Pátek 22. ledna 2021, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. ledna 2021 Slavomír

Vždycky se bojím o jeho žílu, říká manželka trenéra Františka Straky

  0:59
Zdena Straková umí čtyři jazyky, dobře vypadá a má v Německu vlastní firmu. Bývala špičková atletka, mohla být i módní expertkou, ale kariéru podřídila manželovi a dceři Tereze. "Jinak to nejde," říká manželka fotbalového trenéra Františka Straky.

Budete v pátek Jablonci na stadionu mezi diváky?
Samozřejmě. I s dcerou.

Dala jste manželovi talisman pro štěstí?
Minule jsem našla nedaleko místa, kde bydlíme, kameny s obtisknutými lasturami. Dřív tu totiž býval ostrov a kolem moře. Tentokrát ode mě dostal sošku hinduistického boha Šivy.

Jak vypadá večer po vyhraném zápase?
Franta energii vybije na přípravu a emoce při zápase. Pak přijde domů a je rád, že je doma, že se svlékne, vykoupe a chvíli si sedne.

A když mužstvo prohraje?
Vůbec nemluví, probírá si to sám. Většinou odejde se psem na procházku a přemýšlí si.

Jaká je v takové chvíli vaše role?
Nechám ho, ale protože už jsem nějaký ten zápas viděla a Frantu můj názor zajímá, zeptá se mě nakonec obvykle sám na můj názor. Jsem docela kritická, takže mu otevřeně řeknu, kde jsem viděla chyby.

Manžel je legendárně emotivní, pověstná je jeho krční žíla...
...no to se vždycky bojím, aby mu nepraskla.

Neuvěřitelné emoce, velká exprese. Nestálo právě tohle za fámou o tom, že bere drogy?
Prý přišlo anonymní udání. Od té doby jsme se stáhli do soukromí a jsme ještě mockrát opatrnější, s kým mluvíme. Franta si tehdy nechal udělat testy a potvrdilo se, že nikdy nic nebral, ale už jen to, že vás někdo donutí něco takového podstoupit, je strašný. Větší nesmysl si na nás nemohl nikdo vymyslet.

Spojovali vás s drogami, a přitom jste opravdu nikdy nezkusili ani marihuanu?
Ne, dejte si svátek. Absolutně. My ani nekouříme. Jen si občas rádi dáme pivko nebo sklenku vína.

Zdena Straková - manželka fotbalového trenéra Františka Straky

Zdena Straková

* Narodila se v Chomutově před 44 lety.
* V patnáct přišla do Prahy, studovala sportovní gymnázium Nad Štolou, běhala za Univerzitní sportovní klub a za Spartu 400 a 800 metrů.
* Sedmnáctého prosince 1987 se v Praze provdala za o sedm let staršího fotbalistu Františka Straku (je jeho druhou manželkou).
* Odjela s manželem do Německa, kde získal angažmá.
* V červenci 1988 se jim narodila dcera Tereza.
* Naučila se německy, anglicky, italsky a španělsky.
* V roce 2002 se celá rodina vrátila do Česka.
* Ráda čte dobré detektivky a válečné a historické romány.
* Se společníkem vede německou firmu, která vykupuje a prodává šrot.
* Nedaleko Prahy, u Kněževsi, rekonstruují statek.
* Jejich dcera závodně běhá. Minulý týden odmaturovala na samé jedničky na anglicko-německé obchodní akademii a pro další studium si ji vybrala privátní americká University of New York. Bude studovat evropský obchod a právo.
* Mají tři psy a německé občanství.
* Letos v květnu byl Straka jmenován trenérem reprezentace a 5. 6. povede český tým v utkání proti Maltě.

Nemáte strach, že jeho srdce tolik emocí jednou nevydrží?
Často řeší, kdo co píše v novinách, a proto mu říkám: "Nečti to a máš klid! Ty přece víš nejlépe, co se povedlo a co ne."

Bere prášky na vysoký tlak?
Nic takového. Je úplně zdráv. Hodně sportuje a umí vypnout a odpočívat. Viděla jste ho, jak vypadá? V jednapadesáti mu mohou všichni závidět.

Zdena Straková - manželka fotbalového trenéra Františka Straky

Urostlý a zábavný fešák byl vždycky, neměla jste strach, že vám ho přebere mladší fanynka?
Co se má v životě stát, to se stane. Ale Franta na zálety moc není, je spíš pro rodinu. Nejlíp mu je, když je s námi, a nám, když jsme s ním. Fanynky neřeším, jako manželka je musím brát s rezervou.

