin v kuse. Tedy například celodenní výlet na kole nebo pěšky.

A do třetice se hodí i tréninky vysokointenzivní, kdy vaše tepová frekvence je většinu času na maximu. Jsou to například lekce tabaty, hiit, alpiningu a podobně. Takové sporty vám dokážou na dva až tři dny zrychlit bazální metabolismus a budete spalovat více i v klidu. Zvlášť vhodné je to pro ženy po menopauze, kdy se metabolismus zpomaluje. Pozor ovšem na případná zdravotní omezení, jako jsou vysoký tlak a jiné kardiovaskulární potíže.

Obecně platí, že pokud jste dosud nesportovali, nebo jste po dlouhé sportovní pauze, začněte zvolna, třikrát týdně a lidově řečeno na půl plynu. Tělo si musí postupně zvyknout, že se po něm zase něco chce.

Rady, jídelníček a cviky každý den

30 dní hubnutí s OnaDnes.cz

Pokud začnete příliš rychle a intenzivně, koledujete si nejen o nepříjemné namožení a svalovou horečku, ale může dojít i ke zraněním, natažením nebo natržením svalů, poškození kloubů, v ojedinělých případech i k manifestaci dosud skryté srdečně cévní choroby (trombóza, mrtvice, infarkt).

A jak to je při cvičení s jídlem? Poslední hlavní jídlo by mělo být 3 až 4 hodiny před cvičením, nejpozději však 2 hodiny, aby strava v žaludku neomezovala váš výkon. Před cvičením je vhodná klasická svačina. Pokud trénink trvá do 60 minut, není třeba energii během něj doplňovat.

V případě, že je trénink intenzivní, je dobré po jeho ukončení doplnit energii, aby mohlo vaše tělo správně regenerovat. Proto je vhodné do 30 minut až jedné hodiny po cvičení doplnit energii, např. menším kouskem ovoce. Zhruba do hodiny až dvou by pak mělo přijít vyvážené jídlo. Např. bílkovina (krůtí maso, vejce, ryba), dále tuk (olivový olej, avokádo) a samozřejmě dostatečné množství zeleniny.

Jídelníček na 3. den

Ilustrační snímek

Ukázkový jídelníček, který vám budeme každý den přinášet, je pouze orientační. Každý totiž máme jiné potřeby, a proto nelze vyhovět všem, ale i tak vám může pomoci.

Jídelníček a rady pro vás připravila nutriční specialistka Ing. Monika Bartolomějová ze společnosti Svět zdraví.

Ing. Monika Bartolomějová

Tento je sestaven pro ženu vážící 70 kilogramů, která má sedavé zaměstnání a bude jí vyhovovat strava o pěti jídlech denně. Muži by měli mít zhruba o třetinu více u všech porcí.

V doporučeném jídelníčku najdete každý den pět rozdílných jídel, abyste mohli kombinovat podle chuti, ale také vašich možností a času. Pokud vám nevadí jíst stejné jídlo vícekrát po sobě, můžete si jídelníček uzpůsobit.

Energetická hodnota bude vždy odpovídat zhruba 6000 kJ (nezapomínejte, že do energetické hodnoty se počítá např. i olej na pánvi). Nutriční složení je bohaté na tuky (40-50 g/den) a bílkoviny (90-105 g/den). Jídelníček má snížený obsah sacharidů (100–130 g/den).

Stáhněte si nákupní seznam na 1. týden

Pamatujte, že poslední jídlo by mělo být 2,5 až 3 hodiny před spaním. Pokud chodíte spát až v pozdějších hodinách, nebojte se večer najíst. Toto poslední jídlo by mělo být složeno ze zeleniny a menšího množství bílkoviny – např. zeleninový salát s kouskem sýru. Ovoce i zeleninu si můžete v jídelníčku obměňovat podle sezonní nabídky.

Do dnešního jídelníčku zařadila nutriční specialistka Monika Bartolomějová avokádo, které oproti ostatním druhům ovoce obsahuje vyšší podíl železa a díky přítomnosti vitaminu C umožňuje jeho dobré vstřebávání. Avokádo je rostlinným zdrojem kvalitních tuků. Příznivě ovlivňuje sliznici a žaludeční prostředí.

Doporučený jídelníček na dnešní den

Snídaně – avokádová vajíčka
míchaná vajíčka (2 ks), avokádo (z 1/4 ks) vydlabeme a nakrájíme na měsíčky, jíme s míchanými vajíčky bez pečiva

Svačina – mandarinkový jogurt
jogurt (1 kelímek 3,5 % tuku) rozmícháme s kousky pokrájené mandarinky (150 g)

Oběd – krůta na celeru
krůtí přírodní plátek (150 g) orestujeme na přepuštěném másle, brambory uvaříme v osolené vodě do změknutí (200 g), celer pokrájíme na hranolky (100 g) a dáme do trouby, okurkový salát (1 mistička)

Svačina – pomazánka z tvarohu
do 1/2 kelímku tvarohu přimícháme pokrájenou jarní cibulku (1 ks), dokořeníme podle chuti a podáváme s lodičky papriky (1 ks papriky)

Večeře – kozí mix
mix salátů v neomezeném množství natrháme na drobnější listy, poklademe čerstvým kozím sýrem (50 g) a zasypeme nadrobno okrájenými oříšky (polévková lžíce)

Cvičení 3. den

Ilustrační snímek

První dny jsme začínali pozvolna, ale teď už můžete vyzkoušet něco zábavného, při čem se slušně zapotíte. Co takhle vzít kamarádku, kamaráda nebo rodinu na squash? Hodina tohoto pohybu je ideální.

Cvičení a rady pro vás sestavily trenérky Markéta Brožová a Kateřina Hollerová z fitness pro ženy Contours.

Cvičení a rady pro vás sestavily trenérky Markéta Brožová a Kateřina Hollerová...

Doma si pak ještě uděláte cviky na posílení hýžďových a také šikmých břišních svalů.

1. cvik - posílení hýždí a zadní strany stehen

Položíme se na míč, ruce opřeme o zem a střídavě zanožujeme pravou a levou nohu, vždy s výdechem. Při pohybu směrem vzhůru zatínáme hýždě.

Doporučený počet opakování je 10 až 20, dvě až čtyři série, ale samozřejmě záleží na tom, jestli s cvičením začínáte, nebo už delší dobu posilujete.

1. cvik - posílení hýždí a zadní strany stehen - položíme se na míč, ruce...
1. cvik - posílení hýždí a zadní strany stehen - položíme se na míč, ruce...

2. cvik - posílení šikmých břišních svalů

Posadíme se, nohy jsou opřené o zem celou plochou chodidla. Pod bedra vložíme overball, mírně se zakloníme, ale neleháme si na míček. Spojíme ruce, lokty směřují do stran a střídavě se vytáčíme vpravo a vlevo. Dech je krátký a přizpůsobený rychlosti pohybu.

Doporučený počet opakování je 10 až 20, dvě až čtyři série, ale platí to samé jako u prvního cviku. Počet volte podle vaší zdatnosti.

2. cvik - posílení šikmých břišních svalů - posadíme se, nohy jsou opřené o zem...
2. cvik - posílení šikmých břišních svalů - posadíme se, nohy jsou opřené o zem...