Influencerka a trenérka běhu Hana Urbánková Alfery (25. ledna 2024) | foto: Radim Strachoň, MAFRA

Běhejte pomalu a neporovnávejte se s ostatními. Trenérka radí začátečníkům

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Své osobní i profesionální běžecké zkušenosti se během covidu rozhodla sdílet na sociálních sítích. Dnes má trenérka a běžkyně Hana Urbánková Alfery ve své komunitě pokročilé běžce, ale i úplné začátečníky. Těm radí rozběhat se „zdravě, s láskou k běhu a neporovnávat se“. „Devadesát procent mých zkušeností ukazuje, že začátečníci běhají moc rychle,“ říká Urbánková v rozhovoru pro iDNES.cz.

Vzpomenete na den, kdy jste začala s běháním?
Já začala dvakrát. Rodiče mě vedli ke sportu odmala, zkusila jsem i gymnastiku a krasobruslení. Když mi bylo osm, tak jsem v televizi viděla seriál Dlouhá míle – a to bylo prostě něco neskutečného. „To chci,“ řekla jsem tenkrát a táta mě vzal na škvárový ovál. Tam jsem se rozběhla a běhala jsem šest let. Bylo to krásné období, moc mě to naučilo. Ve čtrnácti jsem si ale utrhla stehenní sval, dostala jsem sádru a roční stopku. A běhání po ovále vystřídalo běhání za kluky.

Uběhlo čtrnáct let, měla jsem ročního syna a zrovna žila v Americe. A běh tam tehdy zažíval obrovský boom. Na mě tenkrát vyběhla reklama na ženský půlmaraton, přičemž ta vzdálenost mi přišla úplně nesmyslná, protože mou disciplínou bývala osmistovka. Neměla jsem ani běžecké boty! No, z pohledu trenérky jsem udělala skoro všechno špatně. Každopádně jsem tu půlku zaběhla pod dvě hodiny. Byla to hrozná euforie a zároveň začátek všeho.

Vydržela jste u toho třináct let a nevypadá to, že by se vám chtělo končit. Jaký je klíč k takové vytrvalosti?
Člověk to musí chtít, musí ho to bavit a musí být trpělivý. Nedělat to proto, že chce jen zhubnout, nebo proto, že mu to někdo řekl. To je pak akorát trápení. Běh jde od hlavy přes srdce až do nohou. Když u toho chce někdo vydržet, vždy mu radím, ať si dá nějaký cíl. A může být jakýkoli – uběhnout pět kilometrů, běžet půl hodiny v kuse, uběhnout půlmaraton, běhat pro radost bez bolesti… Samozřejmě by měl být ten cíl reálný, důležitá je startovní pozice člověka a podpora nejbližšího okolí. Já jsem vděčná, že u nás běhá celá rodina. Někdo na trati, někdo fandí v cíli.

Bylo by naivní si myslet, že každý trénink odběháme skvěle, že se nám povede každý závod, že ta radost je kontinuální. Nějaká forma běžecké deprese, jak já tomu říkám, velmi pravděpodobně přijde, pokud se běhu věnujeme.

Hana Urbánková Alfery

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Vlivní na sítích