Jenže vy sama jste ho poznala jako ženatého. Měl už dokonce syna.
Dva roky jsme byli kamarádi. Rozuměli jsme si a najednou jsme oba cítili, že spolu chceme být víc a víc a že nás dosavadní partneři přestávají zajímat. Já do jeho manželství neviděla, on do mého vztahu také ne a ani jsme nic takového spolu neprobírali. Vyřešila jsem si svůj vztah a on zase své manželství. Do té doby jsme si nedali ani pusu.

Malému Františkovi bylo tehdy osm let. Od té doby se nikdy neviděli. Proč?
Ze strany jeho syna nebyl zájem. Manžela to hodně mrzelo a mrzí. Proto prosím, pokud o tom budete psát, tak citlivě. Byla doba, kdy jsem se snažila s jeho synem zkontaktovat a dát je dohromady, ale nepodařilo se.

Když se váš muž stal před pěti lety dědečkem, řekl jeho syn novinářům, že by se s tátou rád viděl.
Franta by byl jen rád. Zaplať pánbůh, že teď už o sobě alespoň vědí a sem tam si napíší esemesku.

Víte, kdy má Straka junior narozeniny?
No jasně, deset dní před Frantou. Taky jsme mu teď k narozeninám psali.

Spolu už jste další dítě nechtěli?
Terezce šlo při porodu o život. A pak jsme byli na všechno sami. Tady komunismus, rodiče za námi do Německa mohli jen dvakrát do roka, stejně tak my do Čech. Terča byla živel, budila se třeba pětkrát šestkrát za noc. Když jí byl měsíc, dokonce jsem z nevyspání zkolabovala. Do toho jsme se často stěhovali, bylo to náročné a se dvěma dětmi bychom to nezvládli.

Mohla jste udělat kariéru u Versaceho, a dala jste přednost rodině. Nemrzí vás to?
Franta v té době hrál, dcera byla malá a práce náročná, navíc jsem musela hodně cestovat. Nešlo by, abychom oba měli tak náročné zaměstnání, a tak jsem byla nakonec ráda, že spolupráce skončila.

Zdena Straková - manželka fotbalového trenéra Františka Straky

Proč?
Trpěla by rodina. I u nás doma táta pracoval a máma ho podporovala. Když dneska vidíte, jak se všichni honí za penězi a slávou a jak se všem rozpadají manželství, říkám si, že se nám špatně nedaří. A že peníze nejsou všechno. Čemu se mám obětovat? Vydělávání peněz? Důležitější je spokojená rodina a pár přátel, na které se můžete spolehnout.

Vyznáte se od té doby v módě lépe?
Určitě. Byly to dva roky obrovských zkušeností. Versace chtěl v Praze otevřít první obchod, já uměla italsky, a tak mě kamarád požádal, abych mu pomohla vyřídit licenci. Získala jsem o módě pochopitelně daleko lepší přehled.

Znáte z hlavy manželovu velikost?
Je dvacet let stejná: osmačtyřicítka nebo devadesátka; a protože je vysoký a má relativně dlouhé ruce a nohy, tak vždycky prodloužená.

Jaký oblek vyberete na zápas s Maltou?
Něco vítězného. Pokaždé stojíme před skříní a přemýšlíme, co by se hodilo. Jednou například neprohrál s týmem několik kol, takže jsem celou dobu prala a žehlila dokola jednu a tu samou košili. Fanoušci ji pak vydražili a peníze šly na podporu turnaje místních žáčků.

Kde mu oblečení nakupujete?
Různě, ale přiznám se, že spíš nakupuji venku, protože u nás mi přijde oblečení obecně dost předražené. V Německu vás stejný oblek přijde o třetinu levněji.

Zdena Straková - manželka fotbalového trenéra Františka Straky

Jezdíte někdy na dovolenou každý sám?
Když nemusíme, tak ne. Někdy vyrazím jen s Terezou, protože má volno, zatímco Franta hraje fotbal. Ale není to ono.

Umí být romantický?
Jsme spíš akční. Někdo si lehne a kouká na nebe, my jdeme na kolo, na běžky nebo si zaběhat.

Tipovala bych vás spíš na posilovnu.
Jsem lesní typ. Když to čas dovolí, vezmu psa a vyrazím na kole, případně běhám, v průměru tak osm kilometrů třikrát čtyřikrát do týdne. Někdy volněji a déle, jindy ostřeji, prokládám běh kopci.

Opálená jste ze solárka?
Pracuji na zahrádce. V neděli jsem přesázela asi dvacet květináčů a na noc jsem si musela vzít prášek proti bolesti. Na manikérky, pedikérky, maséry nemám čas a ani mě to nebaví. V zimě do solárka ale občas zajdu.

Stárnete pod dohledem plastických chirurgů?
Nejsem toho nepřítel, ale to, co si dnes nechávají dělat některé mladé holky, to bych si v jejich věku dělat nenechala. Jsem přírodní typ, ale přiznám se, že až bude hůř, možná o tom uvažovat budu.

Zdena Straková - manželka fotbalového trenéra Františka Straky

Posílá vás manžel na plastiku, abyste vypadala mladší?
To vůbec. Říká mi, že vypadám super a že on na mně žádné chirurgické vylepšování nepotřebuje.

Co od vás naopak bezpodmínečně potřebuje?
Kdybych nevařila, to by byl asi problém. Když jedu obchodně pryč, vařím tři čtyři hodiny a všechno jim připravím do mističek. Minule ale hlásili, že si vařili večeři, takže už umí přežít i beze mě.

Kdo vás učil vařit?
Obě babičky byly vyhlášené kuchařky. A vůbec všichni příbuzní z mamčiny strany jsou dobří kuchaři. Můj bratranec má v Kalifornii bombastickou restauraci. Druhá teta vařila u Mánesa... takže asi to mám v krvi.

Manžel s hotelovou školou, vy s talentem, co si otevřít restauraci?
Je fakt, že Fanda zná perfektně stolování, jaké vidličky na co a jaké víno k čemu. Restaurace je ale veliká zodpovědnost a člověk si musí užívat i toho, že má občas volno. Kuchyňka doma mi stačí.

Teď chcete už natrvalo zůstat v Česku?
V Čechách jsme doma, líbí se mi tady, ale nikdy nevíte, kam vás práce zavede. Důležité je mít všude kolem sebe dobré lidi.

Opravujete starý statek, takže se tu přece jen usazujete?
Myslím, že tu zůstaneme, jinak bychom ho nekupovali.

Zdena Straková - manželka fotbalového trenéra Františka Straky

očima autorky

Domů ke Strakům jsme se nevnutili. "Máme tam lešení a binec," odmítla paní Zdena, a tak redakční fabie sledovala její mercedes do vyhlášené provensálské restaurace v Tuchoměřicích. Z černého auta vystoupila celá v bílém. Při rozhovoru nevynechala žádnou otázku, ani nepříjemné téma o drogách či o partnerovu synovi z prvního manželství. Ani jednou se ale nenechala unést emocemi. Nemluvila o svých ani manželových chybách. Těžko říct, jestli opravu žádné nebyly. Kostlivce ve skříni z ní jen tak nedostanete. Zdena Straková je pragmaticky vstřícná, nicméně po nepříjemných zkušenostech také velmi ostražitá a důsledně uzavřená ve své roli ženy obhajující "Strakovic rodinnou idylku".

Autoři:
  • Nejčtenější

Umělec ukázal, jak by asi vypadaly slavné tváře z obrazů doopravdy

Umělec Nathan Shipley byl zvědavý, jak doopravdy vypadaly některé historické postavy, které jsme doposud znali pouze z...

Menstruace či anál. Jedenáct otázek o sexu, které se stydíte položit

Jak je to s často skloňovanou velikostí, je sex během menstruace normální a co páry, které navštěvují swingers párty?...

Slabý kus půjde, normální covid zvládne, našla řešení vyměněná manželka

Ať už má Monika z Výměny manželek zdravé sebevědomí, nebo spíš patent na rozum, rozhodně nechce být ovcí ve stádu....

Jsem jiná, ale to mě nezastaví, říká dívka se srdcem mimo hrudní koš

Jedenáctiletá Virsavija Borun-Gocharová z Hollywoodu se narodila se vzácnou poruchou. Má srdce mimo hrudní koš. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět rodičovských přešlapů. Pozor, tyto chyby při výchově možná děláte i vy

Co je pro mého potomka nejlepší? Tuto otázku si klade nejeden rodič. A není na ni lehké odpovědět. O tom, co je naopak...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Deset kroků ke změně: pomůže vám koučink, buzer-lístek a model změn

Zasaď do svého srdce strom a možná přilétne pták. Toto staré čínské přísloví vypráví o tom, že se skvělé příležitosti,...

Nevěra v Česku. Velký průzkum odhalil nejčastější mýty a polopravdy

Strach z toho, že nás naše láska podvádí, straší nejednu a nejednoho z nás. Žijeme přitom stále v zajetí starodávných...

Stach: Člověk váží nejvýš tři kila, zbytek je energie. Stále mě něco udivuje

Premium Daniel Stach je mistr slova a jeho dokonalý přehled, nejen momentálně o covidu-19, je dechberoucí. Jako moderátor České...

Menstruace či anál. Jedenáct otázek o sexu, které se stydíte položit

Jak je to s často skloňovanou velikostí, je sex během menstruace normální a co páry, které navštěvují swingers párty?...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...